Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rada Mieszkalnictwa po dwóch latach działalności

Materiały prasowe  |  07.11.2019
Rada Mieszkalnictwa po dwóch latach działalności
Rada Mieszkalnictwa po dwóch latach działalności
www.pixabay.com

W ciągu ostatnich dwóch lat na rynku pojawiły się nowe możliwości dla osób oczekujących na własne mieszkania. Program "Mieszkanie Plus", która umożliwia zamieszkanie "od zaraz" rodzinom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt. Pojawiły się też duże środki na dofinansowanie budownictwa gminnego dla najuboższych, a dopłaty do czynszu w programie "Mieszkanie na Start" realnie zmniejszają czynsz nawet przez 15 lat. Na korzyść zmieniły się reguły dla wszystkich inwestorów mieszkaniowych, dzięki czemu rynek mieszkaniowy może lepiej się rozwijać. Duża w tym zasługa Rady Mieszkalnictwa, którą w styczniu 2018 r. powołał premier Mateusz Morawiecki.

Szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnia, że mimo zmian na rynku budowlanym, niezmienny pozostał główny cel Narodowego Programu Mieszkaniowego: do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców ma wzrosnąć z 363 do 435, czyli osiągnąć średnią Unii Europejskiej.

"Jestem pewien, że ten wskaźnik uda nam się osiągnąć. W tym roku przekroczył on poziom 380 mieszkań na 1000 osób. Dzięki współpracy w Radzie Mieszkalnictwa przez ostatnie 2 lata udało się nam wypracować wiele rozwiązań, które służą poprawie sytuacji mieszkaniowej Polaków" - mówi minister Kwieciński. 

Zobacz też: Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2019 r.

Pakiet zmian legislacyjnych i utworzenie banku ziemi na potrzeby mieszkaniowe wyzwoliły potencjał rynku mieszkaniowego.

"Między 2015 a 2018 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania zwiększyła się o prawie 40 tys. To oznacza, że do wyniku każdego roku udało się dołożyć po kilka tysięcy nowych mieszkań" - podkreślił Kwieciński.

Ważna jest także likwidacja użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, dzieki czemu lokatorzy mają zapewnione prawo do gruntu.

Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon zwrócił uwagę na wszechstronną ofertę programów rządowych, które realizuje BGK.

"Każdej chętnej gminie, spółce gminnej, spółdzielni mieszkaniowej czy tbs-owi możemy zaproponować pomoc dopasowaną do potrzeb, wyzwań i możliwości. Mamy dotacje w programie budownictwa socjalnego i komunalnego, dopłaty do czynszu Mieszkanie na Start, premie termomodernizacyjne i remontowe oraz preferencyjne kredyty budowlane" - mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Pełnomocnik Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Wojciech Szelągowski podkreśla, że zmiana przepisów ustawy o KZN jest szansą na nową, większą skalę budowy mieszkań. Spośród pół miliona zgłoszonych lokalizacji do wykorzystania pod budowę mieszkań nadaje się 500 działek. W przygotowanych już do uruchomienia lokalizacjach zmieści się przeszło 63 tys. mieszkań.

"Mieszkanie Plus" to program obejmujący szereg uzupełniających się działań, ułatwiających zamieszkanie w wymarzonym "M". Podstawową jest tworzenie nowego zasobu mieszkaniowego, w tym m.in. budowa powszechnie dostępnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z możliwością dojścia do własności przez najemcę. Program obejmuje też wsparcie inwestorów (gmin, towarzystw budownictwa społecznego) w realizacji przedsięwzięć obejmujących społeczne budownictwo czynszowe oraz budownictwo socjalne i komunalne.

Realizację części rynkowej programu "Mieszkanie Plus" rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości.

"Trwa już projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejne 25,6 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne, zaś w toku analiz znajduje się blisko 23,8 tys. mieszkań w całej Polsce" - wylicza Mirosław Barszcz.

Ważnym uzupełnieniem programu jest program "Mieszkanie na Start". Dzięki niemu najemcy, którzy spełnią kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się o od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

[budowa mieszkań, projektowanie mieszkań, Mieszkanie Plus, Mieszkanie na Start, PFR Nieruchomości, program mieszkaniowy]

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.