Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Major flaws of Polish roofs. Part 1

Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.
K. Patoka

Kominy są integralną częścią dachów i elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne. Nadal wykonuje się je z cegły dziurawki – kominy wymurowane z tego materiału są często wykonane z błędami.


K. Patoka

W Polsce istnieje grupa bardzo dobrych, fachowych dekarzy. Z drugiej strony na rynku pokryć dachowych działa także wielu nieprofesjonalnych wykonawców, którym nie brakuje zleceń, mimo że powielają wciąż te same błędy.

Jak to możliwe? Powód jest prozaiczny – zleceniodawcy zwykle kierują się kryterium niskich cen przy wyborze wykonawców i materiałów.

Zobacz także

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym? Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo...

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

ABSTRAKT

W pierwszej części artykułu opisującego wady polskich dachów przedstawiono częste błędy w sztuce dekarskiej: brak przewiewoszczelności, brak wentylacji, złą obróbkę materiałów lub ich nieodpowiednie użycie. Pokazano również, czym może skutkować kierowanie się kryterium niskich cen.

The first part of the article on flaws of Polish roofs presents frequent examples of bad roofing practice: lack of aeration tightness and lack of ventilation, as well as improper material processing or material use. It also shows the effects resulting from acting upon the criterion of low prices.

O jakość prac dekarskich decydują nie tylko przepisy, lecz także różne uwarunkowania społeczne i kulturowe. Duży wpływ mają: sytuacja ekonomiczna, tradycje i historia. Dodatkowo istnieją pewne specyficzne dla dachów mechanizmy powodujące większą rozbieżność w jakości wykonawstwa [1–2]. Żaden z tych czynników nie usprawiedliwia jednak błędów w sztuce dekarskiej.

Brak przewiewoszczelności

Jest to najpowszechniejsza wada polskich dachów dotycząca zarówno dachów płaskich, jak i pochyłych. Sam fakt niezwykle małej popularności takich określeń, jak: „przewiew”, „przewiewoszczelność” lub „wiatroszczelność”, jest dowodem na to, że zjawiska, które kryją się za tymi słowami, nie są dostrzegane.

Brak przewiewoszczelności ściśle wiąże się z nieprawidłowym układaniem warstw paroizolacyjnych w przegrodach budowlanych. Powszechnie stosowane paroizolacje są w zdecydowanej większości układane bez wymaganej szczelności dla pary – nie są odpowiednio łączone między kolejnymi pasmami oraz na wszelkich połączeniach z murami i przechodzącymi przez dach instalacjami.

W ostatnich latach coraz częściej pasma folii paroizolacyjnych łączy się na zakład. Wydawałoby się, że utworzona w ten sposób warstwa jest skuteczna. Tak jednak nie jest, ponieważ zwykle nie wykonuje się najtrudniejszych uszczelnień na połączeniach z murami kominów i ścian (fot. 1–2). To samo dotyczy rzadziej stosowanych pap, głównie na dachach płaskich (fot. 3). W takich miejscach para wodna przedostaje się do termoizolacji i się w niej skrapla.

Proces kondensacji odbywa się również na skutek działania zjawisk określanych przewiewaniem wynikających z braku przewiewoszczelności na połączeniach poszczególnych materiałów tworzących przegrody. W każdej konstrukcji dachu czy ściany są niekontrolowane szczeliny międzywarstwowe, które trzeba uszczelnić po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie przegród.

Jeśli nie ma tych uszczelnień, folie i inne paroizolacje nie tworzą skutecznie działających warstw. W efekcie błąd wykonawczy lub projektowy skutkujący brakiem szczelności warstw paroszczelnych przyczynia się do dwóch wad: przenikania pary do przegrody i wywiewania ciepła.

Przewiew działa bowiem podwójnie: powoduje zawilgocenie materiałów wokół szczelin, dzięki którym zjawisko to funkcjonuje, i jest przyczyną ucieczki ciepłego powietrza do atmosfery (ogrzewania atmosfery). Jednocześnie szpary i małe dziurki w warstwie paroizolacyjnej powodują zawilgocenie termoizolacji nawet wtedy, gdy nie są one miejscem umożliwiającym powstawanie przewiewu.

Nieszczelne układanie wszelkich paroizolacji jest więc główną ­przyczyną ­nadmiernych strat ciepła i zwiększonego zawilgocenia dachów, które z kolei obniża ich termoizolacyjność i trwałość [3].

Brak wentylacji dachu lub jego pokrycia

Teoretycznie o konieczności wentylowania dachów powinni wiedzieć wszyscy uczestnicy procesu budowlanego. Jednak praktyka projektowania i budowania dowodzi, że wiedza o tym prostym i skutecznym sposobie osuszania dachów jest znikoma lub żadna.

Najczęściej popełniane błędy dotyczące wentylacji dachów to:

  • brak wlotu lub wylotu ze szczeliny wentylacyjnej – brak koniecznej przelotowości,
  • budowanie pustek powietrznych zamkniętych dla powietrza atmosferycznego zamiast szczelin lub przestrzeni wentylacyjnych1,
  • złe wymiary szczelin lub ich wlotów i wylotów, np. zbyt mała wysokość kontrłat na dachach pochyłych,
  • brak materiałów dystansujących utrzymujących termoizolację w stałej odległości od poszycia (deskowania, płyt OSB itp.) powodujący zasłonięcie szczeliny przez osuwającą się po upływie kilku lat wełnę,
  • projektowanie dachów o niskich kątach nachylenia z systemami wentylowania sprawnie funkcjonującymi tylko na dachach o wyższych kątach (np. powyżej 25°) – powszechnie nie uwzględnia się konieczności zastosowania innych sposobów wentylowania dachów pochylonych poniżej 10°, w których nie działa już ciąg termiczny jako główny napęd powietrza wentylującego;
  • budowanie jednej szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem (wentylowanym) zamiast dwóch szczelin (i pod pokryciem, i pod jego uszczelnieniem w postaci warstwy wstępnego krycia z papy na des­kowaniu lub niskoparoprzepuszczalnej folii).

Warto również zauważyć, że w większości wypadków zastosowanie wełny mineralnej lub drzewnej jako termoizolacji dachów powinno łączyć się z ich wentylowaniem. Wynika to z zasadniczej cechy tych materiałów polegającej na ich powietrznej (i tym samym parowej) przenikalności. Skoro wiadomo, że z powodu tej cechy wełny tego typu łatwo wchłaniają wilgoć, powinno się zrobić wszystko, aby mogły się jej pozbyć. Tym bardziej że jest to stosunkowo łatwe.

Jaskrawym przykładem braku zrozumienia zjawisk związanych z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachach są liczne przypadki projektowania basenów z dachami niewentylowanymi. Z powodu bardzo dużej ilości wilgoci baseny zawsze powinny być kryte dachami wentylowanymi, bez względu na rodzaj użytej w nich termoizolacji. Niestety często nie są, co jest przyczyną wielu problemów.

Kominy z błędami

Kominy są elementem kończącym instalacje grzewcze lub wentylacyjne i są jednocześnie integralną częścią dachów. Dlatego ich wykonanie ma wpływ na jakość całego dachu. Doświadczeni dekarze nie udzielają gwarancji, jeśli kominy są wymurowane z cegły dziurawki. A jednak, mimo kilkuletniej akcji informacyjnej (szczególnie intensywnej w latach 2001–2005), nadal powszechnie muruje się kominy z tego materiału.

Po wbudowaniu cegły dziurawki w komin jej wewnętrzne otwory zaczynają tworzyć sieć połączonych ze sobą przestrzeni, które stają się kanałami przepływowymi dla wody. Woda wnika do wnętrza takiego muru przez spoiny, otwory wylotowe kanałów wentylacyjnych (fot. na górze) i szpary w głowicy kominów, a następnie spływa na ich podstawę znajdującą się już we wnętrzu budynku (najczęściej na poddaszu) (fot. 1).

Drugim częstym błędem dotyczącym kominów jest obudowywanie ich styropianem w taki sposób, że styropian przechodzący przez pokrycie wystaje pod nim na poddaszu niczym nieosłonięty (fot. 2). Jeśli powstanie nieszczelność w murowanym kominie dymowym lub spalinowym, może dojść do pożaru. Tym bardziej że większość kominów znajduje się zbyt blisko belek więźby, co jest sprzeczne z prawem [5]2).

Zmniejszanie nachylenia dachu w celu obniżenia kosztów

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że motywacją do zmniejszania kątów nachylenia projektowanych i budowanych dachów pochyłych jest chęć obniżenia kosztów materiałowych. Wiadomo bowiem, że wraz ze zmniejszeniem się kąta nachylenia maleje powierzchnia dachu i tym samym koszt materiałów oraz robocizny.

Warto jednak pamiętać, że z powodu małego kąta nachylenia (10°–25°) pojawia się konieczność:

  • zastosowania specjalnych technik uszczelniających wszelkie przejścia przez dach,
  • zwiększenia wysokości szczeliny i kalenicy w dachach wentylowanych,
  • zwiększenia szczelności warstwy wstępnego krycia w dachach krytych pokryciami leżącymi na łatach (dachówkami, płytkami, blachami itp. przy kątach < 25°),
  • wzmocnienia konstrukcji (z powodu ryzyka zalegania śniegu).

To wszystko powoduje, że obniżenie kosztów w wyniku zmniejszenia zużycia materiałów pokryciowych jest tylko pozorne. Należy raczej zwiększyć nakłady, aby dach nisko nachylony dobrze pełnił swoją funkcję. Obniżenie nachylenia dachów prowadzi więc do wzrostu kosztów wykonania dachu i jego eksploatacji. Dlatego w wielu krajach naszej strefy klimatycznej od wieków dachy pochyłe buduje się z nachyleniem 20°–55°.

Szczególnie wadliwe konstrukcje powstają wtedy, gdy projektant tak planuje dach, aby spełnić zalecenia producentów, którzy podają, że ich pokryciowe blachy trapezowe mogą być układane na dachach nachylonych od 9° (fot. 4–5). Takie nachylenie wymaga specjalnych technik wentylowania, ponieważ poniżej 10° nie działa ciąg termiczny i wentylacja dachu jest napędzana wyłącznie siłą zmiennych wiatrów.

Zaprojektowanie tak pokrytego dachu o nachyleniu 9° z membraną wstępnego krycia (MWK) wymaga zaprojektowania bardzo wielu fragmentów dachu w specjalny sposób: tak aby zapewniona była dobra wentylacja pokrycia. Muszą być spełnione następujące warunki:

  • wlot do szczeliny wentylacyjnej powinien znajdować się pod rynną;
  • kontrłata powinna mieć wysokość co najmniej 10 cm i powinna być uszczelniona;
  • membrana powinna być ułożona z uszczelnionymi zakładami i powinna mieć dużą gramaturę (od 150 g/m²);
  • wylot na kalenicy powinien być podwyższony o 15–30 cm nad poziom blachy.

Wymienione warunki wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi połączeń blach i montażu przejść sprawiają, że wykonanie tak nachylonego, prawidłowo wykonanego dachu jest droższe od wykonania dachu o nachyleniu 25°.

Niestety, bardzo wiele dachów o tak niskim nachyleniu (ok. 10°) jest wykonanych w standardach odpowiednich dla typowych dachów pochyłych (powyżej 25°), co często prowadzi do obniżonej szczelności i dużego zawilgocenia.

Źle przygotowane impregnaty solne

Również z powodu niskich cen powszechnie stosuje się impregnaty solne przygotowywane szybko na budowach z koncentratów zawierających różne sole (najczęściej amonowe). Belki, łaty i inne elementy drewnianych konstrukcji są impregnowane tak przygotowanymi roztworami wodnymi.

Zabieg impregnacji polega na zanurzeniu elementów drewnianych w roztworze solnym wlanym do folii, które układane są w wykopanych w tym celu rowach.

Tymczasem wszystkie zabiegi impregnacyjne wymagają spełnienia określonych warunków technologicznych niezależnie od składu chemicznego impregnatów. Przede wszystkim drewno powinno być odpowiednio suche, by impregnat mógł wejść w jego komórki. Proces wchłaniania impregnatu wymaga ponadto czasu i odpowiedniej temperatury. Po impregnacji drewno powinno być odpowiednio wysuszone bez dostępu wody i wilgoci.

Opisany sposób zanurzania drewna na budowach nie spełnia jednak tych warunków. W efekcie impregnaty nie wchodzą w drewno i gdy spadnie na nie woda, są łatwo wypłukiwane. Na domiar złego wypłukana z łat sól osiada na MWK (fot. 6) oraz innych częściach dachu i uszkadza stopniowo wszystkie napotkane metalowe elementy (sól z belek więźby bywa wypłukana w trakcie budowy).

Literatura

  1. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 1). Dachowi liderzy opinii”, „IZOLACJE”, nr 11/12/2009, s. 31–33.
  2. K. Patoka, „Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 2). Wykorzystywanie roli dachowych liderów opinii”, „IZOLACJE”, nr 1/2010, s. 26–28.
  3. K. Patoka, „Interpretacja norm a zawilgocenie dachu”, „IZOLACJE”, nr 3/2012, s. 44–47.K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Zob. K. Patoka, „Warstwy powietrzne w dachach”, „IZOLACJE”, nr 4/2010, s. 72–75 [4].
2 Odległość tych materiałów określa § 265.4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5]: „Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m”. 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Folie stosowane na dachach i stropodachach

Folie stosowane na dachach i stropodachach Folie stosowane na dachach i stropodachach

Współczesne materiały budowlane są w większości wyspecjalizowane, tzn. mają cechy predestynujące je do danego zastosowania. Taka specjalizacja ulepsza konstrukcję w różny sposób – albo zwiększa jej trwałość,...

Współczesne materiały budowlane są w większości wyspecjalizowane, tzn. mają cechy predestynujące je do danego zastosowania. Taka specjalizacja ulepsza konstrukcję w różny sposób – albo zwiększa jej trwałość, albo obniża koszt (nie cenę), albo zwiększa bezpieczeństwo lub inne funkcje ochronne.

TECHNONICOL SP. z o.o. Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie

Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL w Wykrotach – oficjalne otwarcie

15 września 2021 r. nastąpi oficjalne otwarcie fabryki wełny mineralne TECHNONICOL w Wykrotach. To wydarzenie to idealna okazja, aby porozmawiać o tym, jak produkować oraz budować mądrze, bezpiecznie i...

15 września 2021 r. nastąpi oficjalne otwarcie fabryki wełny mineralne TECHNONICOL w Wykrotach. To wydarzenie to idealna okazja, aby porozmawiać o tym, jak produkować oraz budować mądrze, bezpiecznie i ekologicznie – jak budować optymalnie.

VELUX Polska Sp. z o.o. Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie

Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie Zastanawiasz się nad wymianą okien dachowych? Sprawdź, o czym pamiętać, by przebiegło to szybko i sprawnie

W trakcie użytkowania, okna dachowe wystawione są na ciężkie warunki atmosferyczne. Zimą na mróz i śnieg, a w miesiącach letnich na upały, wiatry, deszcze, i grad. Chociaż wszystkie okna dachowe były projektowane...

W trakcie użytkowania, okna dachowe wystawione są na ciężkie warunki atmosferyczne. Zimą na mróz i śnieg, a w miesiącach letnich na upały, wiatry, deszcze, i grad. Chociaż wszystkie okna dachowe były projektowane z myślą o wieloletniej trwałości, w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci technologia i normy bardzo się zmieniły. Dlatego eksperci radzą, by wymieniać okna mniej więcej co 20 lat. Dzięki temu zawsze będą energooszczędne i bezpieczne.

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.