Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Baumit otworzył najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Europie

Materiały prasowe  |  16.05.2011
Fabryka Baumit w Pobiedziskach k. Poznania
Fabryka Baumit w Pobiedziskach k. Poznania
Baumit

12 maja 2011 r., w Pobiedziskach koło Poznania otworzono trzecią fabrykę firmy Baumit – czołowego producenta materiałów budowlanych. Zakład wyprodukuje rocznie 250 tys. ton suchych mieszanek tynkarskich, gipsów, farb, zapraw murarskich i klejących.

Firma Baumit powstała w 1988 roku z połączenia dwóch, austriackich koncernów - Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. W oparciu o ich ponad 110-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w blisko 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.
W Polsce Baumit funkcjonuje już od 17 lat. Początki istnienia polskiego oddziału datuje się na 1994 rok. Pierwszy zakład produkcyjny otworzono w 1997 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2000 r. uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, w Bełchatowie. Intensywne działania na terenie Polski zaprocentowały w 2007 r. uruchomieniem nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łowiczu, który rocznie zaopatruje polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.
Zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości oraz dobre wyniki sprzedażowe stworzyły szansę dalszej rozbudowy firmy w Polsce. W pierwszej połowie kwietnia 2011 r. zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit, tym razem ulokowanej w zachodniej części kraju, w Pobiedziskach, w województwie wielkopolskim.

Zakład w Pobiedziskach specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących. Jak mówi Andrzej Prymas, kierownik fabryki: To kolejna w Polsce fabryka Baumit, działająca zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami. W ciągu roku nowy zakład wyprodukuje ponad 250 tys. ton materiałów budowlanych.

Pobiedziska – właściwa lokalizacja

Wielkopolska to region bardzo atrakcyjny dla inwestorów i działalności ekonomicznej. Posiada dobrze rozwinięte zaplecze logistyczno - techniczne, bogatą bazę surowców naturalnych oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, a gminy prowadzą korzystną politykę inwestycyjną.
Decydujące znaczenie dla wyboru lokalizacji dla nowej fabryki miały jednak względy logistyczne. Gmina Pobiedziska jest położona niedaleko od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią.

Duże znaczenie dla finalizacji przedsięwzięcia miało gospodarcze zaangażowanie Rady Gminy Pobiedziska, która w 2008 r. uchwaliła ulgi podatkowe w zakresie stawek podatkowych w podatku od nieruchomości. Zdecydowaliśmy się na Pobiedziska m.in. ze względu na atrakcyjne warunki inwestycyjne – mówi Ryszard Szymański Prezes firmy Baumit.

Firma Baumit otrzymała także dofinansowanie projektu nowego zakładu w Pobiedziskach w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, poprzez który państwo wspiera finansowo najbardziej obiecujące przedsiębiorstwa.
Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Uruchomienie fabryki nastąpiło na początku kwietnia 2011 roku.

Okolice Pobiedzisk - teren, na którym wybudowana została kolejna fabryka Baumit, otrzymał także tytuł Laureata III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2008, organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ideą Konkursu było wyłonienie i promocja najlepszych terenów w poszczególnych województwach oraz promowanie ich wśród inwestorów krajowych i zagranicznych, jako atrakcyjnych inwestycji produkcyjnych.

Budowa i rozwój nowego zakładu

Projekt budowlany nowej fabryki firmy Baumit został zakończony w marcu 2009 r. Dwa miesiące później, w maju 2009 r. otrzymano pozwolenie na budowę. Spośród 11 firm budowlanych w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę - firmę Budimex. Realizację inwestycji rozpoczęto w lipcu 2009 r.

Jako pierwsze wybudowane zostały: hala produkcji mieszanek suchych oraz magazyny. Obecnie fabryka składa się z trzech budynków – hali produkcji suchej z wieżą technologiczną, hali produkcji mokrej, oraz pomieszczenia biurowego.
57-metrowa wieża technologiczna, w którą wbudowano silosy i urządzenia technologiczne to ważna część obiektu. Niestandardowa wysokość konstrukcji przyczynia się do zmniejszenia energochłonności procesu produkcji. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem zasobów i środków technicznych nowego zakładu Baumit, przy jednoczesnym ograniczeniu awaryjności maszyn i urządzeń technologicznych. 

Na początek zakład stworzył miejsca pracy dla ok. 50 osób. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji zakładu, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie jednak rósł w miarę dalszego jego rozwoju.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu wiedzy kadry pracowniczej firma Baumit planuje wprowadzenie systemu kształcenia zawodowego i pracuje nad programem szkoleń, szczególnie dla osób po 50 roku życia. Przewiduje się również staże wymienne, które  wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie, wzrost konkurencyjności pracowników z regionu wielkopolskiego.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.