Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dźwiękoizolacyjność przegród o małych wymiarach – ocena właściwości

dr inż. Jan Sikora  |  09.11.2011
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową
Ciąg dalszy artykułu...

Przykłady wykorzystania stanowiska

Zmodyfikowane stanowisko badawcze służy już nie tylko do badań próbek przegród metalowo-gumowych w ramach realizacji projektu rozwojowego, lecz także do wstępnej oceny izolacyjności akustycznej prototypowych rozwiązań przegród warstwowych (w tym paneli ekranów akustycznych) na zlecenie producentów. Na fot. 6–7 i rys. 7–9 przedstawiono wyniki badań próbki przegrody pojedynczej jednorodnej (wykładzina typu PVC o grubości 4 mm) mającej zastosowanie w zabezpieczeniach wibroakustycznych wagonów kolejowych. Natomiast fot. 8–9 oraz rys. 10–12 ilustrują wyniki badań wstępnych panelu ekranu akustycznego typu „zielona ściana” stosowanego w ograniczaniu oddziaływania hałasu komunikacyjnego na środowisko. Na rys. 7–8 i 10–11 zamieszczono odpowiednio charakterystyki izolacyjności akustycznej (wraz ze wskaźnikami jednoliczbowymi Rw i DLR) obu typów przegród dla próbek o wymiarach 2x1 m i 0,7x0,7 m. Z kolei rys. 9 i 12 zawierają porównanie charakterystyk izolacyjności akustycznej pokazanej na rys. 7–8 i 10–11. Można zauważyć dużą zbieżność wyników, jeżeli chodzi o wskaźniki jednoliczbowe, a także porównywalność charakterystyk izolacyjności akustycznej, wystarczającą do przeprowadzenia wstępnych badań prototypowych rozwiązań przegród, służących do wyselekcjonowania do dalszych badań próbek o najkorzystniejszych parametrach.

PODSUMOWANIE

Artykuł przedstawia opracowaną i wykonaną modyfikację otworu pomiarowego stanowiska do wykonywania badań izolacyjności akustycznej przegród, umożliwiającą testowanie próbek o małej powierzchni, tzn. o wymiarach 0,7x0,7 m. Konieczność zmniejszenia otworu pomiarowego wynikła z realizowanego projektu rozwojowego, w którym jednym z podstawowych badań jest określenie właściwości akustycznych wariantowych rozwiązań próbek przegród warstwowych – gumowo-metalowych. Weryfikacja przydatności zmodyfikowanego stanowiska badawczego wypadła pomyślnie, chociaż występują jeszcze pewne rozbieżności w wynikach badań związane nie tylko z powierzchnią badanej próbki, lecz także z innym typem uszczelnienia jej w otworze pomiarowym małym i dużym stanowiska badawczego. Przeprowadzone badania testujące na ponad 20 próbkach różnych przegród i porównanie ich z wynikami badań na otworze o wymiarach 2x1 m pozwalają jednak na stwierdzenie, że zmodyfikowane stanowisko jest bardzo przydatne do przeprowadzania badań prototypowych rozwiązań próbek przegród. Uzyskiwane wyniki są wystarczające do przeprowadzania na ich podstawie selekcji próbek o najkorzystniejszych parametrach, przeznaczonych do dalszych badań w otworze pomiarowym 2x1 m. Zmodyfikowane stanowisko pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów na etapie projektowania i doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych nowych przegród mających zastosowanie w zabezpieczeniach przeciwhałasowych typu klasyczna i zintegrowana obudowa dźwiękochłonno-izolacyjna, element ścienny ekranu akustycznego czy też zmodyfikowana ścianka korpusu maszyny o zwiększonym pochłanianiu energii wibroakustycznej.

LITERATURA

  1. PN-EN ISO 10534-1:2004, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 1: Metoda wykorzystująca współczynnik fal stojących”.
  2. PN-EN ISO 10534-2:2003, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 2: Metoda funkcji przejścia”.
  3. PN-EN ISO 354:2005, „Akustyka. Pomiar pochłaniania dźwięku w komorze pogłosowej”.
  4. PN-EN ISO 140-1:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Wymagania dotyczące laboratoryjnych stanowisk badawczych bez przenoszenia bocznego”.
  5. PN-EN 20140-2:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Wyznaczanie, weryfikacja i zastosowanie danych określających dokładność”.
  6. PN-EN 20140-3:1999, „Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary laboratoryjne izolacyjności od dźwięków powietrznych elementów budowlanych”.
  7. PN-EN ISO 717-1:1999, „Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych”.

PAŹDZIERNIK 2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.