Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie dachy wybierają Polacy?

Wyniki badania "Pod pewnym dachem"
Materiały prasowe  |  IZOLACJE 3/2020  |  12.03.2020  |  1
Jakie dachy wybierają Polacy?
Jakie dachy wybierają Polacy?
Superdekarz.pl

Jakie dachy podobają się Polakom i jaka jest nasza świadomość na temat dostępnej oferty różnego rodzaju pokryć dachowych oraz akcesoriów do budowy dachu? Oto wnioski z badania "Pod pewnym dachem 2019" przeprowadzonego przez portal SUPERDEKARZ.PL w okresie od listopada 2019 do stycznia 2020.

W badaniu "Pod pewnym dachem” wzięły udział osoby, które już są właścicielami domu lub w przeszłości budowały dom, a także osoby, które planują budowę w przyszłości. Celem badania (ankieta on-line) było sprawdzenie, m.in. kto ma ostateczny wpływa na wybór rodzaju dachu oraz ekipy dekarskiej, jakie decyzje podejmują inwestorzy i co nimi kieruje, a także jaki jest ich poziom świadomości dotyczący zakupów innych elementów dachowych oraz otwartość na technologie pozwalające na oszczędzanie energii. 

Zobacz też: Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

Kto i co wpływa na nasze decyzje?

Wśród posiadaczy domu aż 78% podjęło decyzję o wyborze pokrycia dachowego samodzielnie lub w porozumieniu z partnerem, a 19% skłoniło się do propozycji firmy dekarskiej lub budowlanej. Na wybór ekipy dekarskiej w największym stopniu wpływ miały rekomendacje znajomych (37%), ale równie ważna była dobra oferta i wrażenie, jakie zrobiła firma podczas spotkania (23,3%). Na pytanie "Co miałoby dla Ciebie największe znaczenie przy wyborze ekipy kładącej dach", osoby planujące budowę odpowiedziały odwrotnie: doświadczenie w kładzeniu danego typu pokrycia dachowego (46,2%), a na drugim miejscu polecenie znajomych (35,4%). Zdecydowana większość tej grupy respondentów (75,4%) przy wyborze dekarza brałaby pod uwagę posiadane przez dekarza nagrody i certyfikaty udzielane przez producenta materiałów dachowych. Deklarują oni, że zakup materiałów budowlanych wolałaby zlecić firmie dekarskiej (54%), niż dokonywać ich samodzielnie.

Jakie dachy wybieramy?

Wśród osób posiadających domy 32% posiada dach kryty dachówką ceramiczną, 25% blachodachówką, na trzecim miejscu 15,6% eternitem (to prawdopodobnie właściciele starszych domów, które potencjalnie wymagać będą wymiany pokrycia dachowego). To nieco inny wynik niż ten opublikowany w opracowaniu "Rynek pokryć dachowych w Polsce – prognozy rozwoju na lata 2018–2021", gdzie ankietowanymi byli przedstawiciele firm dekarskich. Zadeklarowali oni, że w ostatnim roku budujący wybierali blachodachówkę (44%), a za nią dachówkę ceramiczną (39%).

Wśród osób, które jeszcze nie posiadają własnego domu, 66% wybrałyby dach dwuspadowy, wielospadowy 20% a płaski ok 10%. Ta grupa deklaruje również, że poszukiwania produktów na swój dach rozpoczęłaby najpierw od blachodachówki (40%) i nieznacznie mniej, bo 39% – od dachówki ceramicznej.

Modna czerń z połyskiem

Co w głównej mierze zadecydowało o wyborze materiału na pokrycie dachu? Można to podsumować: jesteśmy praktycznymi estetami. Na pierwszym miejscu znalazła się bowiem stylistyka – końcowy efekt pasujący do projektu domu (34,4%), dalej relacja jakości do ceny (30%) oraz kolor i wykończenie pokrycia (21,1%).

Odpowiedzi na pytanie "W jakim kolorze jest twój dach?" potwierdzają, że lubimy modną szarość i czerń (48,9%), ale zamiłowanie do tradycji nie mija – czerwony dach posiada 22,2% a brązowy 15,6%. Podobne wyniki pokazują preferencje osób, które planują budowę domu: 43,1% wybrałoby dach w kolorze szarym, 20% w czarnym, a w tradycyjnym czerwonym lub brązowym ok 24%.

Jakie dachy podobają się nam najbardziej? Większość zwraca uwagę na lekko błyszczącą dachówkę (43,3%), nieco mniej na matową (32,2%), a na dach płaski wskazało 8,9% ankietowanych. Na dachach skośnych najbardziej podoba nam się nowoczesna dachówka płaska (32,2%), potem holenderka płaska i tradycyjna karpiówka (po ok 22%).

Akcesoria dachowe

Przystępując do budowy myślimy głównie o materiale, kolorze i stylistyce, natomiast niewidoczne elementy dachu często pozostają w tyle naszych rozważań. Potwierdzają to odpowiedzi. Zdecydowana większość, bo 71% wybrało rodzaj ocieplenia, 62% folię lub membranę paroprzepuszczalną, natomiast w małym stopniu wybieramy rodzaj izolacji nakrokwiowej oraz papy bitumicznej i membrany syntetycznej – w przypadku płaskich dachów, pozostawiając wybór w gestii wykonawcy. Trudny do wykonania, ale oddających mistrzostwo dekarza dach z woli okiem oraz ozdoby dachowe posiada zaledwie 8% ankietowanych.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, ponad 54% nie posiada zabezpieczeń przeciwśniegowych, co być może można tłumaczyć coraz rzadszymi opadami śniegu w Polsce. Jednak aż 49% ankietowanych twierdzi, że nie posiada stopni kominiarskich, co dziwi z uwagi na niezbędność tego elementu dachu do przeglądów kominiarskich (wymaganych przez ubezpieczycieli budynków) czy innych prac montażowych (np. anten, solarów) a także konserwacji dachów skośnych.

Technologie i utrzymanie dachu

Czy jesteśmy otwarci na nowe technologie i energooszczędne rozwiązania? Rosnące ceny energii elektrycznej z pewnością wpływają na trendy, bo aż 36,7% rozważa w najbliższym czasie renowację dachu wraz instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię i 28,9% jeszcze nie myślało nad tym rozwiązaniem, ale bierze je pod uwagę. Wśród planujących budowę 62,5% przy budowie dachu rozważałaby zakup i instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię, 25% bierze to pod uwagę, zaledwie 12,5% – nie. Konserwacja dachu nie jest naszą najmocniejszą stroną. Na pytanie "Jak często wykonujesz profesjonalny przegląd swojego dachu?" zaledwie 29% wykonuje przegląd co rok, 13% co dwa lata, a 58% w ogóle o tym nie myślało. Osoby planujące budowę aż w 94% skorzystałoby z okazji otrzymania gwarancji producenta na prawidłowe funkcjonowanie dachu przez min. 15 lat.

Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 75%) wybrałaby ponownie ten sam rodzaj pokrycia, kolor, model i producenta. Wygląda na to, że choć cały proces budowy domu i dachu przysparza nam sporo stresu i zabiera wiele czasu, to nasze wybory nas cieszą.

Źródło: Superdekarz.pl

[superdekarz, dach, pokrycie dachowe, dachówka ceramiczna, blachodachówki, budowa dachu, dekarze, akcesoria dachowe, dachy]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2020

Komentarze

(1)
Maryan | 01.04.2020, 19:58
A ja mam wrażenie, że oprocz wszystkich rzeczy, o których napisano w tym artykule, wpływ na konkretny rodzaj dachy masz też region kraju, w którym się mieszka. Np. zauważam, że w mojej, tj. południowo-wschodniej części kraju znacznie częściej, niż w innych częściach kraju, na dachach spotykane są pokrycia z blachy. Sam zresztą też jakiś czas temu budowałem dom dla naszej rodziny, i też mamy na dachu blachę :) konkretnie panele dachowe z Regametu. Wygląda to naprawdę efektownie (matowa struktura, grafitowy kolor), a jeśli chodzi o kwestie użytkowe, techniczne, to absolutnie jest to pokrycie jak dla mnie bez jakichkolwiek zarzutów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałe mocowanie izolacji?


Dla doboru optymalnego systemu podwieszenia... ZOBACZ »


Jak położyć i docieplić dach zielony?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Dach zielony to doskonały pomysł na zaadoptowanie dachu płaskiego na potrzeby rekreacyjne.
czytaj dalej »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu?

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Wszystko o posadzkach dla parkingów i garaży

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

W przypadku wyższych wilgotności należy zastosować... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »Poliole poliestrowe - co powinieneś wiedzieć?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.