Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 11/12/2010  |  07.12.2011  |  1
Komin wyłożony ceramicznymi płytkami angobowanymi tym samym kolorem co dachówki (holenderki). Nad głowicami przewodów spalinowych zamontowano osłonę z grubej blachy. Ten wzorzec warto powielać.
Komin wyłożony ceramicznymi płytkami angobowanymi tym samym kolorem co dachówki (holenderki). Nad głowicami przewodów spalinowych zamontowano osłonę z grubej blachy. Ten wzorzec warto powielać.
RuppCeramika

Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Polskie kominy są przykładem niezwykłego konserwatyzmu w budownictwie. Prawie wszyscy wykonują je w wersji murowanej: z cegły klinkierowej lub tynkowane, a rzadziej wykładane kamieniami lub płytkami.

Takie konstrukcje łączy się z pokryciem poprzez obróbki blacharskie lub specjalne taśmy samoprzylepne (nazywane kominowymi) wykonane ze zbrojonych tworzyw, powlekanego aluminium lub ołowiu.

Taśmy te łączy się z kominem „na listwę”, czyli za pomocą specjalnych metalowych listew uszczelnianych na krawędzi stykającej się z kominem specjalnymi uszczelniaczami. Z pokryciem łączy je warstwa samoprzylepna z kauczuku lub butylu.

Wewnątrz murowanych kominów znajdują się kanały i otwory służące do wentylacji pomieszczeń lub odprowadzania spalin (dymu). Wierzch kominów pokryty jest najczęściej tradycyjnymi betonowymi lub blaszanymi czapkami, z których coraz częściej wystają głowice gotowych systemów kominowych. Łączy się więc tradycję z nowoczesnością, ale tak aby wygląd zewnętrzny był taki sam jak dawniej.

Gotowe wkłady kominowe obmurowuje się powyżej pokrycia dachowego na różne sposoby. Rzadko kiedy takie kominy się ociepla.

Termoizolacja na kominach ma bardzo duże znaczenie dla obecnie wytwarzanych kotłów grzewczych, które charakteryzują się wysoką sprawnością i są bardzo wrażliwe na straty energii w kominie. Im komin jest zimniejszy, tym spaliny muszą mieć wyższą temperaturę, aby wyjść poza komin. Im jest zimniejszy, tym więcej energii ucieka razem ze spalinami, a automatyka pieca ma więcej problemów z optymalizacją procesów spalania (Czytaj więcej na ten temat).

Najczęściej popełniane błędy 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Kominy budowane w opisany sposób, co gorsza, wykonuje się z wadami, które wynikają ze ślepego naśladownictwa oraz braku nadzoru budowanego. Średnie standardy wykonawcze są niskie.

Najczęstsze błędy to:

  • cegła klinkierowa jest dziurawką, dlatego komin stanowi zespół naczyń połączonych otwartych dla wody,
  • złe obróbki blacharskie komina (brak kozubka, zbyt niskie obróbki blacharskie, blachy obróbek odstające od pokrycia itp.),
  • źle uszczelniona listwa dociskowa bez wcięcia w komin (np. tylko silikonem),
  • źle przyklejone samoprzylepne taśmy uszczelniające (nierówno z kieszeniami dla wody),
  • źle przymocowana warstwa wstępna (papa, FWK, MWK) do ściany komina,
  • zbyt mała czapka na kominie lub bez odpowiednich kapinosów,
  • źle osłonięte wyloty z kanałów wentylacyjnych.

Lista jest długa i nie uwzględnia błędów architektonicznych polegających na złym usytuowaniu komina, np. w koszach dachu lub w poprzek połaci, zamiast wzdłuż. Wielu z tych błędów można by uniknąć, wybierając inną technikę wykonania kominów.

Inna, lepsza metoda

Kominy można budować na wiele sposobów. Skoro masowo montuje się gotowe systemy kominowe, bo docenia się korzyści ich stosowania, warto wykorzystać do końca stwarzane przez nich możliwości. Chodzi mianowicie o wbudowanie wszystkich elementów oferowanych systemów, w tym gotowych głowic betonowych (czapek), które mają odpowiednio duże wymiary umożliwiające obudowanie systemowych przewodów kominowych różnego rodzaju osłonami.

Przestrzeń między obudową komina a jego betonowym rdzeniem wypełnia się wtedy materiałami termoizolacyjnymi, tak aby spaliny ochładzały się dopiero po opuszczeniu komina. Obudowy kominów wykonuje się najczęściej z blachy, z płytek włókno-cementowych, z płytek ceramicznych, łupka lub z dachówek karpiówek.

Oprócz wymienionych korzyści związanych z pracą pieców grzewczych takie obudowy mają również zalety praktyczne. Umożliwiają lepszą ochronę połączenia komina z pokryciem dachu niż tradycyjne metody.

Osłona z płytek układana jest na pokryciu już uszczelnionym na połączeniu z kominem. Uszczelnienie jest wtedy osłonięte przed działaniem słońca, śniegu i obfitych opadów. W związku z tym działa lepiej i dłużej.

Czytaj dalej Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2010

Komentarze

(1)
t | 25.01.2019, 09:55
co to za określenie "specjalną taśmą"?
"specjalną taśmą" czyli jaką ?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.