Ciepłochronne stropodachy

Stropodachy pełne o drewnianej konstrukcji i małym nachyleniu

W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna w eksploatacji, musi być odpowiednio zaprojektowana – o właściwej kolejności warstw, z odpowiednim ociepleniem przegrody – oraz poprawnie wykonana, zwłaszcza w rozwiązaniach detali. W artykule zostaną scharakteryzowane szczegóły projektowe i wykonawcze dotyczące ciepłochronnych stropodachów pełnych o konstrukcji drewnianej i małym nachyleniu. Opisana zostanie budowa stropodachów opartych na samej konstrukcji przekrycia, którą stanowi deskowanie pełne lub płyty drewnopochodne, pominięte zaś będą elementy konstrukcji wsporczej, tj. dźwigary, płatwie i stężenia.

Zasady projektowania i wykonywania

Odeskowanie pełne lub szalowanie dachowe z drewna

Szalowania z drewna to nośne elementy w płaszczyźnie połaci dachu wykonane z desek, bali lub z płyt drewnopochodnych, które niosą ciężar pokrycia dachu, obciążenia od wiatru i śniegu oraz obciążenia montażowe przy sprzątaniu, pracach remontowych i konserwacyjnych.

Ugięcie szalowań dachowych ogranicza się przy pełnym obciążeniu do 1/200, a pod ciężarem własnym i obciążeniem siłą skupioną 1 kN (osobą) do najwyżej 1/100 (rys. 1).
Poszczególne elementy konstrukcji drewnianej mogą być wykonane z:

 • drewna litego w postaci desek z drewna iglastego, łączonych na pióro i wpust, d > 24 mm (przy rozstawie krokwi a < 75 cm), szerokość desek 8–16 cm,
 • wodoodpornych, klejonych materiałów drewnopochodnych, np. w formie płyt wiórowych lub sklejki budowlanej, d > 19 mm lub według wymagań statycznych.

W przypadku materiałów drewnopochodnych długość ich krawędzi nie powinna przekraczać 2,5 m. Ze względu na zmiany długości zachodzące w płytach o dużych rozmiarach w wyniku skurczu i pęcznienia należy zostawiać między płytami szczeliny:

 • 2 mm/m długości krawędzi dla płyt wiórowych,
 • 1 mm/m długości krawędzi dla sklejek.

Krawędzie płyt, które nie są oparte na konstrukcji nośnej (krokwie, płatwie), należy łączyć na pióro i wpust. Styki płyt powinny być wzajemnie przesunięte, tak aby nie spotykały się ze sobą cztery narożniki układanych płyt.
Przed ułożeniem na powierzchni z płyt kolejnych warstw pokrycia dachowego lub paroizolacji należy szczeliny między płytami osłonić w sposób nieprzesuwny paskami z papy o szerokości b = 20 cm. Płyty należy natychmiast po wbudowaniu osłonić przed opadami atmosferycznymi. W przeciwnym razie w przypadku płyt wiórowych należy się liczyć nawet z 12% spęcznieniem na grubości.

Sposób wykonania szalowania dachowego z desek i bali

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Zwyczajowo rozpiętości dla szalowań z desek wynoszą przy lekkich dachach od 80 do ok. 120 cm, a dla szalowań z bali, np. o grubości 60 mm, do ok. 3 m. Deski muszą mieć minimalną grubość 24 mm i powierzchnię przekroju poprzecznego co najmniej 14 cm² (jeżeli elementy łączące i niezbędna nośność nie wymagają większych przekrojów).

By zapewnić rozłożenie obciążenia przy obciążeniu skupionym, deski i bale należy łączyć ze sobą na pióro i wpust (lub w sposób równoważny) zgodnie z wymaganiami normy DIN 1052-1 [1]. Równoważnym połączeniem może być użycie metalowych łączników poprzecznych (tzw. łączników sczepnych). 

Deski i bale należy mocować na każdej podporze. Styki przebiegające równolegle do podpór można wykonywać jedynie na podporach pośrednich (krokwiach, płatwiach, dźwigarach – rys. 3).

Przenoszenie obciążeń poziomych w płaszczyźnie dachu jest możliwe w kierunku podłużnym desek. Odeskowanie pełne lub szalowanie z pojedynczych desek można wciągnąć do współpracy z górnymi pasami drewnianych wiązarów dachowych, jeśli zachowane są następujące warunki według normy DIN 1052-1 [1]:

 • rozpiętość wiązara wynosi maksymalnie 12,5 m,
 • odstęp wiązarów wynosi maksymalnie 1,25 m,
 • szerokość pasa górnego wynosi co najmniej 40 mm,
 • stałe obciążenie wiązara jest mniejsze niż 50% całkowitego obciążenia,
 • długość połaci jest większa o 80% od rozpiętości wiązara, jednak mniejsza niż 25 m,
 • szerokość pojedynczej deski wynosi co najmniej 120 mm,
 • pojedyncze deski mocowane są na każdym pasie i na każdym styku desek co najmniej dwoma gwoździami,
 • styki desek są wzajemnie przesunięte o co najmniej dwa pola między wiązarami, szerokość styku na pasie górnym wynosi najwyżej 1 m.

Deski mają przenosić obciążenia tylko w kierunku poziomym wzdłuż ich rozpiętości. By obciążenia były stale przenoszone na podpory, należy łączyć odeskowanie w sposób zdolny do przenoszenia sił z tężnikami lub tarczami dachowymi (rys. 2 i 3).

Ochrona drewna

Drewno należy zabezpieczyć przed korozją biologiczną, chemiczną, przed owadami i ogniem stosownie do szczegółowych zasad dla danej konstrukcji i warunków środowiska. Środki zabezpieczające nie mogą jednak wpływać negatywnie na inne materiały wbudowywane w stropodach.

Nachylenie i odwodnienie dachu

W przypadku stropodachów o konstrukcji drewnianej odpowiedni spadek uzyskuje się przez nachylenie konstrukcji wsporczej i nośnej. Ze względu na wiotkość tych konstrukcji i możliwe duże ugięcie minimalny spadek pokrycia wodochronnego, gwarantujący skuteczne odwodnienie, powinien być większy o 2% od wymagań normowych. Wpusty dachowe umieszczane są w najniższych punktach dachu i mocowane mechanicznie do warstwy konstrukcyjnej.

Komentarze

(1)
bok | 11.03.2014, 13:42
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


dr inż. Czesław Byrdy
dr inż. Czesław Byrdy
Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Naukowo... więcej »
dr inż. Aleksander Byrdy
dr inż. Aleksander Byrdy
Aleksander Byrdy ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Kra... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szron na dachu
 • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.