Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Energooszczędne budownictwo jednorodzinne - praktyczne zasady realizacji

Energooszczędne budownictwo jednorodzinne – praktyczne zasady realizacji
Energooszczędne budownictwo jednorodzinne – praktyczne zasady realizacji
Archeton

Polskie ustawodawstwo dotyczące budownictwa nie nadąża za postępem w dziedzinie materiałów i rozwiązań energooszczędnych, dlatego inwestorzy zmuszeni są samodzielnie zadbać o budowę domów cieplejszych, niż wymagają tego przepisy.

Aby tego dokonać, należy kompleksowo zaplanować budowę oraz użytkowanie i wziąć pod uwagę wszelkie elementy składające się na efekt końcowy: ukształtowanie działki i jej orientację w terenie, bryłę domu, materiały ścienne, okna, izolacje, źródła energii i ogrzewania, rodzaj wentylacji, a nawet wymogi zainstalowanych sprzętów domowych. Dopiero całościowe podejście do tematu pozwoli na osiągnięcie celu, czyli niższe rachunki na ogrzewanie i energię.

Powszechnie wiadomo, że budowa domu w technologii energooszczędnej jest droższa niż w technologii tradycyjnej (koszt ten szacuje się na poziomie 10–15% wyższym), dlatego często pojawia się pytanie o opłacalność takiego projektu. Istotna jest też kwestia czasu, w jakim zwrócą się poniesione dodatkowe nakłady.

W artykule zaprezentujemy przykład projektu domu energooszczędnego, który dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych i materiałowych pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a jednocześnie ochroni środowisko naturalne.

Projektowanie budynków energooszczędnych

Podczas projektowania domu o obniżonym zapotrzebowaniu na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej należy uwzględnić uwagi dotyczące odpowiedniej orientacji pomieszczeń, bryły, orientacji elewacji, zasad strefowania, zastosowania odpowiednich materiałów czy okien. Zalecenia dotyczące projektowania zostaną przedstawione na podstawie poradnika „Dom energooszczędny” [1] oraz informacji zamieszczonych na stronach www.domy-energooszczedne.com.pl [2].

Orientacja pomieszczeń

WARTO ZOBACZYĆ!
Wszystko o energooszczędności
– pobierz za darmo materiały

W domu mieszkalnym najkorzystniej jest, gdy wejście jest usytuowane od północy lub wschodu, podobnie jest w przypadku garażu. Okna pokoju dziennego powinny wychodzić na zachód lub południe, wówczas można się cieszyć światłem naturalnym w ciągu dnia czy podczas popołudniowego wypoczynku.

Ponadto dobrze jest usytuować kuchnię od strony wschodniej, by nie była nadmiernie nasłoneczniona. Od tej samej strony powinno się zaprojektować sypialnię rodziców, natomiast pokoje dziecięce najlepiej lokalizować od strony zachodniej, gdzie dzieci będą mogły odrabiać lekcje przy naturalnym świetle.

Wielkość domu

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania jest ograniczenie powierzchni domu. Mniejszy dom jest tańszy w budowie oraz w eksploatacji.

Bryła – kształt domu

Budynek energooszczędny powinien charakteryzować się zwartą bryłą, nieudoskonalaną wieloma wykuszami, lukarnami czy załamaniami dachu. Należy z nich maksymalnie zrezygnować, gdyż zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych oraz powodują powstawanie mostków termicznych w załamaniach czy narożnikach.

Teoretycznie najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie kształtu sześcianu lub kuli, ponieważ wykazują się one zminimalizowanym stosunkiem powierzchni przegród zewnętrznych do swojej kubatury. Bryłą, w której nietrudno jest mieszkać, a wykazuje się najlepszą relacją przegrody zewnętrzne – powierzchnia, jest dom z poddaszem użytkowym. Dodatkowo zaleca się, by kondygnacje były możliwie najniższe, ale zgodne z normami. Nie ma wtedy potrzeby ogrzewania zbędnej kubatury.

Orientacja elewacji

Największą oraz najbardziej przeszkloną elewację należy usytuować od południa. Odchylenie o 15° nie wpływa znacząco na odbiór ilości ciepła słonecznego dochodzącego do domu. W polskich warunkach największe odchylenie od osi wschód – zachód, przy którym promieniowanie słoneczne jest jeszcze korzystne, to 20° w kierunku północnym i 35° w południowym.

ZOBACZ TAKŻE
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Pobierz ZA DAMO PDF!

Żadne z okien, nawet te najnowszej generacji, nie są tak szczelne jak ściany i przepuszczają znacznie więcej uciekającego ciepła. Mają jednak inną cechę – umożliwiają dotarcie do wnętrza domu promieni słonecznych.

Usytuowanie okien od strony południowej pozwala na uzyskanie zysków ciepła, natomiast od strony wschodniej lub zachodniej zezwala jedynie na zbilansowanie uciekającego oraz przychodzącego ciepła. Dlatego ważne to, by sytuować największe przeszklenia właśnie od strony południowej. Należy ograniczyć do minimum powierzchnię okien od północy, ponieważ tam nigdy nie zostaną zbilansowane straty ciepła.

Koniecznie trzeba też pamiętać, by nie zacieniać niepotrzebnie i w miarę możliwości okien, które mają przynieść wartość po dodatniej stronie bilansu cieplnego. Nie należy sadzić wysokich drzew w bezpośredniej bliskości domu ani projektować zbyt szerokich okapów. W przeszłości były one stosowane m.in. w tym celu, by ograniczać ciepło słoneczne w gorące, letnie dni. Obecnie można się przed nim bronić przy użyciu żaluzji lub demontowanych na zimę markiz.

Podział wnętrza

Nie należy niepotrzebnie dzielić przestrzeni na małe pomieszczenia. Przy takich podziałach wyraźne stają się różnice między temperaturami pokoi usytuowanych od południa oraz tych od północy. Istnieje ryzyko przegrzania tych pierwszych, a także konieczność zwiększonego ogrzewania tych drugich.
Podziały są oczywiście nieuchronnym elementem powierzchni mieszkalnej, dlatego należy stosować cztery następujące zasady rozlokowywania pomieszczeń: zasadę strefowania, grupowania, orientacji oraz buforowania.

Zasada strefowania
W budynku powinny być wydzielone trzy strefy temperaturowe:

  • ≤ 16°C – pomieszczenia gospodarcze, garaż,
  • 18–20°C – kuchnia, jadalnia, sypialnie,
  • 22°C – pokój dzienny, łazienki.

Zasada grupowania
Pomieszczenia należące do jednej strefy temperaturowej powinny ze sobą sąsiadować lub znajdować się jedno nad drugim.

Zasada orientacji
Należy rozlokować pomieszczenia odpowiednio do stron świata, tzn. te, które należą do najwyższej strefy temperaturowej, powinny znajdować się od południa lub w środku domu. Natomiast te, w których nie jest wymagana aż tak wysoka temperatura, trzeba umieścić od strony północnej.

Zasada buforowania
Od strony północnej powinny znaleźć się pomieszczenia ze strefy poniżej 16°C lub te, które nie wymagają w ogóle ogrzewania (schowek, skład opału, spiżarnia), a nawet kuchnia, która ma duże zyski ciepła. Stworzą one bufor, który będzie chronił pozostałe strefy przed zbyt szybkim wychłodzeniem. Natomiast od strony południowej można zastosować ogród zimowy, który spełni odwrotną funkcję. Pozwoli na magazynowanie zimą energii słonecznej i oddanie jej do wnętrza.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.