Żeby złożyć wniosek online, wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód. Papierowe wnioski w programie „Mój Prąd” będzie można składać tylko do 30 marca br. Zmiana ta nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.
Program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej, ale 21 października NFOŚiGW udostępnił rozwiązanie online na rządowej platformie gov.pl.
Czy znasz już: 10 najważniejszych zmian w programie Czyste Powietrze?
„Z tej opcji skorzystało już w sumie 12 755 wnioskodawców programu. Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne, powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r. – pod koniec I naboru – Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej” – wyjaśnia szef NFOŚiGW.
W II naborze do programu, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., według stanu na 26 marca, do NFOŚiGW wpłynęło łącznie 21 000 wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6711 elektronicznych. Już ponad 10 000 wniosków jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5000 wniosków elektronicznych już oceniono – ok. 4000 pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 r.
„Mój Prąd” z miliardowym budżetem to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program przyczynia się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Źródło: NFOŚiGW
[domowa elektrownia, elektrownia słoneczna, Mój Prąd, fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, energia elektryczna, energia odnawialna, jakość powietrza, NFOŚiGW]