Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wykorzystanie w budownictwie metody termowizji w podczerwieni

Ciąg dalszy artykułu...

Budowa kamery termowizyjnej

Kamera termowizyjna składa się z dwóch zasadniczych elementów: układu optycznego oraz detektorów promieniowania.
Układ optyczny mogą stanowić soczewki w układzie zwierciadlanym, refrakcyjnym lub mieszanym, natomiast detektor tworzy tzw. matrycę, która przetwarza promieniowanie podczerwone na mapę temperatury. Matryce są chłodzone najczęściej termoelektrycznie lub (jak dawniej) ciekłym azotem. Ich chłodzenie jest konieczne ze względu na potrzebę uzyskania jak najmniejszych szumów detektora, co w efekcie przekłada się na uzyskiwanie wykrywalności ekstremalnie małych różnic energii promieniowania [3, 4].

Prowadzenie obserwacji przy użyciu kamer termowizyjnych

Badania termowizyjne należą do metod nieniszczących i bezkontaktowych. Przy ich wykonywaniu należy uwzględniać następujące parametry:

 • orientację badanego obiektu względem stron świata,
 • nasłonecznienie,
 • odległość kamery od badanego obiektu,
 • temperaturę otoczenia,
 • cechy promienne obiektu (współczynnik emisyjności).

Monitoring termowizyjny znajduje zastosowanie w przemysłach hutniczych (metalurgicznym, szklarskim), budownictwie, elektroenergetyce, elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym i medycynie [4]. Poniżej zostanie przedstawionych kilka przykładów zastosowania kamery termowizyjnej do analizy izolacyjności termicznej budynków.

Przykłady zastosowań termowizji w budownictwie

Fot. 1 ilustruje obraz termograficzny budynku mieszkalnego z obszarami wyraźnego ubytku ciepła (kolor czerwony). Na podstawie zarejestrowanego obrazu można stwierdzić, że na skutek nieodpowiedniej izolacji oraz niewłaściwego doboru materiałów budowlanych najwięcej ciepła budynek traci w obszarze klatek schodowych i stolarki okiennej oraz na linii połączeń stropów ze ścianą szczytową.

termowizja termowizja posadzka
Fot. 1. Termogram budynku mieszkalnego z
obszarami wyraźnego ubytku ciepła
Fot. 2. Termogram posadzki z widocznym
pod nią wyciekiem cieczy

Fot. 2 przedstawia obraz termograficzny podłogi, pod którą nastąpiło uszkodzenie rury z gorącą wodą. W tym wypadku kamera termowizyjna okazała się bardzo przydatnym narzędziem diagnostyczno-pomiarowym. Nie dość, że pokazała niewidoczny gołym okiem rozmiar szkód i awarii, to po analizie i obróbce komputerowej pozwoliła na zlokalizowanie z dużą dokładnością źródła niekontrolowanego wycieku i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

termowizja elewacja
Fot. 3. Termogram elewacji zewnętrznej
budynku biurowego przed wymianą okien
oraz elewacji zewnętrznej tego samego
budynku po wymianie okien i montażu
ocieplenia (fot. 4)

Na fot. 3–4 przedstawiono obraz termograficzny ściany zewnętrznej budynku biurowego z halami użytkowymi na jego parterze. Takie badania mają na celu sprawdzenie izolacyjności zewnętrznej elewacji budynku oraz ocenę sprawności cieplnej zamontowanych w niej okien. Jak widać na zamieszczonych obrazach termowizyjnych, największy ubytek ciepła występuje w pomieszczeniach użytkowych, na parterze budynku, gdzie zamontowane były szyby z pojedynczego szkła float (fot. 3). Z uwagi na brak powietrznej przestrzeni międzyszybowej w tym oszkleniu przewodzenie ciepła, a tym samym strata ciepła, są bardzo duże, co znacznie zwiększa koszty ogrzewania takich pomieszczeń w okresie zimowym. Mniejszą stratę ciepła można zaobserwować już na wyższych kondygnacjach tego budynku z zamontowaną tradycyjną stolarką okienną (fot. 4).

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja po wymianie tradycyjnej stolarki okiennej na okna energooszczędne oraz po wykonaniu ocieplenia elewacji zewnętrznej (fot. 4). W omawianym przypadku nowoczesne okna z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem znacznie ograniczają ubytek ciepła przez okna, tak jak izolacja termiczna ściany zewnętrznej ogranicza ten ubytek przez ściany pomieszczeń biurowych.

termowizaj szyby
Fot. 5. Termogram dwóch szyb zespolonych
różniących się typem zastosowanych ramek
dystansowych

W obydwu omawianych sytuacjach różnica obrazująca straty ciepła jest wyraźnie widoczna i przekłada się bezpośrednio na koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń.
Poniżej przedstawiono przykład z badań termowizyjnych dwóch takich samych szyb zespolonych w podobnym obiekcie, różniących się jedynie rodzajem zastosowanej ramki dystansowej (fot. 5). Po lewej stronie tego zdjęcia znajduje się szyba z ramką z tworzywa sztucznego – tzw. ramką ciepłą, natomiast po prawej stronie – szyba ze standardową ramką wykonaną z aluminium.
Badanie to dowiodło, że w ogólnym rozrachunku nie ma różnicy w przenikaniu ciepła między tymi szybami. Powierzchnia zajmowana przez ramki stanowi bowiem niewielki procent całkowitej powierzchni badanych szyb.

PODSUMOWANIE

Główną zaletą termografii jest to, że należy ona do metod badawczych nieniszczących. Dzięki niej można wykrywać wady i defekty materiałowe, dokonywać oceny procesów cieplnych statycznych i dynamicznych. Zastosowanie termowizji w budownictwie pozwala na dokonywanie oceny poprawności wykonanych prac na etapie prowadzonej budowy, a w przypadku budynków już istniejących okresową kontrolę sprawności energetycznej całego budynku. Dlatego też, doceniając zalety płynące ze stosowania kamer termowizyjnych, wiele przedsiębiorstw i firm zaopatruje się w ten drogi sprzęt diagnostyczny, a metody badań stają się bardziej powszechne i znajdują coraz częstsze zastosowanie.

Opisane w artykule badania przeprowadzono przy zastosowaniu kamery Agema IR 550 w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych.

LITERATURA

 1. Serwis informacyjny: Termowizja.biz: http://www.termowizja.biz.
 2. T. Zduniewicz, „Termografia w podczerwieni w hutniczym przemyśle szklarskim”, prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych Nr 1 ISSN 1899–3230, Warszawa – Opole 2008.
 3. H. Madury i in., „Pomiary termowizyjne w praktyce”, Agenda Wydawnicza Paku Warszawa 2004.
 4. W. Adamczewski, „Teoretyczne podstawy termografii i termometrii w podczerwieni”, materiały szkoleniowe firmy Termo-Pomiar.
 5. Archiwum prac własnych ICiMB OSiMB.
 6. B. Więcka, „Termografia i termometria w podczerwieni”, materiały z VI Konferencji Krajowej, Ustroń-Jaszowiec 2004.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.