Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość murów licowych

W świetle wymagań Eurokodu EN 1996
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Archiwum autorów

W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części II „Uwarunkowania projektowe, dobór materiałów i wykonawstwo konstrukcji murowych”, która wskazuje również wiele norm związanych (m.in. grupy norm EN 771 [2], EN 998 [3] i pośrednio EN 845 [4]). Jednak w tej grupie norm zawarte są tylko ogólne wytyczne dotyczące zasad doboru materiałów. Doświadczenia dowodzą, że w przypadku murów licowych, których fragmenty pracują w ekstremalnych warunkach, muszą być precyzowane dokładniejsze wymagania. Zakres badań powinien zostać zweryfikowany szczególnie w odniesieniu do zapraw, które pełnią rolę służebną w stosunku do elementów murowych, a ich jakość wpływa na estetykę i trwałość muru. Stąd też jako uzupełnienie konieczne wydają się badania na próbkach zespolonych, które w zestawieniu z dotychczasowymi badaniami pozwolą na kompleksowe ujęcie problemu.

Mur licowy zdefiniowano w normie EN 771-1 [2] jako element stosowany na zewnątrz lub wewnątrz, który powinien mieć atrakcyjny wygląd. Jest skonstruowany z atrakcyjnych elementów murowych z zastosowaniem standardowego sposobu wykonania i złączami wypełnionymi zaprawą odpowiednią do typu elementu murowego. Parametry te muszą być utrzymane przez cały okres użytkowania konstrukcji, tzn. w czasie, w którym stan elementów składowych muru odpowiada wymaganiom eksploatacyjnym pod warunkiem właściwego użytkowania.

Europejskie przepisy budowlane dotyczące projektowania architektonicznego i zasad wykonywania robót, obejmujące także wymagania i zakres stosowania elementów murowych, nie zostały dotychczas przygotowane w takim stopniu, aby mogły być wystarczającą podstawą do oceny trwałości podczas użytkowania wzniesionego, gotowego muru licowego [2, 3]. Ten element pozostawiono w gestii projektantów, czego konsekwencją jest często przypadkowy dobór materiałów składowych.
W 2005 r. zakończono w ramach CEN prace nad normą europejską EN 1996 [1], dotyczącą projektowania konstrukcji murowych. Norma ta zostanie wdrożona w krajach członkowskich, w tym w Polsce, w 2010 r. [5]. Obecnie trwają prace nad załącznikami krajowymi do tego dokumentu, a więc jest możliwość uzupełnienia wymagań w zakresie niezbędnych badań dotyczących murów licowych.

Mury licowe w świetle wymagań EN 1996-2

Problematyka murów licowych wpisana jest w ogólny aspekt trwałości konstrukcji murowych, dlatego jej właściwe zrozumienie wymaga znajomości podstawowych założeń Eurokodu 6 [1] w zakresie wymagań konstrukcyjnych, doboru materiałów i wykonania muru. Szczególnie istotna jest klasyfikacja warunków środowiskowych oraz kategorie elementów murowych.

Klasyfikacja warunków środowiskowych

Warunki środowiskowe zostały zdefiniowane przez pięć klas ekspozycji. Określają one czynniki bezpośrednio oddziałujące na konstrukcję, które z kolei warunkują zastosowanie właściwych elementów murowych układów materiałowych (zapraw, wkładek), a tym samym ochronę strukturalną muru. Podobna klasyfikacja została powtórzona w PN-B-03002 [6].

konstrukcje konstrukcje

Rys. 1. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki umiarkowane

Rys. 2. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki surowe

Eurokod 1996-2 dzieli elementy murowe ceramiczne ze względu na zamrażanie i odmrażanie na trzy kategorie F0, F1 i F2. F0 określają warunki obojętne – nie dotyczy zewnętrznych murów licowych. Zgodnie z normą EN 998-2 [3] w tej grupie sklasyfikowane są mury w ścianach zewnętrznych, jeżeli mają właściwą osłonę zależną od warunków klimatycznych.

Konstrukcje narażone na warunki umiarkowane – F1 – to elementy narażone na wilgoć i działanie cyklicznego zamrażania–odmrażania (z wyjątkiem konstrukcji narażonych na działanie warunków surowych). Do tej kategorii zalicza się:

 • wystające progi podwalin,
 • szczyty ścian osłonięte nadwieszonym dachem lub zwieńczeniem,
 • odporne na wilgoć warstwy na szczycie i u podstawy ścian.

Konstrukcje pracujące w warunkach surowych – F2 – narażone są na nasycanie wodą (zacinający deszcz, woda gruntowa) połączone z częstymi cyklami zamrażania–odmrażania, spowodowanymi warunkami klimatycznymi i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej spotykane przypadki to:

 • nieotynkowany mur blisko zewnętrznego poziomu gruntu (w przybliżeniu dwie warstwy powyżej i poniżej), gdzie może następować nasączanie z zamrażaniem,
 • nieotynkowany zewnętrzny komin murowany, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem,
 • mur w ścianach zewnętrznych i zewnętrznych warstwach ścian szczelinowych,
 • pokrycia zwieńczenia oraz parapety (podokienniki) na obszarach, w których mogą występować warunki zamarzania,
 • wolno stojące mury ogrodzenia i ściany ażurowe, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem, np. jeżeli ściana nie jest wyposażona w skuteczne zwieńczenie,
 • ziemne ściany oporowe, gdzie będzie występować nasączanie z zamrażaniem, np. gdy ściana nie została wyposażona w skuteczne zwieńczenie lub izolację wodochronną na powierzchni oporowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.