Metody termorenowacji budynków

Natryskowe pianki poliuretanowe
mgr inż. Józef Papiński  |  11.10.2011
Fot. HFC 365 mfc i HFC 227 ea dobrze mieszają się z większością składników kompozycji piankowej, nie ma więc problemów z ich wprowadzeniem, a natryskiwana pianka ma równomierną i drobnokomórkową strukturę.
Fot. HFC 365 mfc i HFC 227 ea dobrze mieszają się z większością składników kompozycji piankowej, nie ma więc problemów z ich wprowadzeniem, a natryskiwana pianka ma równomierną i drobnokomórkową strukturę.
PUR Izolace

Konieczność oszczędzania energii wynika nie tylko z tego, że jej zasoby naturalne się wyczerpują, lecz także z coraz wyraźniej postępującego globalnego ocieplenia. Niezbędne jest więc zmniejszanie wielkości energii zużywanej w budownictwie, na co najlepszym sposobem jest racjonalne ogrzewanie dobrze wentylowanych obiektów.

Ocenia się, że zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii pozwala na zaoszczędzenie 15–20% energii zużywanej do ogrzewania budynków.

Sposób na oszczędzanie energii – termorenowacja

Kraje Unii Europejskiej wprowadzają wiele instrumentów mających skłonić do oszczędzania energii – od zachęt ekonomicznych w postaci premii termomodernizacyjnych po przepisy prawa nakazujące sporządzanie świadectw energetycznych. Budynki i mieszkania nieposiadające takiego świadectwa od 1 stycznia 2009 r. w Polsce nie mogą być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. Uzyskanie świadectwa uwarunkowane jest uzyskaniem przez budynek odpowiednich warunków technicznych. Jeżeli budynek nie spełnia odpowiednich wymogów, należy go poddać zabiegom termorenowacyjnym. Termorenowacja, szczególnie starych budynków, może sprawiać problemy techniczne i wiązać się ze znacznymi kosztami. Stosunkowo łatwa jest od strony technicznej poprawa izolacyjności stolarki otworowej, trudniej zaś w sposób skuteczny i trwały zwiększyć izolacyjność ścian i dachu.

Natrysk pianki poliuretanowej

Jedną z bardziej skutecznych, a jednocześnie stosunkowo prostą metodą termorenowacji budynków, która może być zresztą z powodzeniem stosowana także przy budowie nowych obiektów, wydaje się metoda natrysku sztywnej pianki poliuretanowej. Nie wymaga ona skomplikowanych zabiegów przygotowawczych i wykończeniowych, a umożliwia zaizolowanie nawet bardzo nieregularnych powierzchni.

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Izolacja ta jest skuteczna nawet przy cienkich warstwach pianki, co przy niskiej gęstości właściwej pianki nie powoduje zbyt dużego obciążenia konstrukcji budynku. W większości wypadków pozwala to na pozostawienie starej izolacji i pokrycia, bez konieczności ich zdejmowania i utylizacji. To znacznie ogranicza koszty renowacji i skraca czas jej wykonania. 

Izolacja powinna być odporna na wpływy środowiska i mieć stabilne właściwości podczas użytkowania. Wpływ środowiska sprowadza się przede wszystkim do działania promieni UV na strukturę polimeru uretanowego, skutkującego jego przebarwieniami i kruchością. W celu ochrony stosowane są lakiery absorbujące lub odbijające promieniowanie UV. Niezmienność właściwości pianki podczas użytkowania, a w szczególności stałość współczynnika przewodzenia ciepła λ, powinna być zapewniona przez odpowiedni skład chemiczny tworzywa.

Spienianie pianki a jej izolacyjność

Pianka poliuretanowa jest rodzajem kompozytu, w którym fazą ciągłą jest polimer uretanowy, a fazą rozproszoną gaz. Faza ciągła, czyli polimer, decyduje o właściwościach mechanicznych kompozytu, faza rozproszona, czyli gaz zawarty w komórkach, odpowiada za zdolność izolacyjną pianki. Rodzaj gazu zależy od sposobu spieniania pianki.

Sposób chemiczny. W wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy poliizocyjanianem i wodą zawartą w komponencie poliolowym wydziela się dwutlenek węgla, który tworzy zamknięte pory otoczone błonką polimeru. W zależności od ilości wody, która przereagowała, pianka jest mniej lub bardziej porowata.

Sposób fizyczny. Do kompozycji piankowej dodawane są ciecze niskowrzące, które na skutek ciepła powstającego podczas reakcji między składnikami kompozycji odparowują i tworzą pęcherzyki gazu otoczone błonką polimeru. Porowatość pianki regulowana jest ilością dodanej cieczy niskowrzącej.

Jako ciecze niskowrzące stosowane są obecnie węglowodory, etery i tzw. środki spieniające trzeciej generacji, czyli HFC (fluorowęglowodory). Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas natrysku pianki wyklucza stosowanie związków łatwopalnych, dlatego w tej technice przetwórstwa nie stosuje się węglowodorów i eterów. Najlepsze rezultaty daje stosowanie mieszaniny 1,1,1,3,3-pentafluorobutanu (Solkane HFC 365 mfc) i 1,1,1,2,3,3,3-hepta-fluoropropanu (Solkane HFC 227 ea). Jak wspomniano, za skuteczność izolacyjną pianek odpowiedzialna jest faza rozproszona, czyli gaz wypełniający komórki pianki.

Gazy, które mogą wypełniać komórki pianki, mają różne wartości współczynnika przewodzenia ciepła:

  • HFC 365 mfc – 0,0106 W/(m·K),
  • HFC 227 ea – 0,0127 W/(m·K),
  • dwutlenek węgla – 0,0164 W/(m·K),
  • azot – 0,0260 W/(m·K),
  • tlen – 0,0267 W/(m·K).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.