Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 11/12/2010  |  07.12.2011  |  1
Komin wyłożony ceramicznymi płytkami angobowanymi tym samym kolorem co dachówki (holenderki). Nad głowicami przewodów spalinowych zamontowano osłonę z grubej blachy. Ten wzorzec warto powielać.
Komin wyłożony ceramicznymi płytkami angobowanymi tym samym kolorem co dachówki (holenderki). Nad głowicami przewodów spalinowych zamontowano osłonę z grubej blachy. Ten wzorzec warto powielać.
RuppCeramika

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Polskie kominy są przykładem niezwykłego konserwatyzmu w budownictwie. Prawie wszyscy wykonują je w wersji murowanej: z cegły klinkierowej lub tynkowane, a rzadziej wykładane kamieniami lub płytkami.

Takie konstrukcje łączy się z pokryciem poprzez obróbki blacharskie lub specjalne taśmy samoprzylepne (nazywane kominowymi) wykonane ze zbrojonych tworzyw, powlekanego aluminium lub ołowiu.

Taśmy te łączy się z kominem „na listwę”, czyli za pomocą specjalnych metalowych listew uszczelnianych na krawędzi stykającej się z kominem specjalnymi uszczelniaczami. Z pokryciem łączy je warstwa samoprzylepna z kauczuku lub butylu.

Wewnątrz murowanych kominów znajdują się kanały i otwory służące do wentylacji pomieszczeń lub odprowadzania spalin (dymu). Wierzch kominów pokryty jest najczęściej tradycyjnymi betonowymi lub blaszanymi czapkami, z których coraz częściej wystają głowice gotowych systemów kominowych. Łączy się więc tradycję z nowoczesnością, ale tak aby wygląd zewnętrzny był taki sam jak dawniej.

Gotowe wkłady kominowe obmurowuje się powyżej pokrycia dachowego na różne sposoby. Rzadko kiedy takie kominy się ociepla.

Termoizolacja na kominach ma bardzo duże znaczenie dla obecnie wytwarzanych kotłów grzewczych, które charakteryzują się wysoką sprawnością i są bardzo wrażliwe na straty energii w kominie. Im komin jest zimniejszy, tym spaliny muszą mieć wyższą temperaturę, aby wyjść poza komin. Im jest zimniejszy, tym więcej energii ucieka razem ze spalinami, a automatyka pieca ma więcej problemów z optymalizacją procesów spalania (Czytaj więcej na ten temat).

Najczęściej popełniane błędy 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Kominy budowane w opisany sposób, co gorsza, wykonuje się z wadami, które wynikają ze ślepego naśladownictwa oraz braku nadzoru budowanego. Średnie standardy wykonawcze są niskie.

Najczęstsze błędy to:

  • cegła klinkierowa jest dziurawką, dlatego komin stanowi zespół naczyń połączonych otwartych dla wody,
  • złe obróbki blacharskie komina (brak kozubka, zbyt niskie obróbki blacharskie, blachy obróbek odstające od pokrycia itp.),
  • źle uszczelniona listwa dociskowa bez wcięcia w komin (np. tylko silikonem),
  • źle przyklejone samoprzylepne taśmy uszczelniające (nierówno z kieszeniami dla wody),
  • źle przymocowana warstwa wstępna (papa, FWK, MWK) do ściany komina,
  • zbyt mała czapka na kominie lub bez odpowiednich kapinosów,
  • źle osłonięte wyloty z kanałów wentylacyjnych.

Lista jest długa i nie uwzględnia błędów architektonicznych polegających na złym usytuowaniu komina, np. w koszach dachu lub w poprzek połaci, zamiast wzdłuż. Wielu z tych błędów można by uniknąć, wybierając inną technikę wykonania kominów.

Inna, lepsza metoda

Kominy można budować na wiele sposobów. Skoro masowo montuje się gotowe systemy kominowe, bo docenia się korzyści ich stosowania, warto wykorzystać do końca stwarzane przez nich możliwości. Chodzi mianowicie o wbudowanie wszystkich elementów oferowanych systemów, w tym gotowych głowic betonowych (czapek), które mają odpowiednio duże wymiary umożliwiające obudowanie systemowych przewodów kominowych różnego rodzaju osłonami.

Przestrzeń między obudową komina a jego betonowym rdzeniem wypełnia się wtedy materiałami termoizolacyjnymi, tak aby spaliny ochładzały się dopiero po opuszczeniu komina. Obudowy kominów wykonuje się najczęściej z blachy, z płytek włókno-cementowych, z płytek ceramicznych, łupka lub z dachówek karpiówek.

Oprócz wymienionych korzyści związanych z pracą pieców grzewczych takie obudowy mają również zalety praktyczne. Umożliwiają lepszą ochronę połączenia komina z pokryciem dachu niż tradycyjne metody.

Osłona z płytek układana jest na pokryciu już uszczelnionym na połączeniu z kominem. Uszczelnienie jest wtedy osłonięte przed działaniem słońca, śniegu i obfitych opadów. W związku z tym działa lepiej i dłużej.

Czytaj dalej Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2010

Komentarze

(1)
t | 25.01.2019, 09:55
co to za określenie "specjalną taśmą"?
"specjalną taśmą" czyli jaką ?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.