Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Monitoring mieszkaniowy za 2010 r.

Materiały prasowe  |  10.10.2011
IRM

Rok 2010 przypadł na okres poszukiwania oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych, co dotyczyło również mieszkalnictwa, a wyraziło się m.in. tendencją do zmniejszania się wydatków z budżetu państwa i miast na sferę mieszkaniową.

W porównaniu do roku poprzedniego w 2010 r. można w polskim mieszkalnictwie zaobserwować zarówno pozytywne jak i negatywne zjawiska.
Do pozytywnych należy ogólna poprawa sytuacji mieszkaniowej – wprawdzie niewielki, ale systematyczny wzrost wskaźników:

 • liczby mieszkań na 1000 ludności (z 348,4 w 2009 r. do 351,8 w 2010 r.), zauważalny zwłaszcza w miastach (z 382,3 w 2009 r. do 390,4 w 2010 r.)
 • oraz przeciętnej powierzchni mieszkania przypadającej na osobę.

Tendencja ta jest widoczna pomimo spadku (o ok. 15%) ogółu oddanych mieszkań, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym w miastach (ok. 25%).

Nadal następują zmiany w udziale poszczególnych inwestorów w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Spółdzielnie wybudowały o 30% mniej mieszkań niż w roku poprzednim, a udział towarzystw budownictwa społecznego, gmin i zakładów pracy stale się zmniejsza.
Głównymi inwestorami budownictwa mieszkaniowego pozostają osoby fizyczne i deweloperzy. Nadal obserwuje się duże różnice regionalne w przyroście nowych mieszkań przy znacznej przewadze województwa mazowieckiego, gdzie na wartości wskaźników wpływa specyfika stołecznego miasta i obszaru metropolitarnego Warszawy. Różnice te zależą również od wielkości miast.
Informacje ogólne Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają wyniki badań w miastach monitorowanych. Zaobserwowany 40% spadek liczby mieszkań w budownictwie wielorodzinnym dotknął głównie miasta małe i średnie, przy czym należy zwrócić uwagę specyfikę form zabudowy miast małych, gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna.

Rok 2010 charakteryzował się spadkiem budownictwa mieszkaniowego w miastach zarówno w domach wielorodzinnych jak i indywidualnych. W stosunku do roku poprzedniego spadek ten wyniósł odpowiednio 27% i 8%, natomiast na terenie wsi w obu formach budownictwa obserwuje się nieznaczny wzrost liczby wybudowanych mieszkań.
Przy spadku liczby mieszkań oddanych do użytku 2010 rok charakteryzował się wzrostem liczby rozpoczynanych budów (10,6%), głównie przez deweloperów, a także dynamicznym wzrostem (ok. 25,6%) wartości udzielanych kredytów na cele mieszkaniowe co wiązało się ze stabilizacją cen na rynku nieruchomości oraz funkcjonowaniem rządowego programu „Rodzina na swoim”.
Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że udział kredytów mieszkaniowych, w większej niż dotychczas mierze, obejmuje miejscowości położone poza dużymi aglomeracjami.

Wyniki badań dotyczących gospodarki mieszkaniowej w miastach monitorowanych potwierdzają, że średnie stawki czynszu w zasobach komunalnych w dalszym ciągu były za niskie na prowadzenie koniecznych remontów (1,2–1,3% kosztu odtworzenia liczonego w skali roku). Widoczne są jednak pewne próby zmian polegające na zróżnicowaniu stawek czynszu w zależności od standardu – w przyszłości mogą one przynieść wzrost wpływów i zwiększenie nakładów na remonty. Porównanie stawek czynszu w zasobach komunalnych z wysokością opłat
w spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje na bardziej pasywną politykę spółdzielni mieszkaniowych.
Najbardziej aktywną politykę czynszową prowadzą właściciele zasobów prywatnych, gdzie średnie stawki czynszu wzrosły o ok. 4%, najniższe o ok. 30%, najwyższe – ok. 9%.
Mimo, że poziom czynszów w zasobach prywatnych jest nadal za niski na pokrycie zaległych remontów, przyjęcie wyższych stawek czynszu spowodowało wzrost o 7% nakładów na remonty.
Analizując zmiany w kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych można zauważyć, że koszty utrzymania zasobów komunalnych utrzymują się na tym samym poziomie, a zasobów spółdzielczych wzrosły o 16%. Wzrost kosztów eksploatacji zasobów spółdzielczych był zróżnicowany w zależności od wielkości miasta (najbardziej widoczny w miastach dużych). Nałożył się na to nie tylko wzrost wszystkich składników tych kosztów, ale głównie dynamiczny wzrost opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

W 2010 r. zahamowaniu uległ proces prywatyzacji zasobów mieszkaniowych gmin. Wpływ na to miały po pierwsze potrzeby oczekujących na mieszkania komunalne, zwłaszcza lokale socjalne, a po drugie już obecnie bardzo ograniczony zasób mieszkań komunalnych będący efektem procesu prywatyzacji prowadzonej w latach ubiegłych. W 40% posiadanych budynków gminy nie sprzedały ani jednego mieszkania. Są to jednak w większości budynki stare, o niskim standardzie technicznym i znacznych zaległościach remontowych. Można szacować, że cały zasób komunalny w Polsce to 900 tys. mieszkań, a liczba oczekujących na mieszkanie komunalne wynosi ok. 190 tys., w tym ok. 90 tys. czeka na mieszkanie
socjalne.
W 2010 r. uzyskano duży, w porównaniu z latami ubiegłymi, materiał informacyjny o gospodarce zasobami mieszkaniowymi towarzystw budownictwa społecznego. Z badań w 30 jednostkach tbs wynika, że całkowita opłata za standardowe mieszkanie (50 m2) w tbs była tylko nieco wyższa od średniej opłaty za mieszkanie komunalne o porównywalnym standardzie, natomiast o ok. 30% niższa niż w prywatnych zasobach czynszowych. Jakość techniczna i użytkowa mieszkań oraz wysokość opłat za mieszkanie tbs niewątpliwie sprzyjają chęci posiadania ich na własność.
Paradoksalne, w zasobach towarzystw budownictwa społecznego wypłacane dodatki mieszkaniowe są najwyższe. Największy udział otrzymujących dodatki to gospodarstwa domowe w mieszkaniach komunalnych w miastach małych i średnich. Ich wysokość związana jest jednak z polityką gmin wobec zasobów mieszkaniowych. Niski poziom czynszów w wielu miastach skutkuje niższymi wypłatami dodatków mieszkaniowych w stosunku do ponoszonych obciążeń. W 2010 r. udział gospodarstw domowych otrzymujących dodatki mieszkaniowe nieco się obniżył (o 0,2 punkty procentowe), ich wysokość w porównaniu z ubiegłym rokiem była wyższa średnio o 5%.

Podsumowując informacje o mieszkalnictwie w 2010 r. – rok ten nie przyniósł istotnych zmian, a pewne tendencje się ugruntowały. Dotyczy to zwłaszcza zmian struktury inwestorskiej w budownictwie mieszkaniowym i podejmowanych prób urynkowienia gospodarki mieszkaniowej. Nadal jednak gminy borykają się z problemami dotyczącymi stanu własnych zasobów mieszkaniowych. Po szybkiej prywatyzacji mają mało mieszkań na potrzeby socjalne. Sprzedaż mieszkań wybudowanych w systemie tbs będzie miała negatywny wpływ na politykę samorządów ze względu na:

 • zmniejszenie wielkości zasobu mieszkaniowego na wynajem pozostającego w dyspozycji władz lokalnych (często miasta przekazywały grunty pod mieszkania tbs),
 • pogłębienie problemów z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych osób, których sytuacja
  materialna nie pozwala na zaciągnięcie kredytu, co wydłuży kolejkę po mieszkania
  komunalne,
 • trudności z egzekwowaniem zaległości czynszowych.

Sprzedaż mieszkań tbs ogranicza zasób na wynajem niezbędny do prowadzenia odpowiedniej lokalnej polityki mieszkaniowej, do której gminy są ustawowo zobowiązane.

Źródła: Ministerstwo Infrastruktury, Instytut Rozwoju Miast

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.