Technologia BIM (Building Information Modeling) opiera się na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i danych dotyczących obiektu budowlanego, w celu ich użycia przy projektowaniu, budowie i późniejszym użytkowaniu obiektu.
Projekt ma szansę stać się dużym krokiem w kierunku upowszechnienia wykorzystania elementów technologii BIM w procesie inwestycyjnym i budowlanym.
Zobacz też: Projektowanie, wykonywanie oraz utrzymywanie dachów i stropodachów - przepisy i normy
Głównymi celami projektu są:
- zdefiniowanie procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM w projektach publicznych,
- opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów możliwych do wykorzystania w projekcie pilotażowym wykorzystującym BIM,
- poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM przy zamówieniach.
Częścią procesu konsultacji będą spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami, generalnymi wykonawcami. Organizacje zainteresowane wzięciem udziału w konsultacjach prosimy o kontakt z p. Jarosławem Sosnowskim (jaroslaw.sosnowski@miir.gov.pl).
Raport podsumowujący osiągnięte cele projektu ma ukazać się jesienią przyszłego roku. Projekt jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Wspierania Reform Strukturalnych i wdrażany we współpracy z Komisją Europejską.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju
[obiekt budowlany, BIM, technologia BIM, projektowanie obiektu, proces inwestycyjny, proces budowlany, rynek budowlany]