Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku

Krystyna Stankiewicz  |  20.03.2020
Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku
Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku
GUS

Na rynku przybyło o 12,1% więcej nowych mieszkań niż rok wcześniej – wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba zaś rozpoczętych budów wzrosła o 6,9%, wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym o 4,4%.

Mieszkania oddane do użytkowania

W 2019 r. do użytkowania oddano ponad 207,4 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 18 376,6 tys. m2. W porównaniu z 2018 r. było to ponad 22,4 tys. mieszkań więcej. Natomiast średnia powierzchnia użytkowa nowego mieszkania wyniosła 88,6 m2 i była o 1,7 m2 mniejsza niż rok wcześniej. W domach jednorodzinnych wynosiła ona średnio 133,8 m2, a w budynkach wielorodzinnych – 53,1 m2. Najwięcej nowych mieszkań oddano do użytkowania w województwach: mazowieckim (20,8% wartości krajowej), wielkopolskim (10,7%), dolnośląskim (10,6%) i małopolskim (10,5%). W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego wyniósł dla Polski 5,4.

"Największe wartości odnotowano w województwach: mazowieckim (8,0), pomorskim (7,9), dolnośląskim (7,6); najmniejsze w opolskim (2,8), świętokrzyskim i śląskim (po 3,1)" – czytamy w komunikacie GUS.

Czy wiesz, że: Rośnie wartość rynku prefabrykacji betonowej?

Udział deweloperów w puli oddanych mieszkań wyniósł 63,3%, inwestorów indywidualnych – 33,4%, a budownictwa czynszowego, spółdzielczego, komunalnego i zakładowego – tylko 3,3%. A największe odsetki budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem odnotowano w województwach: dolnośląskim (76,6%), mazowieckim (75,7%) i pomorskim (72,3%). Natomiast inwestorzy indywidualni przeważali w województwach: świętokrzyskim (58,1%), podkarpackim (54,3%) i śląskim (53,0%).

Średni czas wznoszenia budynku mieszkalnego, liczony od daty rozpoczęcia budowy do terminu oddania go do użytkowania, w 2019 r. skrócił się w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,7 miesiąca i wynosił 38,9 miesiąca. Przy czym budynki wielorodzinne wznoszono ponad 2-krotnie krócej niż jednorodzinne.

Do wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w 2019 r. zostały doprowadzone podstawowe urządzenia techniczno-sanitarne. Przy czym wodociąg z sieci do 90,0% mieszkań, a kanalizacja z odprowadzeniem do sieci do 80,0%. Do gazu zaś z sieci podłączonych zostało 39,4% mieszkań, a do ciepłej wody dostarczanej z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 41,7%. Z kolei do centralnej sieci grzewczej podłączono 41,8% mieszkań, a w pozostałych zainstalowano indywidualne centralne ogrzewanie (w tym w 36,4% kotły/piece na paliwo gazowe, w 18,3% piece/kotły na paliwo stałe, a w 3,4% pozostałe rodzaje ogrzewania). 

Rozpoczęte budowy

Tu również GUS odnotował w 2019 r. wzrost o 6,9% w stosunku do roku poprzedniego. Łącznie rozpoczęto budowę ponad 237,2 tys. mieszkań (wzrost o ponad 15,3 tys.). Przy czym mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiły 59,9%, w budownictwie indywidualnym – 38,1%, a w pozostałych formach budownictwa – 2%.

Pozwolenia na budowę

W 2019 r. wzrosła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Liczba ta bowiem zwiększyła się do ponad 268,7 tys. mieszkań, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o ponad 11,2 tys. (0 4,4%).

Źródło: GUS

[budownictwo mieszkaniowe, budowa mieszkań, mieszkania, pozwolenie na budowę, liczba mieszkań, GUS, deweloperzy, budownictwo, projekt budowlany]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałe mocowanie izolacji?


Dla doboru optymalnego systemu podwieszenia... ZOBACZ »


Jak położyć i docieplić dach zielony?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Dach zielony to doskonały pomysł na zaadoptowanie dachu płaskiego na potrzeby rekreacyjne.
czytaj dalej »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu?

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Wszystko o posadzkach dla parkingów i garaży

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

W przypadku wyższych wilgotności należy zastosować... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »Poliole poliestrowe - co powinieneś wiedzieć?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.