Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2020

Materiały prasowe  |  07.08.2020
Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2020
Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2020
GUS

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w czerwcu br. była niższa o 2,4% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 0,7%) oraz wyższa o 12,5% w stosunku do maja 2020 roku (przed rokiem wzrost o 9,3%).

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 0,2%), a zmniejszenie zaobserwowano w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 5,7%) oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,2%).

W porównaniu z majem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 17,9%, realizujących prace związane z budową budynków – 8,7%, a w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne – 8,4%. W okresie styczeń-czerwiec 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., największy wzrost (6,6%) wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpił w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Jednostki zajmujące się wykonywaniem robót specjalistycznych również odnotowały zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej (1,8%). Spadek odnotowano wśród przed-siębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności była budowa budynków (1,8%).

Zobacz też: Koniunktura w budownictwie – lipiec 2020

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w czerwcu br. była niższa o 1,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. spadek o 0,4%), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 3,2% (w 2019 r. spadek o 1,2%). W okresie styczeń-czerwiec 2020 roku wzrost wartości robót inwestycyjnych, w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku wyniósł 2,0%, zaś remontowych 2,9% (wobec wzrostów analogicznych robót o 6,7% i 6,3% w 2019 r.).

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w czerwcu br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 121,1. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 4,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 2,5% niższym w porównaniu z majem 2020 roku.

Według wstępnych danych w czerwcu 2020 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 2,6%,a w porównaniu z majem 2020 r. – o 0,3%.

W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano wzrost cen budowy budynków oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 0,2%). Ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosły o 0,3%. W porównaniu z czerwcem 2019 r. podniesiono ceny budowy budynków (o 3,0%), budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 2,4%).

Źródło: GUS

[produkcja budowlana, produkcja montażowa, GUS, roboty budowlane, budownictwo, budowa budynków]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.