Warstwy powietrzne w dachach

Szpary między płytami twardej wełny są powietrznymi mostkami cieplnymi, które były przyczyną powstawania skroplin na paroizolacji.
Szpary między płytami twardej wełny są powietrznymi mostkami cieplnymi, które były przyczyną powstawania skroplin na paroizolacji.
S. Dudek
Ciąg dalszy artykułu...

Pustki w dachach mają najczęściej kształt prostopadłościanów nachylonych do pionu pod takim kątem jak cały dach i wtedy ruchy powietrza są dość intensywne, zależne od różnicy temperatur występujących na ścianach prostopadłościanu.

Jeżeli pustka rozdziela termoizolację od warstwy wstępnej dachu (MWK, FWK, papy na poszyciu), różnice te mogą być duże i wahają się w zależności od pory dnia i roku. Duże różnice temperatur nawet przy niewielkim nachyleniu wywołują wewnętrzny ruch powietrza i intensywną wymianę ciepła. Gdy dodatkowo powietrze to jest wilgotne, na warstwie wstępnej występują skropliny, które spływają po niej w dół i nawilżają stale te same miejsca w przegrodzie.

Zupełnie inaczej działa szczelina wentylacyjna. Zakładając, że ma ona takie same wymiary i kierunki jak pustka (rys. 1), można łatwo pokazać najistotniejsze różnice między nimi. Takie porównanie warto zrobić, ponieważ pustki w tym miejscu wykonywane są (przez pomyłkę) zamiast szczelin wentylacyjnych i mają te same wymiary i kształty (wynikające z konstrukcji dachu). Gdyby pustki miały dostęp do powietrza atmosferycznego w dwóch charakterystycznych miejscach: na dole i na górze, byłyby szczelinami wentylacyjnymi, w których te same mechanizmy wywołują inne efekty.

W szczelinie różnica temperatur i wilgotności ścianek (górnej i dolnej) powodują przepływ powietrza porywającego parę wodną. Ciepło uciekające z termoizolacji oraz promieniowanie słoneczne powodują intensywniejszy przepływ powietrza, ponieważ ogrzewane jest w ten sposób, że im jest wyżej, tym jest cieplejsze (ma wyższą temperaturę). Na dole szczeliny powietrze ma temperaturę atmosferyczną, a na górze temperaturę wyższą, zależną od strat ciepła przez termoizolację lub nagrzanie warstwy wstępnej przez słońce (za pośrednictwem pokrycia).

Przepływ powietrza w szczelinie wentylacyjnej zabiera tym więcej pary wodnej, im jest szybszy. Jest wywołany stratami ciepła, promieniowaniem słonecznym i wiatrem. Oznacza to więc, że stracona przez dach energia jest częściowo wykorzystywana do jego osuszania.

Jeśli natomiast w tym samym miejscu dachu znajduje się pustka powietrzna, to zamknięte w niej powietrze (bez możliwości wymiany z atmosferą) pod wpływem różnicy temperatur i wilgotności krąży i przyspiesza wymianę ciepła. Zwiększa jego straty i nie osusza termoizolacji oraz konstrukcji dachu. Dodatkowo zbiera skropliny stale w tych samych miejscach (w miejscach ich spływu), co przyspiesza lokalną degradację materiałów.

Ponadto gdy warstwę wstępnego krycia dachu stanowi wysokoparoprzepuszczalna membrana, to pustka powietrzna pod nią obniża jej szczelność. Elastyczna membrana zwisa wtedy nad pustką i zmiany ciśnienia podczas silnego wiatru powodują jej falowanie. To zaś może być przyczyną przedostawania się pod membranę opadów – szczególnie śniegu, który przesuwany wiatrem pod pokryciem zagraża szczelności dachu. Dotyczy to szczególnie dachów o pochyleniu < 20°. Gdy membrana podparta jest termoizolacją, zakłady są dużo szczelniejsze. Uwzględniono ten fakt w teorii szczelności dachówek, zmniejszając najniższy dopuszczalny kąt nachylenia dachu dla ich zastosowania, gdy membrana leży na wełnie lub na deskowaniu.

Powietrzne mostki termiczne

Dużo gorsze efekty wywołują pustki, które mieszczą się między skrajnymi ściankami przegrody dachowej o maksymalnej różnicy temperatur dla tej przegrody. Chodzi o pustki utworzone przez wadliwe przycięcie termoizolacji między paroizolacją a warstwą wstępną dachu (rys. 2), w których różnice temperatur ścianek są zbliżone do różnicy temperatury pod dachem i nad nim. Ze względu na wielkość tej różnicy ruchy powietrza są bardzo intensywne i wymiana ciepła na zasadzie konwekcji jest bardzo duża. Takie pustki nazywane są z tego powodu termicznymi mostkami cieplnymi.

Skutkiem działania tego rodzaju mostków cieplnych są najczęściej obfite skropliny na paroizolacji lub płycie gipsowo-kartonowej znajdującej się pod lub za nią (fot. 1). Oprócz tego powietrzne mostki cieplne powodują duże straty ciepła przez dach. Ich istnienie w dachu jest dużym błędem wywołującym negatywne efekty.

Powietrzne mostki termiczne powstają w dachach na skutek:

  • ułożenia zbyt cienkiej warstwy termoizolacji, która po pewnym czasie zbija się i tworzy miejsca o zróżnicowanej grubości (fot. 2),
  • źle (zbyt oszczędnie) przyciętej termoizolacji, niewypełniającej całej przegrody (fot. 6-8),
  • źle ułożonej termoizolacji – z prześwitami na połączeniu z belkami więźby (fot. 3).

Jeżeli w dachu z poddaszem mieszkalnym zastosowano membranę wstępnego krycia, to najlepiej jest, gdy termoizolacja wypełnia całą przeznaczoną dla niej przestrzeń między belkami więźby dachowej. Z tego powodu w takich dachach pochyłych powinno się stosować elastyczne wełny o własnościach rozprężnych, które wypełniają dzięki temu drobne luki, trudne do wyeliminowania w tego rodzaju konstrukcjach.

Korzystne pustki powietrzne

Pożyteczne działanie pustek powietrznych jest możliwe tylko wtedy, gdy znajdują się po ciepłej stronie przegrody dachowej. Stanowią wtedy warstwę wyrównującą ciśnienie cząstkowe pary wodnej oraz buforującą jej zawartość w dachu. Jeżeli pustki miedzy paroizolacją a płytą gipsowo-kartonową są odpowiednio duże (długie – wzdłuż całego skosu poddasza), działają jako warstwa wyrównująca stopień nasycenia parą wodną i zapobiegają punktowym zawilgoceniom, a dodatkowo magazynują nadmiary pary (przechodzącej przez płytę) po to, by w okresach, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche, przekazać ją do środka. Takie działanie umożliwia gips, który dobrze przekazuje wilgoć. Niestety, takie zastosowanie pustek powietrznych jest coraz rzadsze, chociaż wysokość, jaką wykorzystują, jest mała – wystarczy, aby pustka miała 2 cm grubości.

KWIECIEŃ 2010

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.