Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trwałość murów licowych

W świetle wymagań Eurokodu EN 1996
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Współczesny mur licowy nie zawsze charakteryzuje się definicyjną atrakcyjnością.
Archiwum autorów

W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części II „Uwarunkowania projektowe, dobór materiałów i wykonawstwo konstrukcji murowych”, która wskazuje również wiele norm związanych (m.in. grupy norm EN 771 [2], EN 998 [3] i pośrednio EN 845 [4]). Jednak w tej grupie norm zawarte są tylko ogólne wytyczne dotyczące zasad doboru materiałów. Doświadczenia dowodzą, że w przypadku murów licowych, których fragmenty pracują w ekstremalnych warunkach, muszą być precyzowane dokładniejsze wymagania. Zakres badań powinien zostać zweryfikowany szczególnie w odniesieniu do zapraw, które pełnią rolę służebną w stosunku do elementów murowych, a ich jakość wpływa na estetykę i trwałość muru. Stąd też jako uzupełnienie konieczne wydają się badania na próbkach zespolonych, które w zestawieniu z dotychczasowymi badaniami pozwolą na kompleksowe ujęcie problemu.

Mur licowy zdefiniowano w normie EN 771-1 [2] jako element stosowany na zewnątrz lub wewnątrz, który powinien mieć atrakcyjny wygląd. Jest skonstruowany z atrakcyjnych elementów murowych z zastosowaniem standardowego sposobu wykonania i złączami wypełnionymi zaprawą odpowiednią do typu elementu murowego. Parametry te muszą być utrzymane przez cały okres użytkowania konstrukcji, tzn. w czasie, w którym stan elementów składowych muru odpowiada wymaganiom eksploatacyjnym pod warunkiem właściwego użytkowania.

Europejskie przepisy budowlane dotyczące projektowania architektonicznego i zasad wykonywania robót, obejmujące także wymagania i zakres stosowania elementów murowych, nie zostały dotychczas przygotowane w takim stopniu, aby mogły być wystarczającą podstawą do oceny trwałości podczas użytkowania wzniesionego, gotowego muru licowego [2, 3]. Ten element pozostawiono w gestii projektantów, czego konsekwencją jest często przypadkowy dobór materiałów składowych.
W 2005 r. zakończono w ramach CEN prace nad normą europejską EN 1996 [1], dotyczącą projektowania konstrukcji murowych. Norma ta zostanie wdrożona w krajach członkowskich, w tym w Polsce, w 2010 r. [5]. Obecnie trwają prace nad załącznikami krajowymi do tego dokumentu, a więc jest możliwość uzupełnienia wymagań w zakresie niezbędnych badań dotyczących murów licowych.

Mury licowe w świetle wymagań EN 1996-2

Problematyka murów licowych wpisana jest w ogólny aspekt trwałości konstrukcji murowych, dlatego jej właściwe zrozumienie wymaga znajomości podstawowych założeń Eurokodu 6 [1] w zakresie wymagań konstrukcyjnych, doboru materiałów i wykonania muru. Szczególnie istotna jest klasyfikacja warunków środowiskowych oraz kategorie elementów murowych.

Klasyfikacja warunków środowiskowych

Warunki środowiskowe zostały zdefiniowane przez pięć klas ekspozycji. Określają one czynniki bezpośrednio oddziałujące na konstrukcję, które z kolei warunkują zastosowanie właściwych elementów murowych układów materiałowych (zapraw, wkładek), a tym samym ochronę strukturalną muru. Podobna klasyfikacja została powtórzona w PN-B-03002 [6].

konstrukcje konstrukcje

Rys. 1. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki umiarkowane

Rys. 2. Przykłady konstrukcji narażonych
na warunki surowe

Eurokod 1996-2 dzieli elementy murowe ceramiczne ze względu na zamrażanie i odmrażanie na trzy kategorie F0, F1 i F2. F0 określają warunki obojętne – nie dotyczy zewnętrznych murów licowych. Zgodnie z normą EN 998-2 [3] w tej grupie sklasyfikowane są mury w ścianach zewnętrznych, jeżeli mają właściwą osłonę zależną od warunków klimatycznych.

Konstrukcje narażone na warunki umiarkowane – F1 – to elementy narażone na wilgoć i działanie cyklicznego zamrażania–odmrażania (z wyjątkiem konstrukcji narażonych na działanie warunków surowych). Do tej kategorii zalicza się:

 • wystające progi podwalin,
 • szczyty ścian osłonięte nadwieszonym dachem lub zwieńczeniem,
 • odporne na wilgoć warstwy na szczycie i u podstawy ścian.

Konstrukcje pracujące w warunkach surowych – F2 – narażone są na nasycanie wodą (zacinający deszcz, woda gruntowa) połączone z częstymi cyklami zamrażania–odmrażania, spowodowanymi warunkami klimatycznymi i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej spotykane przypadki to:

 • nieotynkowany mur blisko zewnętrznego poziomu gruntu (w przybliżeniu dwie warstwy powyżej i poniżej), gdzie może następować nasączanie z zamrażaniem,
 • nieotynkowany zewnętrzny komin murowany, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem,
 • mur w ścianach zewnętrznych i zewnętrznych warstwach ścian szczelinowych,
 • pokrycia zwieńczenia oraz parapety (podokienniki) na obszarach, w których mogą występować warunki zamarzania,
 • wolno stojące mury ogrodzenia i ściany ażurowe, gdzie może występować nasączanie z zamrażaniem, np. jeżeli ściana nie jest wyposażona w skuteczne zwieńczenie,
 • ziemne ściany oporowe, gdzie będzie występować nasączanie z zamrażaniem, np. gdy ściana nie została wyposażona w skuteczne zwieńczenie lub izolację wodochronną na powierzchni oporowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.