Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trendy w nowoczesnym budownictwie

Redakcja  |  18.06.2010
Bloczek YTONG ENERGO
Bloczek YTONG ENERGO
Xella Polska

Ciepła ściana – jedno- czy wielowarstwowa?

Ściana jednowarstwowa to najstarsze rozwiązanie stosowane do wznoszenia budynków i budowli mieszkalnych. Obecnie przy wysokich wymaganiach izolacyjności termicznej i pomimo stałego rozwoju systemów dociepleń budynków, ściana jednowarstwowa wciąż pozostaje rozsądną alternatywą dla ścian warstwowych, pozwalając wznosić domy szybciej i taniej. Przez tysiące lat, niezależnie czy budulcem było drewno, kamień, glina czy później pełna cegła ceramiczna, przegrody ścienne wznoszono wyłącznie z jednego materiału. Z końcem XIX w. zaczęto produkować kolejne, coraz bardziej „nowoczesne” materiały ścienne – bloki wapienno-piaskowe, bloczki z betonu komórkowego i ceramikę poryzowaną.

W drugiej połowie XX w., w wyniku kryzysu energetycznego, nastąpił rozwój innych sposobów budowania. Zaczęto zwracać większą uwagę na ochronę strat energii w budownictwie, największym problemem przy ścianach jednowarstwowych była słaba izolacyjność cieplna. Aby poprawić ten parametr, zaczęto budować ściany dwuwarstwowe z pustką powietrzną, a później dodawać warstwy materiałów izolacyjnych ze styropianu i wełny mineralnej.

W Polsce na problem odpowiedniej izolacyjności termicznej ścian zaczęto zwracać uwagę od roku 1982, kiedy wprowadzono normę PN-82/B-02020. Wedle wytycznych, współczynnik przenikania ciepła k ścian zewnętrznych (U) nie mógł przekraczać wartości 0,75 W/m2K. Wcześniej, przez długi okres wartość maksymalna K wahała się w granicach 1,16-1,42. W 1991 roku zaostrzono wymaganie co do współczynnika przenikania ciepła do wartości 0,55-0,70 W/m2K w zależności od temperatur zewnętrznych.

Rosnąca świadomość co do udziału ilości energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków w ogólnym rozrachunku zużycia energii spowodowała, że w 2002 roku ponownie zaostrzono wymagania co do izolacyjności termicznej ścian. Wprowadzono wówczas w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie (DzU z dnia 15 czerwca 2002 r.). „Normową” wartość 0,55 W/m2K, zastąpiono wartością 0,30 W/m2K dla ścian warstwowych z izolacją z materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ≤0,05 W/mK oraz 0,50 W/m2K dla ścian pozostałych, w tym jednowarstwowych.


 

Rozwój materiałów
Stale podnoszące się wymagania co do izolacyjności termicznej spowodowały ciągły rozwój rynku systemów dociepleń takich jak BSO (bezspoinowy system ociepleń) coraz częściej nazywanych także ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite Systems – złożone systemy zewnętrznej izolacji termicznej). Trend rozwoju nie ominął także samych materiałów konstrukcyjnych. Już w 1995 roku w Polsce pojawił się system YTONG, którego podstawowym elementem są bloczki z betonu komórkowego, produkowanego na bazie piasku kwarcowego. Taka technologia produkcji sprawiła, że elementy YTONG nie tylko uzyskiwały (i nadal uzyskują) bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, ale także są materiałem dużo bardziej przyjaznym środowisku i użytkownikom, niż bloczki z betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych.

Dzięki tym właściwościom, bloczki YTONG już w momencie wejścia na polski rynek spełniały wymagania izolacyjności termicznej dla ścian zewnętrznych. Spełniały je również po podniesieniu wymagań do poziomu Umax = 0,50 W/m2K (dla ścian jednowarstwowych). Co więcej, już wtedy powszechnie dostępne bloczki YTONG PP2/0,4 o grub. 36,5 cm spełniały wymagania co do izolacyjności termicznej również dla ścian warstwowych z materiałem izolacyjnym – Umax = 0,30 W/m2K.

- Do momentu pojawienia się systemu YTONG w Polsce w 1995 r. prawie wszystkie budynki wznoszono z dociepleniem. W ciągu 10 lat tj. w 2005 r. udział ścian jednowarstwowych w domach jednorodzinnych w wolumenie wszystkich ścian zewnętrznych wzrósł do 6%, przy czym prawie 80% tych ścian wzniesionych zostało z betonu komórkowego, a pozostałe 20% z cegieł ceramicznych. W ciągu kolejnych 4 lat nastąpił ponad dwukrotny wzrost udziału ścian jednowarstwowych w segmencie budownictwa jednorodzinnego - w 2009 r. udział ten - według szacunków własnych firmy Xella wyniósł około 15% - mówi Anna Waszczuk, analityk rynku w firmie Xella Polska Sp. z o.o.

Ciągle rosnąca świadomość wartości energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków, a także coraz większe znaczenie zagadnień zrównoważonego rozwoju sprawia, że nowe budynki projektuje się i wykonuje w celu uzyskania możliwie małych strat energii. Takie podejście determinuje ciągłe zwracanie uwagi na wszystkie parametry budynku, przy czym izolacyjność termiczna ścian uznawana jest za jeden z podstawowych czynników. To z kolei sprawia, że budynki coraz częściej projektuje się z grubymi warstwami materiałów izolacyjnych. Niezależnie od tego ściana jednowarstwowa pozostaje rozsądną alternatywą dla inwestorów. Tym bardziej, że pozwala na budowanie szybciej i taniej.


YTONG ENERGO
Xella Polska, idąc krok w krok z rozwojem zagadnień energooszczędności budynków, stale podnosi właściwości termoizolacyjne materiałów YTONG.  Najnowszym rozwiązaniem, rekomendowanym przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych są bloczki YTONG ENERGO będące pozytywną odpowiedzią na rosnące oczekiwania inwestorów co do parametrów termoizolacyjności ścian. Ściana jednowarstwowa z tego materiału (o grubości 48 cm) uzyskuje współczynnik U=0,19 W/m2K.

Wprowadzone już prawie dwa lata temu Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ujednoliciło wymagania co do izolacyjności termicznej, bez względu na sposób wznoszenia ścian. Był to krok, na który Xella była gotowa od dawna, uważając, że wymagana funkcjonalność ścian zewnętrznych nie powinna zależeć od sposobu czy materiałów z jakich jest wykonana. Bloczki YTONG ENERGO są nie tylko materiałem, który pozwala na wznoszenie ścian o izolacyjności termicznej więcej niż zgodnej z wymaganiem prawa. Tak jak w roku 2002, bloczki YTONG pozwalały na wznoszenie ścian o izolacyjności termicznej wymaganej dla ścian warstwowych, tak i teraz, bloczki YTONG ENERGO pozwalają spokojnie, wręcz niecierpliwie, oczekiwać następnych zmian w regulacjach prawnych.

Dzięki takiemu podejściu firmy Xella Polska, bloczki YTONG mogły służyć do wznoszenia ścian jednowarstwowych, zarówno w momencie ich wprowadzenia na polski rynek, jak i teraz, po 15 latach, gdy wymagania izolacyjności termicznej znacząco się zaostrzyły.

materiały: Xella Polska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.