Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2020 r.

Materiały prasowe  |  22.10.2020
Ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2020 r.
Ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2020 r.
GUS

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była we wrześniu br. niższa o 9,8% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 7,6%) oraz wyższa o 15,5% w stosunku do sierpnia 2020 roku (przed rokiem wzrost o 12,7%).

W stosunku do września ub. roku zmniejszyła się wartość produkcji budowlano-montażowej dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 4,4%), zajmujących się budową budynków (o 6,3 %) oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,5%).

W porównaniu z sierpniem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, z tego w jednostkach realizujących prace związane z budową budynkówo 21,1%, specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnejo 14,4%, wykonujących roboty specjalistyczne o 10,7%.

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie – wrzesień 2020 r.

W okresie styczeń-wrzesień 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., zwiększenie wartości (o 0,6%) produkcji budowlano-montażowej wystąpiło w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem robót specjalistycznych. Jednostki, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz budowa budynków zanotowały spadek (odpowiednio o 1,5% i 3,3%).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne we wrześniu br.była niższa o 5,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. wzrost o 3,8%), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 16,5% (w 2019 r. wzrost o 13,8%).

W okresie styczeń-wrzesień 2020 roku wzrost wartości robót inwestycyjnych, w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku, wyniósł 0,2%, w zakresie prac remontowych odnotowano zaś spadek o 4,4% (wobec wzrostów analogicznych robót o 5,1% i 5,6% w 2019 r.).

Dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 130,4. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa była o 10,6% niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i kształtowała się na podobnym poziomie jak w sierpniu 2020 roku.

Według wstępnych danych, we wrześniu 2020 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 2,5%, a w porównaniu z sierpniem 2020 r. – o 0,3%.

W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano wzrost cen budowy budynków o 0,3%, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych po 0,2%.

W porównaniu z wrześniem 2019 r. podniesiono ceny budowy budynków o 2,8%, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 2,5% oraz robót budowlanych specjalistycznych o 2,3%.

Źródło: GUS

[budowa obiektów, budowa budynków, roboty budowlane, produkcja budowlana, produkcja montażowa, GUS]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.