Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 2/2020  |  11.02.2020
Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej
Program Czyste Powietrze ze wsparciem Banku Światowego i Komisji Europejskiej
MFiPR

Komisja Europejska i Bank Światowy będą nadal wspierać Polskę w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Podczas spotkania w warszawskim biurze Banku Światowego, przedstawiciele polskiego rządu, administracji publicznej, Banku i Komisji Europejskiej zastanawiali się, jak zwiększyć skuteczność programu "Czyste Powietrze". Uczestnicy spotkania komitetu Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów rozwijających się - Catching-up Regions podkreślali, że program wpisuje się w nowy kierunek polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

"Kluczem do sukcesu jest koordynacja wszystkich sił i środków, a z pewnością Polska poradzi sobie z problemem smogu"mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W spotkaniu uczestniczyli także: Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej, Arup Banerji, dyrektor na Unię Europejską Banku Światowego, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju.

Zobacz też: PGNiG i NFOŚiGW razem na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce

Potrzeby w zakresie środków na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są bardzo duże. Fundusze unijne powinny je uzględniać także w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Priorytetem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ma być zapewnienie komplementarności wsparcia środków z polityki spójności ze środkami krajowymi. Docelowe rozwiązania będzie można jednak programować dopiero po przyjęciu Wieloletnich Ram Finansowych i zakończeniu procesu negocjacji nowych rozporządzeń.

O konieczności angażowania dalszych środków w ochronę powietrza mówił także Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej.

"Program «Czyste Powietrze» wpisuje się w Europejski Zielony Ład. Polska już dokonała ogromnego wysiłku transformacji energetycznej. Potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże" - mówił Erich Unterwurzacher.

W tej edycji wsparcie eksperckie dotyczy tylko aspektów związanych z jakością powietrza.

"Naszym celem jest pomóc Polsce stworzyć taki program na rzecz poprawy jakości powietrza, który będzie skutecznie docierał do różnych osób, zarówno tych zamożnych, jak i biedniejszych. Przed nami wyboista droga i wiele trudnych decyzji do podjęcia. Jednak przy współpracy administracji centralnej, samorządów, firm i społeczeństwa obywatelskiego oraz wsparciu reform ze strony Komisji Europejskiej i Banku Światowego, wierzę, że już za kilka lat Polacy będą oddychać dobrej jakości powietrzem" - powiedział Arup Banerji.

"Środki unijne z powodzeniem były już angażowane w cele klimatyczne w obecnym okresie programowania 2014-2020. Dostępny był szeroki wachlarz narzędzi zarówno na poziomie krajowym, jak i w regionach. Planując działania w zakresie poprawy jakości powietrza na kolejny siedmioletni okres będziemy brać pod uwagę efekty prac Banku Światowego w ramach Catching-up Regions oraz nasze dotychczasowe doświadczenia" - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Catching-up Regions to finansowana przez Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej inicjatywa zapewniająca pomoc o charakterze doradczym zespołu ekspertów Banku Światowego dla polskich regionów. Celem inicjatywy jest zidentyfikowanie barier wzrostu i przeprowadzenie działań, które odblokują potencjał i pomogą w lepszym wykorzystaniu środków w ramach polityki spójności. Inicjatywa jest realizowana od 2016 r. Po polskiej stronie jej realizację koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

[czyste powietrze, jakość powietrza, bank światowy, ochrona powietrza, smog, zanieczyszczenie powietrza]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.