Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dźwiękoizolacyjność przegród o małych wymiarach – ocena właściwości

dr inż. Jan Sikora  |  09.11.2011
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową
Otwór pomiarowy w przegrodzie zaślepiającej z zaznaczonym kołnierzem wyklejonym uszczelką gumową

Prace badawcze poświęcone opracowaniu nowych prototypowych przegród warstwowych wykorzystywanych w projektowaniu elementów ściennych zabezpieczeń przeciwhałasowych wymagają odpowiednich stanowisk laboratoryjnych służących do oceny ich właściwości dźwiękochłonnych i dźwiękoizolacyjnych. Na etapie badań doświadczalnych weryfikujących ich przydatność próbki przegród ze względów ekonomicznych, technologicznych i technicznych charakteryzują się małymi wymiarami. Stanowisko do badania izolacyjności akustycznej przegród, umożliwiającą przeprowadzanie badań próbek o wymiarach 700×700 mm zostało zmodyfikowane. Stanowisko wykonano i przetestowano w ramach realizacji projektu rozwojowego poświęconego opracowaniu i przebadaniu właściwości akustycznych warstwowych przegród (gumowo-metalowych) dźwiękochłonno-izolacyjnych.

Opracowywane nowe materiały dźwiękochłonne mogą być poddawane wstępnej ocenie na stanowisku do badania fizycznego wspłczynnika pochłaniania dźwięku (metodą fali stojącej według normy PN-EN ISO 10534-1:2004 [1] lub metodą funkcji przejścia według PN-EN ISO 10534-2:2003 [2]). Do przeprowadzenia badań wymagane są niewielkie próbki materiałów w postaci krążków o średnicach 100 mm i 30 mm. Wyselekcjonowane w ten sposób materiały poddawane są badaniom w celu określenia pogłosowego wspłczynnika pochłaniania dźwięku (według normy PN-EN ISO 354:2005 [3]). Próbka materiału do tych badań musi mieć powierzchnię 10 m².

Wstępne określenie przydatności nowego materiału (płyty pojedynczej lub warstwowej) jako przegrody dźwiękoizolacyjnej lub dźwiękochłonno-izolacyjnej (z warstwami dźwiękochłonnymi) nastręcza już pewnych problemów ze względu na wymaganą wielkość próbki. Na ogł minimalna powierzchnia próbki wynosi ok. 2 m². Jest to podyktowane wymiarami elementów ściennych zabezpieczeń przeciwhałasowych (np. obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych). Własności dźwiękoizolacyjne można co prawda określić na stanowisku laboratoryjnym (o rozszerzonym zakresie badań) do badania fizycznego wspłczynnika pochłaniania dźwięku metodą funkcji przejścia (próbki identyczne jak w przypadku pochłaniania), ale po pierwsze trzeba dysponować takim stanowiskiem, a po drugie nie każde rozwiązanie przegrody może odwzorować próbka o tak małej powierzchni. Stąd wynikła konieczność zmodyfikowania istniejącego w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki stanowiska badawczego.

Stanowisko badawcze

Badania izolacyjności akustycznej przegród w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki przeprowadza się w zespole komór pogłosowych z otworem pomiarowym o wymiarach 2x1 m. Badania wykonywane są przy uwzględnieniu wymogów norm dotyczących pomiarów izolacyjności akustycznej elementów budowlanych od dźwięków powietrznych (PN-EN ISO 140-1:1999 [4], PN-EN 20140-2:1999 [5], PN-EN 20140 -3:1999 [6], PN-EN ISO 717-1:1999 [7]), z jednym wyjątkiem – dotyczącym powierzchni badanych próbek. Wymiar otworu pomiarowego do badania przegród budowlanych wynosi 10 m².

W odróżnieniu od przegród budowlanych przegrody stosowane w zabezpieczeniach przeciwhałasowych różnią się zarówno wymiarami, jak i strukturą materiałów, z których są wykonane. Podobieństwa występują tylko w przypadku lekkich przegród warstwowych oraz przegród pojedynczych (płyty poliwęglanowe, akrylowe, szkło) stosowanych w budownictwie. W związku z tym stanowisko badawcze w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki ma pewne ograniczenia pomiarowe w stosunku do laboratoriów badających izolacyjność akustyczną typowych przegród budowlanych (takie stanowiska badawcze są w Zakładzie Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie).

Na rys. 1 przedstawiono schemat stanowiska badawczego oraz system pomiarowy zastosowany do wyznaczenia izolacyjności akustycznej badanej próbki przegrody dźwiękoizolacyjnej, zamocowanej w otworze pomiarowym pomiędzy komorami pogłosowymi: nadawczą i odbiorczą. System złożony jest z układów: nagłośnienia komory nadawczej, toru pomiarowo-analizującego, monitorowania przebiegu badań.

Na fot. 1 przedstawiono widok próbki przegrody zamocowanej w otworze pomiarowym stanowiska badawczego.

Montażu próbek przegród w otworze pomiarowym dokonuje się zgodnie z rozwiązaniem techniczno-konstrukcyjnym stanowiska badawczego (identycznego dla różnych rodzajów próbek), tak aby zapewnić szczelność na linii styku ościeżnicy otworu pomiarowego z krawędziami badanej próbki. Jako materiał uszczelniający zastosowano system profilowanych uszczelek gumowych na ramie dociskowej i krawędziach otworu pomiarowego (uszczelnienie próbki od strony komory odbiorczej) oraz kit trwale plastyczny na bazie kauczuku naturalnego (uszczelnienie próbki od strony komory nadawczej).

Modyfikacja otworu pomiarowego

Modyfikacja otworu pomiarowego, umożliwiająca przeprowadzenie badań izolacyjności akustycznej próbek przegród o wymiarach 0,7x0,7 m, polegała na wykonaniu przegrody służącej do zaślepienia istniejącego otworu pomiarowego 2x1 m. W samej zaś przegrodzie zaślepiającej wykonano otwór pomiarowy umożliwiający mocowanie w nim próbek o małych wymiarach. Izolacyjność ścian pomiędzy komorą nadawczą i odbiorczą umożliwia badania próbek przegród o dużej izolacyjności akustycznej charakteryzujących się wskaźnikiem izolacyjności Rw do 55–60 dB. Wykonanie przegrody zaślepiającej o tak dużej izolacyjności nie było możliwe, ale także nie było takiej potrzeby. Założono więc, że wskaźnik Rw przegrody zaślepiającej powinien osiągnąć wartość 50 dB. Próbki przegród gumowo-metalowych o grubościach warstw elastomerowych od 2,5 do 20 mm i grubości blachy stalowej wynoszącej 1 mm charakteryzują się wskaźnikiem nieprzekraczającym 40 dB.

Na fot. 2 i 3 przedstawiono wykonaną i zainstalowaną w otworze pomiarowym stanowiska badawczego przegrodę zaślepiającą. Sposób zamocowania i uszczelnienia przegrody jest identyczny jak przy badaniu przegród o wymiarach 2x1 m.

Sposób mocowania próbek w otworze pomiarowym przegrody zaślepiającej jest następujący. Na obwodzie wewnętrznych ścianek otworu wyfrezowany jest w połowie szerokości przegrody kołnierz (wypustka) o szerokości 10 mm, wyklejony uszczelką gumową. Na tym kołnierzu opiera się próbka badanej przegrody o wymiarach 0,7x0,7 m. Po obwodzie płaszczyzny czołowej przegrody zaślepiającej (od strony komory nadawczej) wzdłuż boków otworu pomiarowego zamontowano śruby – trzpienie (po cztery na każdym boku) umożliwiające nałożenie na nie płaskowników dociskających. W każdym płaskowniku znajduje się nagwintowany w odpowiednim miejscu otwór ze śrubą dociskową. Uszczelnienie próbki w otworze pomiarowym przegrody zaślepiającej jest obustronne. Po umieszczeniu próbki na kołnierzu z uszczelką gumową po obwodzie otworu pomiarowego zakłada się ściśle dopasowaną ramkę wykonaną z ceownika aluminiowego o szerokości 10 mm, wyklejoną uszczelką gumową. Następnie dociska się ją do próbki przegrody śrubami znajdującymi się w każdym z płaskowników dociskających. Na fot. 4 i 5 zilustrowano opisaną zasadę uszczelniania.

Badania testujące przegrodę zaślepiającą polegały na porównaniu wyników badań izolacyjności akustycznej próbek przegród o wymiarach 2x1 m z identycznymi próbkami przegród o wymiarach 0,7x0,7 m. Wyniki testów potwierdziły pełną przydatność zmodyfikowanego otworu pomiarowego do przeprowadzania wstępnych badań nowych prototypowych przegród dźwiękoizolacyjnych (pojedynczych) i dźwiękochłonno-izolacyjnych. Na rys. 2–6 zamieszczono przykładowe wyniki testów porównawczych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.