Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak ocieplić poddasze matami ISOBOOSTER?

Isobooster  |  21.01.2013
Isobooster

Jednym z podstawowych zastosowań izolacji termicznych ISOBOOSTER® jest docieplanie poddaszy użytkowych, dachów, stropów i stropodachów. Maty ISOBOOSTER® wykazują cechy, dzięki którym sprawdzą się lepiej niż tradycyjne materiały stosowane obecnie w budownictwie.

Główną zaletą tego typu izolacji jest ich niewielki przekrój poprzeczny przy zachowaniu doskonałych parametrów izolacyjnych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy wysokość krokwi, ze względów konstrukcyjnych, jest mniejsza od zaprojektowanej grubości wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia. W takim wypadku trzeba „poszerzyć” krokwie, poprzez stosowanie odpowiednio grubych listew drewnianych lub montaż wieszaków do profili aluminiowych, dających możliwość zamontowania dodatkowej warstwy wełny.

Przy zastosowaniu ISOBOOSTER® takiej konieczności nie ma, gdyż 8 cm tego materiału zastąpi ok. 25 cm typowego materiału izolacyjnego. Tak więc nawet przy niewielkiej wysokości krokwi można prawidłowo odizolować poddasze nie tracąc cennego miejsca.

maty isobooster maty isobooster


Kolejna istotna zaleta mat refleksyjnych to ich całkowita odporność na zmieniające się warunki wilgotnościowe. To co przy wełnach mineralnych stanowi zasadniczy problem związany z prawidłowym i starannym wykonaniem, w izolacji ISOBOOSTER nie ma większego znaczenia. Materiał ten  nie jest higroskopijny i nawet bezpośredni kontakt z wodą nie wpływa na jego parametry termiczne. Dzieki temu nie trzeba stosować chroniących przed zawilgoceniem foli paroizolacyjnych.

I wreszcie łatwość i szybkość montażu. Ostre nożyczki, młotek lub taker i taśma samoprzylepna to wszystko, czego potrzebujemy do prawidłowej instalacji. ISOBOOSTER® nie pyli i jest przyjemny w dotyku.

Montaż mat

Jeśli decydujemy się na wykończenie poddasza płytą gipsowo- kartonową, zanim rozpoczniemy instalację mat ISOBOOSTER®, możemy zamocować wieszaki do krokwi, służące do podwieszenia dedykowanych profili aluminiowych (fot.1).

Rozpoczynamy od pomiaru szerokości w świetle krokwi (fot.2). Używając dużych nożyczek przycinamy maty ISOBOOSTER® T2 (grubość. 4 cm), dodając do otrzymanego wymiaru 10-15 cm (fot.3-4). Ten naddatek pozwoli na zawinięcie brzegów izolacji i przymocowanie ich między krokwiami.

Montaż można wykonać używając gwoździ z podkładkami lub takera z długimi zszywkami i plastikowymi podkładkami, wbijając je co 30-40 cm (fot.5-7). Między poszyciem dachu a izolacją należy pozostawić przynajmniej 2-centymetrową szczelinę.
Jeśli chcemy zapewnić bardzo dobre warunki izolacyjne (porównywalne do ok. 30 cm tradycyjnych izolacji), między krokwie montujemy 2 warstwy folii ISOBOOSTER® T2 (łącznie grubość: 8 cm). Te warstwy mogą przylegać do siebie (fot. 8).

Kolejny etap to instalacja izolacji ISOBOOSTER® T1 (grubość: 2,4 cm) pod krokwiami, prostopadle do nich. Pozwoli to na likwidację liniowych mostków cieplnych powstających wzdłuż belek konstrukcji dachu (fot. 9)

Poszczególne arkusze łączymy ze sobą wykorzystując specjalne, pięciocentymetrowe zakładki, a połączenia uszczelniamy taśmami samoprzylepnymi szerokości 5 cm – takimi jakie stosuje się przy montażu folii paroizolacyjnych (fot. 10). Staramy się, aby maty były naprężone i nie zwisały.
Tak wykonana izolacja jest gotowa do wykonania okładzin wewnętrznych poddasza. Tutaj także należy pamiętać aby pomiędzy izolacją a płytą gipsowo-kartonową lub boazerią zachować dwucentymetrową szczelinę (fot. 11).

Isobooster logo

ANAR - Wyłączny Przedstawiciel produktów ISOBOOSTER w Polsce
96-200 Rawa Mazowiecka
ul. Mszczonowska 36
email:
tel.: 46 816 61 90
fax: 46 814 33 43
www.isobooster.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.