Działanie wiatru a kąt nachylenia dachu

Dach pokryty stalową blachą arkuszową łączoną na rąbki. Duży kąt nachylenia – ok. 70° – oraz jego usytuowanie po zachodniej stronie
budynku spowodowało, że przez ok. 20 lat eksploatacji blacha została wgięta w taki sposób, że odwzorowała deski, do których jest
zamocowana.
Dach pokryty stalową blachą arkuszową łączoną na rąbki. Duży kąt nachylenia – ok. 70° – oraz jego usytuowanie po zachodniej stronie budynku spowodowało, że przez ok. 20 lat eksploatacji blacha została wgięta w taki sposób, że odwzorowała deski, do których jest zamocowana.
K. Patoka

Wiatr jest jednym z czynników wpływających na ciężar dachu. O wielkości tego obciążenia w dużym stopniu decyduje kąt nachylenia połaci dachowej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Wiatr, działając na dachy, wywołuje powstawanie sił dwojakiego rodzaju: napierających i ssących (rys. 1). Ma to znaczenie dla mocowania pokryć dachowych i działania wentylacji dachów (Czytaj więcej na ten temat). Oprócz tego w dachach pochyłych kąt nachylenia decyduje o szczelności pokryć drobnoelementowych (dachówek, płytek), pod które zawsze wiatr podwiewa opady (deszcz i śnieg).

Obciążenia pochodzące od wiatru 

Wielkość i kierunek sił pochodzących od wiatru zależą od kąta nachylenia dachu, jego kształtu oraz od kierunku, z jakiego wiatr wieje względem dachu.

Jak widać na zestawionych rysunkach (rys. 1), kąt nachylenia decyduje o wielkości tych oddziaływań oraz o tym, czy na dach działa parcie czy ssanie. Im dach ma mniejsze nachylenie, w tym większej liczbie miejsc tego dachu występuje ssanie i, co ważne, tym większe są różnice między wielkościami siły ssącej (rys. 2). Kształt dachu zmienia też układ sił: na dachach pulpitowych (jednopołaciowych – rys. 2) przy tym samym kącie nachylenia (45°) występują tylko siły parcia, a na dachach dwuspadowych układ sił jest mieszany (rys. 1). 

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?


Przedstawione rysunki są tylko skromną częścią skomplikowanego systemu oddziaływań wiatru na dach i budynek, ponieważ pokazują wybrane, najprostsze układy kierunków wiatru do budynku. Całość tego zagadnienia jest dużo bardziej złożona i nie przedstawimy go w ramach tego artykułu.

Przy wysokich nachyleniach połaci (50°–80°) siły parcia wiatru mogą wywoływać niepożądane efekty. W pokryciach blaszanych powodują wygięcia (fot.), które psują estetykę, ale nie tylko. Na krawędziach wyginają wszystkie wystające elementy dachu i jego pokrycia. Jednak dużo groźniejsze są siły ssące. To właśnie one są odpowiedzialne za zrywanie dachów w czasie huraganów i silnych burz.

Na dachach o wysokich nachyleniach (50°–80°) z pokryciami drobnowymiarowymi trzeba te pokrycia dodatkowo mocować ze względu na działanie zmiennych, silnych wiatrów. Dachówki na połaciach pochylonych od 65° wzwyż muszą być mocowane, natomiast na mniejszych kątach – tylko w strefach brzegowych i narożnych (rys. 3).

Działanie wiatru sprawia, że konieczne jest mocowanie pokryć. Jednak najwięcej problemów występuje na dachach nisko nachylonych i płaskich ze względu na występowanie sił ssących. Zasady mocowania pokryć na tych dachach wynikają ze specyficznego nasilenia ssania w strefach brzegowych i narożnych. Zasady dotyczące stref dodatkowego mocowania na dachach pochyłych (rys. 3) obowiązują również na dachach płaskich. W tych samych miejscach występują największe siły zrywające pokrycia.

Kąt, wiatr i wentylacja

Wentylacja dachów jest możliwa dzięki przepływowi powietrza w przestrzeniach lub szczelinach wentylacyjnych. Ruch tego powietrza jest wywoływany przez ciąg termiczny i wiatr. W dachach nachylonych poniżej 10° siły wywołane ciągiem termicznym zanikają i z tego powodu wentylacja funkcjonuje tylko dzięki działaniu wiatru. 

Siły, jakie powstają w kanałach wentylacyjnych dzięki działaniu wiatru, wymuszają przepływ powietrza wentylacyjnego w dwojaki sposób: wytwarzają nadciśnienie powodujące parcie albo podciśnienie wywołujące ssanie (rys. 4). Najczęściej na stronie nawietrznej powstaje parcie (przy nachyleniu połaci powyżej 35°), a na zawietrznej ssanie (na górze połaci pod kalenicą). Decyduje o tym kierunek wiatru względem poszczególnych boków budynku (rys. 1). Rozkłady ciśnień są dość skomplikowane i zależą od kształtu budynku i dachu oraz kątów nachylenia połaci dachu. 


Obie wartości ciśnienia (dodatnia – parcie, ujemna – ssanie) wymuszają przepływ powietrza wentylującego we wszystkich połaciach w większości kierunków, jakie obiera wiatr. Trzeba jednak pamiętać, że w skrajnych wypadkach wiatr może spowodować odwrotny kierunek przepływu – z góry do dołu. Jest to niekorzystne, gdy zachodzi stale w tych samych miejscach dachu, ponieważ podczas opadów deszczu lub śniegu może wywołać duże zawilgocenie niektórych fragmentów dachu.Bardzo duże znaczenie ma to, że kierunek sił działających na dach pochodzących od wiatru zależy od kąta nachylenia połaci. Obrazuje to rys. 1. Jak widać, przy najpopularniejszych kątach nachylenia dachów (od 30° do 45°) wiatr wiejący prostopadle do okapu w dolnej okapowej części połaci wywołuje ssanie. Z tego powodu umieszczanie wlotów do szczeliny ponad krawędzią okapową pokrycia (np. za pomocą dachówek wentylacyjnych) może spowodować nie wpychanie powietrza pod pokrycie, lecz jego zasysanie.

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.