Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Bydgoszcz stolicą betonu komórkowego

Materiały prasowe  |  26.09.2011
Solbet

Stolica województwa kujawsko-pomorskiego zmieniła się na kilka dni w międzynarodowe centrum betonu komórkowego. W dniach 14-17 września w V Międzynarodowej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego wzięło udział blisko 300 naukowców, inżynierów i biznesmenów z 30 krajów.

Wydarzenie to było kolejnym z cyklu światowych konferencji tej branży. Od 1960 r., kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie, środowisko związane z betonem komórkowym spotyka się średnio raz na 5-6 lat. Inicjatorem konferencji ABK jest EAACA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Betonu Komórkowego), w którego skład wchodzą stowarzyszenia branżowe z 18 krajów, w tym polskie SPB (Stowarzyszenie Producentów Betonów).
Zgodne z aktualnymi trendami w zakresie rozwoju światowej gospodarki, a w szczególności budownictwa, hasło i główny temat konferencji to „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju”. Beton komórkowy wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju zarówno ze względu na technologię produkcji, jak i na zastosowanie (budowę, użytkowanie oraz utylizację).
 
Do Bydgoszczy zjechali specjaliści w tym temacie – szefowie organizacji, naukowcy i profesorowie uczelni, architekci, inżynierowie oraz prezesi i przedstawiciele kadry zarządzającej największych światowych koncernów betonu komórkowego. Podczas czterech konferencyjnych dni miało miejsce wiele spotkań i wykładów. W 10 sesjach poruszono kwestie związane z najnowszymi osiągnięciami w zakresie:

 • surowców i produkcji,
 • właściwości produktów z ABK,
 • zapraw i gotowych materiałów,
 • najnowszy osiągnięć w zakresie technik budowy,
 • zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do produkcji i zastosowania ABK oraz trwałości konstrukcji z ABK,
 • norm i przepisów.

Okazją do spotkania było także 60-lecie betonu komórkowego w Polsce. Właśnie w regionie Pomorza i Kujaw 60 lat temu powstały dwa pierwsze zakłady betonu komórkowego w Polsce (w Redzie i Aleksandrowie Kujawskim – ta druga fabryka należy do Grupy Kapitałowej SOLBET, współorganizatora i sponsora konferencji). Przez cały okres funkcjonowania polskiej branży ABK wyprodukowano w naszym kraju około 200 mln m³ ABK – ta ilość pozwoliła wybudować domy dla około 10 mln ludzi. Osiągnięcie to było możliwe dzięki opracowaniu nowoczesnych technologii produkcji ABK, a także inwestycjom w badania i produkcję. Współpraca naukowców i producentów na przestrzeni 60 lat obecności branży na polskim rynku dała efekt w postaci 30 wybudowanych w Polsce i 36 wybudowanych za granicą (Rosja, Irak, Egipt, Chiny, Ukraina) wytwórni ABK.
Polska ma 30 % udziału w europejskim i 10 % w światowym rynku betonu komórkowego.

Konferencja rozpoczęła się od wizyty gości w Solcu Kujawskim. Mieszcząca się tu fabryka betonu komórkowego firmy SOLBET jest największym europejskim zakładem produkującym elementy ścienne z ABK. O rozwoju soleckiego zakładu świadczą liczby:

 • w 1954 r. produkcja wyniosła 3,8 tys. m³
 • w 1960 r. – 200 tys. m³
 • w 2000 r. – 498 tys. m³ 
 • w 2010 r. zdolności produkcyjne wynosiły 800 tys. m³

SOLBET jest liderem branży betonu komórkowego w Polsce – dzisiaj udział tej marki w rynku sięga  33 % z najbardziej wydajnymi fabrykami (możliwości produkcyjne całej Grupy sięgają 2 mln m3 rocznie). W 2010 r. w 30 zakładach betonu komórkowego w Polsce wyprodukowano łącznie 4,4 mln m3 ABK, z czego 1,4 mln m3 w pięciu zakładach SOLBET.
Kluczową rolę w modernizacji i rozwoju przemysłu ABK w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej odgrywa piętnastoletnia działalność spółki SOLBET ZREMB, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń dla produkcji betonu komórkowego. Jedyne zakłady o tej specjalizacji w Polsce to właśnie SOLBET ZREMB z Solca Kujawskiego i SOLBET Kolbuszowa.
Osiągnięcia i nowości wypracowane przez te zakłady są wdrażane nie tylko w Grupie SOLBET, ale również udostępniane innym producentom.

Część merytoryczna konferencji odbywała się na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Wydarzenia kulturalne towarzyszące wydarzeniu (koncerty w Operze Bydgoskiej i Filharmonii Pomorskiej, rejs po Wiśle i Brdzie, zwiedzanie Bydgoszczy i Torunia) przyczyniły się do promocji Polski i regionu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Budowa w czasach pandemii
 • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.