Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Energooszczędne budownictwo jednorodzinne - praktyczne zasady realizacji

Energooszczędne budownictwo jednorodzinne – praktyczne zasady realizacji
Energooszczędne budownictwo jednorodzinne – praktyczne zasady realizacji
Archeton

Polskie ustawodawstwo dotyczące budownictwa nie nadąża za postępem w dziedzinie materiałów i rozwiązań energooszczędnych, dlatego inwestorzy zmuszeni są samodzielnie zadbać o budowę domów cieplejszych, niż wymagają tego przepisy.

Aby tego dokonać, należy kompleksowo zaplanować budowę oraz użytkowanie i wziąć pod uwagę wszelkie elementy składające się na efekt końcowy: ukształtowanie działki i jej orientację w terenie, bryłę domu, materiały ścienne, okna, izolacje, źródła energii i ogrzewania, rodzaj wentylacji, a nawet wymogi zainstalowanych sprzętów domowych. Dopiero całościowe podejście do tematu pozwoli na osiągnięcie celu, czyli niższe rachunki na ogrzewanie i energię.

Powszechnie wiadomo, że budowa domu w technologii energooszczędnej jest droższa niż w technologii tradycyjnej (koszt ten szacuje się na poziomie 10–15% wyższym), dlatego często pojawia się pytanie o opłacalność takiego projektu. Istotna jest też kwestia czasu, w jakim zwrócą się poniesione dodatkowe nakłady.

W artykule zaprezentujemy przykład projektu domu energooszczędnego, który dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych i materiałowych pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a jednocześnie ochroni środowisko naturalne.

Projektowanie budynków energooszczędnych

Podczas projektowania domu o obniżonym zapotrzebowaniu na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej należy uwzględnić uwagi dotyczące odpowiedniej orientacji pomieszczeń, bryły, orientacji elewacji, zasad strefowania, zastosowania odpowiednich materiałów czy okien. Zalecenia dotyczące projektowania zostaną przedstawione na podstawie poradnika „Dom energooszczędny” [1] oraz informacji zamieszczonych na stronach www.domy-energooszczedne.com.pl [2].

Orientacja pomieszczeń

WARTO ZOBACZYĆ!
Wszystko o energooszczędności
– pobierz za darmo materiały

W domu mieszkalnym najkorzystniej jest, gdy wejście jest usytuowane od północy lub wschodu, podobnie jest w przypadku garażu. Okna pokoju dziennego powinny wychodzić na zachód lub południe, wówczas można się cieszyć światłem naturalnym w ciągu dnia czy podczas popołudniowego wypoczynku.

Ponadto dobrze jest usytuować kuchnię od strony wschodniej, by nie była nadmiernie nasłoneczniona. Od tej samej strony powinno się zaprojektować sypialnię rodziców, natomiast pokoje dziecięce najlepiej lokalizować od strony zachodniej, gdzie dzieci będą mogły odrabiać lekcje przy naturalnym świetle.

Wielkość domu

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania jest ograniczenie powierzchni domu. Mniejszy dom jest tańszy w budowie oraz w eksploatacji.

Bryła – kształt domu

Budynek energooszczędny powinien charakteryzować się zwartą bryłą, nieudoskonalaną wieloma wykuszami, lukarnami czy załamaniami dachu. Należy z nich maksymalnie zrezygnować, gdyż zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych oraz powodują powstawanie mostków termicznych w załamaniach czy narożnikach.

Teoretycznie najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie kształtu sześcianu lub kuli, ponieważ wykazują się one zminimalizowanym stosunkiem powierzchni przegród zewnętrznych do swojej kubatury. Bryłą, w której nietrudno jest mieszkać, a wykazuje się najlepszą relacją przegrody zewnętrzne – powierzchnia, jest dom z poddaszem użytkowym. Dodatkowo zaleca się, by kondygnacje były możliwie najniższe, ale zgodne z normami. Nie ma wtedy potrzeby ogrzewania zbędnej kubatury.

Orientacja elewacji

Największą oraz najbardziej przeszkloną elewację należy usytuować od południa. Odchylenie o 15° nie wpływa znacząco na odbiór ilości ciepła słonecznego dochodzącego do domu. W polskich warunkach największe odchylenie od osi wschód – zachód, przy którym promieniowanie słoneczne jest jeszcze korzystne, to 20° w kierunku północnym i 35° w południowym.

ZOBACZ TAKŻE
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Pobierz ZA DAMO PDF!

Żadne z okien, nawet te najnowszej generacji, nie są tak szczelne jak ściany i przepuszczają znacznie więcej uciekającego ciepła. Mają jednak inną cechę – umożliwiają dotarcie do wnętrza domu promieni słonecznych.

Usytuowanie okien od strony południowej pozwala na uzyskanie zysków ciepła, natomiast od strony wschodniej lub zachodniej zezwala jedynie na zbilansowanie uciekającego oraz przychodzącego ciepła. Dlatego ważne to, by sytuować największe przeszklenia właśnie od strony południowej. Należy ograniczyć do minimum powierzchnię okien od północy, ponieważ tam nigdy nie zostaną zbilansowane straty ciepła.

Koniecznie trzeba też pamiętać, by nie zacieniać niepotrzebnie i w miarę możliwości okien, które mają przynieść wartość po dodatniej stronie bilansu cieplnego. Nie należy sadzić wysokich drzew w bezpośredniej bliskości domu ani projektować zbyt szerokich okapów. W przeszłości były one stosowane m.in. w tym celu, by ograniczać ciepło słoneczne w gorące, letnie dni. Obecnie można się przed nim bronić przy użyciu żaluzji lub demontowanych na zimę markiz.

Podział wnętrza

Nie należy niepotrzebnie dzielić przestrzeni na małe pomieszczenia. Przy takich podziałach wyraźne stają się różnice między temperaturami pokoi usytuowanych od południa oraz tych od północy. Istnieje ryzyko przegrzania tych pierwszych, a także konieczność zwiększonego ogrzewania tych drugich.
Podziały są oczywiście nieuchronnym elementem powierzchni mieszkalnej, dlatego należy stosować cztery następujące zasady rozlokowywania pomieszczeń: zasadę strefowania, grupowania, orientacji oraz buforowania.

Zasada strefowania
W budynku powinny być wydzielone trzy strefy temperaturowe:

  • ≤ 16°C – pomieszczenia gospodarcze, garaż,
  • 18–20°C – kuchnia, jadalnia, sypialnie,
  • 22°C – pokój dzienny, łazienki.

Zasada grupowania
Pomieszczenia należące do jednej strefy temperaturowej powinny ze sobą sąsiadować lub znajdować się jedno nad drugim.

Zasada orientacji
Należy rozlokować pomieszczenia odpowiednio do stron świata, tzn. te, które należą do najwyższej strefy temperaturowej, powinny znajdować się od południa lub w środku domu. Natomiast te, w których nie jest wymagana aż tak wysoka temperatura, trzeba umieścić od strony północnej.

Zasada buforowania
Od strony północnej powinny znaleźć się pomieszczenia ze strefy poniżej 16°C lub te, które nie wymagają w ogóle ogrzewania (schowek, skład opału, spiżarnia), a nawet kuchnia, która ma duże zyski ciepła. Stworzą one bufor, który będzie chronił pozostałe strefy przed zbyt szybkim wychłodzeniem. Natomiast od strony południowej można zastosować ogród zimowy, który spełni odwrotną funkcję. Pozwoli na magazynowanie zimą energii słonecznej i oddanie jej do wnętrza.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.