Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Filtracja i spływ powierzchniowy wody a trwałość murów licowych

Filtration and surface water run-off and walls stability forecasting
dr inż. Anna Kaczmarek  |  IZOLACJE 1/2012  |  09.02.2012
Filtracja i spływ powierzchniowy wody a trwałość murów licowych
Filtracja i spływ powierzchniowy wody a trwałość murów licowych

Mury powinny charakteryzować się min. pięćdziesięcioletnią trwałością. Tymczasem z prowadzonych obserwacji i badań wynika, że już w krótkim czasie po wykonaniu rozpoczyna się proces ich niszczenia. Często związane jest to ze stosowaniem elementów licowych i gotowych zapraw, w odniesieniu do których nie przewidziano interakcji z innymi materiałami i ze środowiskiem zewnętrznym.

Ściany licowe już po kilkuletniej eksploatacji wykazują problemy związane z trwałością. Dzieje się tak zwłaszcza w obiektach małej architektury. Pierwszymi symptomami destrukcji są wykwity solne, które pojawiają się na większości obiektów w początkowym okresie po wykonaniu.

Stare czy nowe?

Obecnie wraz z szybkim rozwojem technologii wprowadza się w budownictwie nowe materiały przeznaczone do budowy ścian licowych. Choć znane są ich właściwości, brak jest doświadczeń mogących potwierdzić ich trwałość i odporność na wpływ wieloletniego oddziaływania czynników atmosferycznych. Zbadano co prawda właściwości fizyczne i chemiczne takich materiałów, jednak na ich podstawie tylko w niewielkim stopniu można przewidywać trwałość ścian licowych powstałych z ich użyciem. W wykonawstwie należy zatem z rezerwą odnosić się do informacji dotyczących wyższości nowych materiałów nad dotychczas stosowanymi.

Czynniki oddziałujące destrukcyjnie na trwałość murów licowych

Problematyka murów licowych należy do zagadnień związanych z trwałością konstrukcji murowych. Jej właściwe zrozumienie wymaga znajomości podstawowych założeń w zakresie wymagań konstrukcyjnych, doboru materiałów i wykonania muru.

W literaturze przedmiotu wyróżnia się dwie podstawowe grupy czynników oddziałujących destrukcyjnie na trwałość murów licowych. Do pierwszej należą czynniki środowiskowe, zależne od warunków klimatycznych oraz bezpośredniej depozycji polutantów chemicznych wraz z opadem atmosferycznym. Drugą grupą są czynniki wewnętrzne, do których zalicza się właściwości wbudowanych materiałów i ich wzajemne interakcje. Skutkiem ich oddziaływania mogą być wykwity pierwotne i wtórne. Ewolucja tych czynników prowadzi do destrukcji powierzchniowej i wgłębnej klinkierowych elementów murowych [1].

Obecne krajowe i europejskie przepisy budowlane, które dotyczą projektowania architektonicznego i zasad wykonywania robót (w tym stosowania elementów murowych), nie umożliwiają dokładnej oceny trwałości wznoszonych murów licowych. Elementy składowe murów analizowane są osobno i nie uwzględnia się skutków ich wzajemnych oddziaływań (rys. 1).

Obowiązujące normy PN-EN 772-5:2002 [2] i PN-EN 772­‑5:2002 [3] podają trzy kategorie, według których producenci powinni deklarować zawartość aktywnych soli rozpuszczalnych w wodzie: S0, S1 i S2. Wynika z tego, że graniczne ilości soli, uznawane dotychczas za mało istotne, mogą stać się przyczyną pojawienia się wykwitów solnych. Zgodnie z normą PN-EN 998-2:2010 [4] producent powinien deklarować jedynie zawartość chlorków w zaprawie. Problem zasolenia muru dokładniej przedstawia certyfikat WTA [5]. W tej instrukcji stopień zasolenia określono jako niski, średni lub wysoki w zależności od stężenia siarczanów, chlorków oraz azotanów w badanych próbkach murów. Zawarte w tym dokumencie dane określają jednak wymagania stawiane tylko tynkom renowacyjnym.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Metody badań nad trwałością konstrukcji murowych

W dotychczasowych publikacjach, w których zostały przedstawione badania prowadzone na obiektach budowlanych z miejscowymi wykwitami solnymi [6–8], zastosowano metody badań eksperymentalnych wyznaczające stopień zasolenia muru. Metody te opierają się zazwyczaj na analizach jakościowych i ilościowych i wykonywane są na pobranych próbkach z lica muru. Takie badania mogą jednak być jedynie ogólną informacją o zawilgoceniu i zasoleniu w badanym punkcie. Ich wyniki nie są miarodajne.

Zakres badań powinien zostać zweryfikowany zwłaszcza w wypadku zapraw, które pełnią rolę służebną w stosunku do elementów murowych, a ich jakość wpływa na estetykę oraz trwałość muru. Warto uzupełnić je o badania na próbkach zespolonych. Zestawienie ich wyników z rezultatami badań na próbkach pobranych z lica muru pozwoli na kompleksowe ujęcie problemu [9].

Proponowana metoda badań uzasadniona jest tym, iż trwałość konstrukcji murowych należy rozpatrywać w relacji układ materiałowy – środowisko (rys. 2).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.