Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Terazzo żywiczne a terazzo mineralne - na czym polega różnica?

Materiały prasowe  |  03.12.2019
Flowcrete Polska

Posadzka typu terazzo to ponadczasowy trend w aranżacji wnętrz. Technologia ta daje dużą swobodę projektowania i szerokie możliwości aplikacji, dzięki czemu jest stosowana w wielu obiektach komercyjnych i mieszkaniowych. Bezspoinowe i trwałe terazzo jest obecnie wykorzystywane równie często jak przed laty do kreowania pełnych blasku, nietuzinkowych przestrzeni.

Posadzka typu terazzo to ponadczasowy trend w aranżacji wnętrz. Technologia ta daje dużą swobodę projektowania i szerokie możliwości aplikacji, dzięki czemu jest stosowana w wielu obiektach komercyjnych i mieszkaniowych. Bezspoinowe i trwałe terazzo jest obecnie wykorzystywane równie często jak przed laty do kreowania pełnych blasku, nietuzinkowych przestrzeni.

Gdy już zapadnie decyzja o wykonaniu posadzki typu terazzo, pozostaje jeszcze wybór pomiędzy dwiema podstawowymi opcjami - terazzo mineralnym a terazzo żywicznym. Warto wiedzieć, czym różnią się te systemy, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnej inwestycji.

Tradycyjne terazzo mineralne to posadzka złożona z kruszywa skalnego zatopionego w spoiwie cementowym, wielokrotnie szlifowana i polerowana aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Ma dekoracyjne wykończenie w postaci subtelnego wzoru stworzonego przez drobne kruszywo rozproszone w masie mineralnej.

Współcześnie nowe technologie na bazie żywic syntetycznych zrewolucjonizowały sposób projektowania i wykonywania posadzek typu terazzo. Bezspoinowe systemy żywiczne są tak wszechstronne, że architekci mogą traktować posadzki w dużych inwestycjach komercyjnych jak płótno, na którym tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Zastosowanie masy na bazie żywic epoksydowych lub poliuretanowych oraz kruszywa marmurowego pozwala kreować na posadzce niemal dowolne wzory. Pola w różnych kolorach są oddzielane metalowymi listwami. Po wypełnieniu wszystkich pól i utwardzeniu posadzki, jest ona wielokrotnie szlifowana, następnie pokrywana politurą i polerowana w celu uzyskania gładkiego, błyszczącego wykończenia.

Posadzki Flowcrete

Terazzo żywiczne (epoksydowe)

Podstawowe korzyści płynące ze stosowania terazzo żywicznego to większa swoboda projektowania pod kątem kolorystyki i krótszy czas wykonania. Wykorzystanie żywicy epoksydowej jako spoiwa pozwala uzyskać cienki system (grubości rzędu 7-8 mm) o gładkim, eleganckim wykończeniu, który składa się z barwionego tła oraz kruszywa z marmuru lub granitu. Paleta kolorów spoiwa żywicznego jest nieograniczona. Posadzka tego typu jest wykonywana bezpośrednio na betonowym podłożu, a przy tym jest wyjątkowo lekka. Ze względu na mały skurcz spoiwa, terazzo żywiczne nie musi być dylatowane, powinno jedynie mieć nacięcia odzwierciedlające dylatacje przeciwskurczowe podłoża betonowego.

Terazzo żywiczne pozwala na tworzenie wielobarwnych, nawet najbardziej wyrafinowanych wzorów na powierzchniach posadzek wewnątrz budynków. Przy odpowiednich warunkach panujących w pomieszczeniu, proces szlifowania terazzo żywicznego można zacząć już po 48 godzinach, co skraca czas wykonania w porównaniu z terazzo mineralnym. W klimacie umiarkowanym posadzka ta nie jest odpowiednia do stosowania na zewnątrz ze względu na gładką powierzchnię, która ma zbyt mały stopień antypoślizgowości w czasie opadów.

Posadzki Flowcrete

Terazzo mineralne (cementowe)

Wybrane posadzki typu terazzo mineralne są odpowiednie do stosowania nawet w bardzo wymagających warunkach, m.in. na zewnątrz budynków lub w projektach konserwatorskich, w przypadku, gdy pod podłożem nie ma izolacji przeciwwilgociowej.

Terazzo mineralne powstaje z masy złożonej ze spoiwa na bazie cementu i kruszywa. W ten sposób określa się zwyczajowo całą grupę różnych systemów posadzkowych. Są one grubsze i cięższe niż posadzki żywiczne. Trzeba jednak pamiętać, że terazzo na bazie cementowego spoiwa może ulec skurczowi, co powoduje nieregularne spękanie posadzki. W związku z tym warstwa posadzki powinna być podzielona na pola nacięciami dylatacyjnymi.

W przypadku tego systemu polerowanie można rozpocząć dopiero po związaniu posadzki, co trwa nawet do 7 dni. W tym czasie strefa aplikacji jest wyłączona z ruchu i normalnego użytkowania. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać poważne utrudnienia i duże straty związane z zamknięciem obiektu lub jego części.

Mimo, że posadzki typu terazzo mineralne nie są dostępne w tak szerokiej gamie kolorystycznej jak analogiczne systemy żywiczne, rozwiązanie to pozwala uzyskać wiele atrakcyjnych, naturalnych barw ziemi.

Biorąc pod uwagę wymagania użytkowe, warto zwrócić uwagę na to, że terazzo żywiczne jest nienasiąkliwe i odporne na zaplamienia, natomiast posadzka typu terazzo mineralne, ze spoiwem na bazie cementu, stwarza zagrożenie wchłanianiem płynów i powstaniem trwałych plam.

Podstawowe różnice między dwoma rodzajami posadzek typu terazzo przedstawiono w tabeli poniżej.

 

Terazzo żywiczne (epoksydowe)

Terazzo mineralne (cementowe)

 

Wybór kolorów

Możliwość stworzenia dowolnego koloru w zależności od indywidualnych potrzeb

Ograniczona gama kolorów (do pewnego stopnia), kolory stłumione ze względu na zawartość cementu

Grubość

Możliwe uzyskanie posadzki o grubości ok. 7-8 mm

Grubszy i cięższy system

Strefa aplikacji

Odpowiednie do stosowania wewnątrz budynków

Odpowiednie do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków

Nasiąkliwość

Nienasiąkliwe

Nasiąkliwe

Podatność na zaplamienia

Odporne na zaplamienia

Zagrożenie powstaniem zaplamień

Czas wiązania

Krótki czas wiązania

Dłuższy czas wiązania

Dylatowanie ze względu na skurcz warstwy terazzo

Minimalny skurcz, bez konieczności dylatowania

Skurcz masy posadzkowej w czasie wiązania, konieczność dylatowania

Flowcrete Polska dostarcza zarówno materiały i technologie do wykonywania posadzek typu terazzo żywiczne, jak i środki do impregnacji i ochrony betonu wykorzystywane przy aplikacji posadzek typu terazzo mineralne. Wybór odpowiedniego systemu zależy od warunków i przewidywanych obciążeń użytkowych oraz oczekiwanych efektów wizualnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.