Okna dachowe czy lukarny?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 10/2010  |  28.10.2011  |  1
Współcześnie spotyka się również budynki doświetlane w całości wyłącznie oknami dachowymi.
Współcześnie spotyka się również budynki doświetlane w całości wyłącznie oknami dachowymi.
K. Patoka

Już na etapie projektowania inwestor powinien zadać sobie pytanie: jak doświetlić poddasze mieszkalne – za pomocą lukarny czy okna dachowego? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest mało istotna. Sposób doświetlenia poddasza określa bowiem architekturę budynku – decyduje o wyglądzie dachu, a także wpływa na aranżację wnętrza poddasza.

Jak się okazuje, decyzje o sposobie doświetlenia poddasza zapadają często pod wpływem obiegowych opinii powstających w wyniku doświadczeń osób, które miały kłopoty z wykonawcami dachów. Nierzadko bowiem okna dachowe są wstawiane przez pseudowykonawców, w efekcie czego przeciekają. Z tego powodu niektórzy inwestorzy decydują się na wstawienie lukarny, choć nie zawsze jest to właściwy wybór. Na wielu połaciach widać skutki takich decyzji: maleńkie lukarny w miejscach, w których aż prosi się o okno dachowe. Najgorzej, gdy lukarn tych jest wiele i stykają się ze sobą (fot. 3). Pojawiają się wtedy różne problemy techniczne, ponieważ w takich miejscach trudniej jest zachować szczelność dachu przez odpowiednio długi czas.

W Polsce zbyt wielu inwestorów stosuje zasadę: najważniejsza jest niska cena. Zatrudniają najtańszych wykonawców bez sprawdzenia ich umiejętności, a materiały kupują tam, gdzie jest tanio. A tanie firmy handlowe zatrudniają niewykwalifikowanych pracowników, którzy nie potrafią udzielić odpowiednich informacji kupującym, skutkiem czego złe wykonawstwo ujawnia się najczęściej wtedy, gdy jest za późno. I to jest podstawową przyczyną przeciekania okien dachowych.

Tymczasem dobrze wyszkolony oraz doświadczony pracownik bez trudu montuje różne okna dachowe, tak by nie było z nimi kłopotów. Wystarczy odpowiednio mu zapłacić. Należy pamiętać, że płaca wynika z nakładu i jakości pracy. Skupianie się na jak najniższym wynagrodzeniu dla wykonawcy skutkuje niedoróbkami w miejscach niewidocznych dla laika. Przykłady ilustrują fot. 6–9.

Wykonanie lukarny wydaje się pozornie prostsze. Lukarny wymagają wykonania koszy w pokryciu i jego połączeń z murem. Są to elementy stale wykonywane na dachach, jednak nie oznacza to, że są zawsze łatwiejsze do wykonania i gwarantują brak przecieków. Kosze i styki pokrycia z murami charakteryzują się tym, że jakość ich wykonania sprawdza się po wielu latach i nie należą do prostych prac dachowych. Błędy popełniane przy ich wykonaniu ujawniają się po pewnym czasie, a błędy przy obsadzaniu okien dachowych dużo szybciej.

Kiedy lukarna?

Sposób doświetlenia zależy również od zaprojektowanego i wypracowanego przez architekta wyglądu budynku (fot. 5). Aby budynek dobrze wyglądał, musi być wykonany zgodnie z tym projektem. Gdy dobry projekt przewiduje lukarnę, to nie powinno jej zastąpić okno i na odwrót. Należy przy tym pamiętać, że oknami dachowymi nie można zastąpić dużych lukarn. Ich istnienie wynika z przyjętych założeń architektonicznych budynku. Za nimi kryją się duże przestrzenie na poddaszu, dobrze doświetlane przez duże okna.
Najwięcej kontrowersji budzą małe lukarny, które można łatwo zastąpić dużymi oknami dachowymi. 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Dlaczego okna są lepsze?

Popularność okien dachowych (na całym świecie) wynika z wielu powodów:

  • dają lepsze doświetlenie poddasza przy tej samej powierzchni zabudowy co lukarna,
  • łatwiej jest je dostosować do istniejącej powierzchni połaci – mogą być montowane w różnych miejscach, na różnych wysokościach i w różnej liczbie obok siebie,
  • lukarny wymagają mocniejszej konstrukcji i wolnego miejsca wokół nich,
  • okna łatwiej jest wymienić i dzięki temu łatwiej jest wyremontować (zmienić) dach,
  • przy zmianie funkcji poddasza można je łatwo doświetlić oknami dachowymi,
  • okna dachowe są produkowane w wielu odmianach i z bardzo bogatym wyposażeniem, co pozwala uzyskać wiele pożądanych efektów (architektonicznych i eksploatacyjnych),
  • okna dachowe przygotowane są do montażu z wieloma odmianami pokryć dachowych, do których mają przygotowane odpowiednie obróbki i wykończenia, co gwarantuje dobre, bo przemyślane wykonanie. W przypadku lukarn jakość wykonania połączeń (w koszach i z murami lukarny) zależy wyłącznie od kwalifikacji i umiejętności wykonawcy.

Uszczelnianie okien dachowych

Okna dachowe przechodzą przez całą konstrukcję dachu, przez wszystkie jego warstwy, dlatego muszą być uszczelniane na połączeniach z: pokryciem, warstwą wstępną i paroizolacją. Oprócz tego powinny być dobrze ocieplone za futryną, tak aby nie tworzyły się tam mostki termiczne. Dlatego wielu producentów oferuje systemowe gotowe docieplenia.

Na poziomie pokrycia szczelność okien zapewniają odpowiednio dobrane do pokrycia blaszane kołnierze osłonowe. Są one tak ukształtowane, aby woda z pokrycia nie dostawała się pod pokrycie i okno. Na fot. 10 widać połączenie okna z dachówką karpiówką wykonane za pomocą specjalnych przekładek z blachy nazywanych nokami. Jednak nie tylko opady zagrażają konstrukcjom dachowym. Część z nich – przecieki – i skropliny są odprowadzane poza okap po warstwie wstępnej, która też musi być odpowiednio połączona z oknem dachowym.

Mocowanie okien może być wykonane na: łatach, krokwiach lub deskowaniu. W Polsce najczęściej okna montuje się na łatach, ponieważ mocowanie na krok wiach wymaga wykonania dodatkowej konstrukcji dopasowującej otwór do okna i trzeba wtedy zamontować dodatkowe belki: przejmy lub wymiany (rys. 1). Przy mocowaniu na łatach kontrłaty tworzą szczelinę, przez którą woda z przecieków i skroplin spływa z góry po warstwie wstępnej (fot. 6).

Woda musi być odprowadzana poza obszar okna. Najskuteczniej można to zrobić za pomocą rynienki dostarczanej przez producentów (metalowej) lub wykonanej z membrany albo folii wstępnego krycia. Niekiedy zamiast rynienki stosuje się sklejenie kołnierza uszczelniającego wykonanego z MWK z warstwą wstępną (również z MWK – fot. 10). Wtedy jednak taśma musi być wyjątkowo dobrze przyklejona. Z tego powodu najczęściej stosuje się to rozwiązanie na dachach deskowanych z pokryciem leżącym na łatach.

Najłatwiej uszczelnić okno, gdy jest zamocowane na deskowaniu. Wtedy obkleja się jego futrynę tą samą membraną, która leży na deskach i stanowi warstwę wstępną (fot. 12). Jest to czasami mozolna praca, ale daje bardzo dobre rezultaty – uszczelnienie jest znakomite.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2010

Komentarze

(1)
Tymosz | 24.07.2013, 18:12
najlepsze okna na poddasze oraz ławy doostarcza fimra http://www.abbud.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.