Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki

Materiały prasowe  |  17.06.2020
Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki
Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki
www.pixabay.com

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, ułatwienia w prowadzeniu takich inwestycji dla samorządów, a w rezultacie – impuls rozwojowy dla gospodarki. Tak ma działać tzw. pakiet mieszkaniowy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju.

Propozycjom zawartym w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa poświęcone było webinarium „Pakiet mieszkaniowy jako impuls dla gospodarki” zorganizowane przez resort rozwoju we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt obejmuje zmianę trzynastu ustaw. Ułatwienia w nich zawarte mają pobudzić budownictwo czynszowe i komunalne, a przez to stać się impulsem dla gospodarki, dotkniętej skutkami epidemii COVID-19.

Rozwiązania są na etapie prac legislacyjnych. Już niedługo powinny być przedmiotem prac w Sejmie.

Zobacz też: Więcej tanich mieszkań na Podkarpaciu – porozumienie z KZN

Jednym z najważniejszych elementów pakietu mieszkaniowego są zmiany dotyczące finansowania inwestycji mieszkaniowych prowadzonych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat, który gmina będzie mogła otrzymać na wsparcie TBS, może wynosić nawet 35 proc. kosztów (obecnie jest to 20 proc.), a samorząd otrzyma go w dowolnym momencie zaawansowania inwestycji (dzisiaj na zasadzie refinansowania).

Grant może być wypłacany nawet na początku inwestycji, co oznacza, że samorząd nie będzie musiał inwestować swoich pieniędzy.

Zmiana ta w konsekwencji wpływa na cały montaż finansowania TBS, w tym na wysokość kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecnie jest on zaciągany na poziomie 60 do 70 proc.; po wejściu w życie nowych rozwiązań będzie to już tylko 45–50 proc.

„Jedynym wymaganym elementem całej układanki jest posiadanie gruntu, który warunkuje udzielenie wyższego grantu na poziomie 35 proc. Ten grunt może pochodzić z Krajowego Zasobu Nieruchomości; KZN będzie wspierał samorządy, tam gdzie samorząd nie ma własnej działki, żeby taki TBS założyć” – zaznaczył Juliusz Tetzlaff, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju opracowało także nowe zasady partycypacji lokatorów w TBS-ach. Po spłacie kredytu przez TBS osoby w najwyższym stopniu partycypujące w kosztach budowy (co najmniej 20 proc. w mniejszych miejscowościach i 25 proc. w dużych miastach) będą mogły zamienić umowę najmu na umowę najmu z dojściem do własności. Druga możliwość, również po spłacie kredytu przez TBS, to tzw. wakacje czynszowe, czyli obniżenie czynszu (nawet o 20 proc.), tak by w ten sposób „odzyskać” swoja partycypację. Dodatkowo w myśl nowych przepisów w TBS-ach będą mogły partycypować również organizacje pozarządowe czy pracodawcy. Obecnie mogą to być tylko osoby fizyczne.
Nowe rozwiązania poszerzają krąg odbiorców dopłat do czynszów, które obecnie adresowane są tylko do osób mających zdolność czynszową, wskazanych przez gminę do najmu mieszkania.

„Chcielibyśmy wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli gminie rozszerzyć możliwość udzielania dopłat także na osoby, które zdolności czynszowej nie mają, ale które w odczuciu gminy dobrze rokują i warto dać im szansę” – wskazywał Juliusz Tetzlaff. To tzw. oferta dla stawających na nogi. Formalnie najemcą stawałaby się gmina i to gmina gwarantowałaby inwestorowi regularne opłacanie czynszu.

Projektowane przepisy mają także skrócić kolejki do mieszkań komunalnych. Resort chce, aby takie lokale również powstawały, dlatego zwiększa finasowanie budownictwa komunalnego.

Pakiet mieszkaniowy podwyższa do 50 proc. wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na przedsięwzięcia, które polegają na remoncie mieszkań komunalnych. W przypadku gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie mogła wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia. Jak podkreśla MR, przedsięwzięcia te będzie można połączyć z remontem części wspólnych budynków, na które już można pozyskać wprowadzoną na początku roku premię remontową.
Do 50 proc. ma być również zwiększony nakład na budowę nowych budynków komunalnych i tzw. zasobu interwencyjnego (noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych).

MR rozszerza także grupę podmiotów uprawnionych do aplikowania o wsparcie finansowe. Po wprowadzeniu zmian z tej możliwości skorzystają również organizacje pozarządowe, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego.
Propozycje pakietu mieszkaniowego przewidują również finansowanie powierzchni wspólnych dla seniorów, np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych.

Jak podkreślał dyrektor Tetzlaff, sama budowa budynku to dopiero początek zagospodarowania terenu. Dlatego samorządy będą mogły liczyć także na dodatkowy grant na infrastrukturę. „Otrzymanie 90 proc. wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych będzie mogło być połączone z bonusem 10 proc. z Funduszu Dopłat” – wyjaśniał.

Jedno z opracowanych ułatwień zakłada także, że deweloper w zamian za grunt kupiony od samorządu lub z KZN będzie mógł przekazać gminie część lokali mieszkaniowych lub użytkowych. Pozyskane w ten sposób lokale samorząd będzie mógł przeznaczyć np. na mieszkania komunalne, żłobek, czy przedszkole.

System ten przygotowano w odpowiedzi na postulaty firm deweloperskich oraz samorządów, które bardzo często same nie są w stanie, mimo posiadania gruntu, podjąć się realizacji takiej inwestycji. Ustawa wprowadzająca „lokal za grunt” jest w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. 

Wśród nowelizowanych ustaw jest również ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

„Ułatwienia, które są planowane przez Ministerstwo Rozwoju, spowodują, że KZN będzie mógł przystępować do TBS-ów, tworzyć TBS-y, będzie mógł pobudzać budownictwo mieszkaniowe na tych terenach, na których to budownictwo nie rozwija się tak dynamicznie, jak w dużych aglomeracjach. Do końca 2020 r. KZN planuje podjęcie współpracy z co najmniej 50 samorządami” – zapowiedział Adam Struziak, zastępca dyrektora Departamentu Transakcyjnego w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” kilka razy w tygodniu odbywają się bezpłatne webinaria poświęcone rozwiązaniom mającym przeciwdziałać gospodarczym skutkom epidemii COVID-19. Więcej informacji oraz harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza

Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

[pakiet mieszkaniowy, tbs, budownictwo mieszkaniowe, inwestycje mieszkaniowe, Ministerstwo rozwoju, pakiet mieszkaniowy, deweloperzy, mieszkania komunalne, budynki komunalne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.