Podkłady podłogowe i masy wyrównujące - rodzaje i właściwości

Część I
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Archiwum autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Podkłady i masy na bazie siarczanu wapnia

Podkłady na bazie siarczanu wapnia
Wśród produktów na bazie siarczanu wapnia powszechnie znane są podkłady anhydrytowe. Niektórzy producenci oferują również jastrychy anhydrytowo-gipsowe. Dobrze sprawdzają się w biurowcach, budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej i domkach jednorodzinnych. Nie są polecane do stosowania wewnątrz pomieszczeń okresowo wilgotnych (np. łazienkach, garażach). Wprawdzie niektórzy producenci dopuszczają takie zastosowanie, ale tylko po wykonaniu na wylewce odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej i ułożeniu następnie płytek ceramicznych. W przeciwieństwie do podkładów cementowych nie są odporne na działanie wody.

Jastrychy anhydrytowe mogą być układane na podłożu betonowym, na starych jastrychach cementowych i anhydrytowych oraz na warstwach izolacji w systemach podkładów oddzielonych, pływających i grzewczych. Ich zasadniczą cechą jest łatwość wykonania i układania. Umożliwiają wykonywanie dużych powierzchni w krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkich nakładach robocizny. W przeciwieństwie do podkładów cementowych przygotowywane są w postaci mieszanki o płynnej konsystencji, która może być wylewana zarówno ręcznie, jak i agregatami. Mają właściwości samopoziomujące. Masę po wylaniu wygładza się za pomocą stalowej pacy lub listwy zgarniającej, a następnie odpowietrza specjalnym wałkiem siatkowym (niektórzy polecają wałek kolczasty) lub szczotką. Użytkowanie podkładu anhydrytowego jest możliwe zazwyczaj następnego dnia po wylaniu (po 12–24 godz.). Masa po związaniu i stwardnieniu pozwala na uzyskanie niemal idealnie równej i gładkiej powierzchni, którą następnie należy przeszlifować i odkurzyć w celu usunięcia powstałego osadu. Usunięcie mleczka tworzącego się w warstwie zewnętrznej jastrychu przyspiesza jego wysychanie. Szybkość wysychania podkładów anhydrytowych zależy od grubości podkładu, temperatury otoczenia oraz cyrkulacji powietrza.

Podkłady anhydrytowe mają wytrzymałości wahające się najczęściej w granicach od 20 do 30 MPa. Mają znacznie wyższy stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie niż podkłady cementowe. Ich wytrzymałość na zginanie wynosi 5–7 MPa. Wykazują dobrą przyczepność do podłoży. Powierzchnie o polu do 50 m² i o długości przekątnej do 10 m nie wymagają dylatowania. Daje to większą swobodę wykańczania podłogi i nie psuje jej wyglądu widokiem profili dylatacyjnych. Nie powstają również odkształcenia zwane potocznie efektem miski. Powierzchnia podkładu anhydrytowego po związaniu i stwardnieniu stanowi bardzo dobre podłoże pod okładziny ceramiczne i kamienne, a także pod panele podłogowe. W wypadku stosowania wykładzin (dywanu, wykładzin z PVC, korka), parkietu, desek podłogowych czy mozaiki drewnianej zaleca się zazwyczaj ułożenie na podkładzie gipsowej lub anhydrytowej wylewki cienkowarstwowej. Niektórzy producenci podkładów anhydrytowych dopuszczają jednak możliwość rezygnacji z tej warstwy.

Podkłady anhydrytowe, określane często jako bezskurczowe, są szczególnie polecane do wykonywania podkładów grzewczych. Decyduje o tym: brak skurczu przy wysychaniu (wyeliminowane ryzyko powstawania spękań i odkształceń), szybkie wysychanie (ogrzewanie podłogowe można rozpocząć już po 7–14 dniach przy odpowiednio niskiej wilgotności podkładu) oraz parametry cieplne. Materiały te charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, który dochodzi do 1,5, a nawet 2 W/(m·K). Dzięki temu ciepło wytwarzane przez instalację grzewczą łatwo i szybko jest przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia. Wykazują też niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. Płynna konsystencja wylewki ułatwia wykonanie ogrzewanej podłogi. Materiał szczelnie otula przewody grzewcze. Grubość warstwy ponad instalacją może wynosić zaledwie 35 mm. Wpływa to na niewielki współczynnik oporu przewodzenia ciepła, a także na mniejszy ciężar wylewki. Można zatem stosować je także na stropach drewnianych.

Cienkowarstwowe wylewki na bazie siarczanu wapnia
Wśród produktów cienkowarstwowych dostępne są zarówno wylewki gipsowe, jak i anhydrytowe. Gipsowe produkowane są na bazie gipsu odmiany α uzyskiwanej w wyniku obróbki termicznej surowca gipsowego w obecności fazy ciekłej, w atmosferze nasyconej pary wodnej lub w roztworach wodnych. Na skalę przemysłową gips α uzyskuje się w autoklawach. Proces ten przeprowadza się zazwyczaj w temperaturze do 160°C i przy ciśnieniu do 0,6 MPa [4]. Gips α charakteryzuje się znacznie wyższą wytrzymałością niż typowe spoiwo gipsowe odmiany β uzyskiwane w wyniku prażenia surowca gipsowego w piecu (znane jako gips budowlany) [5]. Półwodzian odmiany β wykazuje wytrzymałość rzędu 16–24 MPa, natomiast odmiany α – 42–60 MPa [6].

Wylewki na bazie siarczanu wapnia stosowane są w celu nadania idealnej równości i gładkości powierzchni. Mogą być stosowane na podłożu betonowym, jastrychach cementowych i anhydrytowych, a także na suchych jastrychach gipsowo-włóknowych. Wykazują właściwości samopoziomujące. Są to, podobnie jak wylewki cementowe, produkty zaawansowane technologicznie. Ze względu na cienką warstwę, w jakiej się je wylewa (z reguły do 20 mm), są zbrojone włóknami. Ich parametry wytrzymałościowe odpowiadają zwykle parametrom podkładów anhydrytowych. Wykazują wytrzymałość na ściskanie rzędu 20–30 MPa, a na zginanie 5–7 MPa.

Wykonuje się je podobnie jak wylewki cementowe – ich konsystencja pozwala na łatwe rozlanie – ręcznie lub za pomocą agregatu – na podłożu oraz rozprowadzenie pacą lub listwą. Po wylaniu i rozprowadzeniu należy je odpowietrzyć wałkiem kolczastym.

Produkty te mogą być stosowane we wszystkich rodzajach konstrukcji podkładu, również w systemach ogrzewania podłogowego, w których układane są na podkładach podłogowych.

Wylewki na bazie siarczanu wapnia z reguły szybko wiążą, dlatego ich użytkowanie możliwe jest już po kilku godzinach od wylania.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.