Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Baumit otworzył najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Europie

Materiały prasowe  |  16.05.2011
Fabryka Baumit w Pobiedziskach k. Poznania
Fabryka Baumit w Pobiedziskach k. Poznania
Baumit

12 maja 2011 r., w Pobiedziskach koło Poznania otworzono trzecią fabrykę firmy Baumit – czołowego producenta materiałów budowlanych. Zakład wyprodukuje rocznie 250 tys. ton suchych mieszanek tynkarskich, gipsów, farb, zapraw murarskich i klejących.

Firma Baumit powstała w 1988 roku z połączenia dwóch, austriackich koncernów - Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. W oparciu o ich ponad 110-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w blisko 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.
W Polsce Baumit funkcjonuje już od 17 lat. Początki istnienia polskiego oddziału datuje się na 1994 rok. Pierwszy zakład produkcyjny otworzono w 1997 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2000 r. uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, w Bełchatowie. Intensywne działania na terenie Polski zaprocentowały w 2007 r. uruchomieniem nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łowiczu, który rocznie zaopatruje polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.
Zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości oraz dobre wyniki sprzedażowe stworzyły szansę dalszej rozbudowy firmy w Polsce. W pierwszej połowie kwietnia 2011 r. zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit, tym razem ulokowanej w zachodniej części kraju, w Pobiedziskach, w województwie wielkopolskim.

Zakład w Pobiedziskach specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących. Jak mówi Andrzej Prymas, kierownik fabryki: To kolejna w Polsce fabryka Baumit, działająca zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami. W ciągu roku nowy zakład wyprodukuje ponad 250 tys. ton materiałów budowlanych.

Pobiedziska – właściwa lokalizacja

Wielkopolska to region bardzo atrakcyjny dla inwestorów i działalności ekonomicznej. Posiada dobrze rozwinięte zaplecze logistyczno - techniczne, bogatą bazę surowców naturalnych oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, a gminy prowadzą korzystną politykę inwestycyjną.
Decydujące znaczenie dla wyboru lokalizacji dla nowej fabryki miały jednak względy logistyczne. Gmina Pobiedziska jest położona niedaleko od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią.

Duże znaczenie dla finalizacji przedsięwzięcia miało gospodarcze zaangażowanie Rady Gminy Pobiedziska, która w 2008 r. uchwaliła ulgi podatkowe w zakresie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości. Zdecydowaliśmy się na Pobiedziska m.in. ze względu na atrakcyjne warunki inwestycyjne – mówi Ryszard Szymański Prezes firmy Baumit.

Firma Baumit otrzymała także dofinansowanie projektu nowego zakładu w Pobiedziskach w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, poprzez który państwo wspiera finansowo najbardziej obiecujące przedsiębiorstwa.
Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Uruchomienie fabryki nastąpiło na początku kwietnia 2011 roku.

Okolice Pobiedzisk - teren, na którym wybudowana została kolejna fabryka Baumit, otrzymał także tytuł Laureata III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2008, organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ideą Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów w poszczególnych województwach oraz promowanie ich wśród inwestorów krajowych i zagranicznych, jako atrakcyjnych inwestycji produkcyjnych.

Budowa i rozwój nowego zakładu

Projekt budowlany nowej fabryki firmy Baumit został zakończony w marcu 2009 r. Dwa miesiące później, w maju 2009 r. otrzymano pozwolenie na budowę. Spośród 11 firm budowlanych w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę - firmę Budimex. Realizację inwestycji rozpoczęto w lipcu 2009 r.

Jako pierwsze wybudowane zostały: hala produkcji mieszanek suchych oraz magazyny. Obecnie fabryka składa się z trzech budynków – hali produkcji suchej z wieżą technologiczną, hali produkcji mokrej, oraz pomieszczenia biurowego.
57-metrowa wieża technologiczna, w którą wbudowano silosy i urządzenia technologiczne to ważna część obiektu. Niestandardowa wysokość konstrukcji przyczynia się do zmniejszenia energochłonności procesu produkcji. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem zasobów i środków technicznych nowego zakładu Baumit, przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności maszyn i urządzeń technologicznych. 

Na początek zakład stworzył miejsca pracy dla ok. 50 osób. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji zakładu, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie jednak rósł w miarę dalszego jego rozwoju.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy kadry pracowniczej firma Baumit planuje wprowadzenie systemu kształcenia zawodowego i pracuje nad programem szkoleń, szczególnie dla osób po 50 roku życia. Przewiduje się również staże wymienne, które  wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, wzrost konkurencyjności pracowników z regionu wielkopolskiego.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.