Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacja posadzek na gruncie w budynkach innych niż przemysłowe

The usage of flooring on the ground in buildings other than industrial buildings

Uszkodzenia ścian działowych
Dariusz Bajno

Uszkodzenia ścian działowych


Dariusz Bajno

Uszkodzenia posadzek nie przekładają się bezpośrednio na stan bezpieczeństwa całej konstrukcji, ale mogą utrudniać korzystanie z obiektu. W niektórych wypadkach mogą także zagrażać zdrowiu, a nawet życiu jego użytkowników. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie uwzględniające późniejszą eksploatację.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Abstrakt

W artykule przedstawiono konsekwencje niewłaściwej eksploatacji posadzek na gruncie w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Tematyka tego typu posadzek w obiektach innych niż przemysłowo-magazynowe bardzo rzadko pojawia się w literaturze. Przypisywanie tym elementom drugorzędnej roli nie znajduje uzasadnienia w czasie późniejszej ich eksploatacji. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na bardzo powszechnie występujący problem, a tym samym wyczulenie zarówno projektantów, jak i wykonawców na konsekwencje związane z lekceważeniem tych konstrukcji.

The article presents the consequences of improper usage of flooring on the ground in residential and public buildings. The subject matter of flooring on the ground in buildings other than industrial buildings or storage accommodation facilities seldom appears in literature. Treating these elements as side issue finds no grounds during their later usage. The article aims at pointing out the very common problem and, thus, making both the designers and contractors sensitive to the consequences resulting from disregarding these structures.

Każdy obiekt budowlany składa się z elementów, które determinują jego funkcje zgodnie z przeznaczeniem i założeniami inwestora. Dotyczy to zarówno elementów nośnych, jak i wykończeniowych. Posadzki mogą należeć do obu tych grup.

Początki metodologii

Pierwsze udokumentowane zapisy dotyczące wykonywania posadzek pojawiły się już ponad 2000 lat temu. Autorem tych wytycznych był rzymski architekt Witruwiusz (I w. p.n.e.), który w księdze VII traktatu „O architekturze ksiąg dziesięć” [1] zamieścił krótki opis wykonywania posadzek przeznaczonych do układania na drewnianych stropach lub na gruncie. Prawidłowe wykonanie tych ostatnich uzależnił od właściwości samego gruntu (jego parametrów technicznych). Podał również sposób ewentualnego wzmocnienia podłoża przez jego zagęszczenie, a następnie wykonanie podkładu przez wyrównanie zagęszczonego wcześniej podłoża i nałożenie gruzu z zaprawą. Przez ponad 2000 lat ogólne wytyczne wykonywania posadzek nie uległy znaczącym zmianom.

Charakterystyka posadzki na gruncie

Posadzki na gruncie wykonywane są nie tylko w pomieszczeniach magazynowo-produkcyjnych, lecz także w obiektach codziennego i powszechnego użytku: w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Opisywana w artykule posadzka na gruncie w budynkach innych niż przemysłowe jest konstrukcją warstwową. Każda z warstw ma określone zadanie w przenoszeniu obciążeń działających na jej powierzchnię i na podłoże gruntowe. Ma także określoną funkcję izolującą przed nadmiernymi stratami ciepła i przed wilgocią. Dobór materiałów oraz grubość poszczególnych warstw składowych posadzki mają istotne znaczenie w jej bezawaryjnej eksploatacji, a tym samym w użytkowaniu całego budynku.

Podstawowym elementem nośnym warunkującym bezkolizyjność posadzki jest występujący pod nią grunt rodzimy, a dopiero w następnej kolejności podbudowa [2], która może być dostosowywana do wymagań zależnych od funkcji pomieszczeń.

Podbudowa jest pośrednią warstwą nośną między podłożem gruntowym a podkładem. Zadaniem podbudowy jest:

  • stworzenie jednorodnego i jednolitego oparcia dla betonowych płyt podkładu,
  • zwiększenie nośności podkładu,
  • zabezpieczenie posadzki przed ewentualnymi wysadzinami (posadzki na zewnątrz lub stykające się z nieocieplonymi przegrodami zewnętrznymi),
  • stworzenie warstwy odpornej na działanie wody przenikającej do wnętrza pomieszczeń obiektu.

Podkład posadzki jest niezbrojoną lub zbrojoną warstwą betonu, która jest oparta całą powierzchnią na podbudowie i oddzielona od wszystkich innych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych obiektu w sposób zapewniający mu swobodę przemieszczeń (głównie poziomych) [2, 3].

Można przyjąć, że na konstrukcję nośną posadzki na gruncie składają się trzy lub cztery podstawowe warstwy:

  • płyta betonowa – podkład betonowy,
  • podbudowa z ewentualnymi warstwami izolującymi (w tym chroniącymi przed nadmiernymi stratami ciepła oraz przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz),
  • ewentualna warstwa wyrównawcza,
  • podłoże gruntowe.

Warstwą użytkową posadzki jest zazwyczaj odpowiednio wykończona powierzchnia cementowa, okładzina ceramiczna, drewniana, żywiczna lub wykładzina [3, 4]. Rzadko zdarza się, by grunt rodzimy pełnił funkcję podbudowy. Z reguły do wykonania podbudowy stosuje się odpowiednio dobrany grunt nasypowy, jak żwir, piasek, pospółka, tłuczeń, zagęszczone do wymaganego stopnia zagęszczenia (stabilizowane w zależności od potrzeb cementem lub ewentualnie wapnem) czy beton wyrównawczy.

Funkcja, jaką pełni posadzka na gruncie, wydaje się z pozoru mało istotna, szczególnie w obiektach o obciążeniu użytkowym mniejszym od obciążenia technologicznego hal produkcyjnych i magazynów. Nie jest ona elementem składowym ogólnie przyjętej konstrukcji obiektu (ustroju nośnego), zazwyczaj nie jest z nim połączona, więc jej uszkodzenie nie musi wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, zwierząt czy mienia. Nie powinna powodować utrudnień w poruszaniu się osób ani stwarzać zagrożenia poślizgnięciem się czy potknięciem.

Niedoceniana i przeceniana posadzka

Posadzki często wykonuje się bez dokumentacji projektowej i bez przeprowadzenia analizy warunków, w jakich będą w przyszłości eksploatowane. Zarówno projektanci, jak i wykonawcy pomijają analizę wytrzymałościową oraz cieplno-wilgotnościową. Przypadkowy bywa także dobór materiałów na ich elementy składowe. Błędy projektowo­‑wykonawcze bardzo szybko skutkują takimi uszkodzeniami, jak zarysowania czy spękania powierzchni posadzek.

Na podstawie oględzin zewnętrznych warstw (powłok) tynków i posadzek można określić miejsca lokalizacji zarysowań oraz spękań elementów nośnych i uzupełniających budynku oraz miejsca występowania deformacji termicznych nieodpowiednio zabezpieczonych elementów konstrukcji/wykończenia budynku. Można również określić lokalizację źródeł jego osiadań, rozporu itp.

W budownictwie przyjęto, że posadzka na gruncie jest warstwą, którą można bez ograniczeń w sposób dowolny obciążać statycznie, a nawet dynamicznie i termicznie. Dla znacznej grupy projektantów i wykonawców jest ona elementem drugorzędnym, niepodlegającym przepisom czy normom. Z drugiej strony ci sami uczestnicy procesu budowlanego bez uzasadnienia, np. bez jakichkolwiek obliczeń, uznają górne warstwy posadzek za sztywne i nieodkształcalne powierzchnie. W związku z tym umieszczają na nich konstrukcje i wyposażenie o znacznych wielkościach obciążeń skupionych lub liniowych, m.in. ściany działowe i żelbetowe fundamenty schodów.

Ciężar 1 m2 ściany działowej wykonanej z cegły ceramicznej dziurawki z obustronną wyprawą o grubości ½ cegły wynosi ok. 231 kG (2,31 kN), natomiast ścianki o grubości ¼ cegły – ok. 151 kG (1,51 kN). Przy wysokości ściany ok. 2,5 m daje to obciążenie liniowe odpowiednio: 578 kG/m (5,78 kN/m) i 378 kG/m (3,78 kN/m). W wypadku schodów żelbetowych może to być obciążenie rzędu 900–1100 kG/m (9–11 kN/m). Dla dosyć cienkich podkładów nośnych posadzek (najczęściej nieprzekraczających grubości 10 cm) wymienione wielkości obciążeń nie są obojętne. W efekcie wzajemnego oddziaływania układu ściana–posadzka pojawiają się uszkodzenia i na jednych, i na drugich elementach.

Układ warstw posadzek

Typowy układ warstw posadzek, bardzo często spotykany w opracowaniach projektowych domów jednorodzinnych oraz mniejszych obiektów użyteczności publicznej, wygląda następująco:

  • warstwa użytkowa (ceramiczna, drewniana, cementowa, rulonowa),
  • podkład betonowy (cementowy) – 3,5–4,0 cm,
  • folia/papa izolacyjna,
  • izolacja termiczna – 4–8 cm,
  • chudy beton – 10–15 cm,
  • podsypka piaskowa lub gruz – 10 cm,
  • ubita ziemia (określenie stosowane przez projektantów).

Najczęściej w dokumentacjach projektowych układ warstw posadzki kończy się na warstwie podbetonu klasy B10-15 (często klasa ta w ogóle nie jest podawana).

Taka posadzka bardzo często staje się fundamentem dla wrażliwych na przemieszczenia konstrukcji, które jednocześnie stanowią znaczne obciążenie dla jej elementów nośnych. Nie jest wówczas w stanie ich bezpiecznie przenieść.

Przykłady uszkodzeń

Poniżej opisano przypadki uszkodzeń posadzek powstałych w wyniku niewłaściwego dostosowania ich warstw składowych do warunków eksploatacji obiektów, wielkości i rodzaju obciążeń w stosunku do ich nośności, a także niewłaściwego wykonania tych elementów.

Na fot. 1–3 zostały przedstawione uszkodzenia praktycznie wszystkich ścian działowych w parterowym budynku placówki zdrowia.

Przedstawiony budynek został poddany kapitalnemu remontowi w 1999 r. ze względu na wysoki stopień jego zużycia, a także intensywną siatkę spękań i zarysowań na ścianach zewnętrznych i działowych. Po remoncie budynek nadal wykazywał poważne uszkodzenia ścian działowych i nośnych oraz fragmentów posadzek dochodzące miejscami do 20 mm. Właściciel obiektu po otrzymaniu ekspertyzy technicznej (wykonanej w 2006 r.), która ustaliła przyczyny problemu, nie zdecydował się na wykonanie pełnego zakresu zalecanych robót i postanowił mniejszym kosztem poprawić stan techniczny obiektu.

Przyczynami kolejnych uszkodzeń ścian i posadzek obiektu, jakie wystąpiły po zakończeniu prac remontowych w 1999 r., były, podobnie jak poprzednio, niewłaściwie wykonana podbudowa oraz brak skutecznego połączenia nowych elementów murowych ścianek działowych z istniejącą konstrukcją nośną. Dodatkowym powodem powstania siatki zarysowań i spękań był brak termoizolacji ułożonej na prefabrykowanej, żelbetowej konstrukcji dachu.

Należy tu także podkreślić, iż wykonawca robót uzyskał zgodę projektanta na odstępstwo od zatwierdzonego projektu i wszystkie projektowane ściany działowe o grubości ½ cegły posadowił na podkładzie nośnym posadzki. W wersji pierwotnej ściany te miały być oparte na niezależnych fundamentach pasmowych w poziomie posadowienia istniejących ław fundamentowych budynku, na gruncie nośnym. Żaden z uczestników procesu budowlanego nie wziął pod uwagę faktu, że będący przedmiotem remontu obiekt wybudowany w latach 70. w założeniu miał być budynkiem tymczasowym (wiatą) i że posadowiono go na warstwie nasypów niekontrolowanych, w miejscu dawnego wyrobiska margli jednej z okolicznych cementowni. Posadowienie to już z założenia nie gwarantowało mu stabilności i trwałości, na co zresztą wskazywał stale powiększający się zakres jego uszkodzeń. W okresie późniejszym obiekt ten został zaadaptowany na magazyn, a następnie na obiekt służby zdrowia. Wykonywanie w nim kapitalnego remontu bez wymaganych wzmocnień w poziomie posadowienia było posunięciem bardzo ryzykownym.

Wobec znacznego obniżenia nakładów na kolejny remont (w 2006 r.) zaproponowano użytkownikowi rozwiązanie zamienne, które choć nie było w stanie wyeliminować ruchów podłoża, miało ograniczyć do minimum skutki jego deformacji. Nowe rozwiązanie przewidywało usunięcie wszystkich wykonanych uprzednio murowanych ścian działowych i zastąpienie ich wzajemnie usztywniającymi się i dylatowanymi ściankami opartymi na lekkiej konstrukcji metalowej z obustronną okładziną gipsowo-kartonową. Połączenie ścian między sobą oraz z pozostawianymi elementami konstrukcji nośnej zaprojektowano i wykonano w wersji „ślizgowej”, tj. w sposób zapewniający im sztywność w kierunku poziomym i umożliwiający jednocześnie swobodę przemieszczania się w kierunku pionowym. Styki dylatacyjne miały zostać zamaskowane listwami.

Na fot. 4–5 przedstawiono ściany działowe po dwóch latach eksploatacji z widocznymi przerwami dylatacyjnymi. Wykonawca robót nie zamocował listew maskujących, dlatego można zauważyć linie ich styków.

Fotografie te ujawniają nadal trwającą deformację posadzek, na których zostały ustawione nowe ścianki działowe. Ich przemieszczenia są na tyle kontrolowane, że uwidoczniają się jedynie w przewidzianych wcześniej dla nich lokalizacjach. Zastosowanie tego rozwiązania nie burzy estetyki wnętrza pomieszczeń. W miejscach wykonania posadzek wykończonych płytkami ceramicznymi występują jednak lokalne uszkodzenia, pomimo że wykonano ich częstsze dylatacje.

Na fot. 6–7 przedstawiono dwa przykłady posadzek o podobnych uszkodzeniach, lecz o różnym źródle pochodzenia. Fot. 6 prezentuje posadzkę, która podlegała deformacjom w wyniku ruchów podłoża (wznoszenia i opadania).

Na fot. 7 przedstawiono posadzkę w piwnicy, której konstrukcja została niewłaściwie dobrana do warunków otoczenia budynku. Widoczne na zdjęciu spękania nie są efektem deformacji podłoża, lecz naporu słupa wody gromadzącej się w niecce (basenie) wokół budynku. W czasie intensywnych opadów deszczu lub roztopów śniegu woda swobodnie przenikała do wnętrza pomieszczeń przez izolację, która utraciła swoją ciągłość (została przerwana w wielu miejscach) wskutek parcia wody od spodu. Spękaniom uległ podkład posadzki i jej wierzchnia, wyrównawcza warstwa cementowa. W obydwu przedstawionych wypadkach warstwy składowe posadzki zostały niewłaściwie dobrane do warunków lokalnych.

Innym przykładem błędu jest traktowanie posadzek jako elementów wykończenia obiektów, podczas gdy są one konstrukcją nośną.

Na fot. 8 przedstawiono ścianę działową w jednorodzinnym budynku mieszkalnym po ustąpieniu wody powodziowej. Poziom lustra nie przekroczył górnej powierzchni posadzki w stanie wykończonym. Ustępująca spod budynku woda dogęściła niewłaściwie ustabilizowaną podbudowę i spowodowała wytworzenie się kawern pod podkładem betonowym. W wyniku tego podkład spękał i osiadł, a tym samym spowodował pojawienie się poważnych pęknięć na wszystkich ścianach działowych parteru.

Kolejnym przykładem błędu jest fot. 9, która przedstawia fragment biegu schodów w budynku jednorodzinnym. Dolna podpora została oparta na podkładzie betonowym posadzki parteru. Projekt budowlany, na podstawie którego wydano pozwolenie na budowę, przewidywał wykonanie tradycyjnego fundamentu dla płyty dolnej biegowej schodów.

Jak naprawić uszkodzenia?

Naprawa uszkodzonej posadzki nie jest czynnością prostą. Niejednokrotnie stan techniczny jej elementów kwalifikuje ją jedynie do wymiany. Przy czym czas eksploatacji posadzki nie ma tu większego znaczenia. W większości przypadków to właśnie nowe posadzki wykazują uszkodzenia. W celu przeprowadzenia napraw tych elementów można stosować rozwiązania zastępcze, które będą tylko namiastką spełnienia wymagań stawianym posadzkom.

Przykładowe rozwiązania problemów eliminujące skutki uszkodzenia posadzek przedstawiono w opisie remontów budynku placówki zdrowia. Wskazówki te należy traktować jedynie jako działania doraźne. Nie eliminują one przyczyn uszkodzeń. Pozwalają jednak na dalszą eksploatację obiektu bez konieczności całkowitego wyłączania go z użytkowania.

Bezpośrednie opieranie ścianek działowych na posadzkach ułożonych na gruncie bez wcześniejszego przeprowadzenia analizy ich nośności oraz stabilności jest powszechnym błędem. Prawidłowym rozwiązaniem w takich sytuacjach byłoby wydzielenie fundamentu pod obciążenia punktowe i liniowe w warstwie nośnej podkładu. Niedopuszczalne natomiast jest opieranie ciężkich konstrukcji żelbetowych (fot. 9) na nieprzystosowanych do takich obciążeń tradycyjnych podkładach betonowych. Bez wątpienia w krótkim czasie podkład betonowy zastępujący fundament konstrukcji schodów ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie również konstrukcja schodów, zakres prac naprawczych trzeba będzie poszerzyć o naprawę tego elementu. Taka sytuacja wymaga rozebrania posadzki w sąsiedztwie oparcia biegu i wykonania właściwego fundamentu schodów opartego na warstwie nośnej gruntu.

Podsumowanie

Posadzki na gruncie w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej pełnią nie mniej istotną rolę niż w obiektach przemysłowo-magazynowych. Co prawda skutki szkód w razie ich uszkodzenia będą znacznie mniejsze, jednak mogą doprowadzić do kosztownych napraw, a także do wyłączenia z użytkowania części lub całości budynku w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkownikom. Uszkodzenia posadzek w tych obiektach nie powinny doprowadzić do katastrofy budowlanej, lecz mogą zagrozić mieniu (fot. 1–3 i 8), a nawet w niektórych wypadkach zdrowiu lub życiu mieszkańców. Będą jednocześnie stanowiły element szpecący wnętrza pomieszczeń, czego nie da się wyeliminować jedynie naprawą uszkodzeń. Nawet w niewielkich obiektach prawidłowo zaprojektowana i wykonana posadzka jest nieodłącznym gwarantem ich prawidłowego użytkowania i trwałości, natomiast spora część pęknięć elementów budynków często niesłusznie utożsamiana jest z nierównomiernym ich osiadaniem. Naprawy posadzek, niezależnie od obiektu, są bardzo kosztowne i trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania. Każdy projekt budowlany powinien opisywać technologię wykonania wymienionych elementów i uwzględniać warunki ich eksploatacji.

Literatura

  1. Witruwiusz, „O architekturze ksiąg dziesięć”, Pruszyński i S-ka, Warszawa 1999.
  2. PN-75/S-96015, „Drogowe i lotniskowe nawierzchnie z betonu cementowego”.
  3. PN-62/B-10144, „Posadzki z betonu i zaprawy cementowej. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze”.
  4. W. Żenczykowski, „Budownictwo ogólne”, t. 1: „Materiały i wyroby budowlane”, Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 1990.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Evgeny Evgeny, 23.06.2013r., 02:29:45 jurek08/05/2012Mile sie was slucha robciie to coraz bardziej profesionalnie oby tak czesciej-wybaczcie ze wtrace swoje trzy grosze wyroby z olchy sa piekne po woskowaniu.Zycze wam duzo samo- zaparcia w tym do czego zmierzacie powodzenia!!!!!!!!!!!

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.