Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Metody osuszania murów w budynkach

Metody osuszania
mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 7/8/2010  |  17.08.2011  |  2
Budynek prywatny w Krośnie Odrzańskim
Budynek prywatny w Krośnie Odrzańskim
Prinz Polska
Ciąg dalszy artykułu...

Metody elektrofizyczne

Metodę elektroosmozy trzeba zakwalifikować do tzw. metod elektrofizycznych. Największą popularnością cieszyła się ona w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Elektroosmoza wykorzystuje zjawisko transportu wilgoci w polu elektrycznym. Polegało ono na wytworzeniu (wymuszeniu) różnicy potencjałów za pomocą napięcia 24 V między dolną a górną częścią muru, co powodowało powrót wody w kierunku gruntu.

Pierwotnie stosowano elektrody, m.in. aluminiowe, grafitowe, miedziane, pźniej zastąpiono je pętlą drutu o przekroju 5-6 mm (tzw. metoda aktywna). Obecnie jest także spotykana pod różnymi nazwami i postaciami, także w wariancie, w którym ruch wilgoci w kierunku gruntu ma być wywołany poprzez fale emitowane przez podłączony do prądu specjalny aparat.

Zobacz także: Jak skutecznie osuszać budynki?

W materiałach firmowych można spotkać także metodę opisywaną jako grawomagnetokinetyczną, polegającą na zawieszeniu specjalnego, pracującego bez żadnego zasilania aparatu (fot. 3), powodującego, według zapewnienia producenta, osuszenie muru do poziomu gruntu, a w przypadku funkcjonujących hydroizolacji także pomieszczeń piwnic.

Metody sztuczne

Do metod sensu stricto osuszających należy osuszanie sztuczne: osuszanie gorącym powietrzem, mikrofalowe, absorpcyjne oraz kondensacyjne. Uwaga: stosowanie tych metod jest skuteczne przy poprawnie działających izolacjach wodochronnych.

Osuszanie gorącym powietrzem to jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod stosowanych do osuszania przegród. Bezwzględnie należy zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń. Przy niskich temperaturach otoczenia wprowadzane z zewnątrz powietrze jest ogrzewane.

Osuszanie mikrofalowe jest metodą wymagającą przynajmniej przeszkolonej obsługi, pewnego doświadczenia oraz przyrządów pomiarowych. Generator ma wygląd skrzynki z kierunkową anteną tubową (fot. 4-6) - i przystawiony do ściany - emituje pole elektromagnetyczne o częstotliwości 2,45 GHz. Oddziaływanie tego pola na cząsteczki wody wprawia je w ruch, czego rezultatem jest podniesienie się temperatury muru. Po nagrzaniu muru do odpowiedniej temperatury generatory przestawia się.

Czynności te powtarza się sukcesywnie do momentu obniżenia się zawilgocenia przegrody do wymaganego stopnia. Metoda ta jest bardzo skuteczna (także przy murach grubych, rzędu 2,5 m), jednak jej nieodpowiednie zastosowanie może doprowadzić do uszkodzenia ściany.

Zbyt duża moc generatora lub zbyt długi czas ogrzewania spowoduje miejscowe przegrzanie ściany, objawiające się najpierw pojawieniem się naprężeń termicznych, grożących powstawaniem rys i spękań. Podczas emisji mikrofal dochodzi również do zniszczenia życia biologicznego mogącego występować w przegrodzie. Metoda ta może być stosowana tylko przez wyspecjalizowane firmy.

Osuszanie absorpcyjne polega na odbieraniu wilgoci z murów przez osuszone powietrze. Proces ten jest skuteczny przy zamkniętych oknach i drzwiach. Metoda ta pozwala także na osuszanie przegród, gdy wilgotność powietrza w osuszanym pomieszczeniu spadnie do ok. 30%. Jest to proces cykliczny - suche powietrze w kontakcie z wilgotnymi przegrodami odbiera od nich wilgoć, wilgotne powietrze jest osuszane przez absorbent, podgrzewane i ponownie skierowane do pomieszczenia. Natomiast wilgoć usuwana jest na zewnątrz budynku.

Metody kondensacyjne są najskuteczniejsze w temperaturach wynoszących od +20ºC do +25ºC, ale stosuje się je w znacznie szerszych zakresach temperatur, także niewiele wyższych od zera. Efektywnie działają przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej przynajmniej 30% (przy niższych nie powinno się ich stosować), przy czym ich efektywność rośnie wraz ze wzrostem wilgotności i temperatury powietrza.

Wymagają zamkniętych okien i drzwi. Zaletą osuszaczy kondensacyjnych (fot. 7-8) jest zróżnicowana wydajność, co pozwala na dopasowanie mocy urządzenia do wielkości pomieszczenia). Parametry osuszacza należy tak dobrać, aby w ciągu godziny można było wymienić ok. 3,5 objętości powietrza w pomieszczeniu.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Najbardziej efektywną metodą osuszania jest stosowanie technik mieszanych, np. jednoczesne zastosowanie osuszaczy sorpcyjnych w połączeniu z osuszaniem mikrofalowym (generatory mikrofalowe wyprowadzają wodę zawartą w kapilarach w kierunku lica przegrody, skąd odbierają ją osuszacze sorpcyjne) - taka forma doskonale sprawdza się np. przy usuwaniu wody ze ścian powyżej wykonanych przepon blokujących podciąganie kapilarne.

Temperatura procesu osuszania

Proces suszenia przegród budowlanych w pracach renowacyjnych (zwłaszcza w obiektach zabytkowych) powinien być określony w sporządzonym wcześniej projekcie. Częsty błąd polega na tym, że intensywność procesu osuszania nie zostaje określona. Dla metody mikrofalowej w projekcie powinna być zawarta uwaga podająca wysokość temperatury, do której w jednym cyklu mogą być podgrzewane osuszane mury. Jest to konieczne, by nie doprowadzić do powstania naprężeń termicznych na styku zaprawy z cegłą, powodujących przekroczenie ich parametrów wytrzymałościowych lub do destrukcji samej zaprawy.

Podgrzewanie zapraw budowlanych powyżej 110º powoduje ich destrukcję także na skutek utraty wody związanej chemicznie. W warunkach budowy temperaturę muru najlepiej jest mierzyć termometrem bezkontaktowym na licu przegrody; bezpieczna temperatura, do jakiej można podgrzewać osuszaną ścianę, nie powinna przekraczać 80ºC. Z podobnych powodów intensywność suszenia nagrzewnicami powinna być tak zaprogramowana, żeby w pomieszczeniu uzyskać temperaturę na poziomie 35-37ºC.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

LITERATURA

  1. M. Rokiel, "Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce", wyd. II, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2009.
  2. J. Ważny, J. Karyś, "Ochrona budynków przed korozją biologiczną", Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2001.
  3. F. Froessel, "Osuszanie murów i renowacja piwnic", Polcen, Warszawa 2009.
  4. WTA Merkblatt 4-7-02, "Nachträgliche mechanische Horizontalsperre".
  5. WTA Merkblatt 4-4-04, "Mauerwerksinjektion gegen kapillare Feuchtigkeit".
  6. 
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2010

Komentarze

(2)
Mariusz | 22.02.2016, 22:21

Ja zanim doszedłem do tego jak osuszyć ściany w moim domu (który dostałem w spadku) wypróbowałem naprawdę wiele sposobów. Rozwiązanie przyszło dość niespodziewanie, ponieważ dowiedziałem się o nim z internetu. Otóż zainwestowałem w specjalny preparat o nazwie SUCHY DOM. Metoda wstrzykiwania specjalnych zastrzyków krystalicznych zdała egzamin w 100%

derty | 20.06.2017, 22:07

Faktycznie iniekcja grawitacyjna ustępuje innym technologicznym rozwiązaniom , takimi jak właśnie nowy rodzaj środka penetrującego mur taki jak krem hydrofobowy jeśli chodzi o inwazyjne ,albo jak właśnie pan wymienił np osuszanie mikrofalowe - swoją drogą bardzo ciekawe rozwiązanie.Osuszanie kondensacyjne jest świetnym rozwiązaniem gdy np. zostanie zalane mieszkanie przez awarie hydrauliczne ale w przypadku brak izolacji poziomej już się nie sprawdzi. :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.