Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość murów licowych

W świetle wymagań Eurokodu EN 1996
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Archiwum autorów

W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części II „Uwarunkowania projektowe, dobór materiałów i wykonawstwo konstrukcji murowych”, która wskazuje również wiele norm związanych (m.in. grupy norm EN 771 [2], EN 998 [3] i pośrednio EN 845 [4]). Jednak w tej grupie norm zawarte są tylko ogólne wytyczne dotyczące zasad doboru materiałów. Doświadczenia dowodzą, że w przypadku murów licowych, których fragmenty pracują w ekstremalnych warunkach, muszą być precyzowane dokładniejsze wymagania. Zakres badań powinien zostać zweryfikowany szczególnie w odniesieniu do zapraw, które pełnią rolę służebną w stosunku do elementów murowych, a ich jakość wpływa na estetykę i trwałość muru. Stąd też jako uzupełnienie konieczne wydają się badania na próbkach zespolonych, które w zestawieniu z dotychczasowymi badaniami pozwolą na kompleksowe ujęcie problemu.

Mur licowy zdefiniowano w normie EN 771-1 [2] jako element stosowany na zewnątrz lub wewnątrz, który powinien mieć atrakcyjny wygląd. Jest skonstruowany z atrakcyjnych elementów murowych z zastosowaniem standardowego sposobu wykonania i złączami wypełnionymi zaprawą odpowiednią do typu elementu murowego. Parametry te muszą być utrzymane przez cały okres użytkowania konstrukcji, tzn. w czasie, w którym stan elementów składowych muru odpowiada wymaganiom eksploatacyjnym pod warunkiem właściwego użytkowania.

Europejskie przepisy budowlane dotyczące projektowania architektonicznego i zasad wykonywania robót, obejmujące także wymagania i zakres stosowania elementów murowych, nie zostały dotychczas przygotowane w takim stopniu, aby mogły być wystarczającą podstawą do oceny trwałości podczas użytkowania wzniesionego, gotowego muru licowego [2, 3]. Ten element pozostawiono w gestii projektantów, czego konsekwencją jest często przypadkowy dobór materiałów składowych.
W 2005 r. zakończono w ramach CEN prace nad normą europejską EN 1996 [1], dotyczącą projektowania konstrukcji murowych. Norma ta zostanie wdrożona w krajach członkowskich, w tym w Polsce, w 2010 r. [5]. Obecnie trwają prace nad załącznikami krajowymi do tego dokumentu, a więc jest możliwość uzupełnienia wymagań w zakresie niezbędnych badań dotyczących murów licowych.

Mury licowe w świetle wymagań EN 1996-2

Problematyka murów licowych wpisana jest w ogólny aspekt trwałości konstrukcji murowych, dlatego jej właściwe zrozumienie wymaga znajomości podstawowych założeń Eurokodu 6 [1] w zakresie wymagań konstrukcyjnych, doboru materiałów i wykonania muru. Szczególnie istotna jest klasyfikacja warunków środowiskowych oraz kategorie elementów murowych.

Klasyfikacja warunków środowiskowych

Warunki środowiskowe zostały zdefiniowane przez pięć klas ekspozycji. Określają one czynniki bezpośrednio oddziałujące na konstrukcję, które z kolei warunkują zastosowanie właściwych elementów murowych układów materiałowych (zapraw, wkładek), a tym samym ochronę strukturalną muru. Podobna klasyfikacja została powtórzona w PN-B-03002 [6].

konstrukcje konstrukcje

Rys. 1. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki umiarkowane

Rys. 2. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki surowe

Eurokod 1996-2 dzieli elementy murowe ceramiczne ze względu na zamrażanie i odmrażanie na trzy kategorie F0, F1 i F2. F0 określają warunki obojętne – nie dotyczy zewnętrznych murów licowych. Zgodnie z normą EN 998-2 [3] w tej grupie sklasyfikowane są mury w ścianach zewnętrznych, jeżeli mają właściwą osłonę zależną od warunków klimatycznych.

Konstrukcje narażone na warunki umiarkowane – F1 – to elementy narażone na wilgoć i działanie cyklicznego zamrażania–odmrażania (z wyjątkiem konstrukcji narażonych na działanie warunków surowych). Do tej kategorii zalicza się:

 • wystające progi podwalin,
 • szczyty ścian osłonięte nadwieszonym dachem lub zwieńczeniem,
 • odporne na wilgoć warstwy na szczycie i u podstawy ścian.

Konstrukcje pracujące w warunkach surowych – F2 – narażone są na nasycanie wodą (zacinający deszcz, woda gruntowa) połączone z częstymi cyklami zamrażania–odmrażania, spowodowanymi warunkami klimatycznymi i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej spotykane przypadki to:

 • nieotynkowany mur blisko zewnętrznego poziomu gruntu (w przybliżeniu dwie warstwy powyżej i poniżej), gdzie może następować nasączanie z zamrażaniem,
 • nieotynkowany zewnętrzny komin murowany, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem,
 • mur w ścianach zewnętrznych i zewnętrznych warstwach ścian szczelinowych,
 • pokrycia zwieńczenia oraz parapety (podokienniki) na obszarach, w których mogą występować warunki zamarzania,
 • wolno stojące mury ogrodzenia i ściany ażurowe, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem, np. jeżeli ściana nie jest wyposażona w skuteczne zwieńczenie,
 • ziemne ściany oporowe, gdzie będzie występować nasączanie z zamrażaniem, np. gdy ściana nie została wyposażona w skuteczne zwieńczenie lub izolację wodochronną na powierzchni oporowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.