Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Błędy wykonawcze w ocieplaniu ścian zewnętrznych systemem ETICS (BSO)

Od wielu lat z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną i zmieniające się wymagania prawne wzrasta zapotrzebowanie na ocieplanie nowych i istniejących budynków mieszkalnych. Najpopularniejszą metodą ocieplania jest system ETICS, dawniej nazywany metodą bezspoinową (BSO), a wcześniej lekką-mokrą.

Określenie „system ETICS” odnosi się do złożonych systemów zewnętrznej izolacji cieplnej ścian budynków. Systemy te składają się z wyrobu izolacyjnego przyklejanego do ściany (najczęściej styropianu lub wełny mineralnej) i/lub w określonych sytuacjach łączonego mechanicznie za pomocą kotew, profili, specjalnych łączników itp. Na termoizolację nakładana jest warstwa zbrojona w postaci siatki zatopionej w kleju, a następnie tynk jedno- lub kilkuwarstwowy.

Wymagania dla bezspoinowych systemów ociepleń, jakie musi spełnić wyrób dopuszczony do zastosowania, opisane są w trzech różnych specyfikacjach technicznych, według których producenci mogą dokonywać oceny zgodności. Są to:

  • norma PN-EN 13499:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) ze styropianem” [1] lub PN-EN 13500:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) z wełną mineralną” [2]. Normy te nie mają statusu norm zharmonizowanych z dyrektywą 89/106/ EWG [3], dlatego dokonanie oceny zgodności z tymi specyfikacjami nie umożliwia oznakowania wyrobu znakiem CE;
  • aprobata techniczna udzielona zgodnie z Zaleceniami Udzielania Aprobat Technicznych ZUAT-15/V.03/2003 „System ocieplania ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej” [4] lub ZUAT-15/V.04/2003 „System ocieplania ścian zewnętrznych z zastosowaniem wełny mineralnej jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej” [5];
  • europejska aprobata techniczna udzielona zgodnie z Zasadami Udzielania Europejskich Aprobat Technicznych dla systemów ETICS (ETAG 004) [6].

Bez względu na rodzaj specyfikacji technicznej, zgodnie z którą dokonuje się oceny zgodności, określone właściwości i cechy użytkowe odnoszą się do konkretnego zestawu poszczególnych elementów i nie wolno ich dowolnie zastępować. Oznacza to, że podczas wykonywania ocieplenia powinny być stosowane wszystkie elementy systemu, określone w specyfikacji technicznej (aprobacie) lub deklaracji zgodności.

Zakres wymagań określonych w wymienionych dokumentach odniesienia jest różny. Nie jest więc możliwe proste porównanie cech wyrobów definiowanych różnymi specyfikacjami technicznymi z uwagi na odmienną metodologię badań oraz różne poziomy parametrów użytkowych. Jednakże spełnienie wymagań poszczególnych specyfikacji umożliwia zapewnienie określonej jakości i trwałości wyrobów w warunkach zastosowania zgodnego z przeznaczeniem przez określony czas.

W praktyce zdarza się, że pomimo spełnienia przez wyrób wymagań specyfikacji technicznej dochodzi do pogorszenia właściwości użytkowych zastosowanego wyrobu lub nawet utraty zadeklarowanych parametrów mechanicznych lub izolacyjnych. Do uszkodzeń i awarii dochodzi często znacznie wcześniej, niż wynikałoby to z projektowanego – założonego okresu trwałości ocieplenia, określanego dla całego systemu na 30 lat, a dla warstwy wierzchniej na 5 lat. Z dotychczasowych obserwacji i informacji producentów wynika, iż uszkodzenia następują nawet już po kilku miesiącach od wykonania termoizolacji.

Podstawowe przyczyny uszkodzeń i awarii
Zasady wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków opisane są bardzo szczegółowo w instrukcji ITB „Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków” [7].
Przyczyny powstawania uszkodzeń systemów ociepleń, groźnych w skutkach awarii czy niewidocznego pogorszenia cech użytkowych (głównie izolacyjności cieplnej) mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od niewłaściwego zaprojektowania ocieplenia.
Najczęściej popełnianymi błędami podczas projektowania ocieplenia są:

  • projektowanie ocieplenia dla grupy budynków na podstawie oceny jednego obiektu,
  • projektowanie ocieplenia bez uwzględnienia mostków cieplnych,
  • brak sprawdzenia stanu wieszaków w przypadku budynków z wielkiej płyty,
  • niewłaściwy dobór materiałów, w tym kolorystyki, z uwagi na wystawę ścian.

W artykule zostaną szczegółowo omówione bardzo powszechne błędy wykonawcze. Wynikają one najczęściej z niewiedzy wykonawców robót ociepleniowych, braku świadomości o zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie podstawowych zasad montażu, lub często świadoma ignorancja i brak odpowiedzialności. Należy zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie wielu producentów i kompletatorów systemów ociepleń w ciągły nadzór i dbałość o prawidłowe wykonawstwo, niemniej jednak skala błędów, a przede wszystkim zagrożenia z nimi związane są bardzo duże.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.