Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dźwiękoizolacyjność przegród o małych wymiarach – ocena właściwości

dr inż. Jan Sikora  |  09.11.2011
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową
Ciąg dalszy artykułu...

Przykłady wykorzystania stanowiska

Zmodyfikowane stanowisko badawcze służy już nie tylko do badań próbek przegród metalowo-gumowych w ramach realizacji projektu rozwojowego, lecz także do wstępnej oceny izolacyjności akustycznej prototypowych rozwiązań przegród warstwowych (w tym paneli ekranów akustycznych) na zlecenie producentów. Na fot. 6–7 i rys. 7–9 przedstawiono wyniki badań próbki przegrody pojedynczej jednorodnej (wykładzina typu PVC o grubości 4 mm) mającej zastosowanie w zabezpieczeniach wibroakustycznych wagonów kolejowych. Natomiast fot. 8–9 oraz rys. 10–12 ilustrują wyniki badań wstępnych panelu ekranu akustycznego typu „zielona ściana” stosowanego w ograniczaniu oddziaływania hałasu komunikacyjnego na środowisko. Na rys. 7–8 i 10–11 zamieszczono odpowiednio charakterystyki izolacyjności akustycznej (wraz ze wskaźnikami jednoliczbowymi Rw i DLR) obu typów przegród dla próbek o wymiarach 2x1 m i 0,7x0,7 m. Z kolei rys. 9 i 12 zawierają porównanie charakterystyk izolacyjności akustycznej pokazanej na rys. 7–8 i 10–11. Można zauważyć dużą zbieżność wyników, jeżeli chodzi o wskaźniki jednoliczbowe, a także porównywalność charakterystyk izolacyjności akustycznej, wystarczającą do przeprowadzenia wstępnych badań prototypowych rozwiązań przegród, służących do wyselekcjonowania do dalszych badań próbek o najkorzystniejszych parametrach.

PODSUMOWANIE

Artykuł przedstawia opracowaną i wykonaną modyfikację otworu pomiarowego stanowiska do wykonywania badań izolacyjności akustycznej przegród, umożliwiającą testowanie próbek o małej powierzchni, tzn. o wymiarach 0,7x0,7 m. Konieczność zmniejszenia otworu pomiarowego wynikła z realizowanego projektu rozwojowego, w którym jednym z podstawowych badań jest określenie właściwości akustycznych wariantowych rozwiązań próbek przegród warstwowych – gumowo-metalowych. Weryfikacja przydatności zmodyfikowanego stanowiska badawczego wypadła pomyślnie, chociaż występują jeszcze pewne rozbieżności w wynikach badań związane nie tylko z powierzchnią badanej próbki, lecz także z innym typem uszczelnienia jej w otworze pomiarowym małym i dużym stanowiska badawczego. Przeprowadzone badania testujące na ponad 20 próbkach różnych przegród i porównanie ich z wynikami badań na otworze o wymiarach 2x1 m pozwalają jednak na stwierdzenie, że zmodyfikowane stanowisko jest bardzo przydatne do przeprowadzania badań prototypowych rozwiązań próbek przegród. Uzyskiwane wyniki są wystarczające do przeprowadzania na ich podstawie selekcji próbek o najkorzystniejszych parametrach, przeznaczonych do dalszych badań w otworze pomiarowym 2x1 m. Zmodyfikowane stanowisko pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów na etapie projektowania i doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych nowych przegród mających zastosowanie w zabezpieczeniach przeciwhałasowych typu klasyczna i zintegrowana obudowa dźwiękochłonno-izolacyjna, element ścienny ekranu akustycznego czy też zmodyfikowana ścianka korpusu maszyny o zwiększonym pochłanianiu energii wibroakustycznej.

LITERATURA

  1. PN-EN ISO 10534-1:2004, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 1: Metoda wykorzystująca współczynnik fal stojących”.
  2. PN-EN ISO 10534-2:2003, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 2: Metoda funkcji przejścia”.
  3. PN-EN ISO 354:2005, „Akustyka. Pomiar pochłaniania dźwięku w komorze pogłosowej”.
  4. PN-EN ISO 140-1:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Wymagania dotyczące laboratoryjnych stanowisk badawczych bez przenoszenia bocznego”.
  5. PN-EN 20140-2:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Wyznaczanie, weryfikacja i zastosowanie danych określających dokładność”.
  6. PN-EN 20140-3:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary laboratoryjne izolacyjności od dźwięków powietrznych elementów budowlanych”.
  7. PN-EN ISO 717-1:1999, „Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych”.

PAŹDZIERNIK 2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.