Okna dachowe czy lukarny?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 10/2010  |  28.10.2011  |  1
Współcześnie spotyka się również budynki doświetlane w całości wyłącznie oknami dachowymi.
Współcześnie spotyka się również budynki doświetlane w całości wyłącznie oknami dachowymi.
K. Patoka

Już na etapie projektowania inwestor powinien zadać sobie pytanie: jak doświetlić poddasze mieszkalne – za pomocą lukarny czy okna dachowego? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest mało istotna. Sposób doświetlenia poddasza określa bowiem architekturę budynku – decyduje o wyglądzie dachu, a także wpływa na aranżację wnętrza poddasza.

Jak się okazuje, decyzje o sposobie doświetlenia poddasza zapadają często pod wpływem obiegowych opinii powstających w wyniku doświadczeń osób, które miały kłopoty z wykonawcami dachów. Nierzadko bowiem okna dachowe są wstawiane przez pseudowykonawców, w efekcie czego przeciekają. Z tego powodu niektórzy inwestorzy decydują się na wstawienie lukarny, choć nie zawsze jest to właściwy wybór. Na wielu połaciach widać skutki takich decyzji: maleńkie lukarny w miejscach, w których aż prosi się o okno dachowe. Najgorzej, gdy lukarn tych jest wiele i stykają się ze sobą (fot. 3). Pojawiają się wtedy różne problemy techniczne, ponieważ w takich miejscach trudniej jest zachować szczelność dachu przez odpowiednio długi czas.

W Polsce zbyt wielu inwestorów stosuje zasadę: najważniejsza jest niska cena. Zatrudniają najtańszych wykonawców bez sprawdzenia ich umiejętności, a materiały kupują tam, gdzie jest tanio. A tanie firmy handlowe zatrudniają niewykwalifikowanych pracowników, którzy nie potrafią udzielić odpowiednich informacji kupującym, skutkiem czego złe wykonawstwo ujawnia się najczęściej wtedy, gdy jest za późno. I to jest podstawową przyczyną przeciekania okien dachowych.

Tymczasem dobrze wyszkolony oraz doświadczony pracownik bez trudu montuje różne okna dachowe, tak by nie było z nimi kłopotów. Wystarczy odpowiednio mu zapłacić. Należy pamiętać, że płaca wynika z nakładu i jakości pracy. Skupianie się na jak najniższym wynagrodzeniu dla wykonawcy skutkuje niedoróbkami w miejscach niewidocznych dla laika. Przykłady ilustrują fot. 6–9.

Wykonanie lukarny wydaje się pozornie prostsze. Lukarny wymagają wykonania koszy w pokryciu i jego połączeń z murem. Są to elementy stale wykonywane na dachach, jednak nie oznacza to, że są zawsze łatwiejsze do wykonania i gwarantują brak przecieków. Kosze i styki pokrycia z murami charakteryzują się tym, że jakość ich wykonania sprawdza się po wielu latach i nie należą do prostych prac dachowych. Błędy popełniane przy ich wykonaniu ujawniają się po pewnym czasie, a błędy przy obsadzaniu okien dachowych dużo szybciej.

Kiedy lukarna?

Sposób doświetlenia zależy również od zaprojektowanego i wypracowanego przez architekta wyglądu budynku (fot. 5). Aby budynek dobrze wyglądał, musi być wykonany zgodnie z tym projektem. Gdy dobry projekt przewiduje lukarnę, to nie powinno jej zastąpić okno i na odwrót. Należy przy tym pamiętać, że oknami dachowymi nie można zastąpić dużych lukarn. Ich istnienie wynika z przyjętych założeń architektonicznych budynku. Za nimi kryją się duże przestrzenie na poddaszu, dobrze doświetlane przez duże okna.
Najwięcej kontrowersji budzą małe lukarny, które można łatwo zastąpić dużymi oknami dachowymi. 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Dlaczego okna są lepsze?

Popularność okien dachowych (na całym świecie) wynika z wielu powodów:

  • dają lepsze doświetlenie poddasza przy tej samej powierzchni zabudowy co lukarna,
  • łatwiej jest je dostosować do istniejącej powierzchni połaci – mogą być montowane w różnych miejscach, na różnych wysokościach i w różnej liczbie obok siebie,
  • lukarny wymagają mocniejszej konstrukcji i wolnego miejsca wokół nich,
  • okna łatwiej jest wymienić i dzięki temu łatwiej jest wyremontować (zmienić) dach,
  • przy zmianie funkcji poddasza można je łatwo doświetlić oknami dachowymi,
  • okna dachowe są produkowane w wielu odmianach i z bardzo bogatym wyposażeniem, co pozwala uzyskać wiele pożądanych efektów (architektonicznych i eksploatacyjnych),
  • okna dachowe przygotowane są do montażu z wieloma odmianami pokryć dachowych, do których mają przygotowane odpowiednie obróbki i wykończenia, co gwarantuje dobre, bo przemyślane wykonanie. W przypadku lukarn jakość wykonania połączeń (w koszach i z murami lukarny) zależy wyłącznie od kwalifikacji i umiejętności wykonawcy.

Uszczelnianie okien dachowych

Okna dachowe przechodzą przez całą konstrukcję dachu, przez wszystkie jego warstwy, dlatego muszą być uszczelniane na połączeniach z: pokryciem, warstwą wstępną i paroizolacją. Oprócz tego powinny być dobrze ocieplone za futryną, tak aby nie tworzyły się tam mostki termiczne. Dlatego wielu producentów oferuje systemowe gotowe docieplenia.

Na poziomie pokrycia szczelność okien zapewniają odpowiednio dobrane do pokrycia blaszane kołnierze osłonowe. Są one tak ukształtowane, aby woda z pokrycia nie dostawała się pod pokrycie i okno. Na fot. 10 widać połączenie okna z dachówką karpiówką wykonane za pomocą specjalnych przekładek z blachy nazywanych nokami. Jednak nie tylko opady zagrażają konstrukcjom dachowym. Część z nich – przecieki – i skropliny są odprowadzane poza okap po warstwie wstępnej, która też musi być odpowiednio połączona z oknem dachowym.

Mocowanie okien może być wykonane na: łatach, krokwiach lub deskowaniu. W Polsce najczęściej okna montuje się na łatach, ponieważ mocowanie na krok wiach wymaga wykonania dodatkowej konstrukcji dopasowującej otwór do okna i trzeba wtedy zamontować dodatkowe belki: przejmy lub wymiany (rys. 1). Przy mocowaniu na łatach kontrłaty tworzą szczelinę, przez którą woda z przecieków i skroplin spływa z góry po warstwie wstępnej (fot. 6).

Woda musi być odprowadzana poza obszar okna. Najskuteczniej można to zrobić za pomocą rynienki dostarczanej przez producentów (metalowej) lub wykonanej z membrany albo folii wstępnego krycia. Niekiedy zamiast rynienki stosuje się sklejenie kołnierza uszczelniającego wykonanego z MWK z warstwą wstępną (również z MWK – fot. 10). Wtedy jednak taśma musi być wyjątkowo dobrze przyklejona. Z tego powodu najczęściej stosuje się to rozwiązanie na dachach deskowanych z pokryciem leżącym na łatach.

Najłatwiej uszczelnić okno, gdy jest zamocowane na deskowaniu. Wtedy obkleja się jego futrynę tą samą membraną, która leży na deskach i stanowi warstwę wstępną (fot. 12). Jest to czasami mozolna praca, ale daje bardzo dobre rezultaty – uszczelnienie jest znakomite.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2010

Komentarze

(1)
Tymosz | 24.07.2013, 18:12
najlepsze okna na poddasze oraz ławy doostarcza fimra http://www.abbud.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.