Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dom energooszczędny ze wsparciem państwa

Materiały prasowe  |  27.07.2011
WFOSiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił program wsparcia budownictwa niskoenergetycznego - "Dom Energooszczędny".

Według znowelizowanej dyrektywy unijnej, po 2020 roku każdy nowo wybudowany obiekt powinien spełniać warunki budynku niskoenergetycznego, czyli mieć o 50% mniejsze zapotrzebowanie na energię końcową niż obecnie – czyli mniej niż 60 kilowatogodzin na m2 rocznie (budowany tradycyjną metodą dom zużywa rocznie ok. 120 kWh na m2).

Starty ciepła w takich budynkach sięgają ponad 40% (ponad 10 mld zł strat każdego roku). Zużycie jej rośnie każdego roku wraz ze wzrostem poziomu życia związanego z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji.

Dlatego dziś sprawa priorytetową stała się oszczędność energii, minimalizacja kosztów utrzymania obiektów, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ochrona powietrza.

Warto więc zainwestować w budynek energooszczędny – co prawda koszty w skali całej budowy są większe, ale zużycie energii jest cztery do sześciu razy mniejsze, co pokazują niższe rachunki za energię. 

Zasady programu

Program WFOŚiGW polega na tym, że wyłoniony w przetargu Bank Ochrony Środowiska może przyznać inwestorowi niskooprocentowany kredyt, obejmujący do 90% kosztów wydanych na zakup i montaż takich źródeł ciepła jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperacja, gruntowy wymiennik ciepła, a także - w zmiennej wysokości - na zakup materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz okien i drzwi.

Maksymalna kwota preferencyjnego kredytu to 200 000 zł, które muszą zostać spłacone maksymalnie w ciągu 7 lat, a karencja nie może przekraczać 12 miesięcy. Przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane do 18 miesięcy od daty postawienia kredytu do dyspozycji.

O wsparcie finansowe takiej inwestycji mogą się ubiegać osoby fizyczne, w tym prowadzące działalność gospodarczą.

Domy pasywne i energooszczędne, które zużywają kilka razy mniej energii niż tradycyjne, staja się także w Polsce stają się coraz bardziej popularne i modne.

Przeznaczenie środków WFOŚiGW w Katowicach na wsparcie budowy tego rodzaju obiektów ma służyć uzyskaniu korzyści środowiskowych wynikających z ograniczenia zużycia energii, znacznemu ograniczeniu kosztów dla użytkowników oraz utrzymaniu wysokich standardów warunków życia i ochrony środowiska naturalnego.

Kredyty w ramach programu „Dom energooszczędny” udzielane będą od dnia zawarcia umowy z wybranym bankiem do 31 grudnia 2012 roku.

Źródło: WFOSiGW

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.