Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Działanie śniegu na dach płaski i pochyły

Fot. 1. W wielu regionach, gdzie występują duże opady śniegu, nie stosuje się rynien z wiadomych powodów. Z dachem styka się jodła, która wcześniej lub później zostanie złamana. Wokół takich dachów lepiej nie sadzić drzew, bo będą okaleczone.
K. Patoka

Fot. 1. W wielu regionach, gdzie występują duże opady śniegu, nie stosuje się rynien z wiadomych powodów. Z dachem styka się jodła, która wcześniej lub później zostanie złamana. Wokół takich dachów lepiej nie sadzić drzew, bo będą okaleczone.


K. Patoka

Dachy płaskie i pochyłe (inaczej: strome, skośne) mają z reguły zupełnie inne pokrycia, co wynika z tego, że pokrycia funkcjonują inaczej w zależności od kąta nachylenia dachu (jego płaskości lub pochyłości). Ma to związek np. z obciążeniem wynikającym z zalegania śniegu. Inaczej działa śnieg na dach płaski, a inaczej na pochyły.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

W budynkach jednorodzinnych najczęściej wykonywane są dachy pochyłe. Zasadniczą przyczyną ich popularności jest zaleta polegająca na łatwym pozbywaniu się opadów atmosferycznych. Więcej kłopotów na dachach może, oczywiście, spowodować śnieg niż deszcz.

Widać to bardzo dobrze podczas śnieżnych zim – na wielu dachach pojawiają się problemy wynikające z zalegania śniegu.

Śnieg na dachach pochyłych

Problem śniegu spadającego z dachu

 To, że z dachów pochyłych śnieg sam się zsuwa, jest oczywistością, jednak sam proces oczyszczania się dachów nie jest już taki banalny. Spadający śnieg może zagrażać przechodniom, rżnym instalacjom lub roślinom znajdującym się blisko okapu dachu (fot. 1, 2). Dodatkowe problemy stanowią też rynny, które bardzo często uszkadzane są przez spadający śnieg.

Z tych powodów wiele osób uważa, że dachy pochyłe sprawiają podobnie wiele kłopotów co płaskie i w związku z tym ich zalety nie są aż tak oczywiste.

Dachy pochyłe są z wielu powodów lepszym rozwiązaniem, a problemy związane ze spadaniem z nich śniegu wynikają z błędów projektowych lub wykonawczych. Błędy te powstają z wielu powodów: m.in. z braku konsekwencji w projektowaniu i wykonywaniu dachów.

Jeżeli zaletą dachu pochyłego jest to, że łatwo pozbyć się z niego śniegu, to nie należy tego utrudniać. Chodzi tu o to, że rynny powinny być tak zamontowane, aby śnieg ich nie uszkodził (rys. 1). Natomiast spadający śnieg nikomu nie będzie zagrażał, jeżeli budynek na etapie projektu zostanie tak usytuowany na działce, aby połacie dachu zostały skierowane tam, gdzie spadający śnieg nikomu nie będzie przeszkadzał (fot. 3).

Oczywiście, są takie budynki (np. przy ulicy), w których nie można ominąć tego problemu. Wtedy trzeba zatrzymać śnieg nad okapem za pomocą specjalnych blokad (kratek, drabinek, belek itp.). Jednak trzeba pamiętać, że wytrzymałość takich instalacji przeciwśniegowych jest ograniczona.

Jeżeli budynek znajduje się w górach, a jego dach ma duży kąt nachylenia, to drabinki mogą nie wytrzymać naporu masy śniegu, który, opierając się na nich, może mieć wagę większą, niż pozwala na to wytrzymałość ich konstrukcji (fot. 5, 6). Na długiej połaci o wysokim kącie ilość śniegu naciskającego na drabinki jest bardzo duża.

W takich miejscach lepiej jest nie zatrzymywać śniegu za pomocą płotków, lecz pozwolić mu spaść na ziemię. Jedyną wtedy przeszkodą na drodze śniegu mogą być rynny, które w związku z tym powinny być zamontowane tak, aby spadający śnieg ich nie zrywał.

Na rys. 1 widać zależność między kątem nachylenia a prawidłowym usytuowaniem rynien. Szkic w górnym prawym rogu rysunku przedstawia okap połaci nachylonej pod kątem 40º (często stosowany kąt dachu), w którym przedstawiono optymalne ustawienie rynny polegające na tym, że krawędź dachówki wchodzi w rynnę na 1/3 jej średnicy, a linia pochylenia pokrycia (czerwona przerywana) znajduje się ponad krawędzią rynny o 4–6 cm.

Odległość ta zależy od miejsca na długości rynny (w stosunku do rury spustowej). Wiadomo bowiem, że rynny powinny mieć spadek w przedziale 1–5 mm/1 m.b. rynny. Aby zachować ten warunek, w końcu rynny znajdującym się najdalej od rury spustowej, odległość linii pochylenia (czerwona przerywana na rys. 1) powinna być mniejsza od tej samej odległości mierzonej nad rynną spustową.

W dachach pochylonych pod kątem 50º zachowanie warunków optymalnych (1/3, 4–6 cm) oznacza inne usytuowanie rynny wobec brzegu pierwszej dachówki. Okap takiego dachu powinien być tak dobrany wymiarowo, aby krawędź A50 była bardziej wysunięta do przodu niż krawędź A40, co oznacza dłuższy pas nadrynnowy niż na dachu nachylonym pod kątem 40º. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, woda z pokrycia nie będzie wpadać do rynny.

Powiększenie pasa nadrynnowego ma jednak wpływ na wygląd dachu, szczególnie gdy budynek jest niski. Szeroka blacha zakłóca proporcje architektoniczne.

Warto zauważyć, że w ostatnich czasach inwestorzy zbyt często stosują dwa kryteria wyboru: wygląd i niską cenę, a zapominają o podstawowych wymaganiach technicznych gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie dachu. A jaki związek ma cena z opisywaną szerokością pasa nadrynnowego? Szerszy pas kosztuje więcej.

A co się stanie, gdy kąt nachylenia się zmniejszy? 

W dachach pochylonych pod kątem 30º zachowanie warunków optymalnych (1/3, 4–6 cm) oznacza takie usytuowanie rynny, przy którym krawędź A30 powinna być bardziej cofnięta do wewnątrz niż krawędź A40 (dachu nachylonego pod kątem 40º).

W przeciwnym przypadku spadający śnieg będzie zaczepiać o tę część rynny, która jest wyżej, a woda deszczowa będzie spadać nie do rynny, lecz na pas nadrynnowy i powodować powstawanie efektu wody odbitej penetrującej wszystkie elementy pod pokryciem.

Rys. 1 przedstawia jeden z wielu sposobów wykonania okapu. W każdym z nich przedstawiony problem zmiany kątów może wywoływać inne efekty.

Czapa śniegowo-lodowa

Omawiając obciążenia dachów śniegiem, trzeba koniecznie poruszyć temat czap śniegowo-lodowych powstających w okresie topnienia śniegów. Czapa ta na dachach pochyłych powoduje podnoszenie się wody do góry zarówno na pokryciu, jak i pod nim na warstwie wstępnego krycia (rys. 2). Zjawisko to staje się dość uciążliwe i groźne przy zmiennym polskim klimacie, zwłaszcza gdy zima jest śnieżna.

Im kąt nachylenia jest mniejszy, tym więcej wody zalega na dachu (rys. 3) i spływa pod pokrycie dachów pochyłych. Z tych samych powodów na dachach płaskich woda ta na większej powierzchni penetruje wszelkie nieszczelności.

Z powodu jej działania lepszym (w porównaniu z przedstawionym na rys. 2) wariantem wykonania okapu jest ten pokazany na rys. 4, ponieważ w tym rozwiązaniu skropliny i przecieki są odprowadzane po warstwie wstępnej pod rynnę i czapa nie powoduje zalegania wody (i jej zamarzania) pod pokryciem. Takie zaleganie występuje w rozwiązaniach jak na rys. 2, gdzie skropliny odprowadzane są do rynny przez pas nadrynnowy i czapa śniegowo-lodowa zalegająca w rynnie podnosi wodę pod pokryciem.

Rozwiązanie pokazane na rys. 2 jest również gorsze, bo w trakcie zalegania czapy zatrzymane jest działanie wentylacji pokrycia. Jest to groźne, ponieważ bez wentylacji ciepło uciekające przez dach dociera do pokrycia i przyspiesza topnienie śniegu, a przez to zwiększa wielkość czapy śniegowo-lodowej. Gdyby wentylacja działała (tak jak na rys. 4), ciepło byłoby zabierane przez powietrze i śnieg na pokryciu byłby topiony tylko przez słońce, a w dni pochmurne czapa by się nie powiększała.

Warto podkreślić, że wentylacja dachów lub ich pokryć zmniejsza negatywne skutki zalegania śniegu na wszelkich dachach, ponieważ ogranicza dopływ uciekającego z wnętrza budynku ciepła. Zmniejsza w ten sposób ilość wody powstającej ze śniegu na styku z pokryciem, a dzięki temu minimalizuje szanse na spenetrowanie przez wodę wszelkich nieszczelności, co zwiększa trwałość pokrycia.

Pokrycia dachów pochyłych i płaskich są uszkadzane przez zamarzającą wodę, która dostała się pod połączenia materiałów tworzących pokrycie (np. obróbka blacharska – papa). A przy bardzo zmiennym polskim klimacie procesy zamarzania i rozmarzania są groźne. Dlatego im mniej ciepła dociera z wnętrza dachu do zalegającego śniegu, tym lepiej dla pokrycia tego dachu.

Śnieg na dachach płaskich

Wentylowanie dachów płaskich jest coraz mniej popularne. Coraz częściej stosuje się szybkie i tanie technologie krycia przystosowane do budowy dachów jednopowłokowych, czyli niewentylowanych.

Odnoszę wrażenie, że technika wentylowania dachów płaskich zanika w szybkim tempie, a szkoda, bo jest również doskonałym sposobem na uniknięcie wielu problemów związanych z zaleganiem śniegu.

W wentylowanych dachach płaskich warstwa wentylacyjna jest grubsza niż w pochyłych, bo powietrze wentylujące poruszane jest wyłącznie siłą wiatru. Wloty powietrza są niewielkie i dzięki temu warstwa powietrza w przestrzeni wentylacyjnej działa jak bufor łagodnie regulujący procesy cieplno-wilgotnościowe. Oznacza to, że taka przestrzeń łagodzi różnice temperatur i tym samym zmniejsza różnice temperatur między powierzchnią dachu, na której leży śnieg, a samym śniegiem (rys. 5). A to jest bardzo korzystne dla całego pokrycia.

Jednak najważniejszym dla konstruktorów problemem związanym z zaleganiem śniegu na dachach płaskich jest obciążenie, jakie wywiera on na dach. Z jednej strony inwestorzy chcą mieć jak najtańsze, lekkie konstrukcje, a z drugiej istnieją dowody, że mogą one nie wytrzymać naporu zalegającego śniegu. Stąd powstał pomysł odśnieżania dachów. Czy jednak jest to ekonomicznie uzasadnione?

Odśnieżanie dachów płaskich niszczy ich pokrycie w większym lub mniejszym stopniu. Opłacalność odśnieżania zależy od klimatu – od tego, ile śnieżnych zim będzie się powtarzało co roku, oraz od odporności pokrycia na czynności związane z odśnieżaniem.

Jeżeli w 2011 r. powtórzą się opady śniegu z 2010 r., to wiele dachów będzie musiało mieć wymienione pokrycie po kolejnych cyklach odśnieżania, ponieważ ich układ materiałowy nie wytrzyma szorowania, kucia, skrobania itp. obciążeń związanych z tą czynnością (fot. 8).

Nie trzeba skrupulatnych wyliczeń, aby wysnuć prosty wniosek: dachy płaskie na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej powinny mieć taką konstrukcję, która wytrzyma największe ilości śniegu odnotowane w regionie w ciągu ostatnich 50 lat z dużym współczynnikiem bezpieczeństwa, i wtedy będą bardziej ekonomiczne niż te wymagające stałego odśnieżania.

Przykładów potwierdzających tą tezę jest bardzo dużo:

  • obecne lekkie konstrukcje dachów jednopowłokowych (fot. 8) zbyt często wymagają remontów już po kilku śnieżnych zimach. Wymiana pokrycia co kilka lat, pomnożona przez iloraz czasu eksploatacji budynku i okresów między kolejnymi remontami kosztuje chyba dużo więcej niż porządna konstrukcja;
  • do dzisiaj funkcjonują dachy na budynkach zbudowanych w latach 1945–1990, które przetrwały dużo bardziej śnieżne zimy z lat 60. niż tegoroczna (oraz słynną zimę 1979–1980). Po ostatniej zimie wiele z nich ucierpiało z powodu pochopnych decyzji administracyjnych o masowym odśnieżaniu, które spowodowały spontaniczne działania źle przygotowanych ekip (z kilofami, szpadlami itp. sprzętem ziemnym). Po takim odśnieżaniu nawet nowe, dobrze wykonane pokrycia dachów wymagają ponownego remontu.

Jaki to ma związek z kątem nachylenia? Taki, że po przeanalizowaniu opisanych kwestii można śmiało stwierdzić: z zasady dachy pochyłe są trwalsze i tańsze. Szczególnie te dobrze wentylowane.

Formułując tak zdecydowane opinie, warto jednak zrobić zastrzeżenie. Otóż konstrukcje dachów pochyłych muszą być dobrze dobrane do naszego klimatu, aby ich wyższość była udowodniona w praktyce.

MAJ 2010

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kulik86 kulik86, 10.08.2016r., 10:38:17 czy ktoś może zamawiał ochronę przeciwśnieżną z firmy Traffic?

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.