Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rola rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w procesie projektowania budynków

The role of the expert on fire prevention in the process of designing buildings

Poznaj rolę rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w procesie projektowania budynków
www.freeimages.com

Poznaj rolę rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w procesie projektowania budynków


www.freeimages.com

Rozpoczęta na odpowiednio wczesnym etapie współpraca pomiędzy architektem, projektantami branżowymi i rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także gwarancją prawidłowego i efektywnego projektowania oraz wykonawstwa. Minimalizowane jest dzięki temu ryzyko wystąpienia potencjalnych strat dla inwestora i opóźnień przy odbiorze obiektu.

Zobacz także

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety...

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety U Protect to niewielki ciężar oraz łatwość montażu. Rozwiązanie firmy Isover wyróżnia ochrona przeciwpożarowa nawet do 2 godzin.

Austrotherm Termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM Termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy decyzje, które mają być ekonomicznie uzasadnione.

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy decyzje, które mają być ekonomicznie uzasadnione.

Magdalena Mańka Bezpieczeństwo pożarowe przepustów instalacyjnych

Bezpieczeństwo pożarowe przepustów instalacyjnych Bezpieczeństwo pożarowe przepustów instalacyjnych

Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja...

Pomimo bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych metod i narzędzi, które służą ograniczaniu rozwoju pożaru oraz minimalizowaniu jego skutków, wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa budynku gwarantuje konstrukcja i ściany oraz stropy wydzielenia przeciwpożarowego. Rozwiązania te wspomagane przez elementy biernej i czynnej ochrony przeciwpożarowej pozwalają nam na ograniczenie obszaru objętego pożarem wyłącznie do pojedynczej strefy pożarowej.

 

Abstrakt

Zgodnie z obecną praktyką projektową najpierw powstaje koncepcja architektoniczna i w 80-90% ustanawiany jest układ wewnętrzny oraz usytuowanie budynku na planie zagospodarowania terenu. Dopiero później pracuje się nad dostosowaniem układu konstrukcyjnego oraz pozostałych projektów branżowych do wymagań ochrony przeciwpożarowej. Taka praktyka może powodować wiele problemów technicznych i projektowych. Projektowanie powinno być kompleksowe, zintegrowane, prowadzone w ramach wspólnych ustaleń międzybranżowych od najwcześniejszego etapu. Dzięki temu przebiega efektywnie i zapewnia prawidłowe współdziałanie instalacji i systemów przeciwpożarowych w budynku, zgodnie z założeniami scenariusza pożarowego. Jeżeli zachowana zostanie również należyta staranność w realizacji zamierzenia inwestycyjnego na etapie wykonawczym, obiekt nie powinien sprawiać problemów przy odbiorze.

The role of the expert on fire prevention in the process of designing buildings

According to current practice of architectural design studios, the first step in designing a building is the preparation of the architectural concept that shows about 80-90% of the inside and outside of the building. The further steps concern adapting the constructional design and the rest of installations and systems in the building to the fire prevention precautions. Such a mode of procedure may cause technical and design problems. The design procedure should be comprehensive and integrated, based on joint consultations between the various branches from the earliest possible stages. Thanks to this, building design runs effectively and should ensure proper cooperation between installations and fire prevention systems in the building that will fulfil the requirements of the fire prevention scenario. If the quality of building execution will also be high, it may be expected that such an investment would not uselessly hinder the acceptance procedures.

Rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych bardzo często spotykają się z zapytaniami ze strony inwestorów i projektantów o możliwość samego uzgodnienia dokumentacji projektowej. Oczekuje się, że rzeczoznawca bez głębszego wdawania się w szczegóły "przystawi pieczątkę" na dokumentacji.

Pewna część środowiska projektantów traktuje ocenę projektu pod względem zgodności z przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej jedynie jako dopełnienie urzędowej formalności. Rzeczoznawcy nie powinni się jednak zgadzać na taką formę współpracy, gdyż zwiększa ona ryzyko występowania braków i błędów w dokumentacji, a w późniejszym okresie problemów wykonawczych i odbiorowych.

Praktyka projektowa

W rozporządzeniu w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej [1] w § 5 ust. 1 znajduje się zapis:

"Uzgodnienia projektu budowlanego dokonuje się w toku wzajemnej współpracy projektanta z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych w trakcie sporządzania przez projektanta projektu budowlanego polegającej na:

1) konsultacji rozwiązań projektowych w zakresie oceny ich zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej,

2) wymianie uwag i stanowisk w zakresie projektowanych technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego,

3) opracowaniu scenariusza pożarowego dla obiektu budowlanego objętego obowiązkiem stosowania systemu sygnalizacji pożarowej".

Ustawodawca określił zatem wprost, jak powinna wyglądać praca nad projektem budowlanym w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W wielu biurach projektowych jest to praktyka stosowana już od wielu lat. Zdarzają się jednak nadal projektanci, którzy ze zdziwieniem przyjmują informację, że rzeczoznawca chce się z wyprzedzeniem zapoznać z dokumentacją w celu konsultacji i wniesienia ewentualnych uwag przed jej uzgodnieniem pod względem spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Częstym problemem jest również kwestia zakresu projektu budowlanego. 28 czerwca 2015 r. w ustawie Prawo budowlane [2] dokonano zmiany, zgodnie z którą projekt budowlany sporządzany do pozwolenia na budowę nie musi zawierać projektu konstrukcji oraz sieci wewnętrznych. Celem tej zmiany miało być uproszczenie formalności, zwolnienie to potraktowane zostało jednak zbyt ogólnie i stosowane jest w odniesieniu do zbyt dużej grupy budynków. 

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że budynki, w których wymagane są instalacje wewnętrzne związane z bezpieczeństwem pożarowym, wymagają odrębnego uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych [3]. W związku z tym projekty urządzeń przeciwpożarowych powinny być zawarte w projekcie budowlanym. W przeciwnym razie rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych nie ma podstaw do uzgodnienia projektu budynku pod względem spełniania wymagań przepisów ochrony ppoż.

Należy mieć zatem na względzie, że uproszczenie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę nie oznacza, iż projektanci są zwolnieni z konieczności stosowania się do wymagań określonych w przepisach szczegółowych. W projektowaniu instalacji wewnętrznych nadal konieczne jest stosowanie się do przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4]. Jednocześnie rzeczoznawca ma prawo oczekiwać, że zostanie mu przedstawiona dokumentacja projektowa urządzeń przeciwpożarowych na takim poziomie szczegółowości, żeby mógł on ocenić, czy zawarte w niej rozwiązania zostały zaprojektowane poprawnie i spełniają ustalenia scenariusza pożarowego.

Powszechnie stosowaną praktyką jest również składanie projektów budowlanych z uwzględnieniem projektów branżowych o bardzo dużym stopniu uogólnienia. Nie daje to rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych wystarczających możliwości stwierdzenia, czy zaprojektowane urządzenia (instalacje i systemy ppoż.) są zgodne z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony ppoż. Sytuacja taka jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy w uzgodnieniu rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych na etapie projektu budowlanego zawarto zastrzeżenie, że konieczne jest ponowne przedstawienie do uzgodnienia ppoż. projektu danej branży na etapie projektu wykonawczego.

Współpraca rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych z zespołem projektowym

Co do zasady współpraca rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych z zespołem projektowym powinna się rozpocząć już na etapie wstępnej koncepcji. Wspólnie z architektami powinny się odbyć pierwsze konsultacje, podczas których ustalane są wstępne wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej dla danego zamierzenia inwestycyjnego.

Ważnym elementem procesu projektowania jest także przeprowadzenie wizji lokalnej na terenie projektowanej inwestycji.

Bardzo często rzeczywista sytuacja różni się od zobrazowanej na mapach do celów projektowych. Część obiektów, sieci i innych elementów zagospodarowania terenu może nie być zinwentaryzowanych i wykazanych na takich mapach, dlatego podczas wizji lokalnej mogą zostać zidentyfikowane problemy, o których zespół nie wiedziałby, gdyby ograniczył się do projektowania "zza biurka". Ponadto mapy do celów projektowych bywają mało czytelne ze względu na duże zagęszczenie sieci i innych elementów zagospodarowania terenu. W związku z tym łatwo przypadkowo przeoczyć istotne obiekty i elementy infrastruktury, w stosunku do których wymagane jest zachowanie minimalnej odległości, tj. linie energetyczne czy korony dorosłych drzew.

Po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji między rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych a architektem prowadzącym oraz ustaleniu podstawowych funkcji i gabarytów budynku powinno nastąpić określenie podziału strefowego budynku - co najmniej na podstawowe strefy pożarowe. Na tej podstawie konstruktor powinien zaprojektować układ konstrukcyjny obiektu, zwracając szczególną uwagę na elementy oddzielenia pożarowego. Ściany czy stropy oddzielenia pożarowego powinny się bowiem opierać na innych elementach, które spełniają wymóg nośności w warunkach pożaru co najmniej przez taki sam okres, jak dana ściana czy strop oddzielenia pożarowego.

Kiedy projekt architektoniczny nie jest odpowiednio koordynowany z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i konstruktorem, zdarza się, że np. ściany oddzielenia pożarowego klasy REI 120 posadowione są na stropach o niższej klasie odporności - REI 60. Dopiero kiedy konstruktor ustali układ głównej konstrukcji nośnej, uwzględniając podział strefowy budynku, architekci powinni przystąpić do zaprojektowania szczegółowego układu wewnętrznego, a instalatorzy - przebiegu sieci i instalacji użytkowych w budynku.

Już na etapie projektu budowlanego dokumentacja wielobranżowa powinna być ściśle związana ze scenariuszem pożarowym, tzn. projektanci poszczególnych branż w porozumieniu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych powinni opracowywać swoje projekty w taki sposób, żeby w przypadku pożaru możliwe było zrealizowanie określonej sekwencji zdarzeń poprzez wysterowanie poszczególnych urządzeń i systemów. Oczywiście matryca sterowań może być opracowana w szczegółach na etapie projektu wykonawczego, jednak dobór systemów i urządzeń na etapie projektu budowlanego musi umożliwiać zrealizowanie wskazanych funkcji w odpowiednim czasie.

Na etapie projektu budowlanego scenariusz pożarowy powstaje w formie wytycznych rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych dla architekta, projektantów branży elektrycznej (w tym systemu sygnalizacji pożaru, oświetlenia awaryjnego itp.) i sanitarnej (w tym hydrantów wewnętrznych, stałych urządzeń gaśniczych, wentylacji pożarowej itp.). Najlepiej, żeby wytyczne rzeczoznawcy obejmowały również algorytmy sterowań - tj. kilka najbardziej prawdopodobnych scenariuszy pożarów w różnych strefach budynku, z uwzględnieniem systemów i urządzeń, które powinny zadziałać, sposobu tego zadziałania, czasu i sekwencji.

Na etapie projektu budowlanego wystarczające jest wskazanie ogólnych informacji dotyczących wymaganych systemów, w tym przebiegu i klasy pożarowej głównych linii zasilających itp. Natomiast na etapie projektu wykonawczego powinno nastąpić uszczegółowienie, do takiego stopnia, żeby wykonawca nie miał wątpliwości, jakie urządzenia powinien zastosować (o jakich parametrach) czy jakich użyć przewodów do zasilania i sterowania nimi itp.

Uwzględnić należy przy tym przebieg przewodów wraz z ich zamocowaniem w budynku przez inne strefy pożarowe. Ponadto określone musi zostać usytuowanie poszczególnych elementów instalacji i systemów pożarowych w obiekcie przy uwzględnieniu przebiegu innych sieci, a także elementów budowlanych i konstrukcyjnych budynku.

Zapewnić należy również odpowiednią ochronę - np. poprzez usytuowanie urządzeń przeciwpożarowych w odrębnych, wydzielonych strefowo pomieszczeniach (np. rozdzielnia elektryczna do celów pożarowych).

Przepusty ppoż. i klapy oddzielenia pożarowego należy pokazywać zarówno na etapie projektu budowlanego, jak i wykonawczego. Oświetlenie awaryjne z obliczeniami jego natężenia czy też czujki systemu sygnalizacji pożaru mogą zostać precyzyjnie rozmieszczone na etapie projektu wykonawczego.

Należy jednak pamiętać, że projekty, które zostaną dopracowane w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych na etapie projektu wykonawczego, powinny podlegać ponownemu uzgodnieniu pod względem wymagań ochrony przeciwpożarowej. W przeciwnym razie rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych nie ma możliwości stwierdzenia, czy zaprojektowane systemy, instalacje i urządzenia są zgodne z wymaganiami ochrony ppoż., i nie powinien pozytywnie opiniować takiej dokumentacji projektowej.

Faza wykonawcza - budowa

Na etapie realizacji inwestycji rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych mają często do czynienia z zapytaniami "z budowy" związanymi z możliwościami rezygnacji z części zabezpieczeń przeciwpożarowych lub zmiany niektórych rozwiązań na tańsze w celu ograniczenia kosztów.

Rozpatrując tego typu zapytania, rzeczoznawcy muszą się wykazać szczególną ostrożnością i wnikliwością. Trzeba mieć świadomość, że wymagania dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych, a wynikające wprost z przepisów, stanowią jedynie pewien poziom "minimum", który powinien wystarczać w przypadku większości obiektów o określonej funkcji i gabarytach. Jednak każdorazowo należy rozpatrywać, czy wykreowany w ten sposób poziom bezpieczeństwa pożarowego jest wystarczająco wysoki dla danego budynku. Może się okazać, że pomimo spełnienia podstawowych wymagań wynikających z przepisów budynek nadal nie będzie zapewniał bezpieczeństwa użytkownikom w razie pożaru i konieczności ewakuacji. Należy wówczas doprojektować ponadnormatywne zabezpieczenia, mimo że nie zostały one wprost wskazane w przepisach.

Może się okazać również, że z uwagi na funkcję czy technologię, która ma być realizowana, niektóre ze wskazanych w przepisach przeciwpożarowych zabezpieczeń mogą być nieodpowiednie dla danego obiektu lub wręcz stwarzać dodatkowe zagrożenie. W takich przypadkach konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o odstępstwo lub opracowanie ekspertyzy albo opinii technicznej ppoż., w których wskazane zostaną rozwiązania zastępcze czy zamienne, których celem jest zapewnienie niepogorszenia poziomu bezpieczeństwa pożarowego pomimo niespełnienia wymagań wynikających z obowiązujących rozporządzeń.

Wracając do kwestii ewentualnych zmian rozwiązań projektowych na etapie budowy: należy pamiętać, że oszczędności na zabezpieczeniach przeciwpożarowych mogą się okazać tragiczne w skutkach, a także wiązać ze stratami o wiele wyższego rzędu niż kwoty zaoszczędzone.

Należy również zwracać uwagę na to, żeby urządzenia przeciwpożarowe zamieniane na wniosek wykonawcy miały stosowne dokumenty dopuszczające je do obrotu i spełniały postawione w projekcie wymagania. Na przykład klapy oddymiające, poza zaprojektowaną powierzchnią czynną i geometryczną, muszą spełniać wymogi dotyczące obciążeń wiatrem, śniegiem itp. dla danej lokalizacji.

Urządzenia zaproponowane zamiast pierwotnie zaprojektowanych muszą także umożliwiać zgodne z założonym scenariuszem wysterowanie systemów pożarowych.

Należy również uzmysłowić projektantowi prowadzącemu, że pozorna oszczędność na jednym urządzeniu może pociągać za sobą inne koszty, np. zmiana jednej droższej centrali sygnalizacji pożaru umożliwiającej wysterowanie wielu elementów systemu na wiele mniejszych i tańszych centralek może powodować m.in. zwiększenie kosztów przewodów w stosunku do rozwiązania zaproponowanego na początku.

Niezwykle ważne jest dołożenie wszelkiej staranności przy wykonawstwie zaprojektowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zdarza się na przykład, że montaż układów systemowych, urządzeń i systemów przeciwpożarowych wraz z przewodami nie odbywa się zgodnie z aprobatą techniczną (obecnie krajową oceną techniczną), instrukcją producenta czy sztuką budowlaną, a dla oszczędności stosowane są produkty o innych parametrach niż wskazano w aprobacie (KOT).

Dzieje się tak często np. w przypadku wykonania izolacji cieplnej ścian zewnętrznych ze styropianu w systemie zapewniającym nierozprzestrzenianie się ognia. Dobierany jest styropian o nieodpowiedniej gęstości i wadze. Bywa, że jest przyklejany do ścian w nieodpowiedni sposób, co powoduje, że w razie pożaru wyrób nie spełnia swojej funkcji i mimo deklarowanych parametrów umożliwia rozprzestrzenianie się ognia po elewacji.

Problem dotyczy również montażu stolarki o deklarowanej klasie odporności ogniowej. Drzwi lub witryny pożarowe montowane są np. z użyciem pianki do stolarki bezklasowej zamiast specjalnej pianki do okuć przeciwpożarowych. Przepusty przeciwpożarowe bywają wykonywane za pomocą nieodpowiednio dobranych mas czy opasek, których deklarowane zastosowanie w dokumentacji technicznej nie odpowiada rzeczywistemu.

Wszelkie nieprawidłowości na tym etapie mogą mieć kluczowe znaczenie w warunkach pożaru. Są to w dużej mierze kwestie decydujące o tym, czy przegrody przeciwpożarowe faktycznie spełnią swoją funkcję i będą stanowiły barierę dla przedostawania się ognia, temperatury i/lub dymu, czy też spowodują, że warunki panujące w budynku przekroczą parametry krytyczne w czasie krótszym niż wymagany dla bezpiecznej ewakuacji (WCBE).

Jakość wykonawstwa oraz prawidłowo dobrane rozwiązania materiałowe mają również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ekip ratowniczych. Dobór materiałów do elementów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz może przyczynić się do warunków, jakie panują w czasie pożaru, w tym ilości dymu, jego toksyczności, a tym samym warunków widzialności na drogach ewakuacyjnych. Ekipy ratownicze muszą niejednokrotnie włożyć sporo wysiłku, żeby ochronić się również przed odpadającymi pod wpływem ognia elementami budynku, co utrudnia to prowadzenie skutecznych i efektywnych działań ratowniczo-gaśniczych.

Zgodnie z § 225 rozporządzenia w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej [1] elementy okładzin elewacyjnych muszą zostać zamocowane do konstrukcji budynku w taki sposób, żeby uniemożliwione zostało ich odpadanie w razie pożaru przez czas zależny od klasy odporności ogniowej ściany zewnętrznej budynku. Mimo to zdarza się, że różnego rodzaju żaluzje zewnętrzne czy panele elewacyjne są montowane w sposób niespełniający powyższego wymogu. Stosuje się nieodpowiednie kotwy, które w warunkach pożaru nie są w stanie wystarczająco długo utrzymać fragmentów elewacji.

Zdarza się również, że sam fragment elewacji ulega szybkiemu zniszczeniu i pomimo odpowiedniego zamocowania rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury, zagrażając bezpieczeństwu ekip ratowniczych. Problem ten może wynikać zarówno z braków w dokumentacji, jak i niewystarczającej staranności przy doborze rozwiązań materiałowych na budowie.

Warto zadbać, żeby dana budowa miała wsparcie konsultanta/rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych albo rzeczoznawcy prowadzącego inwestycję. Dzięki temu na etapie wykonawstwa kontrolowana jest jakość i odpowiedni dobór rozwiązań dla budynku, zaś realizowany obiekt jest bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i funkcjonariuszy prowadzących akcję ratowniczo-gaśniczą.

Przygotowanie budynku do użytkowania i odbiory

Przed przystąpieniem do odbioru budynku warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych lub innej osoby biegłej w zagadnieniach bezpieczeństwa pożarowego w celu sprawdzenia, czy budynek na pewno został wykonany zgodnie z projektem, obowiązującymi przepisami i wiedzą techniczną. Podczas takiej kontroli należy przeprowadzić próbę współdziałania systemów pożarowych i sprawdzić prawidłowość wykonania zaprojektowanych rozwiązań. Dzięki temu istnieje możliwość skorygowania ewentualnych nieprawidłowości czy niedociągnięć przed dokonaniem czynności kontrolno-rozpoznawczych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas kontroli budynku przed odbiorami należy również sprawdzić, czy dokumentacja projektowa, wykonawcza i powykonawcza jest odpowiednio przygotowana i kompletna. Na egzemplarzach projektu przedstawianych funkcjonariuszom często brakuje pieczęci uzgadniających. W toku prac wykonawczych dokumentacja bywa rozpinana i używana na budowie w częściach, a na potrzeby odbioru wypożyczany jest egzemplarz archiwalny biura projektowego, który często nie jest przedstawiany do uzgodnienia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto należy się upewnić, czy wszystkie projekty branżowe związane z bezpieczeństwem pożarowym budynku zostały uzgodnione pod względem wymagań ochrony przeciwpożarowej przez rzeczoznawcę na etapie pozwalającym na ostateczną weryfikację prawidłowości zastosowanych rozwiązań.

Do odbioru Państwowej Straży Pożarnej należy przedstawić również instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, jeżeli jej opracowanie jest dla danego obiektu wymagane.

Dobrą praktyką jest także uczestnictwo rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych prowadzącego inwestycję w czynnościach kontrolno-rozpoznawczych. Znając koncepcję zabezpieczeń w danym obiekcie, będzie on mógł na bieżąco wyjaśniać ewentualne wątpliwości i merytorycznie odpowiadać na pytania funkcjonariuszy.

Podsumowanie

Dobra współpraca między architektem, branżystami a rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rozpoczęta na odpowiednio wczesnym etapie projektowania, nie jest jedynie warunkiem stawianym przez rozporządzenie [1]. W rzeczywistości ma ona przełożenie na prawidłowe i efektywne projektowanie oraz wykonawstwo obiektu budowlanego. Przy zachowaniu należytej staranności w trakcie realizacji obiekt zaprojektowany w sposób określony powyżej nie powinien sprawiać problemów odbiorowych. Tym samym minimalizuje się ryzyko potencjalnych strat czy opóźnień i konieczności składania wyjaśnień.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (DzU z 2015 r., poz. 2117).
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, z późn. zm.).
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2015 r., poz. 1422).

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Rynek Instalacyjny"

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Normy prawne dotyczące ogradzania posesji

Normy prawne dotyczące ogradzania posesji Normy prawne dotyczące ogradzania posesji

Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują przepisy prawa budowlanego. Przed wykonaniem ogrodzenia, warto poznac obowiązujące wymagania.

Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują przepisy prawa budowlanego. Przed wykonaniem ogrodzenia, warto poznac obowiązujące wymagania.

dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż, dr inż. Paweł Krause Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów

Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów Wykonywanie obróbek blacharskich balkonów, loggii i tarasów

Współczesne problemy, związane z trwałością wykonanych prac wykończeniowych w budynkach, nierzadko stają się powodem konfliktów pomiędzy inwestorem, wykonawcą, projektantem czy producentem materiałów budowlanych....

Współczesne problemy, związane z trwałością wykonanych prac wykończeniowych w budynkach, nierzadko stają się powodem konfliktów pomiędzy inwestorem, wykonawcą, projektantem czy producentem materiałów budowlanych. Do grupy spornych tematów należy zagadnienie związane z montażem obróbek blacharskich, zwłaszcza balkonów i loggii, a także tarasów.

Magdalena Hajduk Budynek, budowla, obiekt budowlany - za co płaci się podatek od nieruchomości?

Budynek, budowla, obiekt budowlany - za co płaci się podatek od nieruchomości? Budynek, budowla, obiekt budowlany - za co płaci się podatek od nieruchomości?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej jako u.o.p.l.) wskazuje przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, posługując się definicjami legalnymi budynku i budowli. Wydawać by się mogło,...

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej jako u.o.p.l.) wskazuje przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, posługując się definicjami legalnymi budynku i budowli. Wydawać by się mogło, że rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę, który na potrzeby wprowadzanej regulacji konstruuje definicje poszczególnych pojęć, nie będzie stwarzać problemów w praktyce. Jednak kwestie interpretacyjne stały się na tyle poważne, że ich rozwiązaniem zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Magdalena Hajduk Służebność budynkowa, czyli o niezawinionym przekraczaniu granicy nieruchomości

Służebność budynkowa, czyli o niezawinionym przekraczaniu granicy nieruchomości Służebność budynkowa, czyli o niezawinionym przekraczaniu granicy nieruchomości

Co stanowi prawo w sytuacji nieumyślnego przekroczenia granicy sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia? Co może w tej sytuacji zrobić właściciel gruntu i jak szybko powinien zgłosić...

Co stanowi prawo w sytuacji nieumyślnego przekroczenia granicy sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia? Co może w tej sytuacji zrobić właściciel gruntu i jak szybko powinien zgłosić szkodę?

Magdalena Hajduk Dziennik budowy w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy w procesie inwestycyjnym Dziennik budowy w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych...

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym...

mgr Magdalena Matula, mgr Sławomir Łach Świadectwa charakterystyki energetycznej w teorii i praktyce

Świadectwa charakterystyki energetycznej w teorii i praktyce Świadectwa charakterystyki energetycznej w teorii i praktyce

Poznaj obecnie obowiązujące przepisy prawne dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Jak określać metodologię obliczania wskaźników charakterystyki energetycznej budynku?

Poznaj obecnie obowiązujące przepisy prawne dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Jak określać metodologię obliczania wskaźników charakterystyki energetycznej budynku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

Przemysław Gogojewicz Kiedy dopuszcza się odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych?

Kiedy dopuszcza się odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych? Kiedy dopuszcza się odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych?

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 Prawa budowlanego, dopuszczalne jest tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 Prawa budowlanego, dopuszczalne jest tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Przemysław Gogojewicz Zabudowa bliźniacza - zasady sytuowania budynków

Zabudowa bliźniacza - zasady sytuowania budynków Zabudowa bliźniacza - zasady sytuowania budynków

Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno...

Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno w granicy, jak i w oddaleniu od granicy, także na jednej działce.

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Przemysław Gogojewicz Utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym

Utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym Utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym

W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji albo naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają użytkowanie...

W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji albo naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają użytkowanie go do celów mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego może nakazać (w drodze decyzji) usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń albo przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja powinna być natychmiast wykonana i może być ogłoszona ustnie.

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Przemysław Gogojewicz Mur oporowy a pozwolenie na budowę

Mur oporowy a pozwolenie na budowę Mur oporowy a pozwolenie na budowę

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Przemysław Gogojewicz Odór i nieprzyjemna woń a Prawo budowlane

Odór i nieprzyjemna woń a Prawo budowlane Odór i nieprzyjemna woń a Prawo budowlane

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe, brakuje też metodyki pomiaru zapachu.

Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe, brakuje też metodyki pomiaru zapachu.

Przemysław Gogojewicz Okresowe kontrole obiektów budowlanych - kiedy je przeprowadzać?

Okresowe kontrole obiektów budowlanych - kiedy je przeprowadzać? Okresowe kontrole obiektów budowlanych - kiedy je przeprowadzać?

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek podczas użytkowania budynku sprawdzać jego stan techniczny. Co powinno podlegać kontroli i kto może ją przeprowadzić?

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek podczas użytkowania budynku sprawdzać jego stan techniczny. Co powinno podlegać kontroli i kto może ją przeprowadzić?

mgr inż. Jerzy Ćwięk , dr inż. Arkadiusz Węglarz Wpływ nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej na budownictwo

Wpływ nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej na budownictwo Wpływ nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej na budownictwo

Ostatnie lata przyniosły wszystkim uczestnikom procesu budowlanego bardzo dużo zmian dotyczących efektywności energetycznej, niespotykanych dotychczas w takiej skali. Jeszcze nie zdarzyło się, aby efektywność...

Ostatnie lata przyniosły wszystkim uczestnikom procesu budowlanego bardzo dużo zmian dotyczących efektywności energetycznej, niespotykanych dotychczas w takiej skali. Jeszcze nie zdarzyło się, aby efektywność energetyczna była dla budownictwa tak znaczącym wyzwaniem.

Jarosław Guzal MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Przemysław Gogojewicz Aktualne przepisy przeciwpożarowe dla budynków

Aktualne przepisy przeciwpożarowe dla budynków Aktualne przepisy przeciwpożarowe dla budynków

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu nie zwalnia ze spełniania wymogów stawianych przez przepisy prawa, w tym przepisy prawa budowlanego i przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na dzień rozstrzygania...

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu nie zwalnia ze spełniania wymogów stawianych przez przepisy prawa, w tym przepisy prawa budowlanego i przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na dzień rozstrzygania sprawy.

Wojciech Szczepański Systemowość ociepleń

Systemowość ociepleń Systemowość ociepleń

Złożony system izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynku (ETICS) to istotny element budynku, zarówno wznoszonego od podstaw, jak i poddawanego termomodernizacji. Prawidłowo dobrany i wykonany pozwala...

Złożony system izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynku (ETICS) to istotny element budynku, zarówno wznoszonego od podstaw, jak i poddawanego termomodernizacji. Prawidłowo dobrany i wykonany pozwala bowiem obniżyć koszty ogrzewania czy chłodzenia budynku nawet o 50%. Ma też podstawowe znaczenie dla trwałości i estetyki elewacji.

mgr inż. Jerzy Żurawski Budownictwo zero- lub prawie zeroenergetyczne w warunkach polskich

Budownictwo zero- lub prawie zeroenergetyczne w warunkach polskich Budownictwo zero- lub prawie zeroenergetyczne w warunkach polskich

Budynki mają istotny wpływ na zużycie energii – zdaniem ekspertów UE pochłaniają 40% łącznego jej zużycia. W związku z tym w Europie zaostrzane są wymagania dotyczące projektowania i wykonywania budynków...

Budynki mają istotny wpływ na zużycie energii – zdaniem ekspertów UE pochłaniają 40% łącznego jej zużycia. W związku z tym w Europie zaostrzane są wymagania dotyczące projektowania i wykonywania budynków w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Nowe Warunki Techniczne już opublikowane!

Nowe Warunki Techniczne już opublikowane! Nowe Warunki Techniczne już opublikowane!

13 sierpnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 926 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie...

13 sierpnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 926 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

mgr inż. Jerzy Żurawski Program dopłat do domów energooszczędnych

Program dopłat do domów energooszczędnych Program dopłat do domów energooszczędnych

W czerwcu tego roku rozpoczęto weryfikację wniosków o dofinansowanie kredytów na budowę lub zakup domów energooszczędnych ze środków NFOŚiGW. Po początkowo dużym zainteresowaniu programem zaczęły się pojawiać...

W czerwcu tego roku rozpoczęto weryfikację wniosków o dofinansowanie kredytów na budowę lub zakup domów energooszczędnych ze środków NFOŚiGW. Po początkowo dużym zainteresowaniu programem zaczęły się pojawiać głosy krytyki. Obecnie większość biur projektowych albo zniechęca inwestorów do uczestnictwa w programie, albo przedstawia zaporowe warunki cenowe. Czy warto zatem starać się o dotację?

dr inż. Mariusz Franczyk Problemy techniczno-prawne wykonywania i odbioru posadzek przemysłowych

Problemy techniczno-prawne wykonywania i odbioru posadzek przemysłowych Problemy techniczno-prawne wykonywania i odbioru posadzek przemysłowych

Etap odbioru robót budowlanych jest często źródłem konfliktów pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zdarza się, że ze względu na stwierdzone wady obiektu inwestor odmawia odbioru prac budowlanych i wypłaty...

Etap odbioru robót budowlanych jest często źródłem konfliktów pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zdarza się, że ze względu na stwierdzone wady obiektu inwestor odmawia odbioru prac budowlanych i wypłaty wynagrodzenia wykonawcy, a jednocześnie przystępuje do użytkowania obiektu, do czego nie jest uprawniony.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.