Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 2/2020  |  11.02.2020
Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej
Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej
MFiPR

Komisja Europejska i Bank Światowy będą nadal wspierać Polskę w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Podczas spotkania w warszawskim biurze Banku Światowego, przedstawiciele polskiego rządu, administracji publicznej, Banku i Komisji Europejskiej zastanawiali się, jak zwiększyć skuteczność programu "Czyste Powietrze". Uczestnicy spotkania komitetu Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów rozwijających się - Catching-up Regions podkreślali, że program wpisuje się w nowy kierunek polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

"Kluczem do sukcesu jest koordynacja wszystkich sił i środków, a z pewnością Polska poradzi sobie z problemem smogu"mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W spotkaniu uczestniczyli także: Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej, Arup Banerji, dyrektor na Unię Europejską Banku Światowego, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju.

Zobacz też: PGNiG i NFOŚiGW razem na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce

Potrzeby w zakresie środków na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są bardzo duże. Fundusze unijne powinny je uzględniać także w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Priorytetem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ma być zapewnienie komplementarności wsparcia środków z polityki spójności ze środkami krajowymi. Docelowe rozwiązania będzie można jednak programować dopiero po przyjęciu Wieloletnich Ram Finansowych i zakończeniu procesu negocjacji nowych rozporządzeń.

O konieczności angażowania dalszych środków w ochronę powietrza mówił także Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej.

"Program «Czyste Powietrze» wpisuje się w Europejski Zielony Ład. Polska już dokonała ogromnego wysiłku transformacji energetycznej. Potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże" - mówił Erich Unterwurzacher.

W tej edycji wsparcie eksperckie dotyczy tylko aspektów związanych z jakością powietrza.

"Naszym celem jest pomóc Polsce stworzyć taki program na rzecz poprawy jakości powietrza, który będzie skutecznie docierał do różnych osób, zarówno tych zamożnych, jak i biedniejszych. Przed nami wyboista droga i wiele trudnych decyzji do podjęcia. Jednak przy współpracy administracji centralnej, samorządów, firm i społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparciu reform ze strony Komisji Europejskiej i Banku Światowego, wierzę, że już za kilka lat Polacy będą oddychać dobrej jakości powietrzem" - powiedział Arup Banerji.

"Środki unijne z powodzeniem były już angażowane w cele klimatyczne w obecnym okresie programowania 2014-2020. Dostępny był szeroki wachlarz narzędzi zarówno na poziomie krajowym, jak i w regionach. Planując działania w zakresie poprawy jakości powietrza na kolejny siedmioletni okres będziemy brać pod uwagę efekty prac Banku Światowego w ramach Catching-up Regions oraz nasze dotychczasowe doświadczenia" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Catching-up Regions to finansowana przez Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej inicjatywa zapewniająca pomoc o charakterze doradczym zespołu ekspertów Banku Światowego dla polskich regionów. Celem inicjatywy jest zidentyfikowanie barier wzrostu i przeprowadzenie działań, które odblokują potencjał i pomogą w lepszym wykorzystaniu środków w ramach polityki spójności. Inicjatywa jest realizowana od 2016 r. Po polskiej stronie jej realizację koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

[czyste powietrze, jakość powietrza, bank światowy, ochrona powietrza, smog, zanieczyszczenie powietrza]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.