Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Część III. Tarasy z drenażowym odprowadzeniem wody
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 3/2011  |  23.05.2012

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

W rozwiązaniu tym zakłada się dwupoziomowe odprowadzenie wody – po powierzchni balkonu oraz po warstwie uszczelniającej – na skutek zastosowania pod jastrychem maty drenażowej. Ewentualne pozostałości wody odparują po nagrzaniu się okładziny. Można tu wyróżnić układ tradycyjny, w którym termoizolacja chroniona jest przez hydroizolację (rys. 1), oraz odwrócony, gdzie hydroizolacja zabezpieczona jest przez termoizolację.
Przykładowe układy warstw konstrukcji takich tarasów podano w tabelach 1 i 2.
Ogólne zasady projektowania nie różnią się od podanych dla tarasów z uszczelnieniem zespolonym. Jednakże specyfika drenażowego rozwiązania wymusza rzecz podstawową: jeżeli woda odprowadzana jest przez specjalne obróbki blacharskie z otworami, ich wysokość musi być ściśle skorelowana z grubością warstw konstrukcji (informacje te muszą być podane na rysunkach dokumentacji projektowej), a balustrady nie mogą przebijać powłoki wodochronnej.
Zalecenia projektowe dotyczące układu tradycyjnego i odwróconego będą się nieco różnić w szczegółach.

Izolacja wodochronna

Izolacja wodochronna w układzie odwróconym układana jest bezpośrednio na warstwie spadkowej lub płycie konstrukcyjnej wykonanej ze spadkiem. Do wykonywania izolacji wodochronnej stosuje się najczęściej: bitumiczne materiały rolowe (papy, membrany samoprzylepne: [1, 2]), stosowane są masy KMB oraz folie z tworzyw sztucznych ([3, 4]). Masy KMB w takich rozwiązaniach muszą być wykonywane z wkładką zbrojącą, np. z siatki z włókna szklanego. Można tu stosować także elastyczne szlamy mineralne [5]. Szlamy nie mają właściwości paroszczelnych, a w niektórych sytuacjach izolacja wodochronna będzie musiała pełnić dodatkowo funkcję paroizolacji.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Otwory odprowadzające wodę w obróbkach nie mogą być zakryte przez powłokę wodochronną – grubość hydroizolacji z 2 warstw papy termozgrzewalnej może mieć 8–10 mm grubości i w miejscu mocowania obróbek nie może powstawać garb – może to wymagać skonstruowania uskoku w jastrychu w miejscu mocowania obróbki. Arkusze izolacji z folii (grubość identyczna jak dla wariantu z uszczelnieniem zespolonym) muszą być ze sobą zgrzane, sklejone lub zwulkanizowane. Dylatacja brzegowa (przy ścianie), a także styk z obróbką muszą być uszczelnione. Oznacza to, że w projekcie musi być podany sposób szczelnego połączenia hydroizolacji z podłożem (zazwyczaj stosuje się tu dodatkowo specjalne taśmy, np. butylowe).
W układzie tradycyjnym podłożem jest termoizolacja. Nie stosuje się mas KMB ani szlamów.

Termoizolacja
Izolacja tarasu
Taras nadziemny – między teorią a praktyką
 
Jak wykonać szczelny taras i balkon? 
 
Tarasy i balkony – rozwiązywanie problemów
 

W tarasach w układzie odwróconym do wykonywania termoizolacji należy stosować materiały odporne na stałe oddziaływanie wilgoci. Niemiecka norma DIN V 4108 -10:2004 -06 [6] materiałom termoizolacyjnym stosowanym w dachach (tarasach) odwróconych stawia m.in. następujące wymagania:

 • wytrzymałość na ściskanie lub naprężenia ściskające przy odkształceniu 10% – min. 300 kPa,
 • odkształcenie przy obciążeniu 40 kPa i temperaturze 70°C – maks. 5%,
 • nasiąkliwość wody po trzystu cyklach zamarzania i odmarzania – maks. 2%. Redukcja wytrzymałości mechanicznej nie może być przy tym większa niż 10% w porównaniu z próbkami suchymi,
 • nasiąkliwość na skutek dyfuzji pary wodnej – dla płyt o gr. 50 mm – maks. 5%, dla płyt o gr. 100 mm – maks. 3%, dla płyt o gr. 200 mm – maks. 1,5%,
 • nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie – maks. 0,7%, co wymusza stosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) [7].

W układzie tradycyjnym zasady doboru materiału termoizolacyjnego są identyczne jak w przypadku tarasu z uszczelnieniem zespolonym.
Na dobór termoizolacji/hydroizolacji może mieć wpływ także rodzaj warstwy użytkowej. Płyty warstwy użytkowej mogą być układane na systemowych podstawkach dystansowych ułożonych bezpośrednio na warstwie hydroizolacji/termoizolacji. Warstwy te muszą być odporne na punktowe obciążenie (alternatywnie można stosować odpowiednie podkładki lub warstwy ochronne).

Paroizolacja

Wymogi stawiane materiałom paroizolacyjnym w układzie tradycyjnym są identyczne jak w wariancie z uszczelnieniem zespolonym. W układzie odwróconym funkcję paroizolacji może w niektórych sytuacjach pełnić hydroizolacja.

Warstwa użytkowa 

Warstwą użytkową mogą być:

 • płytki ceramiczne zgodne z normą PN-EN 14411:2007 [8] – zasady doboru płytek, zapraw klejących, spoinujących oraz mas do wypełnień dylatacji nie różnią się od podanych dla tarasów z uszczelnieniem zespolonym. Identyczne są także zasady wykonstruowania dylatacji. Różnica polega tylko na tym, że dylatacji w płaszczyźnie płytek i jastrychu wodoprzepuszczalnego nie uszczelnia się;
 • betonowe kostki brukowe, zgodne z normą PN-EN 1338:2005 [9];
 • betonowe płyty brukowe, zgodne z normą PN-EN 1339:2005 [10];
 • kostki brukowe z kamienia naturalnego, zgodne z normą PN-EN 1342:2003 [11].

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.