Zastosowanie folii niskoparoprzepuszczalnych (FWK)

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 5/2009  |  20.09.2011  |  1
Wadliwe ułożenie folii w okapie świadczy o słabej orientacji zawodowej dekarza.
Wadliwe ułożenie folii w okapie świadczy o słabej orientacji zawodowej dekarza.
K. Patoka

Wydawałoby się, że stosowanie niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia (FWK) w czasach, gdy na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju membran wstępnego krycia (MWK), wynika tylko z przyzwyczajeń. Nic bardziej mylnego: membrany nie wyparły z rynku folii niskoparoprzepuszczalnych, ponieważ we współczesnym budownictwie stosuje się wiele rodzajów konstrukcji dachowych wymagających różnych wyspecjalizowanych materiałów. W wielu wypadkach FWK doskonale spełniają wymagania takich konstrukcji.

FWK są powszechnie stosowane w dwóch rodzajach konstrukcji:

  • w dachach z poddaszem nieużytkowym, w którym przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana (rys. 1),
  • w nieocieplanych dachach budynków magazynowych, przemysłowych itp.

Folie wstępnego krycia znajdują więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie funkcje i kształty dachu nie wymagają stosowania membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności, a jednocześnie ważne są dwie cechy: wysoka wytrzymałość i niskie koszty materiału.

Zastosowanie FWK a wentylacja dachu

Poprawne zastosowanie FWK w dachach z poddaszem mieszkalnym ilustruje rys. 2. Jeżeli dach ma prosty kształt, to wykonanie dwóch szczelin wentylacyjnych według tego schematu nie jest tak trudne, choć na pewno podnosi cenę wykonania dachu. W związku z tym produkowane obecnie FWK są montowane dużo częściej w dachach z poddaszem nieużytkowym (rys. 1). W takich konstrukcjach całe poddasze bez względu na rodzaj więźby stanowi przestrzeń wentylacyjną, która, by działała prawidłowo, musi mieć otwory zapewniające przepływ powietrza atmosferycznego. Na rys. 1 otwory te symbolizowane są przez prostokątne okienka w szczytach budynku. Przepływ powietrza może się również odbywać w kierunku od murłaty do kalenicy lub od murłaty do szczytu budynku. Wybór zależy od rodzaju i kształtu dachu.

Im dach jest mniej nachylony (10°–30°), tym bardziej opłaca się wentylować go za pomocą okienek w szczytach. Przy niskich kątach ruch powietrza wentylującego jest w większym stopniu wywoływany przez wiatr niż przez ciąg termiczny. Wentylacja dachu jest napędzana tymi dwiema siłami działającymi w różnym stopniu w zależności od wielu czynników: głównie od nachylenia dachu i miejsca usytuowania budynku. Natomiast przy większych pochyleniach bardziej efektywne jest wentylowanie od okapu do kalenicy, ponieważ wówczas łatwo powstaje efekt ciągu termicznego. Wiatr jest bardziej zmienny i nieprzewidywalny, a ruch ogrzanego powietrza ku górze jest dużo pewniejszy. Powietrze rozgrzewane jest albo przez słońce, albo przez ciepło uciekające z wnętrza budynku.

Zastosowanie folii i membran jest ściśle związane z teorią wentylowania dachów. Bez sprawnie działającej wentylacji oba te materiały nie funkcjonują właściwie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że działanie wentylacji wymaga przepływu powietrza atmosferycznego i dlatego przestrzenie (rys. 1) lub szczeliny wentylacyjne (rys. 2) muszą mieć wlot i wylot umożliwiający wymianę i ruch tego powietrza.

 dach folie  dach folie
Rys. 1. Dach z poddaszem nieużytkowym;
strych tego dachu jest dobrze wentylowaną,
otwartą dla powietrza przestrzenią. W takiej
konstrukcji obecnie najczęściej stosowane są
niskoparoprzepuszczalne FWK. 
Rys. 2. Dom z poddaszem mieszkalnym. FWK
użyto tu jako warstwę uszczelniającą
pokrycie leżące na łatach z kontrłatami. Taki
dach musi mieć dwie szczeliny wentylacyjne:
jedną nad, drugą zaś pod FWK. Dolną
szczelinę trudno wykonać w skomplikowanych
dachach. 

FWK w dachach pokrytych blachodachówką

Niestety, nie wszyscy pamiętają o konieczności zapewnienia dobrej wentylacji. Jest to szczególnie widoczne w pokrytych blachodachówkami dachach, których gąsiory są bardzo często uszczelniane profilowanymi wkładkami o kształtach dostosowanych do wygięć blachy. Uszczelki te są również wkładane pod blachy w okapie dachu. Tak wykonany dach ma zamknięte wyloty pod gąsiorem lub wloty w okapie (fot. 1) do szczelin wentylacyjnych.

Ten często powtarzany błąd wynika z nieporozumienia mającego swoje uzasadnienie w historii blachodachówek. Pokrycie to dotarło do Polski ze Skandynawii, gdzie było początkowo stosowane wyłącznie na dachach o bardzo prostej konstrukcji wykonanych z prefabrykowanych wiązarów kratownicowych. Poddasze było oczywiście nieużytkowe i stanowiło przestrzeń wentylacyjną. Na takich konstrukcjach układano jako warstwę wstępną (uszczelniającą) specjale folie nieprzepuszczające pary wodnej, ale z warstwą antykondensacyjną od strony poddasza. Otóż jest kilka przyczyn, z powodu których takie folie preferowane są do stosowania pod blachami profilowanymi.

 dach folie
Rys. 3. Dach z poddaszem nieużytkowym
pokryty blachodachówką ułożoną na łatach
i kontrłatach z uszczelkami pod gąsiorem
i w okapie. Najlepszą dla takiego systemu
warstwą wstępną są antykondensacyjne
folie paroizolacyjne (zastosowane jako FWK). 

Po pierwsze: paroszczelne FWK zapewniają większą trwałość blach, które uszczelnione pod gąsiorem i w okapie mają ograniczoną do minimum styczność z wilgocią (rys. 3). W przypadku zastosowania folii paroprzepuszczalnych (zarówno nisko-, jak i wysokoparoprzepuszczalnych) należy umożliwić przepływ powietrza wentylującego szczelinę utworzoną przez kontrłaty i nie można zastosować uszczelek pod gąsiorem oraz w okapie. W takim układzie powietrze atmosferyczne przewietrzające przestrzeń pod blachą, a nad folią w dachach w naszym klimacie stale dostarcza wilgoci, która bardzo łatwo skrapla się pod blachą i spływa na łaty. W miejscach styku łat z blachą znajdują się śruby montażowe oraz zachodzi tarcie blachy z szorstką powierzchnią drewna. Trwałość blach ulega skróceniu, gdy powietrze nasycone jest wilgocią (co się w Polsce często zdarza). Natomiast przy użyciu szczelnej folii i uszczelek ani powietrze nie będzie dostarczało wilgoci, ani folia nie będzie jej przekazywała.


Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2009

Komentarze

(1)
Vovo | 19.07.2013, 18:07
Natalie,This is very nice that you are sharing some of your life and faith. I wish I had the time and mvtooatiin to start a blog. Keep up the good work! Pam
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.