Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Płyty warstwowe w systemach lekkiej obudowy budynków

Sandich panels used in light cladding systems for buildings

Obudowa wykonana z płyt warstwowych
PZPPW

Obudowa wykonana z płyt warstwowych


PZPPW

Płyty warstwowe w sztywnych okładzinach metalowych to kompozytowe elementy budolwane złożone z dwóch okładzin z blachy stalowej i rdzenia izolacyjnego połączonych ze sobą w sposób trwały. Stosowane są do szybkiego montażu obudowy konstrukcji bydynku. Charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi, wytrzymałościowymi i akustycznymi.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Abstrakt 

W artykule przedstawiono obszary zastosowania, zalety, sposób produkcji oraz budowę płyt warstwowych. Podano także informacje, które powinien wziąć pod uwagę inwestor lub architekt przy wyborze rodzaju płyty do konkretnego zastosowania, jak również podczas wykonywania obiektu w systemie lekkiej obudowy. Opisano też historię produkcji płyt warstwowych w Polsce oraz szacunkowe dane dotyczące udziału w rynku płyt z poszczególnymi rodzajami rdzenia.

The article presents the areas of application, advantages, production methods and design of sandwich panels. It also contains information which the developer or the architect should take into consideration when selecting panel type for a given application, as well as during the construction of the facility in light cladding technology. The article also describes the history of sandwich panel production in Poland, as well as the estimated data concerning the market share of panels based on particular core types.

Płyty warstwowe są powszechnie stosowane jako ściany zewnętrzne (fot.), wewnętrzne, sufity podwieszane oraz dachy. Wykorzystywane są w halach przemysłowych, obiektach handlowo-sportowych, użyteczności publicznej, magazynowych, logistycznych, przechowalniczych, chłodniczych, salonach samochodowych, halach wystawienniczo-targowych, sportowo-rekreacyjnych, centrach handlowych i supermarketach, budynkach rolniczych i hodowlanych itp. Stosowane są zarówno do obudowy hal wielkogabarytowych, o powierzchniach sięgających kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, jak i małych przenośnych obiektów.

Powszechne i różnorodne zastosowanie płyt warstwowych wynika z ich wielu zalet:

  • niskiego kosztu wykonania i eksploatacji budynku z płyt warstwowych,
  • bardzo dobrej i niezmiennej w czasie izolacyjności cieplnej,
  • szybkiego i łatwego montażu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych,
  • możliwości demontażu obudowy i ponownego wykorzystania płyt,
  • dużej liczby rodzajów płyt, materiałów rdzenia, grubości, typów profilowania, powłok i kolorów itp.,
  • małego ciężaru jednostkowego,
  • krótkiego terminu realizacji zamówień.

Proces wytwarzania

Najczęściej płyty warstwowe wytwarzane są na ciągłej linii produkcyjnej. Bezpośrednimi surowcami stosowanymi do ich produkcji są:

  • blacha stalowa w kręgach przeznaczona na okładzinę zewnętrzną (dolna na linii) i wewnętrzną (górna),
  •  jako materiał rdzenia – komponenty systemu PUR (ewentualnie PIR), arkusze styropianu (EPS) albo lamele (ewentualnie arkusze) wełny mineralnej (MW),
  • klej poliuretanowy służący do trwałego połączenia styropianu lub wełny z okładzinami.

W wypadku rdzenia PUR/PIR wytwarzanego na linii do produkcji płyt warstwowych stosowanie kleju nie jest potrzebne ze względu na tzw. autoadhezję, w wyniku której następuje trwałe spojenie tworzącej się pianki z dolną i górną okładziną stalową.

Zasadniczo na linii produkcyjnej wykonywane są wszystkie operacje nadające ostateczny kształt, wygląd, wielkość itp. płytom warstwowym. Dotyczy to przede wszystkim ukształtowania styku wzdłużnego płyt, profilowania okładzin, połączenia okładzin z rdzeniem, cięcia, pakowania itp.

Konstrukcja płyty

Okładziny

Najczęściej są one wykonywane z blachy stalowej o grubości 0,40–0,70 mm, pokrytej z obu stron powłoką galwaniczną i organiczną. Oprócz blachy stalowej stosowana jest również stal nierdzewna oraz blacha aluminiowa lub miedziana.

Okładziny powlekane są najczęściej powłokami organicznymi o charakterze ochronno-dekoracyjnym:

  • poliestrem – tzw. SP mat lub połysk, o grubości 15–35 mm,
  • polifluorkiem winylidenu – tzw. PVDF/PVF2,
  • polichlorkiem winylu – tzw. PVC/PCW,
  • plastizolem – tzw. PCV-P,
  • puralem na bazie poliuretanu,
  • food safe – tzw. PVC-F.

Zdecydowana większość wymienionych powłok oferowana jest w różnych kolorach zgodnie z systemem RAL.

Profilowanie

Ostateczny wygląd płyty zależy przede wszystkim od rodzaju profilowania okładziny oraz jej koloru.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rodzajów profilowań. Można je podzielić przede wszystkim ze względu na głębokość przetłoczenia na tzw. profilowania płytkie (0–5 mm) oraz głębokie (powyżej 5 mm).

Profilowania płytkie dominują w płytach ściennych (na okładzinie zewnętrznej i wewnętrznej). Stosowane są także w płytach dachowych na okładzinie wewnętrznej oraz na większości okładzin zewnętrznych płyt z rdzeniem ze styropianu oraz niektórych z rdzeniem z wełny. Najczęściej stosowanymi profilowaniami płytkimi są profilowania liniowe, rowkowe, mikro oraz płaskie.

Profilowania głębokie charakterystyczne są przede wszystkim dla okładziny zewnętrznej płyt dachowych z rdzeniem z PUR-u i PIR-u i niektórych architektonicznych płyt ściennych z rdzeniem z PUR-u i PIR-u (na okładzinie zewnętrznej).

Rdzeń

Jest on wykonany z materiału o wysokich parametrach izolacyjnych.

Obecnie stosowane są w Polsce trzy rodzaje materiału rdzenia:

  • sztywna pianka poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanurowa (PIR),
  • polistyren ekspandowany (EPS),
  • wełna mineralna (MW) o układzie włókien prostopadłym do okładzin.

Każdy z tych materiałów izolacyjnych ma inne właściwości i zalety. Ich znajomość pozwala inwestorom i architektom na dokonanie racjonalnego wyboru rodzaju rdzenia, jaki zamierzają zastosować w płytach warstwowych przeznaczonych na ściany i dachy.

Płyty z rdzeniem ze sztywnej pianki PUR i PIR (rys. 1) oprócz zalet wynikających z ciągłości rdzenia mają, dzięki bardzo niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła l, najlepsze parametry w zakresie izolacyjności cieplnej, co pozwala na zaprojektowanie i wykonanie budynku z optymalnymi w zakresie grubości ścianami czy dachem. Taki budynek cechuje się niskimi i stałymi w czasie kosztami eksploatacji (obejmującymi ogrzewanie, chłodzenie i klimatyzację). Dodatkowo pianki PIR charakteryzują się podwyższonymi parametrami ogniowymi.

Płyty z rdzeniem ze styropianu (rys. 2) spełniają zdecydowaną większość wymagań stawianych obudowie z płyt warstwowych i dzięki niskiej wartości współczynnika l styropianu mają bardzo dobre wartości izolacyjności cieplnej. Jako najtańsze z płyt oferowanych na rynku znajdują przede wszystkim zastosowanie w obiektach, w których koszt inwestycji jest podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiałów obudowy.

Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej (rys. 3) charakteryzują się najlepszymi parametrami ogniowymi i akustycznymi. Stosowane są głównie w wydzielonych strefach obiektów, w których ze względu na obowiązujące przepisy konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia pożarowego bądź materiałów o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

Zamek

Istotną cechą płyt warstwowych, która wpływa bezpośrednio na ich montaż oraz koszty eksploatacji obiektu, jest styk wzdłużny – tzw. zamek. Jego odpowiedni kształt umożliwia łatwe zamontowanie płyt oraz trwałe i szczelne połączenie na ścianie i dachu budynku.

W płytach ściennych są obecnie stosowane dwa podstawowe rozwiązania: tzw. zamek odkryty (z widocznym łącznikiem) i zamek ukryty (z niewidocznym łącznikiem).

W płytach dachowych z garbami (płytach z rdzeniem PUR i PIR) dominuje połączenie na tzw. zakładkę, a w płytach z rdzeniem ze styropianu – połączenie na listwę U, rąbek stojący z niewidocznym łącznikiem i na zakładkę. Podobne rozwiązania mają płyty z rdzeniem z wełny mineralnej.

Informacje, które należy uwzględnić przy wyborze

Decyzja o wyborze określonej płyty warstwowej zależy w głównej mierze od inwestora i architekta i powinna być podejmowana z uwzględnieniem obowiązujących przepisów budowlanych odnoszących się do projektowanego/budowanego budynku.

W specyfikacjach płyt podawanych przez producentów należy zwrócić szczególną uwagę na następujące informacje:

  • rodzaj rdzenia,
  • grubość płyty – wynosi od 40 mm do nawet 300 mm, w zależności od rodzaju rdzenia i przeznaczenia płyt,
  • szerokość modularną i całkowitą,
  • długość minimalną i maksymalną,
  • grubość okładziny zewnętrznej i wewnętrznej,
  • grubość ochronnych powłok galwanicznych (ocynku),
  • grubość malarskich powłok ochronnych,
  • rodzaj profilowania okładziny zewnętrznej i wewnętrznej,
  • kolor i rodzaj powłoki okładziny zewnętrznej i wewnętrznej.

Rodzaj rdzenia i grubość płyty wpływają bezpośrednio na parametry podstawowe płyt.

Przy wyborze płyty należy uwzględnić przed wszystkim właściwości:

  • cieplne,
  • wytrzymałościowe,
  • ogniowe,
  • akustyczne,
  • korozyjne.

Wykonanie obiektu w systemie lekkiej obudowy

W systemach lekkiej obudowy poza płytami warstwowymi znajdują się materiały pomocnicze niezbędne do poprawnego montażu (obróbki blacharskie, elementy złączne itp.). Producenci płyt prezentują w swoich materiałach informacyjnych (na stronach internetowych, w katalogach technicznych, folderach itp.) kompletne systemy obejmujące pełen asortyment produkowanych płyt, obróbek blacharskich oraz pozostałych akcesoriów (łączników, nitów, mas, uszczelek, taśm itp.).

W materiałach informacyjnych producenci płyt podają także zalecenia w zakresie montażu, transportu i składowania płyt oraz rekomendowane rozwiązania techniczne dotyczące mocowania i łączenia płyt w różnych miejscach (węzłach) budynku. Przykładowo może to być połączenie płyty dachowej z płytą ścienną w okapie, płyt dachowych w kalenicy, płyt ściennych w narożniku, mocowanie płyty ściennej lub dachowej do konstrukcji wsporczej itp.

Płyty mocowane są bezpośrednio do konstrukcji wsporczej (stalowej, drewnianej, betonowej). Ich kształt, ciężar itp. umożliwiają szybki i stosunkowo prosty montaż przegrody ściennej w układzie pionowym lub poziomym, sufitu podwieszanego oraz przekrycia dachowego przy różnym nachyleniu połaci dachowej.

Cechą charakterystyczną systemów lekkiej obudowy jest konieczność opracowania szczegółowej specyfikacji obejmującego rodzaj, grubość i długość płyt warstwowych wraz z informacją o okładzinach (profilowaniu, kolorze, powłoce itp.). Wykonane według tej specyfikacji płyty oraz materiały pomocnicze dostarczane są bezpośrednio z zakładu produkcyjnego na plac budowy.

Produkcja w Polsce

Płyty warstwowe zaczęto produkować w naszym kraju w latach 70. Były one wytwarzane w fabryce Metalplast w Obornikach Wlkp., miały rdzeń z poliuretanu i oznaczone były jako PW8. Produkcja płyt z rdzeniem styropianowym rozpoczęła się w Polsce w 1991 r., z rdzeniem z wełny mineralnej – na początku lat 90. 

Obecnie płyty warstwowe wytwarzane są w Polsce w ponad 20 zakładach, a łączna ilość produkowanych płyt znacznie przekracza 10 mln metrów kwadratowych rocznie.

Ze względu na funkcjonujący obecnie system sprawozdawczy GUS brak jest dokładnych danych dotyczących wielkości produkcji płyt. W tym roku ma to ulec zmianie i będzie możliwe otrzymanie dokładnych danych w tym zakresie.

Udział w rynku płyt z poszczególnymi rodzajami rdzenia jest obecnie oceniany następująco:

  • płyty z rdzeniem poliuretanowym – ok. 50%,
  • płyty z rdzeniem styropianowym – ok. 45%,
  • płyty z rdzeniem z wełny mineralnej – ok. 5%.

Dopuszczenie do obrotu

Podstawą wprowadzenia płyt warstwowych na polski rynek budowlany jest deklaracja zgodności producenta z normą PN-EN 14509:2010 – „Samonośne izolacyjno-kostrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową. Wyroby fabryczne. Specyfikacje” (tzw. znakowanie CE) lub z obowiązującą aprobatą techniczną (znak budowlany B).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.