Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Część III. Tarasy z drenażowym odprowadzeniem wody
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 3/2011  |  23.05.2012

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

W rozwiązaniu tym zakłada się dwupoziomowe odprowadzenie wody – po powierzchni balkonu oraz po warstwie uszczelniającej – na skutek zastosowania pod jastrychem maty drenażowej. Ewentualne pozostałości wody odparują po nagrzaniu się okładziny. Można tu wyróżnić układ tradycyjny, w którym termoizolacja chroniona jest przez hydroizolację (rys. 1), oraz odwrócony, gdzie hydroizolacja zabezpieczona jest przez termoizolację.
Przykładowe układy warstw konstrukcji takich tarasów podano w tabelach 1 i 2.
Ogólne zasady projektowania nie różnią się od podanych dla tarasów z uszczelnieniem zespolonym. Jednakże specyfika drenażowego rozwiązania wymusza rzecz podstawową: jeżeli woda odprowadzana jest przez specjalne obróbki blacharskie z otworami, ich wysokość musi być ściśle skorelowana z grubością warstw konstrukcji (informacje te muszą być podane na rysunkach dokumentacji projektowej), a balustrady nie mogą przebijać powłoki wodochronnej.
Zalecenia projektowe dotyczące układu tradycyjnego i odwróconego będą się nieco różnić w szczegółach.

Izolacja wodochronna

Izolacja wodochronna w układzie odwróconym układana jest bezpośrednio na warstwie spadkowej lub płycie konstrukcyjnej wykonanej ze spadkiem. Do wykonywania izolacji wodochronnej stosuje się najczęściej: bitumiczne materiały rolowe (papy, membrany samoprzylepne: [1, 2]), stosowane są masy KMB oraz folie z tworzyw sztucznych ([3, 4]). Masy KMB w takich rozwiązaniach muszą być wykonywane z wkładką zbrojącą, np. z siatki z włókna szklanego. Można tu stosować także elastyczne szlamy mineralne [5]. Szlamy nie mają właściwości paroszczelnych, a w niektórych sytuacjach izolacja wodochronna będzie musiała pełnić dodatkowo funkcję paroizolacji.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Otwory odprowadzające wodę w obróbkach nie mogą być zakryte przez powłokę wodochronną – grubość hydroizolacji z 2 warstw papy termozgrzewalnej może mieć 8–10 mm grubości i w miejscu mocowania obróbek nie może powstawać garb – może to wymagać skonstruowania uskoku w jastrychu w miejscu mocowania obróbki. Arkusze izolacji z folii (grubość identyczna jak dla wariantu z uszczelnieniem zespolonym) muszą być ze sobą zgrzane, sklejone lub zwulkanizowane. Dylatacja brzegowa (przy ścianie), a także styk z obróbką muszą być uszczelnione. Oznacza to, że w projekcie musi być podany sposób szczelnego połączenia hydroizolacji z podłożem (zazwyczaj stosuje się tu dodatkowo specjalne taśmy, np. butylowe).
W układzie tradycyjnym podłożem jest termoizolacja. Nie stosuje się mas KMB ani szlamów.

Termoizolacja
Izolacja tarasu
Taras nadziemny – między teorią a praktyką
 
Jak wykonać szczelny taras i balkon? 
 
Tarasy i balkony – rozwiązywanie problemów
 

W tarasach w układzie odwróconym do wykonywania termoizolacji należy stosować materiały odporne na stałe oddziaływanie wilgoci. Niemiecka norma DIN V 4108 -10:2004 -06 [6] materiałom termoizolacyjnym stosowanym w dachach (tarasach) odwróconych stawia m.in. następujące wymagania:

 • wytrzymałość na ściskanie lub naprężenia ściskające przy odkształceniu 10% – min. 300 kPa,
 • odkształcenie przy obciążeniu 40 kPa i temperaturze 70°C – maks. 5%,
 • nasiąkliwość wody po trzystu cyklach zamarzania i odmarzania – maks. 2%. Redukcja wytrzymałości mechanicznej nie może być przy tym większa niż 10% w porównaniu z próbkami suchymi,
 • nasiąkliwość na skutek dyfuzji pary wodnej – dla płyt o gr. 50 mm – maks. 5%, dla płyt o gr. 100 mm – maks. 3%, dla płyt o gr. 200 mm – maks. 1,5%,
 • nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie – maks. 0,7%, co wymusza stosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) [7].

W układzie tradycyjnym zasady doboru materiału termoizolacyjnego są identyczne jak w przypadku tarasu z uszczelnieniem zespolonym.
Na dobór termoizolacji/hydroizolacji może mieć wpływ także rodzaj warstwy użytkowej. Płyty warstwy użytkowej mogą być układane na systemowych podstawkach dystansowych ułożonych bezpośrednio na warstwie hydroizolacji/termoizolacji. Warstwy te muszą być odporne na punktowe obciążenie (alternatywnie można stosować odpowiednie podkładki lub warstwy ochronne).

Paroizolacja

Wymogi stawiane materiałom paroizolacyjnym w układzie tradycyjnym są identyczne jak w wariancie z uszczelnieniem zespolonym. W układzie odwróconym funkcję paroizolacji może w niektórych sytuacjach pełnić hydroizolacja.

Warstwa użytkowa 

Warstwą użytkową mogą być:

 • płytki ceramiczne zgodne z normą PN-EN 14411:2007 [8] – zasady doboru płytek, zapraw klejących, spoinujących oraz mas do wypełnień dylatacji nie różnią się od podanych dla tarasów z uszczelnieniem zespolonym. Identyczne są także zasady wykonstruowania dylatacji. Różnica polega tylko na tym, że dylatacji w płaszczyźnie płytek i jastrychu wodoprzepuszczalnego nie uszczelnia się;
 • betonowe kostki brukowe, zgodne z normą PN-EN 1338:2005 [9];
 • betonowe płyty brukowe, zgodne z normą PN-EN 1339:2005 [10];
 • kostki brukowe z kamienia naturalnego, zgodne z normą PN-EN 1342:2003 [11].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Budowa w czasach pandemii
 • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.