Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Laureaci konkursu ECO-MIASTO 2020

Materiały prasowe  |  24.09.2020
Laureaci konkursu ECO-MIASTO 2020
Laureaci konkursu ECO-MIASTO 2020

21 września br. podczas Międzynarodowej Konferencji „ECO-MIASTO 2020. Energia zmian” poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu ECO-MIASTO. Przyznano także nagrody specjalne oraz wyróżnienie Ministra Klimatu. Za co nagrodzono poszczególne miasta?

Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice – oto laureaci 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Miasta te nagrodzono w kategoriach gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej kategorii konkursowej przyznano dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Projekt ECO-MIASTO od lat docenia starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko. W zakończonej właśnie 7. edycji do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw. Przesłano 90 zgłoszeń, spośród których ponad 60 proc. przesłały samorządy liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców.

Poznaj: Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach

„Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań w dziedzinach takich jak, gospodarka odpadami, gospodarka wodna czy efektywność energetyczna. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi” – mówił Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

W kategorii gospodarka wodna nagrodzono Kraków oraz Jaworzno. Oba miasta doceniono za kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej oraz na rzecz ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej. Kraków stawia też na zwiększanie powierzchni retencyjnej oraz intensywną edukację mieszkańców. Jaworzno wyróżniło się z kolei m.in. zaangażowaniem w projekt badawczo-naukowy, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat usuwania farmaceutyków ze ścieków komunalnych w taki sposób, by procesom tym nie towarzyszyło powstanie substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Zwycięzcami w kategorii zieleń miejska zostały Wrocław oraz Kędzierzyn-Koźle. Jury doceniło m.in. wrocławskie wytyczne dotyczące ochrony drzew na terenach inwestycyjnych i zaangażowanie szkół w zwiększanie powierzchni retencyjnej na boiskach. Kędzierzyn-Koźle wyróżnia natomiast analityczne podejście do rozwoju zieleni, wraz z analizą gatunkową pod kątem zwiększenia różnorodności biologicznej, dzięki czemu tereny zieleni stanowią ponad 55 proc. powierzchni miasta.

W kategorii efektywność energetyczna jury konkursowe nagrodziło Bydgoszcz oraz Aleksandrów Łódzki. Doceniono realizację projektów zmierzających do zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w obu miastach. Jury pozytywnie oceniło montaż instalacji OZE na różnorodnych obiektach, od szkół przez baseny po punkty selektywnej zbiórki odpadów. Uwadze nie umknęły także szerokie działania w zakresie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej czy monitoringu zużycia energii.

Laureatami w kategorii gospodarka odpadami zostały Gdynia oraz Jarocin. Działania obu miast przyczyniły się m.in. do podniesienia poziomu edukacji mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami. Jury pozytywnie oceniło wdrożenie aplikacji mobilnej, za pomocą której mieszkańcy Gdyni mogą zgłaszać niepożądane zdarzenia napotkane w przestrzeni miejskiej, oraz montaż instalacji OZE na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie.

Zdobywcami lauru 7. edycji Eco-Miasta w kategorii zrównoważona mobilność zostały z kolei Gdańsk oraz Polkowice. Oba miasta doceniono m.in. za popularyzację transportu miejskiego oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Gdańsk ma w swojej flocie aż 32 proc. samochodów elektrycznych i rozbudowuje sieć ogólnodostępnych punktów ładowania. Polkowice zaś, poza bezpłatną komunikacją oraz aplikacją motywującą do ruchu rowerowego, podjęły kompleksowe przygotowania służące stworzeniu lokalnej strategii mobilności.

„W konkursie co roku nagradzamy tych, którym realnie zależy na wysokiej jakości życia mieszkańców. To praktycy, którzy realizują innowacyjne i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi projekty. Problemy, z którymi zmagają się społeczności lokalne, są uniwersalne, jednak rozwiązania miast nagradzanych w konkursie to nowatorskie propozycje łączące najnowsze technologie z działalnością edukacyjną i skutecznymi pomysłami aktywizacji mieszkańców” – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Działania podejmowane przez miasta biorące udział w konkursie docenił także minister klimatu Michał Kurtyka. Spośród przesłanych formularzy konkursowych wyróżnienie ministra za podejmowanie aktywności na rzecz rozwoju nisko- i zeroemisyjnego transportu w mieście, w tym zainicjowanie działań na rzecz opracowania Strategii rozwoju elektromobilności, przyznano Polkowicom, które w tej edycji zdobyły także tytuł w kategorii mobilność zrównoważona dla miast poniżej 100 tys. mieszkańców.

Zwycięskie miasta prócz statuetki, będą mogły także przez rok, we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych, posługiwać się oficjalnym tytułem i logotypem laureata 7. edycji konkursu ECO-MIASTO. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu partnerów strategicznych projektu – Renault Polska, Ceetrus Polska, Fundacja Veolia Polska oraz BNP Paribas Bank Polska – przyznane zostały także nagrody specjalne.

BNP Paribas Bank Polska przyznał nagrodę w postaci voucherów na przeprowadzenie bezpłatnych audytów energetycznych. Audyty, służące zwiększeniu efektywności energetycznej budynków, przewidziano dla wszystkich 10 laureatów wyłonionych przez jury konkursowe 7. edycji konkursu Eco-Miasto.

Fundacja Veolia Polska w ramach nagrody specjalnej przyznała ławeczkę solarną, która pozwoli odpocząć mieszkańcom Zamościa oraz 10 drzew, które posadzone zostaną w Warszawie. Fundacja doceniła działaniu obu miast w zakresie jakości powietrza oraz edukację ekologiczną dzieci i młodzieży.

Przedstawiciele samorządu Wrocławia, w ramach nagrody specjalnej ufundowanej przez Ceetrus Polska, będą mogli zapoznać się z jedną z zagranicznych inwestycji firmy. Celem wizyty będzie ukazanie rozwiązań z zakresu wieloaspektowego zagospodarowania terenów miejskich oraz rewitalizacji terenów zdegradowanych.

Paryskie przykłady najnowszych rozwiązań w dziedzinie mobilności poznają z kolei Gdańsk oraz Polkowice, nagrodzone przez Renault Polska. Oba miasta otrzymają także możliwość użytkowania elektrycznego Renault ZOE przez miesiąc.

W ramach promocji działań nagrodzonych miast redakcja Teraz Środowisko, współorganizator projektu, przeprowadzi z włodarzami zwycięskich miast wywiady, ukazujące, jak wygląda zarządzenie miastami w duchu zrównoważonego rozwoju.

Źródło: www.eco-miasto.pl

[eco-miasto, zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna, jakość powietrza, oze, audyt energetyczny, ekologia]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o izolacji wełną celulozową?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wełna celulozowa chroni nie tylko przed chłodem, ale dzięki... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Jak wytłumić podłogę? Czego użyć?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Izolacja ze szkła komórkowego - co warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Oprócz zastosowań przemysłowych, morskich, HVAC... czytaj dalej »

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?


Profesjonalne wykonanie usługi to 100% gwarancja na zabezpieczenie budynku przed... ZOBACZ »


Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne...czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Szukasz specjalistycznych farb i produktów?


Służymy fachowym doradztwem i pomagamy w doborze systemu malarskiego... ZOBACZ »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Jak budować energooszczędnie?

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Izolacje 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Akustyka w budownictwie mieszkaniowym
  • - Renowacja i uszczelnianie cokołów
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.