Firma Baumit powstała w 1988 roku z połączenia dwóch, austriackich koncernów - Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. W oparciu o ich ponad 110-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w blisko 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.
W Polsce Baumit funkcjonuje już od 17 lat. Początki istnienia polskiego oddziału datuje się na 1994 rok. Pierwszy zakład produkcyjny otworzono w 1997 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2000 r. uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, w Bełchatowie. Intensywne działania na terenie Polski zaprocentowały w 2007 r. uruchomieniem nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łowiczu, który rocznie zaopatruje polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.
Zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości oraz dobre wyniki sprzedażowe stworzyły szansę dalszej rozbudowy firmy w Polsce. W pierwszej połowie kwietnia 2011 r. zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit, tym razem ulokowanej w zachodniej części kraju, w Pobiedziskach, w województwie wielkopolskim.
Zakład w Pobiedziskach specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących. Jak mówi Andrzej Prymas, kierownik fabryki: To kolejna w Polsce fabryka Baumit, działająca zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami. W ciągu roku nowy zakład wyprodukuje ponad 250 tys. ton materiałów budowlanych.
Pobiedziska – właściwa lokalizacja
Wielkopolska to region bardzo atrakcyjny dla inwestorów i działalności ekonomicznej. Posiada dobrze rozwinięte zaplecze logistyczno - techniczne, bogatą bazę surowców naturalnych oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, a gminy prowadzą korzystną politykę inwestycyjną.
Decydujące znaczenie dla wyboru lokalizacji dla nowej fabryki miały jednak względy logistyczne. Gmina Pobiedziska jest położona niedaleko od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią.
Duże znaczenie dla finalizacji przedsięwzięcia miało gospodarcze zaangażowanie Rady Gminy Pobiedziska, która w 2008 r. uchwaliła ulgi podatkowe w zakresie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości. Zdecydowaliśmy się na Pobiedziska m.in. ze względu na atrakcyjne warunki inwestycyjne – mówi Ryszard Szymański Prezes firmy Baumit.
Firma Baumit otrzymała także dofinansowanie projektu nowego zakładu w Pobiedziskach w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, poprzez który państwo wspiera finansowo najbardziej obiecujące przedsiębiorstwa.
Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Uruchomienie fabryki nastąpiło na początku kwietnia 2011 roku.
Okolice Pobiedzisk - teren, na którym wybudowana została kolejna fabryka Baumit, otrzymał także tytuł Laureata III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2008, organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ideą Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów w poszczególnych województwach oraz promowanie ich wśród inwestorów krajowych i zagranicznych, jako atrakcyjnych inwestycji produkcyjnych.
Budowa i rozwój nowego zakładu
Projekt budowlany nowej fabryki firmy Baumit został zakończony w marcu 2009 r. Dwa miesiące później, w maju 2009 r. otrzymano pozwolenie na budowę. Spośród 11 firm budowlanych w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę - firmę Budimex. Realizację inwestycji rozpoczęto w lipcu 2009 r.
Jako pierwsze wybudowane zostały: hala produkcji mieszanek suchych oraz magazyny. Obecnie fabryka składa się z trzech budynków – hali produkcji suchej z wieżą technologiczną, hali produkcji mokrej, oraz pomieszczenia biurowego.
57-metrowa wieża technologiczna, w którą wbudowano silosy i urządzenia technologiczne to ważna część obiektu. Niestandardowa wysokość konstrukcji przyczynia się do zmniejszenia energochłonności procesu produkcji. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem zasobów i środków technicznych nowego zakładu Baumit, przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności maszyn i urządzeń technologicznych.
Na początek zakład stworzył miejsca pracy dla ok. 50 osób. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji zakładu, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie jednak rósł w miarę dalszego jego rozwoju.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy kadry pracowniczej firma Baumit planuje wprowadzenie systemu kształcenia zawodowego i pracuje nad programem szkoleń, szczególnie dla osób po 50 roku życia. Przewiduje się również staże wymienne, które wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, wzrost konkurencyjności pracowników z regionu wielkopolskiego.