Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak kształtować parametry cieplno-wilgotnościowe narożników ścian zewnętrznych?

How to shape thermal and moisture parameters of external wall corners?
Jak kształtować parametry cieplno-wilgotnościowe narożników ścian zewnętrznych?
Jak kształtować parametry cieplno-wilgotnościowe narożników ścian zewnętrznych?

Nowoczesne narzędzia numeryczne (przy zastosowaniu programów komputerowych) pozwalają określić na etapie projektowania parametry złączy budowlanych, tzn. przepływ ciepła i wilgoci oraz rozkład temperatur. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ sposób wykonania złącza budowlanego decyduje o jakości całej dokumentacji projektowej.

Zakłócenie ciągłości przegrody zewnętrznej wynika najczęściej z jej niejednorodności strukturalnej, przejawiającej się zmianą geometrii warstw i wkładek wewnętrznych w miejscach mostków cieplnych, wieńców, narożników itp. Takie miejsca, nazywane „osobliwymi” lub „słabymi”, mogą dyskwalifikować sprawność techniczną całego budynku, w czasie eksploatacji występują w nich bowiem z reguły trwałe uszkodzenia o charakterze fizykalnym [1].

Szczególnym przypadkiem słabego miejsca w przegrodzie jest narożnik ściany zewnętrznej. Z konfiguracją narożnika związana jest imperfekcja linii strumieni ciepła, która pociąga za sobą znaczne obniżenie temperatur na jego powierzchniach wewnętrznych. Najczęściej więc w narożnikach pomieszczeń rozpoczyna się destrukcja biologiczna i mechaniczna przegrody (widoczne jest to w mostku 3D: połączenie ścian zewnętrznych w narożniku ze stropodachem). Zjawisko to znane jest pod nazwą „efektu narożnika” [1].

Występujące w rzeczywistości pole dwu- i trójwymiarowe powinno zostać każdorazowo określone w odniesieniu do konkretnych warunków brzegowych, a uzyskane wyniki brać pod uwagę przy określaniu jakości cieplnej badanych przegród zewnętrznych. Mechanizm zjawiska i stosowaną powszechnie procedurę prowadzenia obliczeń ilustruje rys. 1.

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków, autor: Krzysztof Pawłowski,oprawa miękka, stron 168, ISSN 2300-3944, numer 2/2013
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

Po lewej stronie rysunku podano siatkę izoterm (i) i adiabat (a) w narożniku symetrycznym przegród zewnętrznych. Dla porównania po prawej stronie przedstawiono wycinek przegrody o takich samych parametrach fizycznych i geometrycznych, z dala od narożnika. Linie strumienia ciepła (a) ulegają zagęszczeniu w złączu dwuwymiarowym (narożniku). Na określoną powierzchnię narożnika (na rys. 1 d×1 m.b.) napływa więcej ciepła (n2 = 5) w porównaniu z wycinkiem przegrody z przepływem jednowymiarowym (n2 = 4).

Złącze narożnikowe generuje zwiększony strumień ciepła F1 > F2, co oznacza większe straty:

 

 

gdzie:

n1, n2 – odpowiednio liczba przedziałów między adiabatami i izotermami.

W obliczeniach praktycznych korzysta się z uzyskanej w wyniku obliczeń numerycznych indywidualnej właściwości każdego mostka cieplnego, zwanej liniowym współczynnikiem przenikania ciepła – ψ [W/(m×K)]. Współczynnik ψ określa dodatkową wartość strumienia ciepła (strata – plus, zysk – minus) wywołaną przez mostek cieplny i podaną na 1 m.b. jego długości. Wartość ψ dotyczy całej dodatkowej straty przez mostek, co oznacza w wypadku np. narożnika straty obu gałęzi (po powierzchni 2d – w obie strony od narożnika wewnętrznego – rys. 1).

Występowanie liniowych mostków cieplnych (m.in. w narożnikach ścian zewnętrznych) w przegrodach zewnętrznych powoduje:

 •  zwiększone straty ciepła (zagęszczenie adiabat w strefie mostka cieplnego),
 •  obniżenie temperatur na wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu mostka cieplnego.

Do analizy wybrano narożnik ścian zewnętrznych wykonanych z betonu komórkowego w połączeniu z oknem.

Obliczenia własne

Do obliczeń wytypowano 8 narożników ścian zewnętrznych wykonanych z betonu komórkowego w układzie jedno- i dwuwarstwowym. Dodatkowo przeprowadzono analizę wpływu usytuowania okna w układzie z narożnikiem.

Obliczeń dokonano przy zastosowaniu programu komputerowego TRISCO oraz przy następujących założeniach.

Dane materiałowewspółczynnik przewodzenia ciepła λ:

 •  tynk cementowo-wapienny o gr. 1 cm – λ = 0,80 W/(m·K),
 •  tynk gipsowy o gr. 1 cm – λ = 0,40 W/(m·K),
 •  bloczek z betonu komórkowego o gr. 36 cm – λ = 0,11 W/(m·K),
 •  bloczek z betonu komórkowego o gr. 24 cm – λ = 0,21 W/(m·K),
 •  styropian o gr. 15 cm – λ = 0,04 W/(m·K),
 •  pianka montażowa – λ = 0,035 W/(m·K),
 •  ościeżnica drewniana – λ = 0,16 W/(m·K),
 •  zestaw szybowy – λ = 0,075 W/(m·K).

Warunki brzegowe:

 •  temperatura powietrza wewnętrznego ti = 20°C,
 •  temperatura powietrza zewnętrznego te = -20°C,
 •  opór przejmowania ciepła na wewnętrznej powierzchni przegrody Rsi = 0,13, 0,25 (m2·K)/W,
 •  opór przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni przegrody Rse = 0,04 (m2·K)/W.

Punktem odniesienia w obliczeniach był wytypowany narożnik jednorodny, jednowarstwowy (wariant A) o gr. 36 cm. Głównym celem stało się ustalenie wpływu usytuowania warstwy izolacyjnej (styropianu o gr. 15 cm) w narożniku na jego parametry cieplno-wilgotnościowe (warianty B, C, D). Następnie wprowadzono do analizowanych złączy stolarkę okienną (warianty E, F, G, H). W odniesieniu do każdego złącza określono następujące parametry, tzn. wartości:

 •  współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] ściany zewnętrznej narożnika;
 •  strumienia cieplnego przepływającego Q [W];
 •  liniowego współczynnika sprzężenia cieplnego L2D [W/(m·K)];
 •  liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψi – po wymiarach wewnętrznych i Ψe – po wymiarach zewnętrznych [W/(m·K)]; sposób wyznaczania liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ odnośnie do zewnętrznego i wewnętrznego systemu wymiarowania w wypadku wybranego mostka cieplnego przedstawiono na rys. 2:

wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w odniesieniu do wewnętrznego systemu wymiarowania wynosi:

 

– wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w odniesieniu do zewnętrznego systemu wymiarowania wynosi:

 

 •  temperatury w narożniku (na wewnętrznej powierzchni) tNR [°C];
 •  temperatury na styku ściana zewnętrzna – ościeżnica (na wewnętrznej powierzchni) tO [°C],
 •  czynnika temperaturowego fRsi [–] na podstawie temperatury minimalnej w złączu według normy PN-EN ISO 13788:2003 [3]:

 

 

gdzie:

θsi,min. – temperatura minimalna na wewnętrznej powierzchni przegrody mostka cieplnego [°C],

θe – temperatura powietrza zewnętrznego [°C],

θi – temperatura powietrza wewnętrznego [°C].

Wyniki obliczeń przedstawiono w tabelach 1–8, a analizowane narożniki oraz rozkład temperatur w narożnikach – na rys. 3–18.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.