Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Papy termozgrzewalne – układy wentylowane

Na rynku pap termozgrzewalnych mamy rozwiązanie systemowe, bazujące na układzie jedno- lub dwuwarstwowym papy oraz preparatu gruntującego.

Wyrób gruntujący w tym systemie został wyprodukowany z użyciem specjalnego gatunku twardego asfaltu o wysokiej temperaturze mięknienia (ok. 100°C) oraz rozpuszczalnika tego asfaltu o stosunkowo niskiej temperaturze wrzenia (60–140°C) i niskim cieple parowania. Poza dobrą rozpuszczalnością asfaltu (substancja węglowodorowa) rozpuszczalnik ten charakteryzuje się neutralnością ekologiczną. Wysoka prężność jego par zapewnia krótki czas schnięcia. Właściwości fizyczne asfaltu i rozpuszczalnika wpływają korzystnie na napięcie powierzchniowe roztworu asfaltu w rozpuszczalniku, co zapewnia stosunkowo głęboką penetrację tej substancji w podłoże. Roztwór gruntujący wzbogacany jest podczas produkcji w dodatek SBS, który ma zapewnić kompozytowi właściwości plastyczno-elastyczne, a więc nieodłączne cechy substancji klejącej. W spodzie warstwy papy przyklejanej do podłoża (w przypadku systemu dwuwarstwowego – w papie podkładowej) znajduje się system dobrze zaprogramowanej perforacji. Zapewnia on przepływ powietrza, gazów i oparów pod papą przez specjalne kanały.

W spodniej części papy występuje cienka warstwa specjalnego materiału, odpornego (w krótkim czasie) na wysoką temperaturę, dochodzącą nawet do 1000°C. Na nią nanosi się profilowane pasma klejowe, stanowiące kompozycję asfaltu z SBS i żywicami syntetycznymi. Podczas klejenia papy w miejscach występowania czynnika odpornego na wysokie temperatury nie dochodzi do połączenia z podłożem, co ma miejsce tylko w obszarze naniesionych pasm klejowych. Miejsca te aktywowane są termicznie płomieniem z palnika i łączą się z podłożem zagruntowanym primerem, modyfikowanym dodatkiem SBS.

Para wodna, powietrze i inne opary (substancje gazowe jako pozostałość rozpuszczalnika) przepływają w kanałach wentylacyjnych, które nie ulegają sklejeniu z podłożem. Dzięki temu następuje równomierny rozkład ciśnień powietrza i pary wodnej pod całą powierzchnią izolacji. Zasada przepływu powietrza i pary wodnej – wyrównanie ciśnień par i gazów pod papą – gwarantuje poprawną wentylację układu oraz poprawia warunki pracy izolacji. Takich warunków pracy nie zapewniają dotychczas produkowane izolacje papowe.

Sczepność w dotychczas produkowanych papach uzyskiwana jest przez sklejenie papy na całej powierzchni z podłożem, najczęściej betonowym. Częstym efektem braku połączenia są pojawiające się w letnich porach roku (duże nasłonecznienie miejsc) wybrzuszenia, co prowadzi do degradacji papy (w pewnym zakresie i podłoża), aż do powstania nieciągłości w izolacji. Papy stanowiące przykrycia stropodachów nagrzewają się do wysokiej temperatury, a to z kolei inicjuje proces parowania wody z podłoża w obszarach niewłaściwego połączenia obu materiałów, a potem wzrost ciśnienia na ich granicy.

Wpływ promieniowania słonecznego na wzrost temperatury papy asfaltowej

Papa stanowiąca zabezpieczenie powierzchni stropodachu przejmuje energię z promieniowania słonecznego. Część tej energii zostaje ponownie wypromieniowana w przestrzeń, pozostała część w postaci ciepła wywołuje wzrost temperatury papy. W efekcie zmniejsza się kohezja lepiszcza asfaltowego, co może prowadzić do zerwania połączenia z podłożem (zerwanie kohezyjne). W miejscach braku sczepności może dochodzić do zjawiska parowania wody z podłoża i gromadzenia się pary wodnej. Ogólnie ciepło (energia), które podlega wymianie z warstwą papy w wyniku promieniowania, wynosi:

gdzie:
QS – ilość ciepła zaabsorbowana z promieniowania słonecznego w czasie 1 s [W],
Qz – ilość ciepła wypromieniowana przez papę w czasie 1 s [W].

Ciepło promieniowania słonecznego można wyznaczyć w postaci obciążenia cieplnego ze wzoru [2]:

 

gdzie:
a1 – zdolność absorpcyjna powierzchni papy asfaltowej,
F1 – powierzchnia papy, na którą oddziałuje promieniowanie słoneczne [m²],
IS – gęstość strumienia promieniowania słonecznego [W/m²].

Gęstość strumienia promieniowania słonecznego (IS) jest jedną z możliwych form ilościowego opisu promieniowania słonecznego. Ilość energii promieniowania, jaka dociera do powierzchni kuli ziemskiej, wynosi 1,9·1017 W, co odpowiada średniej gęstości strumienia ciepła (I0) 1353 W/m² na poziomie morza . Rzeczywista ilość energii docierającej do poszczególnych miejsc planety zależy od odległości Ziemi od Słońca (która zmienia się w poszczególnych miesiącach), szerokości geograficznej tych miejsc na kuli ziemskiej (rys. 1) oraz przezroczystości atmosfery.

Promieniowanie słoneczne, przechodząc przez atmosferę ziemską, ulega osłabieniu na skutek pochłaniania lub rozpraszania przez kurz, pył, areozole, parę wodną, ozon, dwutlenek węgla czy inne gazy o większej liczbie atomów niż 2. W związku z tym do powierzchni Ziemi dociera zarówno promieniowanie bezpośrednie z kierunku Słońca, jak i promieniowanie rozproszone. Osłabienie zależy więc w dużej mierze od jego drogi przez atmosferę (określanej wysokością położenia Słońca), którego miarą jest kąt zawarty między kierunkiem Słońca i płaszczyzną poziomą (sinh), oraz przezroczystości atmosfery.

Ziemia krąży wokół Słońca po torze eliptycznym, przy czym oś obrotu Ziemi (oś ekliptyki) jest pochylona względem płaszczyzny toru pod kątem 23°27’ (23,45°). Zatem punkt na powierzchni Ziemi, nad którym Słońce jest w zenicie, porusza się pomiędzy 23°27’ szerokości geograficznej południowej i północnej.

Przy uwzględnieniu tych zależności można wyznaczyć wielkość gęstości strumienia promieniowania słonecznego ze wzoru :

gdzie:
IS(t) – gęstość strumienia promieniowania słonecznego [W/m²],
K – współczynnik przezroczystości atmosfery K=0,97 ,
sinh – wysokość Słońca,
cosθ – kąt padania bezpośredniego promieniowania słonecznego na dowolną płaszczyznę.

Wysokość Słońca (rys. 2) można wyznaczyć, korzystając z wzorów z trygonometrii sferycznej :

gdzie:
ζ – szerokość geograficzna (dodatnia dla półkuli północnej, ujemna dla półkuli południowej), szerokość geograficzna Szczecina wynosi 53°24’,
δ – deklinacja Słońca, kąt padania promieniowania słonecznego na płaszczyznę równika,
χ – kąt godzinowy.

Deklinację δ można obliczyć z dokładnością do 1° za pomocą wzoru Coopera :

gdzie:
n- kolejny dzień roku

Kąt godzinowy χ oblicza się ze wzoru:

gdzie:
τs – czas słoneczny.

Czas słoneczny można obliczyć na podstawie czasu normalnego, wykorzystując wzór:

gdzie:
τ – czas normalny, godzinowy [h],
ψ – parametr wyrażony w minutach (rys. 3), który dla różnych miesięcy przyjmuje wartość od –15 do +15 min, określający różnicę między rektascencją słońca średniego i prawdziwego (rys. 4), tzw. równanie czasu (przy obliczeniach promieniowania słonecznego wartość tę  można pominąć),
λN – południk, w odniesieniu do którego określany jest czas normalny (dla czasu środkowoeuropejskiego λN = 15°),
λL – południk miejsca, w odniesieniu do którego określany jest czas słoneczny (dla Szczecina λL = 14°37’).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.