Posadzki i podkłady podłogowe – sztuka wylewania

Posadzki i podkłady podłogowe – sztuka wylewania
mgr inż. Piotr Idzikowski  |  IZOLACJE 9/2010  |  13.10.2011  |  3
Skuwanie luźnych i słabo przylegających elementów podłoża
Skuwanie luźnych i słabo przylegających elementów podłoża
Atlas
Ciąg dalszy artykułu...

Dylatacje, izolacje i pola technologiczne

Liczba dylatacji, ich rozmieszczenie i wymiary zależą od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, można mówić o dwóch typach dylatacji: brzegowych i pośrednich.

W budownictwie mieszkaniowym powierzchnie poszczególnych pomieszczeń są na tyle nieduże, że praktycznie nie trzeba dzielić ich na mniejsze i wykonywać dylatacji pośrednich (reguła mówi o odległości 4 m pomiędzy szczelinami przeciwskurczowymi w pomieszczeniach na gruncie i pomieszczeniach zamkniętych).

Dylatacje mają zapewnić swobodną pracę wylewki, czyli możliwość odkształceń. Nie powinna być ona poddana działaniom naprężeń, których źródłem są odkształcenia innych konstrukcyjnych elementów budynku(Czytaj więcej na ten temat).

W związku z tym dylatacje powinny oddzielać ją od ścian (fot. 3), schodów, słupów itp. Ponadto, jeśli w podłożu, na którym wykonujemy wylewkę, były już wykonane dylatacje, należy je odtworzyć również na wylewce.

Dylatacje stosuje się również w progach między pomieszczeniami: po pierwsze – w progu bardzo często będą łączyły się wylewki o różnych wysokościach, po drugie – powierzchnie w sąsiadujących pomieszczeniach wykończone są najczęściej innymi materiałami, po trzecie – stropy w sąsiadujących pomieszczeniach mogą być obciążone inaczej i odmiennie pracować (zwłaszcza gdy otwór drzwiowy wykonany jest w ścianie konstrukcyjnej).

Fot. 3. Izolowanie podkładu od ścian za pomocą profili dylatacyjnych

Dylatacje obwodowe wykonuje się, mocując do ściany specjalne profile dylatacyjne wykonane np. z pianki polietylenowej lub pasków styropianu o grubości 1 cm. Dylatacje pośrednie wykonuje się najczęściej przez nacięcie płyty do 1–1 grubości przekroju. Szerokość dylatacji powinna wynosić od 4 do 12 mm. Takie miejscowe osłabienie przekroju w przypadku zaistnienia naprężeń wywoła kontrolowane przez nas pęknięcie płyty.

Jako izolację termiczną bądź akustyczną należy stosować specjalnie do tego wyprodukowane (o odpowiedniej twardości) płyty z wełny mineralnej, styropianu lub styropianu akustycznego.

Płyty izolacyjne należy rozłożyć bezpośrednio na równym podłożu. Powinny one do siebie ściśle przylegać i być ułożone mijankowo (równoległe krawędzie przesunięte względem siebie).

Jeśli układane są dwie warstwy płyt, trzeba je rozmieścić tak, aby ich krawędzie nie pokrywały się ze sobą. Jeśli zastosowany jest profil dylatacyjny z fartuchem, jego foliowa część powinna zostać wywinięta na płyty styropianowe.

Przygotowanie i wylewanie

Wylewki samopoziomujące

Masę wylewa się maszynowo – przy użyciu agregatu mieszająco-pompującego z ciągłym, przepływowym dozowaniem wody, zaopatrzonego w pompę ślimakową (fot. 4). Przygotowanie masy polega na odpowiednim ustawieniu stałego poziomu dozowanej wody w agregacie, pozwalającego osiągnąć właściwą konsystencję masy wypływającej z węża.

Fot. 4. Wylewanie zaprawy przy użyciu agregatu  |  Fot. Baumit

Podkłady samopoziomujące można również wylewać ręcznie (fot. 5), ale pod kilkoma warunkami. Przygotowanie masy polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody (w proporcji określonej przez producenta) i wymieszaniu aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Czynność tę najlepiej wykonać mechanicznie, za pomocą mieszadła, mieszarki przypływowej lub w betoniarce.

Ręczne wylewanie zaprawy  |  Fot. Kerakoll

Masa nadaje się do użycia zaraz po wymieszaniu i należy ją wykorzystać najczęściej w ciągu określonego czasu – ok. 1 godz. Proporcje dodawanej wody trzeba skorygować doświadczalnie, kierując się pożądaną konsystencją zaprawy, rodzajem podłoża i warunkami atmosferycznymi. Stosowanie niewłaściwej ilości wody do przygotowania masy prowadzi do obniżenia parametrów wytrzymałościowych posadzki lub podkładu.

Każdorazowo, a zwłaszcza w przypadku wylewania ręcznego, wielkość wylewanego pola należy dostosować do możliwości ekipy prowadzącej roboty. Przygotowaną masę rozlewa się równomiernie do ustalonych wysokości, unikając przerw. Bezpośrednio po wylaniu każdego pola trzeba materiał odpowietrzyć, stosując np. wałek odpowietrzający lub szczotkę z długim, twardym włosiem (fot. 6).

Fot. 6. Odpowietrzanie zaprawy  |  Fot. Atlas

Szczotkę prowadzimy ruchem wstrząsowym wzdłuż i w poprzek zalanej powierzchni. Podczas prowadzenia prac należy kontrolować stopień wymieszania i konsystencję masy. Przerwy dylatacyjne należy wykonać zgodnie z technologią wykonania podkładów i posadzek cementowych.

Ważną zasadą jest również, aby kolejne fragmenty dolewać, zanim zwiążą już te wylane. Unikniemy wtedy tworzenia karbów i kłopotów z zacieraniem. Dolewanie świeżej masy do już związanego podkładu powoduje również miejscowe osłabienie przekroju, które kiedyś może zaowocować pęknięciem. Kłopot z tempem wylewania nie występuje, gdy używamy agregatu. Wydajność pracy z maszyną pozwala wylać podkłady w całym domu, nawet w ciągu jednego dnia.

Wylewki tradycyjne

W uzyskaniu równych powierzchni podkładu lub posadzki pomaga zastosowanie drewnianych lub metalowych listew kierunkowych. Listwy powinny być tak osadzone, aby grubość wylewki odpowiadała założonej wielkości i w żadnym miejscu nie była mniejsza od wartości minimalnej, przyjętej dla danego układu konstrukcyjnego (zespolony z podłożem, na warstwie oddzielającej, pływający). W celu zagęszczenia masy oraz dokładniejszego jej rozprowadzenia należy zastosować wibrowanie łatami lub ubijanie pacą.

Nadmiar zaprawy ściąga się po listwach ruchem zygzakowatym. Gdy posadzkę będą stanowiły płytki, nie zaciera się podkładu. Im bardziej będzie on chropowaty, tym większa będzie powierzchnia styku kleju z podkładem, co zwiększy przyczepność.

Pielęgnacja i wykonywanie kolejnych warstw

W celu zapewnienia dogodnych warunków wiązania zaprawy, w zależności od potrzeb, świeżo wykonaną powierzchnię można zraszać wodą lub przykrywać folią. Należy również ograniczyć ogrzewanie pomieszczenia, w którym wykonano wylewkę. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w otoczeniu.

Presja czasu lub warunków pogodowych podczas wykonywania zleceń budowlanych powoduje, że nierzadko skracane są przerwy technologiczne i prace okładzinowe prowadzone są przed zakończeniem wymaganego czasu sezonowania danej wylewki. A to zaskutkuje w krótkim czasie awarią.

Oto przykład: jeżeli zawartość wilgotności resztkowej w podłożu przekracza wymagane 2%, drewno (np. parkiet) zaczyna pochłaniać parującą wodę, zwiększa swoją objętość i prowadzi do jego odspojenia, łódkowania – posadzka ulega zniszczeniu.

Również przyklejenie płytek na zbyt wilgotnym podłożu może mieć negatywne konsekwencje. Jednak dla prac glazurniczych tolerancja zawartości wilgoci w podłożu jest inna niż dla posadzki drewnianej. Maksymalna zawartość wilgoci resztkowej, która pozwala na bezpieczne prowadzenie prac, to 3%.

Przy zbyt wilgotnym podłożu wewnątrz pomieszczeń może wystąpić np. problem z wiązaniem i schnięciem zapraw klejowych, co wydłuża wykonanie prac, a czasami może uniemożliwić prawidłowy montaż ceramiki. O wiele poważniejsze konsekwencje mogą nastąpić podczas prac na tarasach i balkonach. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

W tym przypadku zbyt duża zawartość wilgoci w warstwie docisku może doprowadzić do rozszczelnienia warstw hydroizolacji, odspojenia wierzchniej warstwy, np. płytek ceramicznych.

Latem w zbyt wilgotnej warstwie docisku zamkniętej warstwą hydroizolacji pod wpływem ciepła woda zaczyna parować, co prowadzi do wzrostu ciśnienia, w wyniku którego może odspoić się warstwa izolacji i powstanie nieszczelność.

Zimą zawilgocone podłoże ulega zamrożeniu, zamarznięta woda zwiększa swoją objętość i rozsadza warstwę docisku. Mogą wówczas powstać mikropęknięcia w warstwie hydroizolacji.

W naszych warunkach klimatycznych, gdzie przejście przez temperaturę 0°C następuję nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej zimy, proces parowania i zamarzania resztek wody szybko doprowadza do zniszczenia warstwy kleju pod płytkami, warstw noś nych tarasów i balkonów.

Dane na temat użytkowania wylewki i możliwości prowadzenia na niej dalszych prac znajdują się na opakowaniach i w kartach technicznych wybranych produktów.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2010

Komentarze

(3)
rybka-plum | 26.07.2012, 10:28
dobry artykuł, warto przeczytać przed remontem. u mnie już musztarda po obiedzie, ale z usług ekipy Henryka Dawidowskiego (pomorskie) jestem bardzo zadowolona. mogę uczciwie polecić - wszystko na czas i w przyzwoitej cenie.
hejter | 25.04.2014, 14:47
myślicie, ze warto wylać posadzkę anhydrytową ?? czoś takiego www.samopoziomujace.pl
czy lepiej jest wylewać normalną betonową posadzkę. ???
ArturSt | 19.03.2015, 11:01

Wszystko jest co prawda dobrze napisane i zrozumiałe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.