Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czas na zmianę przepisów przeciwpożarowych

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 9/2020  |  31.08.2020
Czas na zmianę przepisów przeciwpożarowych w Polsce
Czas na zmianę przepisów przeciwpożarowych w Polsce
UNIHOUSE

26 sierpnia 2020 r. w ośrodku szkoleniowym Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach (woj. mazowieckie) przeprowadzono eksperyment, który potwierdził tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. Maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym rozwijał się pożar wynosiła 1160ºC, natomiast w pomieszczeniu znajdującym się powyżej, na podłodze panowała temperatura pokojowa – 23ºC.

„Mając na uwadze przebieg eksperymentu, Państwowa Straż Pożarna widzi potrzebę dostosowania polskich przepisów prawa związanego z branżą budowlaną, aby rozwijać ten typ budownictwa w naszym kraju. Jest to zgodne też z tendencją, którą widzimy na całym świecie. Z naszego punktu widzenia bardzo ważnym jest bezpieczeństwo strażaków, którzy potencjalnie braliby udział w akcjach ratowniczych w tego typu budynkach” – mówi Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Poznaj: Ogólne zasady dotyczące badań odporności ogniowej elementów drewnianych

Wydarzenie „Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany. Eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego” miało miejsce w dniach 25–26 sierpnia 2020 r. na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach pod Radomiem. Stanął tam dwukondygnacyjny budynek mieszkalny, zbudowany przez UNIHOUSE specjalnie, by z inicjatywy Instytutu Techniki Budowlanej można było przeprowadzić w nim serię pożarów. Eksperyment miał na celu wypracowanie nowych przepisów przeciwpożarowych dla budynków o konstrukcji drewnianej i tym samym umożliwienie rozwoju branży budownictwa drewnianego w Polsce.

Realizatorem przedsięwzięcia był Instytut Techniki Budowlanej (pod kierunkiem doktora Pawła Sulika) oraz Państwowej Straży Pożarnej przy współudziale UNIHOUSE (pod kierunkiem inż. Marty Nazarczuk), a także Grupy Saint-Gobain.

„Działalność ITB jest skierowana na szeroko pojęte dbanie o jak najwyższą jakość w budownictwie, z uwzględnieniem wszystkich wymagań podstawowych (WP). Wspieranie rozwoju budownictwa drewnianego wpisuje się w tę działalność z kilku istotnych powodów, m.in. oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, które zapewniają technologie oparte na drewnie czy zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, a wiec zastosowanie w obiektach budowlanych przyjaznych środowisku surowców. Wśród wielu zweryfikowanych doświadczalnie zalet technologii opartych na drewnie bezpieczeństwo pożarowe wymaga doprecyzowania. Dlatego Instytut Techniki Budowlanej zdecydował się na realizację projektu badawczego, którego celem jest dostarczenie oczekiwanych m.in. przez Państwową Straż Pożarną doświadczalnie potwierdzonych dowodów zachowania się tego typu konstrukcji podczas pożaru. Nie tylko według norm badawczych na standardowych próbkach, ale również w skali rzeczywistej, w obiekcie zbliżonym do istniejących realizacji” – mówi dr Paweł Sulik, Instytut Techniki Budowlanej.

Na potrzeby eksperymentu firma UNIHOUSE postawiła budynek o powierzchni ponad 110 m2, składający się z dwóch kondygnacji i czterech modułów. Trzy moduły umieszczono na parterze, czwarty na pierwszym piętrze. W budynku wydzielono cztery pokoje, dwie łazienki i korytarz. Został on też wyposażony w rury, kable, kanały wentylacyjne i gniazdka elektryczne typowe dla użytkowanego lokalu. Zadbano, by układy warstw w jego przegrodach były zgodne z polskimi wymaganiami prawnymi. Zapewniono w nim nawet typowe uszkodzenia, które można spotkać w mieszkaniach, takie jak np. otwory w okładzinach na ścianach. Badanie procesu spalania dwukondygnacyjnego budynku o szkieletowej konstrukcji drewnianej w pełnej skali odbyło się według scenariuszy pożarowych uzgodnionych z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przewidziano realizację różnych wariantów rozprzestrzeniania się ognia: trzy scenariusze pożaru we wnętrzu budynku oraz dwa scenariusze pożaru zewnętrznego.

„Projekt «Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany. Eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego» umożliwi nam ocenę zachowania naszych wcześniej przebadanych laboratoryjnie rozwiązań w obliczu rzeczywistego pożaru. Będzie on ostatecznym potwierdzeniem skuteczności biernej ochrony pożarowej zastosowanych systemów. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam w przyszłości z większą świadomością projektować systemy i rozwiązania dedykowane szkieletowym domom drewnianym” – mówi Piotr Wereski z grupy Saint-Gobain.

Eksperyment sfilmowano, pobrano także próbki do badań. Materiały z badania pozwolą zmienić przepisy techniczno-budowlane w zakresie wymagań́ dotyczących stopnia palności (klasy reakcji na ogień́) wyrobów budowlanych oraz stopnia rozprzestrzeniania ognia przez elementy wykonane z drewna. Projekt ostatecznie potwierdził również skuteczność biernej ochrony pożarowej zastosowanych systemów.

„Drewno jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, który – co zostało naukowo udowodnione – wcale nie jest taki podatny na ogień. W obiektach o szkielecie drewnianym można zadbać o ochronę przeciwogniową na wysokim poziomie i sprawić, że będą pod tym względem równie odporne co murowane. W naszych budynkach elementy konstrukcyjne z drewna są w pełni bezpieczne i spełniają wszelkie wymagania nośności i bezpieczeństwa konstrukcji. Przy jednoczesnym spełnieniu wymagań ochrony przeciwpożarowej i z uwagi na minimalizowanie negatywnego wpływu budynków UNIHOUSE na środowisko drewno nie jest impregnowane, dzięki czemu klimat wewnątrz pomieszczeń jest w 100% przyjazny dla znajdujących się tam osób. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmiana myślenia o budynkach drewnianych wymaga uświadomienia osób uczestniczących w realizacji projektów, zaczynając od inwestorów, projektantów, inspektorów nadzoru i samych wykonawców, ale wymaga także dostosowania przepisów do stanu obecnej wiedzy technicznej. UNIHOUSE buduje już obiekty ośmiokondygnacyjne, a na świecie powstają jeszcze wyższe. Firma wybudowała już blisko 3 tys. mieszkań, głównie w Skandynawii. Czas, by przekonać do tego budownictwa Polaków. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na udział w projekcie” – mówi inż. Marta Nazarczuk z firmy UNIHOUSE.

Rozwój budownictwa drewnianego w Polsce to jeden z priorytetów rządu. Popiera on działania zwiększające udział technologii drewnianej w budownictwie mieszkaniowym.

Źródło: UNIHOUSE

[domy modułowe, budownictwo modułowe, bezpieczeństwo pożarowe, Unihouse, branża budowlana, budownictwo mieszkaniowe, budownictwo drewniane, ochrona pożarowa, konstrukcja drewniana, konstrukcja szkieletowa, dom szkieletowy]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne...czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Jak wytłumić podłogę? Czego użyć?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Izolacja ze szkła komórkowego - co warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Oprócz zastosowań przemysłowych, morskich, HVAC... czytaj dalej »

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?


Profesjonalne wykonanie usługi to 100% gwarancja na zabezpieczenie budynku przed... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Szukasz specjalistycznych farb i produktów?


Służymy fachowym doradztwem i pomagamy w doborze systemu malarskiego... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Izolacje 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Akustyka w budownictwie mieszkaniowym
  • - Renowacja i uszczelnianie cokołów
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.