Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przepis na projekt budowlany

www.sxc.hu

Projekt to opracowanie przedstawiające zamierzony plan, szkic oraz sposób realizacji danego przedsięwzięcia, prowadzące do osiągnięcia określonego celu. W odniesieniu do branży budowlanej projekt to, ogólnie mówiąc, dokumentacja zawierająca wiele informacji o realizowanym przedsięwzięciu budowlanym. W zależności od etapu realizacji tego przedsięwzięcia potrzebne jest stosowne opracowanie projektowe. Jednym z projektów niezbędnych do prowadzenia budowy jest projekt budowlany. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane [1] (art. 33, ust. 3) projekt budowlany to opracowanie potrzebne do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. O tym, jakie wymogi powinien spełniać projekt budowlany, mówi art. 34, ust. 1–4 ustawy, a dokładniej: rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [2], które jest sprzęgnięte z art. 34 ust. 6 Prawa budowlanego.

Trzeba być świadomym, że zakupiony projekt katalogowy (dokumentacja architektoniczno- budowlana) nie jest projektem budowlanym, ponieważ nie jest on dostosowany do lokalnych warunków terenowych i gruntowo-wodnych oraz wytycznych związanych z planem zagospodarowania terenu (w myśl art. 34, ust. 3 Prawa budowlanego). Innymi słowy projekt architektoniczno-budowlany może stać się projektem budowlanym, ale po przystosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Projekt to zbiór rysunków: rzutów, przekrojów, widoków, detali, planów i opisów. W skład projektu budowlanego wchodzi również projekt zagospodarowania terenu, czyli działki. To naniesiony na aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową zarys projektowanych obiektów: budynku, szamba, śmietnika, dojazdów, ogrodzenia, a także przebieg sieci uzbrojenia terenu. Integralną częścią projektu są opisy i rysunki przyłączy, np. wodociągowego, elektrycznego, gazowego, kanalizacyjnego. Forma i treść projektu nie mogą być przypadkowe i podlegają szczególnym wymaganiom. Projekt budowlany powinien być wykonany zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [2]. Zatem dokładny przepis na projekt budowlany jest zawarty w tym rozporządzeniu i według tego klucza opisano poniższe wymagania.

Autorami projektu mogą być osoby uprawnione, czynnie wykonujące samodzielne funkcje techniczne. Projektant powinien legitymować się aktualnym zaświadczeniem o przynależności do właściwej izby (Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa). Dodatkowo wymagane jest oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Zakres i forma projektu budowlanego

Rozdział 2. rozporządzenia określa formę projektu budowlanego. Zgodnie z jego zapisami projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w polskich normach lub inne objaśnione w legendzie. Ponadto w rozdziale tym precyzyjnie określono układ projektu budowlanego.

Strona tytułowa

Pierwsza strona w projekcie powinna być stroną tytułową, na której należy zamieścić:

 • nazwę, adres obiektu budowlanego i numery ewidencyjne działek, na których obiekt jest usytuowany,
 • imię i nazwisko lub nazwę inwestora oraz jego adres,
 • nazwę i adres jednostki projektującej,
 • imiona i nazwiska projektantów opracowujących wszystkie części projektu budowlanego, wraz z określeniem zakresu ich opracowania, specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych, oraz datę opracowania i podpisy,
 • spis zawartości projektu budowlanego wraz z wykazem załączonych do projektu wymaganych przepisami szczególnymi uzgodnień, pozwoleń lub opinii, także specjalistycznych.

Jeżeli projekt architektoniczno-budowlany podlega sprawdzeniu, na stronie (stronach) tytułowej należy zamieścić imiona i nazwiska osób sprawdzających projekt, wraz z podaniem przez każdą z nich specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych, datę i podpisy.

Oznaczenia rysunków

Integralną część projektu budowlanego stanowią rysunki, które powinny być również opatrzone metryką. Metryka rysunku powinna zawierać:
nazwę i adres obiektu budowlanego,

 • tytuł (nazwę), skalę i numer rysunku,
 • imię i nazwisko projektanta (projektantów), specjalność i numer uprawnień budowlanych, datę i podpis.

W projekcie architektoniczno-budowlanym, objętym obowiązkiem sprawdzenia, należy umieścić w metryce imię i nazwisko osoby sprawdzającej rysunek, specjalność i numer posiadanych uprawnień budowlanych oraz datę i podpis potwierdzający sprawdzenie.

Numeracja

Wszystkie strony i arkusze stanowiące części projektu budowlanego oraz załączniki do projektu powinny być opatrzone numeracją. Części projektu budowlanego odrębnie oprawione oraz załączniki powinny mieć numerację zgodną ze spisem zawartości tego projektu.

Sposób oprawy i liczba egzemplarzy

Projekt budowlany należy sporządzić w czytelnej technice graficznej oraz oprawić w okładkę formatu A4 w sposób uniemożliwiający dekompletację projektu. Dopuszcza się oprawę projektu budowlanego w tomy.
Projekt budowlany sporządza się w 4 egzemplarzach z przeznaczeniem:

 • 1 egzemplarz – do archiwum właściwego organu nadzoru budowlanego,
 • 1 egzemplarz – dla organu wydającego pozwolenie na budowę,
 • 2 egzemplarze – dla inwestora.

Z przyczyn praktycznych czasami warto mieć więcej opracowań roboczych na czas trwania i potrzeby prowadzenia budowy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.