Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Trendy w nowoczesnym budownictwie

Redakcja  |  18.06.2010
Bloczek YTONG ENERGO
Bloczek YTONG ENERGO
Xella Polska

Ciepła ściana – jedno- czy wielowarstwowa?

Ściana jednowarstwowa to najstarsze rozwiązanie stosowane do wznoszenia budynków i budowli mieszkalnych. Obecnie przy wysokich wymaganiach izolacyjności termicznej i pomimo stałego rozwoju systemów dociepleń budynków, ściana jednowarstwowa wciąż pozostaje rozsądną alternatywą dla ścian warstwowych, pozwalając wznosić domy szybciej i taniej. Przez tysiące lat, niezależnie czy budulcem było drewno, kamień, glina czy później pełna cegła ceramiczna, przegrody ścienne wznoszono wyłącznie z jednego materiału. Z końcem XIX w. zaczęto produkować kolejne, coraz bardziej „nowoczesne” materiały ścienne – bloki wapienno-piaskowe, bloczki z betonu komórkowego i ceramikę poryzowaną.

W drugiej połowie XX w., w wyniku kryzysu energetycznego, nastąpił rozwój innych sposobów budowania. Zaczęto zwracać większą uwagę na ochronę strat energii w budownictwie, największym problemem przy ścianach jednowarstwowych była słaba izolacyjność cieplna. Aby poprawić ten parametr, zaczęto budować ściany dwuwarstwowe z pustką powietrzną, a później dodawać warstwy materiałów izolacyjnych ze styropianu i wełny mineralnej.

W Polsce na problem odpowiedniej izolacyjności termicznej ścian zaczęto zwracać uwagę od roku 1982, kiedy wprowadzono normę PN-82/B-02020. Wedle wytycznych, współczynnik przenikania ciepła k ścian zewnętrznych (U) nie mógł przekraczać wartości 0,75 W/m2K. Wcześniej, przez długi okres wartość maksymalna K wahała się w granicach 1,16-1,42. W 1991 roku zaostrzono wymaganie co do współczynnika przenikania ciepła do wartości 0,55-0,70 W/m2K w zależności od temperatur zewnętrznych.

Rosnąca świadomość co do udziału ilości energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków w ogólnym rozrachunku zużycia energii spowodowała, że w 2002 roku ponownie zaostrzono wymagania co do izolacyjności termicznej ścian. Wprowadzono wówczas w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie (DzU z dnia 15 czerwca 2002 r.). „Normową” wartość 0,55 W/m2K, zastąpiono wartością 0,30 W/m2K dla ścian warstwowych z izolacją z materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ≤0,05 W/mK oraz 0,50 W/m2K dla ścian pozostałych, w tym jednowarstwowych.


 

Rozwój materiałów
Stale podnoszące się wymagania co do izolacyjności termicznej spowodowały ciągły rozwój rynku systemów dociepleń takich jak BSO (bezspoinowy system ociepleń) coraz częściej nazywanych także ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite Systems – złożone systemy zewnętrznej izolacji termicznej). Trend rozwoju nie ominął także samych materiałów konstrukcyjnych. Już w 1995 roku w Polsce pojawił się system YTONG, którego podstawowym elementem są bloczki z betonu komórkowego, produkowanego na bazie piasku kwarcowego. Taka technologia produkcji sprawiła, że elementy YTONG nie tylko uzyskiwały (i nadal uzyskują) bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, ale także są materiałem dużo bardziej przyjaznym środowisku i użytkownikom, niż bloczki z betonu komórkowego na bazie popiołów lotnych.

Dzięki tym właściwościom, bloczki YTONG już w momencie wejścia na polski rynek spełniały wymagania izolacyjności termicznej dla ścian zewnętrznych. Spełniały je również po podniesieniu wymagań do poziomu Umax = 0,50 W/m2K (dla ścian jednowarstwowych). Co więcej, już wtedy powszechnie dostępne bloczki YTONG PP2/0,4 o grub. 36,5 cm spełniały wymagania co do izolacyjności termicznej również dla ścian warstwowych z materiałem izolacyjnym – Umax = 0,30 W/m2K.

- Do momentu pojawienia się systemu YTONG w Polsce w 1995 r. prawie wszystkie budynki wznoszono z dociepleniem. W ciągu 10 lat tj. w 2005 r. udział ścian jednowarstwowych w domach jednorodzinnych w wolumenie wszystkich ścian zewnętrznych wzrósł do 6%, przy czym prawie 80% tych ścian wzniesionych zostało z betonu komórkowego, a pozostałe 20% z cegieł ceramicznych. W ciągu kolejnych 4 lat nastąpił ponad dwukrotny wzrost udziału ścian jednowarstwowych w segmencie budownictwa jednorodzinnego - w 2009 r. udział ten - według szacunków własnych firmy Xella wyniósł około 15% - mówi Anna Waszczuk, analityk rynku w firmie Xella Polska Sp. z o.o.

Ciągle rosnąca świadomość wartości energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków, a także coraz większe znaczenie zagadnień zrównoważonego rozwoju sprawia, że nowe budynki projektuje się i wykonuje w celu uzyskania możliwie małych strat energii. Takie podejście determinuje ciągłe zwracanie uwagi na wszystkie parametry budynku, przy czym izolacyjność termiczna ścian uznawana jest za jeden z podstawowych czynników. To z kolei sprawia, że budynki coraz częściej projektuje się z grubymi warstwami materiałów izolacyjnych. Niezależnie od tego ściana jednowarstwowa pozostaje rozsądną alternatywą dla inwestorów. Tym bardziej, że pozwala na budowanie szybciej i taniej.


YTONG ENERGO
Xella Polska, idąc krok w krok z rozwojem zagadnień energooszczędności budynków, stale podnosi właściwości termoizolacyjne materiałów YTONG.  Najnowszym rozwiązaniem, rekomendowanym przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych są bloczki YTONG ENERGO będące pozytywną odpowiedzią na rosnące oczekiwania inwestorów co do parametrów termoizolacyjności ścian. Ściana jednowarstwowa z tego materiału (o grubości 48 cm) uzyskuje współczynnik U=0,19 W/m2K.

Wprowadzone już prawie dwa lata temu Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ujednoliciło wymagania co do izolacyjności termicznej, bez względu na sposób wznoszenia ścian. Był to krok, na który Xella była gotowa od dawna, uważając, że wymagana funkcjonalność ścian zewnętrznych nie powinna zależeć od sposobu czy materiałów z jakich jest wykonana. Bloczki YTONG ENERGO są nie tylko materiałem, który pozwala na wznoszenie ścian o izolacyjności termicznej więcej niż zgodnej z wymaganiem prawa. Tak jak w roku 2002, bloczki YTONG pozwalały na wznoszenie ścian o izolacyjności termicznej wymaganej dla ścian warstwowych, tak i teraz, bloczki YTONG ENERGO pozwalają spokojnie, wręcz niecierpliwie, oczekiwać następnych zmian w regulacjach prawnych.

Dzięki takiemu podejściu firmy Xella Polska, bloczki YTONG mogły służyć do wznoszenia ścian jednowarstwowych, zarówno w momencie ich wprowadzenia na polski rynek, jak i teraz, po 15 latach, gdy wymagania izolacyjności termicznej znacząco się zaostrzyły.

materiały: Xella Polska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.