Posadzki i podkłady podłogowe – sztuka wylewania

Posadzki i podkłady podłogowe – sztuka wylewania
mgr inż. Piotr Idzikowski  |  IZOLACJE 9/2010  |  13.10.2011  |  3
Skuwanie luźnych i słabo przylegających elementów podłoża
Skuwanie luźnych i słabo przylegających elementów podłoża
Atlas
Ciąg dalszy artykułu...

Dylatacje, izolacje i pola technologiczne

Liczba dylatacji, ich rozmieszczenie i wymiary zależą od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, można mówić o dwóch typach dylatacji: brzegowych i pośrednich.

W budownictwie mieszkaniowym powierzchnie poszczególnych pomieszczeń są na tyle nieduże, że praktycznie nie trzeba dzielić ich na mniejsze i wykonywać dylatacji pośrednich (reguła mówi o odległości 4 m pomiędzy szczelinami przeciwskurczowymi w pomieszczeniach na gruncie i pomieszczeniach zamkniętych).

Dylatacje mają zapewnić swobodną pracę wylewki, czyli możliwość odkształceń. Nie powinna być ona poddana działaniom naprężeń, których źródłem są odkształcenia innych konstrukcyjnych elementów budynku(Czytaj więcej na ten temat).

W związku z tym dylatacje powinny oddzielać ją od ścian (fot. 3), schodów, słupów itp. Ponadto, jeśli w podłożu, na którym wykonujemy wylewkę, były już wykonane dylatacje, należy je odtworzyć również na wylewce.

Dylatacje stosuje się również w progach między pomieszczeniami: po pierwsze – w progu bardzo często będą łączyły się wylewki o różnych wysokościach, po drugie – powierzchnie w sąsiadujących pomieszczeniach wykończone są najczęściej innymi materiałami, po trzecie – stropy w sąsiadujących pomieszczeniach mogą być obciążone inaczej i odmiennie pracować (zwłaszcza gdy otwór drzwiowy wykonany jest w ścianie konstrukcyjnej).

Fot. 3. Izolowanie podkładu od ścian za pomocą profili dylatacyjnych

Dylatacje obwodowe wykonuje się, mocując do ściany specjalne profile dylatacyjne wykonane np. z pianki polietylenowej lub pasków styropianu o grubości 1 cm. Dylatacje pośrednie wykonuje się najczęściej przez nacięcie płyty do 1–1 grubości przekroju. Szerokość dylatacji powinna wynosić od 4 do 12 mm. Takie miejscowe osłabienie przekroju w przypadku zaistnienia naprężeń wywoła kontrolowane przez nas pęknięcie płyty.

Jako izolację termiczną bądź akustyczną należy stosować specjalnie do tego wyprodukowane (o odpowiedniej twardości) płyty z wełny mineralnej, styropianu lub styropianu akustycznego.

Płyty izolacyjne należy rozłożyć bezpośrednio na równym podłożu. Powinny one do siebie ściśle przylegać i być ułożone mijankowo (równoległe krawędzie przesunięte względem siebie).

Jeśli układane są dwie warstwy płyt, trzeba je rozmieścić tak, aby ich krawędzie nie pokrywały się ze sobą. Jeśli zastosowany jest profil dylatacyjny z fartuchem, jego foliowa część powinna zostać wywinięta na płyty styropianowe.

Przygotowanie i wylewanie

Wylewki samopoziomujące

Masę wylewa się maszynowo – przy użyciu agregatu mieszająco-pompującego z ciągłym, przepływowym dozowaniem wody, zaopatrzonego w pompę ślimakową (fot. 4). Przygotowanie masy polega na odpowiednim ustawieniu stałego poziomu dozowanej wody w agregacie, pozwalającego osiągnąć właściwą konsystencję masy wypływającej z węża.

Fot. 4. Wylewanie zaprawy przy użyciu agregatu  |  Fot. Baumit

Podkłady samopoziomujące można również wylewać ręcznie (fot. 5), ale pod kilkoma warunkami. Przygotowanie masy polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody (w proporcji określonej przez producenta) i wymieszaniu aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Czynność tę najlepiej wykonać mechanicznie, za pomocą mieszadła, mieszarki przypływowej lub w betoniarce.

Ręczne wylewanie zaprawy  |  Fot. Kerakoll

Masa nadaje się do użycia zaraz po wymieszaniu i należy ją wykorzystać najczęściej w ciągu określonego czasu – ok. 1 godz. Proporcje dodawanej wody trzeba skorygować doświadczalnie, kierując się pożądaną konsystencją zaprawy, rodzajem podłoża i warunkami atmosferycznymi. Stosowanie niewłaściwej ilości wody do przygotowania masy prowadzi do obniżenia parametrów wytrzymałościowych posadzki lub podkładu.

Każdorazowo, a zwłaszcza w przypadku wylewania ręcznego, wielkość wylewanego pola należy dostosować do możliwości ekipy prowadzącej roboty. Przygotowaną masę rozlewa się równomiernie do ustalonych wysokości, unikając przerw. Bezpośrednio po wylaniu każdego pola trzeba materiał odpowietrzyć, stosując np. wałek odpowietrzający lub szczotkę z długim, twardym włosiem (fot. 6).

Fot. 6. Odpowietrzanie zaprawy  |  Fot. Atlas

Szczotkę prowadzimy ruchem wstrząsowym wzdłuż i w poprzek zalanej powierzchni. Podczas prowadzenia prac należy kontrolować stopień wymieszania i konsystencję masy. Przerwy dylatacyjne należy wykonać zgodnie z technologią wykonania podkładów i posadzek cementowych.

Ważną zasadą jest również, aby kolejne fragmenty dolewać, zanim zwiążą już te wylane. Unikniemy wtedy tworzenia karbów i kłopotów z zacieraniem. Dolewanie świeżej masy do już związanego podkładu powoduje również miejscowe osłabienie przekroju, które kiedyś może zaowocować pęknięciem. Kłopot z tempem wylewania nie występuje, gdy używamy agregatu. Wydajność pracy z maszyną pozwala wylać podkłady w całym domu, nawet w ciągu jednego dnia.

Wylewki tradycyjne

W uzyskaniu równych powierzchni podkładu lub posadzki pomaga zastosowanie drewnianych lub metalowych listew kierunkowych. Listwy powinny być tak osadzone, aby grubość wylewki odpowiadała założonej wielkości i w żadnym miejscu nie była mniejsza od wartości minimalnej, przyjętej dla danego układu konstrukcyjnego (zespolony z podłożem, na warstwie oddzielającej, pływający). W celu zagęszczenia masy oraz dokładniejszego jej rozprowadzenia należy zastosować wibrowanie łatami lub ubijanie pacą.

Nadmiar zaprawy ściąga się po listwach ruchem zygzakowatym. Gdy posadzkę będą stanowiły płytki, nie zaciera się podkładu. Im bardziej będzie on chropowaty, tym większa będzie powierzchnia styku kleju z podkładem, co zwiększy przyczepność.

Pielęgnacja i wykonywanie kolejnych warstw

W celu zapewnienia dogodnych warunków wiązania zaprawy, w zależności od potrzeb, świeżo wykonaną powierzchnię można zraszać wodą lub przykrywać folią. Należy również ograniczyć ogrzewanie pomieszczenia, w którym wykonano wylewkę. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w otoczeniu.

Presja czasu lub warunków pogodowych podczas wykonywania zleceń budowlanych powoduje, że nierzadko skracane są przerwy technologiczne i prace okładzinowe prowadzone są przed zakończeniem wymaganego czasu sezonowania danej wylewki. A to zaskutkuje w krótkim czasie awarią.

Oto przykład: jeżeli zawartość wilgotności resztkowej w podłożu przekracza wymagane 2%, drewno (np. parkiet) zaczyna pochłaniać parującą wodę, zwiększa swoją objętość i prowadzi do jego odspojenia, łódkowania – posadzka ulega zniszczeniu.

Również przyklejenie płytek na zbyt wilgotnym podłożu może mieć negatywne konsekwencje. Jednak dla prac glazurniczych tolerancja zawartości wilgoci w podłożu jest inna niż dla posadzki drewnianej. Maksymalna zawartość wilgoci resztkowej, która pozwala na bezpieczne prowadzenie prac, to 3%.

Przy zbyt wilgotnym podłożu wewnątrz pomieszczeń może wystąpić np. problem z wiązaniem i schnięciem zapraw klejowych, co wydłuża wykonanie prac, a czasami może uniemożliwić prawidłowy montaż ceramiki. O wiele poważniejsze konsekwencje mogą nastąpić podczas prac na tarasach i balkonach. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

W tym przypadku zbyt duża zawartość wilgoci w warstwie docisku może doprowadzić do rozszczelnienia warstw hydroizolacji, odspojenia wierzchniej warstwy, np. płytek ceramicznych.

Latem w zbyt wilgotnej warstwie docisku zamkniętej warstwą hydroizolacji pod wpływem ciepła woda zaczyna parować, co prowadzi do wzrostu ciśnienia, w wyniku którego może odspoić się warstwa izolacji i powstanie nieszczelność.

Zimą zawilgocone podłoże ulega zamrożeniu, zamarznięta woda zwiększa swoją objętość i rozsadza warstwę docisku. Mogą wówczas powstać mikropęknięcia w warstwie hydroizolacji.

W naszych warunkach klimatycznych, gdzie przejście przez temperaturę 0°C następuję nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej zimy, proces parowania i zamarzania resztek wody szybko doprowadza do zniszczenia warstwy kleju pod płytkami, warstw noś nych tarasów i balkonów.

Dane na temat użytkowania wylewki i możliwości prowadzenia na niej dalszych prac znajdują się na opakowaniach i w kartach technicznych wybranych produktów.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2010

Komentarze

(3)
rybka-plum | 26.07.2012, 10:28
dobry artykuł, warto przeczytać przed remontem. u mnie już musztarda po obiedzie, ale z usług ekipy Henryka Dawidowskiego (pomorskie) jestem bardzo zadowolona. mogę uczciwie polecić - wszystko na czas i w przyzwoitej cenie.
hejter | 25.04.2014, 14:47
myślicie, ze warto wylać posadzkę anhydrytową ?? czoś takiego www.samopoziomujace.pl
czy lepiej jest wylewać normalną betonową posadzkę. ???
ArturSt | 19.03.2015, 11:01

Wszystko jest co prawda dobrze napisane i zrozumiałe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.