Jak ograniczać przewiewy w dachach?

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 9/2010  |  19.10.2011  |  3
Szczyt budynku w budowie
Szczyt budynku w budowie
K. Patoka

Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa przepływające szczelinami przegród budowlanych powietrze nie wywołuje skojarzeń ze stratami ciepła i skroplinami stanowiącymi duże zagrożenie dla dachów i budynków. Jest to tym bardziej niepokojące, że polski zmienny klimat sprzyja powstawaniu tych zjawisk i w ten sposób przyczynia się do wielu strat.

Powstawanie zacieków nawet pod dobrze wykonanymi pokryciami dachowymi następuje z powodu skroplin, te zaś pojawiają się bardzo często na skutek działania przewiewów. Zacieki jednak kojarzone są nie z przewiewami, lecz ze złym wykonawstwem. W ten sposób powstają nieporozumienia i konflikty, które coraz częściej rozstrzygane są w sądach. Efektem społecznego ignorowania zjawiska przewiewów są, obok sporów sądowych, także duże straty ciepła w budynkach.

Problemy ze szczelnością powietrzną

Zdecydowana większość nowych polskich domów nie spełnia wymogów normy PN-EN 13829:2000 [1] gównie z powodu przewiewności dachów, w których trudniej jest uzyskać szczelność powietrzną niż w innych przegrodach.
Zdecydowana większość kadry budowlanej nie zna i nigdy nie stosowała pomiaru „Blower Door” [2] określającego szczelność powietrzną budynku, ponieważ nie ma wiedzy i doświadczeń na ten temat, a dodatkowo nie funkcjonują mechanizmy mobilizujące do starannego budowania szczelnych dla powietrza przegród. Niestety, obowiązujące zasady certyfikacji energetycznej budynków nie stwarzają takich mechanizmów, mimo że powinny.

W Europie już dawno zauważono ten problem. Bardzo dobrze widać to w materiałach informacyjnych firm europejskich oferujących nowoczesne termoizolacje z pianek PUR i PIR. Materiały te są w Polsce kojarzone z nadkrokwiowymi systemami ocieplania dachów. Warto przyjrzeć się proponowanym przez te firmy rozwiązaniom ociepleń (rys. 1–6). Bardzo starannie dbają one o wyeliminowanie przewiewów – pokazują różne części dachów oraz ich połączenia z murami. Wykonanie tych detali zgodnie z niektórymi propozycjami jest dość trudne. W Polsce jeszcze bardziej, gdyż przy aktualnie obowiązujących cenach żaden z wykonawców nie będzie mógł zdobyć wystarczającego doświadczenia w ich wykonywaniu.

Na rys. 1 i 5 widać, że folia paroizolacyjna przechodzi przez deskowanie i jest uszczelniana na połączeniach z murem taśmami samoprzylepnymi. Na rys. 3 paroizolacja nie przechodzi przez deskowanie, ponieważ szczelność połączenia z murem uzyskano za pomocą pianki uszczelniającej – deskowanie razem z paroizolacją stanowi tu jedną warstwę. Warto zauważyć, że folia paroizolacyjna spełnia tu kilka funkcji i jest również doraźnym zabezpieczeniem dachu przed opadami w czasie układania termoizolacji (PIR lub PUR). 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Podobnie jest ze ścianami szczytowymi budynków – folia jest uszczelniana za pomocą taśm (rys. 2) lub przechodzi przez deskowanie (rys. 6) albo deskowanie, na którym leży, jest uszczelnione pianką rozprężną (rys. 4). Wydaje się, ze rozwiązanie z pianką jest najbardziej praktyczne.

Przewiewy a stosowanie wełny mineralnej

W przypadku wełen skalnych lub szklanych problem szczelności powietrznej (przewiewów) najłatwiej jest rozwiązać za pomocą szczelnie ułożonej paroizolacji. Szczelność tę uzyskujemy przez przyklejanie taśm butylowych na połączeniach folii z murami i zaklejanie zakładów między poszczególnymi jej pasmami oraz zaklejanie miejsc uszkodzeń (fot. 1) i punktów montażowych (zaklejanie spinek).

Od czasu do czasu słyszy się opinię, że zaklejanie taśmą spinek mocujących paroizolację jest przesadą. Jednak fot. 1 jest dowodem na to, że przez te miejsca przechodzi para wodna i powietrze. Oczywiście, są to bardzo małe prześwity, ale gdy uwzględnimy czas ich działania oraz szczególne przypadki, to okaże się, że lepiej jest zakleić każdą widoczną dziurę.

Współczesne wełny mineralne nie uszkadzają się pod wpływem obecnej w nich wilgoci. Para wodna przechodzi przez nie napędzana ruchem ciepłego powietrza, które przemieszcza się powoli od ośrodka ciepłego do zimnego. W związku z tym wszelkie szpary w paroizolacji są przyczyną ich zawilgocenia.

Najpoważniejsze błędy

Dobrym przykładem ilustrującym brak wiedzy na temat przewiewoszczelności budynków jest powszechnie stosowany sposób wykonywania połączenia dachu z murami budynku w jego szczytach (fot. 2). Nadal stosuje się metodę sprzed 100 lat murowania szczytu pod deskę zamocowaną na górnej powierzchni krokwi. Takie wykonanie powoduje, że w okresach grzewczych ciepło ucieka przez mur (szczególnie jego wewnętrzną stroną) stykający się bezpośrednio z warstwą wstępnego krycia (deskowaniem z papą lub MWK). Ten sposób budowania tworzy mostki cieplne o dużej powierzchni przewodzenia.

Jednocześnie takie stare techniki powodują powstawanie na całej długości szczytu bardzo wielu wysokich szpar będących powodem powstawania silnych przewiewów i tym samym źródłem dużych strat ciepła. Tak wykonane szczyty są podwójnymi mostkami cieplnymi gdyż tworzą również powietrzne mostki cieplne.

Poprawne rozwiązanie przedstawiono na fot. 2. Szczyty powinno się murować do wysokości dolnej krawędzi krokwi (lub trochę wyżej) i układać na nich termoizolację. Godne polecenia do zastosowania w takich miejscach są właśnie płyty z PIR-u lub PUR-u ułożone na murze i uszczelnione piankami montażowymi. Jeżeli do tego ułożono by szczelnie paroizolację, dach miałby znakomitą szczelność powietrzną i nie groziłyby mu zawilgocenia powstające na skutek przewiewów.

LITERATURA

  1. PN-EN 13829:2000, „Właściwości cieplne budynków. Określanie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”.
  2. K. Kurtz, D. Gawin, „Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych”, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2, Wrocław 2009.
  3. K. Patoka, „ABC sztuki dekarskiej – cz. 51. Zjawisko przewiewoszczelności dachów”, „IZOLACJE”, nr 1/2010, s. 74.

WRZESIEŃ 2010

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2010

Komentarze

(3)
warcislaw | 04.12.2011, 18:40
Zastanawia mnie brak znajomości nowoczesnej techniki wykonywania izolacji termicznej konstrukcji dachowej. Trzeba jednoznacznie powiedzieć że czas izolacji wykonywanej z wełny mineralnej skończył się bezpowrotnie. Właśnie z tych powodów, opisywanych w tym artykule, jak przede wszystkim błędy wykonawcze, właściwości wełny mineralnej, trzeba się zapoznać z technikami wykonywania izolacji metodami natryskowymi. Współczesne piany rozprężają się 120x, nie nasiąkają wodą, są ekologiczne i mają dożywotnią gwarancję, szybkość wykonania bije na głowę izolacje z wełny, są na tyle lekkie że nie ma potrzeby uwzględniania ich w obliczeniach konstrukcyjnych, są elastyczne i "oddychają". Cóż więcej trzeba? Trochę więcej znajomości tematu!
Jovars | 03.02.2012, 08:38
Słusznie prawisz warcisław, sęk w tym, że nie podałeś ceny wspomnianej pianki. Co do jej skuteczności nie mamy co dyskutować jednak powinniśmy porozmawiać o cenie, bo to jest główną barierą braku zainteresowania tym ociepleniem. Za 1m2 pianki, o grubości 5 cm. żądają sobie po 70 zeta. Nie pytałem nawet o cenę grubszej warstwy. Przeliczmy zatem ile kosztowało by ocieplenie dachu na grubość kozła i porównajmy to z wełną? Za oceanem metoda ta znana jest już od dziesięcioleci do nas dopiero przybyła i jak zwykle, każdy chciałby zaraz zarobić fortunę na bliźnim. Napewno jest to metoda znacznie lepsza. Jeśli masz niższe ceny lub metody to czekam na priwa.
warcislaw | 03.02.2012, 20:36
Jovars, Masz zupełnie nieprawdziwe informacje. Piana grubości ok. piętnaście cm kosztuje za 1 m2 25$, to jest na dzisiaj ok. 80 zł. Profesjonalnie wykonana izolacja z wełny dobrej jakości gr. ok. 25 cm kosztuje dzisiaj ( wszystko razem) ok. 75 - 80 zł za 1 m2. Do tego weź pod uwagę że piana powiększa swoją objętość podczas natrysku 12o razy, nie chłonie wody i ma dożywotnią gwarancję. Na koniec Ci powiem że "oddycha". Popatrz sobie kolego na zdjęcia termowizyjne izolacji z wełny mineralnej to dopiero się Przekonasz że wełna na dzisiaj to izolacja z zeszłego wieku, mająca więcej wad niż zalet. A poza tym Prezentujesz tu zdanie większości polskich inwestorów. Jedynym kryterium Polaków jest cena, nieważne jaki gnój sobie kładzie na dach i gdzie indziej, byle było tanio. Serdecznie pozdrawiam pozdrawiam
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.