Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

PSPS o zmianach przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków

Materiały prasowe  |  11.09.2020
PSPS o zmianach przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków
PSPS o zmianach przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków
PSPS

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków, dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.

Wchodzące w życie w styczniu 2021 r. regulacje prawne to ostatni etap zmian wynikających z obowiązku dostosowania polskiego budownictwa do wymagań europejskiej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Jeśli chodzi o wymagania stawiane przegrodom, to najbardziej ekonomicznym sposobem ich spełnienia będzie inwestycja w ocieplenie. Branża producentów płyt styropianowych dla budownictwa ocenia, że konsekwentne zmiany współczynników U i Ep są niezbędne i przyniosą znaczące korzyści nie tylko środowisku, ale i inwestorom. Eksperci podkreślają, że technologie, które umożliwiają osiągnięcie wdrażanych wymagań, są już dostępne, a nowe wymagania pozwolą wyeliminować przestarzałe i nieefektywne produkty, przyczyniając się do rozwoju budownictwa i gospodarki. 

Zobacz też: PSPS zaangażowane w zmianę przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych

„Poziomy wymagań, które mają wejść w życie od 2021 r., właściwie trudno określać jako nowe. Zarówno zmieniane współczynniki, jak i data ich wprowadzenia, są elementem planu zmian na rzecz poprawy efektywności energetycznej polskich budynków, który wprowadzono do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie już w 2013 r. Zgodnie z założeniami tego planu, wymagania zmieniały się sukcesywnie już w 2014 i w 2017 roku. Okres dostosowania naszego budownictwa do europejskich wymagań i standardów branża producentów styropianu wykorzystała nie tylko na rozwój technologii, które pozwolą na ich spełnienie, ale także na działania edukacyjne skierowane do konsumentów. Ponieważ budynków nie buduje się i nie ociepla na trzy lata, które dzieliły kolejne zmiany wymagań poziomów U, od momentu przyjęcia krajowych założeń wskazywaliśmy, by przy planowaniu i wykonywaniu tych prac od razu brać pod uwagę wymagania docelowe, które będą obowiązywać już w 2021 r.” – mówi Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. 

Harmonogram czasowy i wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych oraz współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep przedstawiono na rysunku. 

Aktualne, obowiązujące od 2017 r. zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię (Ep), wynosi 95 kWh/m2 rocznie. Od roku 2021 dla budynku jednorodzinnego będzie to 70 kWh/m2 rocznie. Z kolei współczynnik przenikania ciepła (U) określający izolacyjność cieplną przegród budowlanych, który dla ścian zewnętrznych obecnie wynosi 0,23 W/(m2·K), od 2021 r. obniży się do 0,20 W/(m2·K). Dla dachów będzie to zmiana z 0,18 W/(m2·K) na 0,15 W/(m2·K). Część środowiska budowlanego obawia się, że nowe, ostrzejsze wymagania zwiększą koszty budowy i wpłyną na możliwości nabywcze konsumentów. Apeluje, by zamiast zaostrzania szczegółowych parametrów technicznych wyrobów budowlanych, decyzje o tym, w jaki sposób spełnić standardy energooszczędności, pozostawić projektantom i architektom. Branża producentów styropianu nie zgadza się z takim podejściem i wraz z innymi organizacjami wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju w obronie konsekwentnego wprowadzania zmian. 

Budownictwo to branża, w której zarówno pojedynczy wyrób, jak i wspólny końcowy produkt w postaci budynku jest zaplanowany na dekady. Stawianie szczegółowych wymagań w zakresie parametrów technicznych dla wyrobów budowlanych w przepisach jest niezbędne, ponieważ pozwala określić minima, poniżej których nie będzie można schodzić na żadnym etapie. Doświadczenia nie tylko naszej branży wskazują, że za hasłami tzw. normowego lub legislacyjnego ograniczania innowacyjności i postępu technologicznego zwykle nie idą rozwiązania, które są korzystne dla konsumentów” – komentuje Kiejna. 

Prezes PSPS wskazuje, że zmiany wymagań w budownictwie związane z ochroną środowiska były wprowadzane nie tylko stopniowo, ale i racjonalnie. Zwraca również uwagę, że najnowsze i ostateczne wymagania U dla domów jednorodzinnych, które zaczną obowiązywać od 2021 roku, dla budynków zajmowanych przez organ wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę lub organ administracji publicznej, a będących ich własnością, obowiązują już od 1 stycznia 2019 r. Z tą samą datą budynki te musiały objąć także znacznie surowsze niż dla budynków jednorodzinnych standardy dotyczące Ep – 45 kWh/m2 na rok.

„Zapotrzebowanie polskich budynków na energię jest bardzo wysokie, znacznie wyższe niż w wielu krajach Europy. Przez nieocieplone ściany i dachy ucieka nawet 1/3 ciepła. To realny koszt i wydatek, na który nas nie stać. Inwestycja większych środków na etapie budowy zwyczajnie się opłaci, ponieważ znajdzie natychmiastowe odzwierciedlenie w stałych kosztach eksploatacji, z których oszczędności pozostaną w domowych budżetach” – wyjaśnia prezes PSPS.

Kalkulacje wzrostu kosztów, jaki pociągną za sobą zmiany wymagań, wskazują, że za ocieplenie ścian styropianem w systemie ETICS po 1 stycznia przyjdzie zapłacić około 10–15 % więcej niż dotychczas. Wzrost kompleksowego kosztu budowy domu zgodnie z nowym standardem energetycznym szacuje się na około 20%. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dom wykonany zgodnie z nowymi przepisami będzie miał znacząco lepszą charakterystykę energetyczną, przez co jego utrzymanie będzie również mniej kosztowne. Warto też zauważyć, że większość projektów budynków już od kilku lat opracowywana jest w oparciu o wymagania (i związane z nimi kosztorysy) roku 2021, stąd formalna zmiana wymagań powinna nastąpić w sposób płynny.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

[styropian, charakterystyka energetyczna, efektywność energetyczna, warunki techniczne, PSPS, producenci styropianu, domy jednorodzinne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.