Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Błędy wykonawcze w ocieplaniu ścian zewnętrznych systemem ETICS (BSO)

Od wielu lat z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną i zmieniające się wymagania prawne wzrasta zapotrzebowanie na ocieplanie nowych i istniejących budynków mieszkalnych. Najpopularniejszą metodą ocieplania jest system ETICS, dawniej nazywany metodą bezspoinową (BSO), a wcześniej lekką-mokrą.

Określenie „system ETICS” odnosi się do złożonych systemów zewnętrznej izolacji cieplnej ścian budynków. Systemy te składają się z wyrobu izolacyjnego przyklejanego do ściany (najczęściej styropianu lub wełny mineralnej) i/lub w określonych sytuacjach łączonego mechanicznie za pomocą kotew, profili, specjalnych łączników itp. Na termoizolację nakładana jest warstwa zbrojona w postaci siatki zatopionej w kleju, a następnie tynk jedno- lub kilkuwarstwowy.

Wymagania dla bezspoinowych systemów ociepleń, jakie musi spełnić wyrób dopuszczony do zastosowania, opisane są w trzech różnych specyfikacjach technicznych, według których producenci mogą dokonywać oceny zgodności. Są to:

  • norma PN-EN 13499:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) ze styropianem” [1] lub PN-EN 13500:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) z wełną mineralną” [2]. Normy te nie mają statusu norm zharmonizowanych z dyrektywą 89/106/ EWG [3], dlatego dokonanie oceny zgodności z tymi specyfikacjami nie umożliwia oznakowania wyrobu znakiem CE;
  • aprobata techniczna udzielona zgodnie z Zaleceniami Udzielania Aprobat Technicznych ZUAT-15/V.03/2003 „System ocieplania ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej” [4] lub ZUAT-15/V.04/2003 „System ocieplania ścian zewnętrznych z zastosowaniem wełny mineralnej jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej” [5];
  • europejska aprobata techniczna udzielona zgodnie z Zasadami Udzielania Europejskich Aprobat Technicznych dla systemów ETICS (ETAG 004) [6].

Bez względu na rodzaj specyfikacji technicznej, zgodnie z którą dokonuje się oceny zgodności, określone właściwości i cechy użytkowe odnoszą się do konkretnego zestawu poszczególnych elementów i nie wolno ich dowolnie zastępować. Oznacza to, że podczas wykonywania ocieplenia powinny być stosowane wszystkie elementy systemu, określone w specyfikacji technicznej (aprobacie) lub deklaracji zgodności.

Zakres wymagań określonych w wymienionych dokumentach odniesienia jest różny. Nie jest więc możliwe proste porównanie cech wyrobów definiowanych różnymi specyfikacjami technicznymi z uwagi na odmienną metodologię badań oraz różne poziomy parametrów użytkowych. Jednakże spełnienie wymagań poszczególnych specyfikacji umożliwia zapewnienie określonej jakości i trwałości wyrobów w warunkach zastosowania zgodnego z przeznaczeniem przez określony czas.

W praktyce zdarza się, że pomimo spełnienia przez wyrób wymagań specyfikacji technicznej dochodzi do pogorszenia właściwości użytkowych zastosowanego wyrobu lub nawet utraty zadeklarowanych parametrów mechanicznych lub izolacyjnych. Do uszkodzeń i awarii dochodzi często znacznie wcześniej, niż wynikałoby to z projektowanego – założonego okresu trwałości ocieplenia, określanego dla całego systemu na 30 lat, a dla warstwy wierzchniej na 5 lat. Z dotychczasowych obserwacji i informacji producentów wynika, iż uszkodzenia następują nawet już po kilku miesiącach od wykonania termoizolacji.

Podstawowe przyczyny uszkodzeń i awarii
Zasady wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków opisane są bardzo szczegółowo w instrukcji ITB „Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków” [7].
Przyczyny powstawania uszkodzeń systemów ociepleń, groźnych w skutkach awarii czy niewidocznego pogorszenia cech użytkowych (głównie izolacyjności cieplnej) mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od niewłaściwego zaprojektowania ocieplenia.
Najczęściej popełnianymi błędami podczas projektowania ocieplenia są:

  • projektowanie ocieplenia dla grupy budynków na podstawie oceny jednego obiektu,
  • projektowanie ocieplenia bez uwzględnienia mostków cieplnych,
  • brak sprawdzenia stanu wieszaków w przypadku budynków z wielkiej płyty,
  • niewłaściwy dobór materiałów, w tym kolorystyki, z uwagi na wystawę ścian.

W artykule zostaną szczegółowo omówione bardzo powszechne błędy wykonawcze. Wynikają one najczęściej z niewiedzy wykonawców robót ociepleniowych, braku świadomości o zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie podstawowych zasad montażu, lub często świadoma ignorancja i brak odpowiedzialności. Należy zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie wielu producentów i kompletatorów systemów ociepleń w ciągły nadzór i dbałość o prawidłowe wykonawstwo, niemniej jednak skala błędów, a przede wszystkim zagrożenia z nimi związane są bardzo duże.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.