Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Mury skrępowane z elementów silikatowych – nowa publikacja Stowarzyszenia Białe murowanie i webinarium

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2020  |  29.09.2020
Mury skrępowane z elementów silikatowych – nowa publikacja Stowarzyszenia Białe murowanie
Mury skrępowane z elementów silikatowych – nowa publikacja Stowarzyszenia Białe murowanie
Stowarzyszenie „Białe murowanie”

Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” wydało monografię „Mury skrępowane z elementów silikatowych”, której autorem jest prof. Łukasz Drobiec. Jest to pierwsza w Polsce książka, poświęcona w całości zagadnieniu murów skrępowanych. Przedstawia zagadnienie od strony teoretycznej, obejmuje też przykłady projektowania murów skrępowanych.

W przygotowanej na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Silikatów książce, prof. Łukasz Drobiec opisuje obecny stan wiedzy na temat krępowania murów, a także sygnalizuje rozwiązania, które będą obowiązywały po wejściu w życie nowej wersji Eurokodu 6, co nastąpi prawdopodobnie na przełomie 2020 i 2021 roku. Dotychczas mury skrępowane stosowane były głównie na obszarach sejsmicznych lub parasejsmicznych – w Polsce, głównie na obszarach wpływów górniczych. Tymczasem wyniki badań pokazują, że mogą one być z powodzeniem wykorzystywane również na obszarach wolnych od takich zagrożeń w celu poprawy nośności murów i zwiększenia odporności ścian na zarysowania. 

Zobacz też: Nowoczesne nadproża stosowane w budownictwie

Opisane w książce rozwiązanie murów skrępowanych może stanowić alternatywę dla powszechnie stosowanych rozwiązań szkieletowych. Różnica pomiędzy murem skrępowanym a murem stanowiącym wypełnienie szkieletu dotyczy przede wszystkim sposobu wznoszenia konstrukcji – w przypadku murów skrępowanych żelbetem, najpierw wznosi się ściany (pozostawiając otwory na pionowe żelbetowe rdzenie oraz strzępie), a później betonuje rdzenie, rygle i strzępie, natomiast w przypadku konstrukcji szkieletowych – ściany wmurowuje się w gotową żelbetową konstrukcję.

W praktyce, ściany wykonane w technologii muru skrępowanego są bardziej odporne na zarysowania niż te wykonane w technologii szkieletowej, ponieważ elementy tworzące konstrukcję lepiej ze sobą współpracują. Dzięki zastosowaniu rozwiązania murów skrępowanych możliwe jest optymalne wykorzystanie parametrów wytrzymałościowych murów z elementów silikatowych. Bloczki wapienno-piaskowe charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie, a ponadto mają bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, co stanowi o ich silnej pozycji w budownictwie wielorodzinnym. Obecnie stosowane są głównie jako wypełnienie konstrukcji szkieletowej, warto jednak zauważyć, że użycie murów z silikatów w konstrukcji skrępowanej, pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać parametry tych materiałów, pozytywnie wpływając na możliwości eksploatacyjne budynków. 

„W Stowarzyszeniu «Białe murowanie» stale działamy na rzecz rozwoju technologii wznoszenia budynków z wykorzystaniem silikatów. Zależy nam na tym, żeby propagowane przez nas rozwiązania zapewniały trwałość konstrukcji i komfort użytkowania budynków. Cieszę się, że wspólnie z prof. Łukaszem Drobcem przygotowaliśmy publikację naukowo-techniczną, która w kompleksowy sposób opisuje zagadnienie krępowania murów, pokazując jednocześnie praktyczne rozwiązania. Mam nadzieję, że wydana przez nas książka będzie stanowiła źródło wiedzy zarówno dla profesjonalistów działających w branży, jak również środowiska naukowego i studentów oraz, że przyczyni się do upowszechnienia stosowania tego rozwiązania” – mówi Robert Turski, prezes zarządu Stowarzyszenia „Białe murowanie”.

Książka „Mury skrępowane z elementów silikatowych” stanowi kontynuację, rozpoczętego w 2016 roku cyklu wydawniczego poświęconego podstawowym wymaganiom, jakie stawia przed budownictwem prawo wspólnotowe. Co dwa lata Stowarzyszenie „Białe murowanie” wydaje publikacje, zawierające praktyczne rozwiązania i przykłady, będące przydatnymi wskazówkami dla projektantów, ale również cennym źródłem informacji dla naukowców i studentów. Dotychczas ukazały się dwie publikacje: „Izolacyjność od dźwięków powietrznych i dźwięków uderzeniowych. Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów” (Leszek Dulak) oraz „Oszczędność energii i ochrona cieplna. Regulacje prawne, obliczenia i rozwiązania konstrukcyjne na przykładzie ścian z silikatów” (Dariusz Bajno). 

8 października na platformie szkoleniowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbędzie się webinarium na temat „Projektowanie murów skrępowanych na przykładzie rozwiązań z elementów silikatowych”, które poprowadzi prof. Łukasz Drobiec.

Część I (11:00–12:30)
1. Wprowadzenie
2. Krótka historia elementów wapienno-piaskowych
3. Właściwości silikatów i murów z elementów wapienno-piaskowych produkowanych w kraju
4. Mury skrępowane stosowane dotychczas
5. Analiza stanu wiedzy oraz specyfika murów skrępowanych stosowanych w kraju
Przerwa (10 min.)

Część II (12:40–14:10)
6. Wytyczne Eurokodu i projektu EC6
7. Projektowanie murów skrępowanych
8. Przykłady obliczeniowe
9. Pytania i podsumowanie

Źródło: Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie”

[Białe murowanie, elementy silikatowe, silikaty, mury skrępowane, nośność murów, ściany z silikatów, budownictwo]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy produkt na rynku termoizolacji?


Z uwagi na swoją budowę i wynikające z niej właściwości, gładką powierzchnię i łatwość montażu jest... ZOBACZ »


Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne...czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Jak wytłumić podłogę? Czego użyć?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Izolacja ze szkła komórkowego - co warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Oprócz zastosowań przemysłowych, morskich, HVAC... czytaj dalej »

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?


Profesjonalne wykonanie usługi to 100% gwarancja na zabezpieczenie budynku przed... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o izolacji wełną celulozową?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wełna celulozowa chroni nie tylko przed chłodem, ale dzięki... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Szukasz specjalistycznych farb i produktów?


Służymy fachowym doradztwem i pomagamy w doborze systemu malarskiego... ZOBACZ »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Jak budować energooszczędnie?

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.