Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wykorzystanie w budownictwie metody termowizji w podczerwieni

Ciąg dalszy artykułu...

Budowa kamery termowizyjnej

Kamera termowizyjna składa się z dwóch zasadniczych elementów: układu optycznego oraz detektorów promieniowania.
Układ optyczny mogą stanowić soczewki w układzie zwierciadlanym, refrakcyjnym lub mieszanym, natomiast detektor tworzy tzw. matrycę, która przetwarza promieniowanie podczerwone na mapę temperatury. Matryce są chłodzone najczęściej termoelektrycznie lub (jak dawniej) ciekłym azotem. Ich chłodzenie jest konieczne ze względu na potrzebę uzyskania jak najmniejszych szumów detektora, co w efekcie przekłada się na uzyskiwanie wykrywalności ekstremalnie małych różnic energii promieniowania [3, 4].

Prowadzenie obserwacji przy użyciu kamer termowizyjnych

Badania termowizyjne należą do metod nieniszczących i bezkontaktowych. Przy ich wykonywaniu należy uwzględniać następujące parametry:

 • orientację badanego obiektu względem stron świata,
 • nasłonecznienie,
 • odległość kamery od badanego obiektu,
 • temperaturę otoczenia,
 • cechy promienne obiektu (współczynnik emisyjności).

Monitoring termowizyjny znajduje zastosowanie w przemysłach hutniczych (metalurgicznym, szklarskim), budownictwie, elektroenergetyce, elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym i medycynie [4]. Poniżej zostanie przedstawionych kilka przykładów zastosowania kamery termowizyjnej do analizy izolacyjności termicznej budynków.

Przykłady zastosowań termowizji w budownictwie

Fot. 1 ilustruje obraz termograficzny budynku mieszkalnego z obszarami wyraźnego ubytku ciepła (kolor czerwony). Na podstawie zarejestrowanego obrazu można stwierdzić, że na skutek nieodpowiedniej izolacji oraz niewłaściwego doboru materiałów budowlanych najwięcej ciepła budynek traci w obszarze klatek schodowych i stolarki okiennej oraz na linii połączeń stropów ze ścianą szczytową.

termowizja termowizja posadzka
Fot. 1. Termogram budynku mieszkalnego z
obszarami wyraźnego ubytku ciepła
Fot. 2. Termogram posadzki z widocznym
pod nią wyciekiem cieczy

Fot. 2 przedstawia obraz termograficzny podłogi, pod którą nastąpiło uszkodzenie rury z gorącą wodą. W tym wypadku kamera termowizyjna okazała się bardzo przydatnym narzędziem diagnostyczno-pomiarowym. Nie dość, że pokazała niewidoczny gołym okiem rozmiar szkód i awarii, to po analizie i obróbce komputerowej pozwoliła na zlokalizowanie z dużą dokładnością źródła niekontrolowanego wycieku i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

termowizja elewacja
Fot. 3. Termogram elewacji zewnętrznej
budynku biurowego przed wymianą okien
oraz elewacji zewnętrznej tego samego
budynku po wymianie okien i montażu
ocieplenia (fot. 4)

Na fot. 3–4 przedstawiono obraz termograficzny ściany zewnętrznej budynku biurowego z halami użytkowymi na jego parterze. Takie badania mają na celu sprawdzenie izolacyjności zewnętrznej elewacji budynku oraz ocenę sprawności cieplnej zamontowanych w niej okien. Jak widać na zamieszczonych obrazach termowizyjnych, największy ubytek ciepła występuje w pomieszczeniach użytkowych, na parterze budynku, gdzie zamontowane były szyby z pojedynczego szkła float (fot. 3). Z uwagi na brak powietrznej przestrzeni międzyszybowej w tym oszkleniu przewodzenie ciepła, a tym samym strata ciepła, są bardzo duże, co znacznie zwiększa koszty ogrzewania takich pomieszczeń w okresie zimowym. Mniejszą stratę ciepła można zaobserwować już na wyższych kondygnacjach tego budynku z zamontowaną tradycyjną stolarką okienną (fot. 4).

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja po wymianie tradycyjnej stolarki okiennej na okna energooszczędne oraz po wykonaniu ocieplenia elewacji zewnętrznej (fot. 4). W omawianym przypadku nowoczesne okna z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem znacznie ograniczają ubytek ciepła przez okna, tak jak izolacja termiczna ściany zewnętrznej ogranicza ten ubytek przez ściany pomieszczeń biurowych.

termowizaj szyby
Fot. 5. Termogram dwóch szyb zespolonych
różniących się typem zastosowanych ramek
dystansowych

W obydwu omawianych sytuacjach różnica obrazująca straty ciepła jest wyraźnie widoczna i przekłada się bezpośrednio na koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń.
Poniżej przedstawiono przykład z badań termowizyjnych dwóch takich samych szyb zespolonych w podobnym obiekcie, różniących się jedynie rodzajem zastosowanej ramki dystansowej (fot. 5). Po lewej stronie tego zdjęcia znajduje się szyba z ramką z tworzywa sztucznego – tzw. ramką ciepłą, natomiast po prawej stronie – szyba ze standardową ramką wykonaną z aluminium.
Badanie to dowiodło, że w ogólnym rozrachunku nie ma różnicy w przenikaniu ciepła między tymi szybami. Powierzchnia zajmowana przez ramki stanowi bowiem niewielki procent całkowitej powierzchni badanych szyb.

PODSUMOWANIE

Główną zaletą termografii jest to, że należy ona do metod badawczych nieniszczących. Dzięki niej można wykrywać wady i defekty materiałowe, dokonywać oceny procesów cieplnych statycznych i dynamicznych. Zastosowanie termowizji w budownictwie pozwala na dokonywanie oceny poprawności wykonanych prac na etapie prowadzonej budowy, a w przypadku budynków już istniejących okresową kontrolę sprawności energetycznej całego budynku. Dlatego też, doceniając zalety płynące ze stosowania kamer termowizyjnych, wiele przedsiębiorstw i firm zaopatruje się w ten drogi sprzęt diagnostyczny, a metody badań stają się bardziej powszechne i znajdują coraz częstsze zastosowanie.

Opisane w artykule badania przeprowadzono przy zastosowaniu kamery Agema IR 550 w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych.

LITERATURA

 1. Serwis informacyjny: Termowizja.biz: http://www.termowizja.biz.
 2. T. Zduniewicz, „Termografia w podczerwieni w hutniczym przemyśle szklarskim”, prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych Nr 1 ISSN 1899–3230, Warszawa – Opole 2008.
 3. H. Madury i in., „Pomiary termowizyjne w praktyce”, Agenda Wydawnicza Paku Warszawa 2004.
 4. W. Adamczewski, „Teoretyczne podstawy termografii i termometrii w podczerwieni”, materiały szkoleniowe firmy Termo-Pomiar.
 5. Archiwum prac własnych ICiMB OSiMB.
 6. B. Więcka, „Termografia i termometria w podczerwieni”, materiały z VI Konferencji Krajowej, Ustroń-Jaszowiec 2004.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.