Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Zmniejszanie nachylenia dachu w celu obniżenia kosztów
Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.
Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.
K. Patoka
Ciąg dalszy artykułu...

Zmniejszanie nachylenia dachu w celu obniżenia kosztów

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że motywacją do zmniejszania kątów nachylenia projektowanych i budowanych dachów pochyłych jest chęć obniżenia kosztów materiałowych. Wiadomo bowiem, że wraz ze zmniejszeniem się kąta nachylenia maleje powierzchnia dachu i tym samym koszt materiałów oraz robocizny.

Warto jednak pamiętać, że z powodu małego kąta nachylenia (10°–25°) pojawia się konieczność:

 • zastosowania specjalnych technik uszczelniających wszelkie przejścia przez dach,
 • zwiększenia wysokości szczeliny i kalenicy w dachach wentylowanych,
 • zwiększenia szczelności warstwy wstępnego krycia w dachach krytych pokryciami leżącymi na łatach (dachówkami, płytkami, blachami itp. przy kątach < 25°),
 • wzmocnienia konstrukcji (z powodu ryzyka zalegania śniegu).

To wszystko powoduje, że obniżenie kosztów w wyniku zmniejszenia zużycia materiałów pokryciowych jest tylko pozorne. Należy raczej zwiększyć nakłady, aby dach nisko nachylony dobrze pełnił swoją funkcję. Obniżenie nachylenia dachów prowadzi więc do wzrostu kosztów wykonania dachu i jego eksploatacji. Dlatego w wielu krajach naszej strefy klimatycznej od wieków dachy pochyłe buduje się z nachyleniem 20°–55°.

Szczególnie wadliwe konstrukcje powstają wtedy, gdy projektant tak planuje dach, aby spełnić zalecenia producentów, którzy podają, że ich pokryciowe blachy trapezowe mogą być układane na dachach nachylonych od 9° (fot. 4–5). Takie nachylenie wymaga specjalnych technik wentylowania, ponieważ poniżej 10° nie działa ciąg termiczny i wentylacja dachu jest napędzana wyłącznie siłą zmiennych wiatrów.

Zaprojektowanie tak pokrytego dachu o nachyleniu 9° z membraną wstępnego krycia (MWK) wymaga zaprojektowania bardzo wielu fragmentów dachu w specjalny sposób: tak aby zapewniona była dobra wentylacja pokrycia. Muszą być spełnione następujące warunki:

 • wlot do szczeliny wentylacyjnej powinien znajdować się pod rynną;
 • kontrłata powinna mieć wysokość co najmniej 10 cm i powinna być uszczelniona;
 • membrana powinna być ułożona z uszczelnionymi zakładami i powinna mieć dużą gramaturę (od 150 g/m²);
 • wylot na kalenicy powinien być podwyższony o 15–30 cm nad poziom blachy.

Wymienione warunki wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi połączeń blach i montażu przejść sprawiają, że wykonanie tak nachylonego, prawidłowo wykonanego dachu jest droższe od wykonania dachu o nachyleniu 25°.

Niestety, bardzo wiele dachów o tak niskim nachyleniu (ok. 10°) jest wykonanych w standardach odpowiednich dla typowych dachów pochyłych (powyżej 25°), co często prowadzi do obniżonej szczelności i dużego zawilgocenia.

Źle przygotowane impregnaty solne

Również z powodu niskich cen powszechnie stosuje się impregnaty solne przygotowywane szybko na budowach z koncentratów zawierających różne sole (najczęściej amonowe). Belki, łaty i inne elementy drewnianych konstrukcji są impregnowane tak przygotowanymi roztworami wodnymi.

Zabieg impregnacji polega na zanurzeniu elementów drewnianych w roztworze solnym wlanym do folii, które układane są w wykopanych w tym celu rowach.

Zobacz także: Impregnaty na dachach

Tymczasem wszystkie zabiegi impregnacyjne wymagają spełnienia określonych warunków technologicznych niezależnie od składu chemicznego impregnatów. Przede wszystkim drewno powinno być odpowiednio suche, by impregnat mógł wejść w jego komórki. Proces wchłaniania impregnatu wymaga ponadto czasu i odpowiedniej temperatury. Po impregnacji drewno powinno być odpowiednio wysuszone bez dostępu wody i wilgoci.

Opisany sposób zanurzania drewna na budowach nie spełnia jednak tych warunków. W efekcie impregnaty nie wchodzą w drewno i gdy spadnie na nie woda, są łatwo wypłukiwane. Na domiar złego wypłukana z łat sól osiada na MWK (fot. 6) oraz innych częściach dachu i uszkadza stopniowo wszystkie napotkane metalowe elementy (sól z belek więźby bywa wypłukana w trakcie budowy).

LITERATURA

 1. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 1). Dachowi liderzy opinii”, „IZOLACJE”, nr 11/12/2009, s. 31–33.
 2. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 2). Wykorzystywanie roli dachowych liderów opinii”, „IZOLACJE”, nr 1/2010, s. 26–28.
 3. K. Patoka, „Interpretacja norm a zawilgocenie dachu”, „IZOLACJE”, nr 3/2012, s. 44–47.
 4. K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75.
 5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).

1 Zob. K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75 [4].
Odległość tych materiałów określa § 265.4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5]: „Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m”. 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Budowa w czasach pandemii
 • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.