Metody termorenowacji budynków

Natryskowe pianki poliuretanowe
mgr inż. Józef Papiński  |  11.10.2011
Fot. HFC 365 mfc i HFC 227 ea dobrze mieszają się z większością składników kompozycji piankowej, nie ma więc problemów z ich wprowadzeniem, a natryskiwana pianka ma równomierną i drobnokomórkową strukturę.
Fot. HFC 365 mfc i HFC 227 ea dobrze mieszają się z większością składników kompozycji piankowej, nie ma więc problemów z ich wprowadzeniem, a natryskiwana pianka ma równomierną i drobnokomórkową strukturę.
PUR Izolace

Konieczność oszczędzania energii wynika nie tylko z tego, że jej zasoby naturalne się wyczerpują, lecz także z coraz wyraźniej postępującego globalnego ocieplenia. Niezbędne jest więc zmniejszanie wielkości energii zużywanej w budownictwie, na co najlepszym sposobem jest racjonalne ogrzewanie dobrze wentylowanych obiektów.

Ocenia się, że zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii pozwala na zaoszczędzenie 15–20% energii zużywanej do ogrzewania budynków.

Sposób na oszczędzanie energii – termorenowacja

Kraje Unii Europejskiej wprowadzają wiele instrumentów mających skłonić do oszczędzania energii – od zachęt ekonomicznych w postaci premii termomodernizacyjnych po przepisy prawa nakazujące sporządzanie świadectw energetycznych. Budynki i mieszkania nieposiadające takiego świadectwa od 1 stycznia 2009 r. w Polsce nie mogą być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. Uzyskanie świadectwa uwarunkowane jest uzyskaniem przez budynek odpowiednich warunków technicznych. Jeżeli budynek nie spełnia odpowiednich wymogów, należy go poddać zabiegom termorenowacyjnym. Termorenowacja, szczególnie starych budynków, może sprawiać problemy techniczne i wiązać się ze znacznymi kosztami. Stosunkowo łatwa jest od strony technicznej poprawa izolacyjności stolarki otworowej, trudniej zaś w sposób skuteczny i trwały zwiększyć izolacyjność ścian i dachu.

Natrysk pianki poliuretanowej

Jedną z bardziej skutecznych, a jednocześnie stosunkowo prostą metodą termorenowacji budynków, która może być zresztą z powodzeniem stosowana także przy budowie nowych obiektów, wydaje się metoda natrysku sztywnej pianki poliuretanowej. Nie wymaga ona skomplikowanych zabiegów przygotowawczych i wykończeniowych, a umożliwia zaizolowanie nawet bardzo nieregularnych powierzchni.

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Izolacja ta jest skuteczna nawet przy cienkich warstwach pianki, co przy niskiej gęstości właściwej pianki nie powoduje zbyt dużego obciążenia konstrukcji budynku. W większości wypadków pozwala to na pozostawienie starej izolacji i pokrycia, bez konieczności ich zdejmowania i utylizacji. To znacznie ogranicza koszty renowacji i skraca czas jej wykonania. 

Izolacja powinna być odporna na wpływy środowiska i mieć stabilne właściwości podczas użytkowania. Wpływ środowiska sprowadza się przede wszystkim do działania promieni UV na strukturę polimeru uretanowego, skutkującego jego przebarwieniami i kruchością. W celu ochrony stosowane są lakiery absorbujące lub odbijające promieniowanie UV. Niezmienność właściwości pianki podczas użytkowania, a w szczególności stałość współczynnika przewodzenia ciepła λ, powinna być zapewniona przez odpowiedni skład chemiczny tworzywa.

Spienianie pianki a jej izolacyjność

Pianka poliuretanowa jest rodzajem kompozytu, w którym fazą ciągłą jest polimer uretanowy, a fazą rozproszoną gaz. Faza ciągła, czyli polimer, decyduje o właściwościach mechanicznych kompozytu, faza rozproszona, czyli gaz zawarty w komórkach, odpowiada za zdolność izolacyjną pianki. Rodzaj gazu zależy od sposobu spieniania pianki.

Sposób chemiczny. W wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy poliizocyjanianem i wodą zawartą w komponencie poliolowym wydziela się dwutlenek węgla, który tworzy zamknięte pory otoczone błonką polimeru. W zależności od ilości wody, która przereagowała, pianka jest mniej lub bardziej porowata.

Sposób fizyczny. Do kompozycji piankowej dodawane są ciecze niskowrzące, które na skutek ciepła powstającego podczas reakcji między składnikami kompozycji odparowują i tworzą pęcherzyki gazu otoczone błonką polimeru. Porowatość pianki regulowana jest ilością dodanej cieczy niskowrzącej.

Jako ciecze niskowrzące stosowane są obecnie węglowodory, etery i tzw. środki spieniające trzeciej generacji, czyli HFC (fluorowęglowodory). Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas natrysku pianki wyklucza stosowanie związków łatwopalnych, dlatego w tej technice przetwórstwa nie stosuje się węglowodorów i eterów. Najlepsze rezultaty daje stosowanie mieszaniny 1,1,1,3,3-pentafluorobutanu (Solkane HFC 365 mfc) i 1,1,1,2,3,3,3-hepta-fluoropropanu (Solkane HFC 227 ea). Jak wspomniano, za skuteczność izolacyjną pianek odpowiedzialna jest faza rozproszona, czyli gaz wypełniający komórki pianki.

Gazy, które mogą wypełniać komórki pianki, mają różne wartości współczynnika przewodzenia ciepła:

  • HFC 365 mfc – 0,0106 W/(m·K),
  • HFC 227 ea – 0,0127 W/(m·K),
  • dwutlenek węgla – 0,0164 W/(m·K),
  • azot – 0,0260 W/(m·K),
  • tlen – 0,0267 W/(m·K).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.