Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wyrok sądu ws. charakterystyki energetycznej

mgr inż. Jerzy Żurawski  |  03.06.2011  |  1
www.cieplej.pl

Okazuje się, że aktualnie opracowywane projekty budowlane rzadko spełniają wymagania w zakresie jakości energetycznej. Błędnie sporządzona charakterystyka energetyczna może uchylić zgodę na użytkowanie budynku.

W 2011 r. pierwszy raz w historii polskiego sądownictwa z powodu wadliwie sporządzonej charakterystyki energetycznej budynku sąd uchylił decyzję pozwolenia na budowę. W związku z tym automatycznie cofnięto decyzję administracyjną na użytkowanie budynku. Po uprawomocnieniu się wyroku użytkowników budynku czeka niemiła niespodzianka.

Od czasu, kiedy w 2009 r. wprowadzono zmiany w Prawie budowlanym i odpowiednich rozporządzeniach, dyskutuje się jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana charakterystyka. Poszczególne opinie są sprzeczne. Według niektórych wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków. Pierwszy z nich opisany w warunkach technicznych obejmuje następujące wymagania:

  • parametry izolacyjne przegród nie przekraczają wartości granicznych (Umax ),
  • izolacja termiczna instalacji spełnia wymagania określone w rozporządzeniu oraz wymagania stawiane przegrodom przeźroczystym.

Drugi warunek dotyczy spełnienia wymagań w zakresie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP oraz pozostałych wymagań określonych w warunkach technicznych. Jednak wymagany prawem zakres opisany został w rozporządzeniu w sprawie zakresu i form projektu budowlanego.

Aktualnie opracowywane projekty budowlane prawie rzadko spełniają wymagania w zakresie jakości energetycznej budynków. Projektanci pomijają szereg zagadnień projektowych  wymaganych prawnie, czasami nawet nie wiedzą, że w ramach projektu architektoniczno -budowlanego niezbędne jest wykonanie szczegółowych analiz. Audytorom energetycznym często zdarza się konsultować projekty, które nie spełniają żadnych standardów w zakresie jakości energetycznej.

Architekci muszą wiedzieć, co powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany w zakresie charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii.

Źródło: cieplej.pl

Komentarze

(1)
jurek | 02.03.2012, 16:42
Niestety - ARCHITEKT - pan bóg i car dla pozostałych inżynierów współpracujących przy projekcie - ZAWSZE ma za nic uwagi branżystów od konstrukcji, instalacji wod-kan, gazu, wentylacji, elektryków, automatyków etc., etc.
Dlaczego? Ponieważ nauczono go, iż tylko tzw. "piękno" i"architektura" jest ważna, wie też, że inwestor tylko z nim będzie się kontaktował, zaś NIE NAUCZONO go nawet podstawowych zagadnień nad którymi pracują branżyści.
Przez ponad 40 lat obserwuję poczynania architektów, tych "genialnych artystów" i niestety - NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO w ich podejściu do budownictwa !!!!!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.